کلسترول بالا در کودکان

کلسترول بالا در کودکان

کلسترول بالا در کودکان

بالغین تنها کسانی نیستند که تحت تاثیر فشار خون بالا یا چربی خون قرار می گیرند. کلسترول بالا در کودکان نیز می تواند باعث ایجاد نگرانی هایی در رابطه با سلامتی دوران بزرگسالی آنها گردد.

کلسترول بیش از حد سبب ایجاد ساختارهایی مانند پلاک در دیواره رگهای خونی می گردد که خون را به قلب وسایر اندامها می برند. پلاک ها می توانند رگها را باریک کنند و حتی سبب انسداد رگها و جلوگیری از جریان خون به قلب شوند که در نتیجه مشکلات قلبی ایجاد می شود. کلسترول زیاد همچنین سبب ساز سکته نیز می تواند باشد.

کلسترول کودکان

به چه علتی کلسترول کودکان بالا می رود؟

کلسترول بالا در کودکان به سه عامل بستگی دارد : وراثت، تغذیه، چاقی. در بیشتر موارد این کودکان والدینشان نیز دچار سطوح افزایش یافته کلسترول می باشند.

تشخیص کلسترول بالا در کودکان چگونه انجام می گیرد؟

متخصصان سلامت کلسترول خون را در سنین مدرسه با یک آزمایش خون ساده تشخیص می دهند. انجام آزمایش بویژه زمانیکه فرد خویشاوندان مبتلا به بیماریهای قلبی دارد یا پدرو مادرش به این وضع دچارند ضروری به نظر می رسد. نتیجه آزمایش خون نشان خواهد داد که کودک کلسترول بالایی دارد یا نه؟

آزمایش چربی خون کودکان

راهنماییها و پیشنهادات به روزشده  در رابطه با درمان کلسترول بالا در کودکان ۸ ساله و بالاتر بوسیله آکادمی بیماریهای کودکان آمریکا در جولای ۲۰۰۸ صادر شده است.

این راهنماها درمانهای پزشکی برای سطوح افزایش یافته ی LDL  ( کلسترول بد) را پیشنهاد می دهند، در بیمارانی بدون هیچ فاکتور خطر برای بیماریهای قلبی، اگر تغییرات رژیم غذایی موفقیت آمیز نباشد، این دستورالعمل های توصیه شده، روشهای پزشکی برای LDL بالا رفته هستند که در سطوح بالاتر از ۱۹۰ به حساب می آیند.

درمان پزشکی برای افرادیکه سطحLDL  خونشان از ۱۶۰ میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر و سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی باشروع قبل از سن بلوغ دارند، و یا سایر ریسک فاکتورها از قبیل چاقی، فشار خون بالا و استعمال دخانیان را دارند پیشنهاد می گردد. و برای افرادیکه  LDL  بالای ۱۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر دارند در صورت وجود دیابت درمان ضرورت می یابد.

کلسترول بالا در کودکان را چگونه می توان درمان کرد؟

کلسترول

بهترین راه برای درمان کلسترول بالا در کودکان داشتن برنامه ی غذایی و ورزشی برای کل افراد خانواده است که اگر این ها تاثیرات دلخواه را اعمال نکردند آنگاه دارو درمانی برای کودکان بالای هشت سال باید در نظر گرفته شود. برخی از این داروها که در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند کلستیرامین، کلستیپول، کلسولام می باشند. مطالعات اخیر بی خطر بودن مصرف داروهای کلاس استاتین را برای کلسترول بالا در کودکان را مورد حمایت قرار داده اند. سطح کلسترول کودکان ۳ ماه بعد از اعمال رژیم غذایی ومصرف دارو باید کنترل شود.

کمک برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

با تشویق فرزندانتان به انجام اقدامات زیر می توانید به آنها در کم کردن کلسترولشان کمک کنید:

۱- غذاهایی با چربی تام کم بخورید که شامل کلسترول و چربی های اشباع می باشد. میزان چربی که کودکان روزانه باید مصرف کنند ۳۰ درصد یا کمتر از ۳۰ درصد از کل کالری است که روزانه مصرف می کنند ( ۴۵ یا ۶۵ گرم چربی در روز) البته این میزان در رابطه با کودکان زیر ۲ سال کاربردی ندارد.

۲- آکادمی بیماریهای رایج کودکان در آمریکا پیشنهاد داده است که کودکان ۲ ساله و یا پایین تر از ۲ سال باید رژیم غذایی سالم مطابق با راهنمای ارائه شده متناسب با تغذیه ی آمریکاییان را مصرف کنند. که این رژیم غذایی شامل محصولات لبنی کم چرب می باشد. برای کودکان ۱۲ ماه تا ۲ سال  که اضافه وزن یا چاقی دارند و یا سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی استفاده از سیر با چربی پایین پیشنهاد می گردد.

۳- بطور منظم ورزش کنید. ورزش منظم هوازی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی، دو و شنا کمک می کنند که سطح HDL فرد افزایش یافته و میزان خطر بیماریهای قلبی براساس سابقه ی خانوادگی شما کاهش می یابد.

ورزش برای کاهش چربی خون

۴- وزن خود را دریک محدوده سالم نگه دارید. چربی های غیر اشباع را جایگزین چربی های اشباع کنید. چربی های اشباع در دمای اتاق جامدند و اکثرا از جانوران، نارگیل، و روغن پالم بدست می آید. چربی های غیر اشباع اکثرا در دمای اتاق مایع هستند و از گیاهان بدست می آیند. روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام زمینی نمونه هایی از چربی های غیر اشباع هستند.

۵- غذاهای متنوع بخورید تا تمام مواد غذایی مورد نیاز فرزندتان تامین شود.

برنامه غذایی متنوع

۶- کودکان و نوجوانانیکه میزان LDL بدنشان بالاتر از سطح مورد نظر بیشتر است در معرض بیماریهای قلبی قرار می گیرند و این افراد باید تحت مشاوره ی تغذیه ای قرار گرفته و برنامه ی ورزشی منظمی را دنبال کنند.

برنامه غذایی برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

– برای صبحانه

میوه، غلات، بلغور جو دو سر و ماست از بهترین انتخاب ها برای صبحانه می باشند. شیر بدون چربی یا کم چرب را بجای شیر پرچرب با ۲ % چربی انتخاب کنید.

– برای شام و نهار

بجای سرخ کردنی از غذاهای گریل شده و پخته شده استفاده کنید. از نانهای سرشار از غلات برای تهیه ی ساندویچ استفاده کنید تا غذای سالمتری داشته باشید. به فرزندانتان کراکر سرشار از غلات فلفل قرمز، و تاس کباب بدهید. پاستا، لوبیا، برنج، ماهی، و طیور بدون پوست را نیز در سبد غذاییتان قرار دهید. میوه ها را همیشه بصورت تازه و با پوست همراه با میل کنید.

– میان وعده

میوه ، سبزیجات، نان،غلات میان وعده های مغذی برای کودکان هستند. کودکان باید از مصرف نوشابه های گازدار یا بدون گاز خودداری کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  دچارdvt حاد شده ام وارفارین استفاده کنم یا ریواروکسیبان؟ کدومش بهتره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر كامران یکشنبه ۱۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سيگاري هستم ولي درد انگشت ندارم.ضمنا چطوري بفهمم يعني با چه ازمايشاتي بفهمم دارم يا نه؟با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  مادر من بدلیل گرفتگی عروق بالون زده و بعد از چند ماه دو روز پیش درد شدیدی را در ناحیه ساق پا احساس میکنه و نمی تونه راه بره .سونوگرافی رفته و مشکل لخته خون در پا نداره . البته سال پیش هم این اتفاق افتاد و با مسکن و سوزن خوب شد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر roza چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.من قبلا با کدl03m2569 از شما سوال پرسیده بودم.خیلی ممنونم که جوابم رو دادید.خیلی خوشحالم چون امیدوار شدم به بهبودی کاملم.بیام تهران حتما با مدارکم میام پیش شما.فقط یه سوال داشتم دکترهای عروق مشهد به من میگفتن حتما دریچه های لانه کبوتری خراب شده که ورم پات برنمیگرده.یعنی با استنتی که شما گفتید دریچه هم مشکلش رفع میشه؟؟یه سوال دیگه هم واسم پیش اومد میشه معنی بیماری می تر نر رو بدونم تو کلیپ جراحی شیراز که استنت میزاشتن میگفتن.ممنون.راستی رشته ام بیهوشیه اقای دکتر تا حدودی میدونم از پزشکی.باز هم ممنونم از لطفتون .انشاالله همیشه سلامت و موفق باشید .رزا رضایی از بجنورد.خراسان شمالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام بايد مدارك رو ببينم
 • تصویر کاربر منیر یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.مادر من با 71 سال سن دو سال پیش بعد از ایست قلبی احیا شدن و دو تا از رگهای قلب را استنت گذاشتن. الان استنت ها خوب هستند .حالا برای گرفتگی یک رگ دیگه آنژیو شدن که رگ باز نشد.آیا وضعیت ایشون خطرناکه؟ چه کاری میشه براشون کرد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   بهتر است فيلم آنژيوگرافي ايشان را ببينم و بعد اظهار نظر نمايم
 • تصویر کاربر قاسمی دوشنبه ۱۲ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است در نواحی مختلف پاهایم نقاطی سیاه رنگ ایجاد شده بگو نه ایی که انگارضربه به ان وارد شده و دچار خونمردگی شده باشد برای در مان آن چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   قبل از هر چيز ازمايش كامل بدهيد
 • تصویر کاربر عبدالسلام دوشنبه ۱۲ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  باعرض سلام من30ساله هستم دردشدیددرپشت پاهاهنگام ایستادن یاراه رفتن دارم درددرحدی زیادمیشودکه راه رفتن وایستادن برام سخت میشودداروی تپش قلب ومتورال50هم روزی 2مرتبه نصف مصرف میکنم لطفاراهنمایی کنید.مشکلات گوارشی هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   براي پاسخ بايد ويزيتتون كنم به اين نحو اطلاعاتم كامل نيست
 • تصویر کاربر شیوا جمعه ۲۱ خرداد ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  عرس سلام و ادب خدمت شما جناب دکتر نجفی
  اقای دکتر زنی هستم 49 ساله که مدت 10 سال هست از گرفتگی رگهای پا رنج میبرم و سال 87 به مدت 7روز در بیمارستان بستری شدم و در ابتدا پزشکان آنژیوگرافی تجویز کردند ولی در نهایت با آمپول هپارین درمان را شروع کردند که تاثیر چندانی در روند ئرمان پاهایم نداشت
  پاهایم متورم میشود به ویژه زمانی که به مدت طولانی پشت میز کار نشسته ام و یا مثلا در ماشین پاهایم آویزان است که در کنار گرفتگی عروق از درد شدید و گرگرفتگی پاها و زانو درد نیز رنج میبرم. ممنونم از این که برای بنده وقت میگذارید راهنمایی بفرمایید چه کنم. تشکر و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   احتمالا سندرم پست ترومبوتيك عارض شده
   در صورت امكان براي ويزيت مراجعه فرماييد
   در غير اينصورت شهر محل سكونت خودتون را اعلان فرماييد تا راهنمايي نمايم
  2. تصویر کاربر شیوا سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   با سلام و ادب
   اقای دکتر تهران هستم در صورت امکان آدرس مطب رو بفرمایید حضوری خدمت برسم.تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   با سلام

   آدرس مطب اینجانب

   خیابان شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، ابتدای خیابان قبا، پلاک 6، ساختمان قبا، طبقه پنجم، واحد 13

   شماره تماس :22874899 روزهای زوج از ساعت 18:30 الی 22 شب

   ساعات تماس: روزانه 10 صبح تا 9 شب
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر