کلسترول بالا در کودکان

کلسترول بالا در کودکان

کلسترول بالا در کودکان

بالغین تنها کسانی نیستند که تحت تاثیر فشار خون بالا یا چربی خون قرار می گیرند. کلسترول بالا در کودکان نیز می تواند باعث ایجاد نگرانی هایی در رابطه با سلامتی دوران بزرگسالی آنها گردد.

کلسترول بیش از حد سبب ایجاد ساختارهایی مانند پلاک در دیواره رگهای خونی می گردد که خون را به قلب وسایر اندامها می برند. پلاک ها می توانند رگها را باریک کنند و حتی سبب انسداد رگها و جلوگیری از جریان خون به قلب شوند که در نتیجه مشکلات قلبی ایجاد می شود. کلسترول زیاد همچنین سبب ساز سکته نیز می تواند باشد.

کلسترول کودکان

به چه علتی کلسترول کودکان بالا می رود؟

کلسترول بالا در کودکان به سه عامل بستگی دارد : وراثت، تغذیه، چاقی. در بیشتر موارد این کودکان والدینشان نیز دچار سطوح افزایش یافته کلسترول می باشند.

تشخیص کلسترول بالا در کودکان چگونه انجام می گیرد؟

متخصصان سلامت کلسترول خون را در سنین مدرسه با یک آزمایش خون ساده تشخیص می دهند. انجام آزمایش بویژه زمانیکه فرد خویشاوندان مبتلا به بیماریهای قلبی دارد یا پدرو مادرش به این وضع دچارند ضروری به نظر می رسد. نتیجه آزمایش خون نشان خواهد داد که کودک کلسترول بالایی دارد یا نه؟

آزمایش چربی خون کودکان

راهنماییها و پیشنهادات به روزشده  در رابطه با درمان کلسترول بالا در کودکان ۸ ساله و بالاتر بوسیله آکادمی بیماریهای کودکان آمریکا در جولای ۲۰۰۸ صادر شده است.

این راهنماها درمانهای پزشکی برای سطوح افزایش یافته ی LDL  ( کلسترول بد) را پیشنهاد می دهند، در بیمارانی بدون هیچ فاکتور خطر برای بیماریهای قلبی، اگر تغییرات رژیم غذایی موفقیت آمیز نباشد، این دستورالعمل های توصیه شده، روشهای پزشکی برای LDL بالا رفته هستند که در سطوح بالاتر از ۱۹۰ به حساب می آیند.

درمان پزشکی برای افرادیکه سطحLDL  خونشان از ۱۶۰ میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر و سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی باشروع قبل از سن بلوغ دارند، و یا سایر ریسک فاکتورها از قبیل چاقی، فشار خون بالا و استعمال دخانیان را دارند پیشنهاد می گردد. و برای افرادیکه  LDL  بالای ۱۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر دارند در صورت وجود دیابت درمان ضرورت می یابد.

کلسترول بالا در کودکان را چگونه می توان درمان کرد؟

کلسترول

بهترین راه برای درمان کلسترول بالا در کودکان داشتن برنامه ی غذایی و ورزشی برای کل افراد خانواده است که اگر این ها تاثیرات دلخواه را اعمال نکردند آنگاه دارو درمانی برای کودکان بالای هشت سال باید در نظر گرفته شود. برخی از این داروها که در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند کلستیرامین، کلستیپول، کلسولام می باشند. مطالعات اخیر بی خطر بودن مصرف داروهای کلاس استاتین را برای کلسترول بالا در کودکان را مورد حمایت قرار داده اند. سطح کلسترول کودکان ۳ ماه بعد از اعمال رژیم غذایی ومصرف دارو باید کنترل شود.

کمک برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

با تشویق فرزندانتان به انجام اقدامات زیر می توانید به آنها در کم کردن کلسترولشان کمک کنید:

۱- غذاهایی با چربی تام کم بخورید که شامل کلسترول و چربی های اشباع می باشد. میزان چربی که کودکان روزانه باید مصرف کنند ۳۰ درصد یا کمتر از ۳۰ درصد از کل کالری است که روزانه مصرف می کنند ( ۴۵ یا ۶۵ گرم چربی در روز) البته این میزان در رابطه با کودکان زیر ۲ سال کاربردی ندارد.

۲- آکادمی بیماریهای رایج کودکان در آمریکا پیشنهاد داده است که کودکان ۲ ساله و یا پایین تر از ۲ سال باید رژیم غذایی سالم مطابق با راهنمای ارائه شده متناسب با تغذیه ی آمریکاییان را مصرف کنند. که این رژیم غذایی شامل محصولات لبنی کم چرب می باشد. برای کودکان ۱۲ ماه تا ۲ سال  که اضافه وزن یا چاقی دارند و یا سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی استفاده از سیر با چربی پایین پیشنهاد می گردد.

۳- بطور منظم ورزش کنید. ورزش منظم هوازی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی، دو و شنا کمک می کنند که سطح HDL فرد افزایش یافته و میزان خطر بیماریهای قلبی براساس سابقه ی خانوادگی شما کاهش می یابد.

ورزش برای کاهش چربی خون

۴- وزن خود را دریک محدوده سالم نگه دارید. چربی های غیر اشباع را جایگزین چربی های اشباع کنید. چربی های اشباع در دمای اتاق جامدند و اکثرا از جانوران، نارگیل، و روغن پالم بدست می آید. چربی های غیر اشباع اکثرا در دمای اتاق مایع هستند و از گیاهان بدست می آیند. روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام زمینی نمونه هایی از چربی های غیر اشباع هستند.

۵- غذاهای متنوع بخورید تا تمام مواد غذایی مورد نیاز فرزندتان تامین شود.

برنامه غذایی متنوع

۶- کودکان و نوجوانانیکه میزان LDL بدنشان بالاتر از سطح مورد نظر بیشتر است در معرض بیماریهای قلبی قرار می گیرند و این افراد باید تحت مشاوره ی تغذیه ای قرار گرفته و برنامه ی ورزشی منظمی را دنبال کنند.

برنامه غذایی برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

– برای صبحانه

میوه، غلات، بلغور جو دو سر و ماست از بهترین انتخاب ها برای صبحانه می باشند. شیر بدون چربی یا کم چرب را بجای شیر پرچرب با ۲ % چربی انتخاب کنید.

– برای شام و نهار

بجای سرخ کردنی از غذاهای گریل شده و پخته شده استفاده کنید. از نانهای سرشار از غلات برای تهیه ی ساندویچ استفاده کنید تا غذای سالمتری داشته باشید. به فرزندانتان کراکر سرشار از غلات فلفل قرمز، و تاس کباب بدهید. پاستا، لوبیا، برنج، ماهی، و طیور بدون پوست را نیز در سبد غذاییتان قرار دهید. میوه ها را همیشه بصورت تازه و با پوست همراه با میل کنید.

– میان وعده

میوه ، سبزیجات، نان،غلات میان وعده های مغذی برای کودکان هستند. کودکان باید از مصرف نوشابه های گازدار یا بدون گاز خودداری کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نصیب چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  من مدتی هست که توی خواب شبانه بی اختیار ساعات اولیه پایم را حرکت میدم طوری که خودمم نمی فهمم بلکه خانومم می فهمه، آیا این می تونه بخاطر گرفتگی عروق اون پام باشه؟ و به قلب ربطی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر سلمان پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام من سال 88 یک avm روی نخاعم تشخیص داده شد و گفته شد امکان جراحی باز ندارد و تحت عمل بسته آمبولیزاسیون قرار گرفتم حال بعد از 7 سال دوباره mri گرفتن دوباره گفتن باید تحت آمبولیزاسیون قرار بگیرم ، دفعه قبلی بعد از عمل روی ویلچر افتادم و به مرور بهتر شدم که الان بایک عصا راه میروم لطفا راهنمایی فرمایید که چه کار کنم؟ متشکرم صارمیان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر خجسته جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  من دیسک کمر و تنگی کانال دارم کف پای چپ بی حس در زمان ایستادن و راه رفتن و پای راست گز گز میکنه راه حل چیست
  1. تصویر کاربر خجسته سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   پاسخی دریافت نشد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   علايم مريوط به تنگي مانال نخاعي است
   توسط جراح ستون فقرات ويزيت شويد
  3. تصویر کاربر خجسته پنجشنبه ۱۷ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   ?
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  چند سال بود قلبم تیر میکشید اما اهمیت نمی دادم ولی تا این امسال که قلبم یک دفعه گرفت به حدی بود که نمیدونستم تکون بخورم چون درد می گرفت و وقتی آزاد شد یک دفعه مثل اینکه یک رگ باز بشه همچین احساسی کردم و روی قفسه سینم الان احساس سنگینی میکنم ولی الانخیلی قلبم میگیره این خطر ناکه واقعا این علامت ها مشکلی مهمی هست من مهیار15ساله از
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر ناهید یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  علائم بیماری
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۱۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  در قسمت ساق پا تورم کرده و سونوگرافی کردیم و نتیجه ی آن وجود ترومبوز در ورید های ساق پا بود بعد از مراجعه به دکتر قرص خوراکی زالربان برای یک ماه داده است اکنون بعد از چند روز سوزش زیادی دارد چه کار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   پا را گرم كنيد
   جوراب واريس بپوشيد
   داروي دافلون اگر بتوانيد تهيه كنيد روزي دو بار
 • تصویر کاربر هوشنگ چهارشنبه ۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام. اینجانب 68سال سن دارم. درتاريخ 951224درد شدیدی در قفسه سینه ام ایجاد شد با مراجعه ب بیمارستان و گرفتن نوار قلب گفتن سکته قلبی کردی و دو تا آمپول تزریق کردن ک ظاهرا رقیق کردن خون بوده ب نام رتلیز ک تصویر ب پیوست ارسال ميشه. دکتر عکس پزشکی هسته ای برام نوشته. و ی سری دارو برام نوشته ک تصاویر اونم براتون ارسال ميشه. ضمنا عرض کنم خدمت جناب دکتر اینجانب مشکل اتروز زانو دارم و شبها هنگام خواب ساق پام از زانو تا نزدیک مچ تیر میکشه و درد شدید داره تا جایی ک نميتونم اصلا بخوابم. قبل مشکل قلبی من له متخصص ارتوپد مراجعه نموده ام و ی سری دارو برام نوشته بود ک دکتر قلب کلا گفته نباید اون داروها رو بخورم چون برای قلب ضرر دارن.لطفا شما اگه نظری یا داروی ک درد را تسکین دهد بهم بگيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   اجازه مصرف داروهاي مسكن را نداريد
   فقط استامينوفن و گرم كردن زانو
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام عليكم همسرم لخته خون در پا چب براش تشكيل شده الان مرخصى شده ار بيمارستان چى كار ميكنه تا ميتونه خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   داروي وارفارين يا زالربان مصرف كنن بهمراه جوراب واريس
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  پیرو سوال قبلی باید بگویم که زمانی که مادرم بخاطر امبولی ریه در بیمارستان بوده اصلا بخاطر گچ گرفته بودن پا متوجه dvt پا نشدن و سونوگرافی بعد از بیمارستان انجام شد الان هم دکتر معالج گفته زمان گذشته و دیگر استفاده از کاتتر زیر زانو و تزریق داروهایه ترومبولیتک فایده ای ندارد و برای درمان فقط از جوراب واریس باید استفاده کند ایا راه حله دیگری وجود ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر غفار چهارشنبه ۱۸ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  بعلت داشتن استند داروی پلاویکس استفاده میکنم،حال به علت گرفتگی عروق پا و داشتن مفصل مصنوعی داروی آکسابین تجویز کردن،دکتر دیگری استفاده هم زمان این 2 دارو را منع کرده،و پلاویکس را حذف کردن،نظر حضرتعالی در این مورد چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر