آیا بارداری با وجود بیماری قلبی خطرناک است؟

اگرچه بنظر میرسد که حاملگی فرایندی طبیعی باشد که با سلامت مغایر نیست، اما بارداری در شرایطی که مادر دچار بیماری قلبی باشد، می بایست تحت مراقبت پزشک انجام شود.

خانم هایی با شرایط خاص قلبی حتما باید با پزشک خود در مورد ریسک های احتمالی در بارداری مشورت کنند. تیم پزشکی شامل متخصص قلب و متخصص زنان است که باید با در نظر گرفتن شرایط بیمار، موقعیتی را فراهم کنند تا بهترین نتیجه ممکن را در بر داشته باشد.

علائم بیماری قلبی در بارداریحاملگی باعث افزایش کار قلب می شود!

طی حاملگی تغییراتی در قلب و عروق خونی رخ می دهد و کار قلب نیز بیشتر می شود. حجم خون افزایش می یابد و بنابراین حجم خون خروجی در هر ضربان افزایش یافته و تعداد ضربان قلب نیز زیاد می شود.

فشار خون نیز معمولا طی حاملگی کاهش می یابد که ممکن است گاهی باعث احساس سبکی سر شود. این درحالی است که این خانم ها سلامت هستند.

وجود شرایط خاص قلبی عروقی و حاملگی

بعضی خانم ها پیش از حاملگی دارای مشکلات قلبی عروقی خاصی هستند که احتیاج به توجه ویژه ی قبل، حین و پس از حاملگی دارد. این شرایط می توانند ریسک بروز خطرات را حین حاملگی افزایش دهند.

ضمنا گاهی بعضی خانم ها مشکلات قلبی عروقی خاصی دارند که تا زمان حاملگی تشخیص داده نشده است!!!

در این حالات ممکن است پزشک، خانم را نسبت به بارداری و عواقب آن آگاه کرده و یا او را از نتیجه حاملگی مایوس کند و یا حتی او را از حاملگی منع کند.

بیماری های مادرزادی قلب

نقص سپتوم دهلیزی، نقص سپتوم بطنی و باز ماندن مجرای شریانی شایع ترین بیماری های مادرزادی قلب هستند. در صورتیکه بیماری های مادرزادی با عمل جراحی اصلاح شده باشند، خانم میتواند یک حاملگی ایمن داشته باشد.

اما حاملگی در خانم هایی که دارای بیماری مادرزادی با عوارض زیاد هستند، حاملگی توصیه نمی شود چرا که می تواند خطرناک باشد.

بیماری های قلبی با ریسک بالا در حاملگی

بیماران با بیماری قلبی جدی شامل مواردی که پیوند قلب و یا اینکه دریچه مصنوعی دارند، ریسک بالایی برای حاملگی و زایمان موفق دارند.

نمونه غم انگیز و دراماتیک این شرایط، خانم جوانی با دریچه مصنوعی قلب بود که برای جلوگیری از تشکیل لخته و جلوگیری از سکته مغزی از رقیق کننده ی خون استفاده میکرد که علاوه بر اثرات سو داروی رقیق کننده بر جنین باعث خونریزی شدید حین زایمان شد.

خانم هایی با هرنوع از بیماری دریچه ای نیازمند ارزیابی دقیق توسط متخصص قلب قبل از برنامه ریزی برای حاملگی هستند که گاهی حتی انجام عمل جراحی قبل از حاملگی برای این بیماران ضروری بنظر می رسد.

ضرورت برنامه ریزی قبل از حاملگی

شما حتما باید توسط متخصص قلب ویزیت و ارزیابی شوید.

قبل از شروع و برنامه ریزی برای حاملگی موارد زیر باید کنترل شود:

# فشار خون و سطح کلسترول خون

# تشخیص بیماری قلبی عروقی موجود

# وجود بیماری قلبی و حمله قلبی یا مغزی قبلی

# قدرت عملکرد قلبی

# بیماری های دریچه ای قلب

کاردیولوژیست شرایط شما را مطابق گایدلاین ها ارزیابی می کند و ریسک حاملگی را برای سلامت شما و جنین شما تعیین می کند. این مراقبت ها قبل، حین و پس از حاملگی ضروری است تا سبب نتیجه ی حاملگی مطلوب، تولد نوزاد سالم و همچنین عدم تشدید بیماری مادر حین حاملگی باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عبدالحلیم پنجشنبه ۹ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بیمار با تشخیصavsd آیا بعد از عمل بھبودی کامل حاصل می شود تا چند سال عمر می کنند با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نجیب شنبه ۳۰ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خواهر زاده ی من دوسالشه چند مدتیه که بردیمش پیش دکتر اطفال تشخیص دادن که یکی از دریچه ها گشاد شده ولی نوعشو نمیدونم فقط میخواستم ببینم درحالت های مختلف چقدر امکان داره خوب بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  دختر 4 ماهه دارم که حدودا وقتی 45 روزش بود متخصص اطفال به دلیل سوفل قلبی به فوق تخصص قلب اطفال در زنجان ارجاع داد. پزشک قلب گفت خیلی چیز مهمی نیست و تنگی دریچه ریوی هستش و معمولا به مرور زمان بهبودی به دست میاد ولی بازم برای چکاپ 2 ماه دیگه بیایید. چند روز پیش دوباره رفتیم که گفت اصلا تغییر نکرده. نه بهتر شده و نه بدتر.. گفت 3 ماه دیگه بیایید اگه بهتر نشه باید بالون بزنیم.. دخترم نسبت به قبل بیشتر داره نفس نفس میزنه. خس خس میکنه و خوب نمیخوابه.. بالون بزنه درمان قطعی میشه و دیگه هیچوقت مشکلی نخواهد داشت؟ بالون زدن عوارض نداره؟ ممکنه خودش خوب بشه؟ بالون زدن خطر داره؟؟ 3 ماه دیگه که دخترم میشه 7 ماهه دیر نیست؟؟ تا 3 ماه آینده پیش دکتر دیگه نبرم؟ واقعا با بالون زدن 100 درصد درمان میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام فرزند من سندورم داون و complete avsd می باشد . بار اول که اکو کردیم اندازه سوراخ 1.3 میلیمتر بود ولی این بار 6 میلی متر بود. آیا امکان کوچک شدن avsd و ترمیم خودبخودی وجود دارد یا نه؟ و اینکه با این مشکلات امکان زنده ماندن فرزندم چقدر است با عمل و بدون عمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر م.ج. دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،
  من در سن 33 سالگی و 19 هفته بارداری هستم (اولین بارداری).
  به دلیل سونو NT=2.3 که در حد مرز ماکزیمم نرمال قرار داشت از طرف پزشک برای من اکو قلب جنین تجویز شد. در سونو 18 هفته نیز تمام اجزای جنین نرمال بود. در اکو 18 هفته نکته قابل توجه، عدم تقارن خفیف بطن ها و بزرگتر بودن بطن چپ نسبت به بطن راست مشاهده شد و توصیه شد هفته 23 مجددا اکو تکرار شود. ضمنا وجود سوراخ در دیواره بین بطنی نیز گزارش شد. برای من بسیار مورد سوال است که نهایتا این مساله (عدم تقارن) چه عواقبی ممکن است به دنبال داشته باشد، اهمیت آن تا چه حد است و به طور معمول prognosis آن چگونه است. آیا احتمال برطرف شدن خودبخودی در هفته های آینده وجود دارد؟ ضمنا گزارش اکو به شرح زیر می باشد:
  Mildly asymmetric Vent. RV<LV.
  Two Echogenic dot in (LV=1.7 mm , RV= 2 mm)
  MID Muscular VSD (1mm)
  H.R= 156/min
  No Dysrythmia

  پیشاپیش از توجه شما متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر