کلسترول بالا در کودکان

بالغین تنها کسانی نیستند که تحت تاثیر فشار خون بالا یا چربی خون قرار می گیرند. کلسترول بالا در کودکان نیز می تواند باعث ایجاد نگرانی هایی در رابطه با سلامتی دوران بزرگسالی آنها گردد.

کلسترول بیش از حد سبب ایجاد ساختارهایی مانند پلاک در دیواره رگهای خونی می گردد که خون را به قلب وسایر اندامها می برند. پلاک ها می توانند رگها را باریک کنند و حتی سبب انسداد رگها و جلوگیری از جریان خون به قلب شوند که در نتیجه مشکلات قلبی ایجاد می شود. کلسترول زیاد همچنین سبب ساز سکته نیز می تواند باشد.

کلسترول کودکان

به چه علتی کلسترول کودکان بالا می رود؟

کلسترول بالا در کودکان به سه عامل بستگی دارد : وراثت، تغذیه، چاقی. در بیشتر موارد این کودکان والدینشان نیز دچار سطوح افزایش یافته کلسترول می باشند.

تشخیص کلسترول بالا در کودکان چگونه انجام می گیرد؟

متخصصان سلامت کلسترول خون را در سنین مدرسه با یک آزمایش خون ساده تشخیص می دهند. انجام آزمایش بویژه زمانیکه فرد خویشاوندان مبتلا به بیماریهای قلبی دارد یا پدرو مادرش به این وضع دچارند ضروری به نظر می رسد. نتیجه آزمایش خون نشان خواهد داد که کودک کلسترول بالایی دارد یا نه؟

آزمایش چربی خون کودکان

راهنماییها و پیشنهادات به روزشده  در رابطه با درمان کلسترول بالا در کودکان ۸ ساله و بالاتر بوسیله آکادمی بیماریهای کودکان آمریکا در جولای ۲۰۰۸ صادر شده است.

این راهنماها درمانهای پزشکی برای سطوح افزایش یافته ی LDL  ( کلسترول بد) را پیشنهاد می دهند، در بیمارانی بدون هیچ فاکتور خطر برای بیماریهای قلبی، اگر تغییرات رژیم غذایی موفقیت آمیز نباشد، این دستورالعمل های توصیه شده، روشهای پزشکی برای LDL بالا رفته هستند که در سطوح بالاتر از ۱۹۰ به حساب می آیند.

درمان پزشکی برای افرادیکه سطحLDL  خونشان از ۱۶۰ میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر و سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی باشروع قبل از سن بلوغ دارند، و یا سایر ریسک فاکتورها از قبیل چاقی، فشار خون بالا و استعمال دخانیان را دارند پیشنهاد می گردد. و برای افرادیکه  LDL  بالای ۱۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر دارند در صورت وجود دیابت درمان ضرورت می یابد.

کلسترول بالا در کودکان را چگونه می توان درمان کرد؟

کلسترول

بهترین راه برای درمان کلسترول بالا در کودکان داشتن برنامه ی غذایی و ورزشی برای کل افراد خانواده است که اگر این ها تاثیرات دلخواه را اعمال نکردند آنگاه دارو درمانی برای کودکان بالای هشت سال باید در نظر گرفته شود. برخی از این داروها که در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند کلستیرامین، کلستیپول، کلسولام می باشند. مطالعات اخیر بی خطر بودن مصرف داروهای کلاس استاتین را برای کلسترول بالا در کودکان را مورد حمایت قرار داده اند. سطح کلسترول کودکان ۳ ماه بعد از اعمال رژیم غذایی ومصرف دارو باید کنترل شود.

کمک برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

با تشویق فرزندانتان به انجام اقدامات زیر می توانید به آنها در کم کردن کلسترولشان کمک کنید:

۱- غذاهایی با چربی تام کم بخورید که شامل کلسترول و چربی های اشباع می باشد. میزان چربی که کودکان روزانه باید مصرف کنند ۳۰ درصد یا کمتر از ۳۰ درصد از کل کالری است که روزانه مصرف می کنند ( ۴۵ یا ۶۵ گرم چربی در روز) البته این میزان در رابطه با کودکان زیر ۲ سال کاربردی ندارد.

۲- آکادمی بیماریهای رایج کودکان در آمریکا پیشنهاد داده است که کودکان ۲ ساله و یا پایین تر از ۲ سال باید رژیم غذایی سالم مطابق با راهنمای ارائه شده متناسب با تغذیه ی آمریکاییان را مصرف کنند. که این رژیم غذایی شامل محصولات لبنی کم چرب می باشد. برای کودکان ۱۲ ماه تا ۲ سال  که اضافه وزن یا چاقی دارند و یا سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی استفاده از سیر با چربی پایین پیشنهاد می گردد.

۳- بطور منظم ورزش کنید. ورزش منظم هوازی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی، دو و شنا کمک می کنند که سطح HDL فرد افزایش یافته و میزان خطر بیماریهای قلبی براساس سابقه ی خانوادگی شما کاهش می یابد.

ورزش برای کاهش چربی خون

۴- وزن خود را دریک محدوده سالم نگه دارید. چربی های غیر اشباع را جایگزین چربی های اشباع کنید. چربی های اشباع در دمای اتاق جامدند و اکثرا از جانوران، نارگیل، و روغن پالم بدست می آید. چربی های غیر اشباع اکثرا در دمای اتاق مایع هستند و از گیاهان بدست می آیند. روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام زمینی نمونه هایی از چربی های غیر اشباع هستند.

۵- غذاهای متنوع بخورید تا تمام مواد غذایی مورد نیاز فرزندتان تامین شود.

برنامه غذایی متنوع

۶- کودکان و نوجوانانیکه میزان LDL بدنشان بالاتر از سطح مورد نظر بیشتر است در معرض بیماریهای قلبی قرار می گیرند و این افراد باید تحت مشاوره ی تغذیه ای قرار گرفته و برنامه ی ورزشی منظمی را دنبال کنند.

برنامه غذایی برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

– برای صبحانه

میوه، غلات، بلغور جو دو سر و ماست از بهترین انتخاب ها برای صبحانه می باشند. شیر بدون چربی یا کم چرب را بجای شیر پرچرب با ۲ % چربی انتخاب کنید.

– برای شام و نهار

بجای سرخ کردنی از غذاهای گریل شده و پخته شده استفاده کنید. از نانهای سرشار از غلات برای تهیه ی ساندویچ استفاده کنید تا غذای سالمتری داشته باشید. به فرزندانتان کراکر سرشار از غلات فلفل قرمز، و تاس کباب بدهید. پاستا، لوبیا، برنج، ماهی، و طیور بدون پوست را نیز در سبد غذاییتان قرار دهید. میوه ها را همیشه بصورت تازه و با پوست همراه با میل کنید.

– میان وعده

میوه ، سبزیجات، نان،غلات میان وعده های مغذی برای کودکان هستند. کودکان باید از مصرف نوشابه های گازدار یا بدون گاز خودداری کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم بازخم شصت پامراجعه کردنددکتر و دستورآنژیوگرافی گرفتند.تشخیص دادند که رگ پاشون قابل باز کردن نیست. خواستم بدونم آیاروشهای جدیدی هست که بتونه رگ پاشون رو باز کنه؟
  شصتشون قطع شد وحالا کنارپاشون عفونت کرده مانگران از دست دادن پاشون هستیم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   تنها راه جراحی و بالون استنت هست که گاهی از نظر عملی امکان مذیر نیست باید سی دی انژیو دیده شود

  2. تصویر کاربر نادی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   ممنونم از پاسخگوییتون میتون سی دی آنژیوشونو براتون بفرستم؟
  3. تصویر کاربر نادی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگوییتون
   میتونم سی دی آنژیوشون رو واستون ارسال کنم؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   با متشی مطب هماهنگ کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نوری شنبه ۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میشه بگید نماد یا اصطلاح تنگی رگ قلب در جواب اکو چیه ؟یعنی کدام اصطلاح هست که تنگی رگ رو نشون میده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   Wma

 • تصویر کاربر مهناز سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پاهام. واقعا دارن ميتركن انقد بزرگن مخصوصا از زانو تا مچ پا ك فرموديد آكرومگاليه لطفا بگيد براي درمان چكار كنم تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   برای اکرومگالی به دکتر غدد مراجعه کنید

   در حوزه تخصص من نیست

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  امد وارم حاله شما خوب باشه
  پسری هستم ٢٢ ساله قبلا سيگار می کشیدم ولی الان خیلی کم کردم حدود دو هفته پیش بود که دردی در قفسه سینه چپم احساس کردم مثل گرفتگی
  این گرفتگی بعضی وقت ها به وسط سینه و سمت راست سینه هم انتقال پبدا مس کند اما خیلی کم بیشتر در سمت چپ هست به دکتر مراجعه کردم نوار قلب گرفتند و گفتند خوب هست من به تازگي ازمایش دادم و متوجه چربی خون شدم قرص اترو استاتین و ا اس ا مصرف می کنم یک این درد ادامه دار هست و یک روز با درد سینه از خواب بیدار شدم بعد از ده دقیقه خوب شد درد به متخصص قلب مراجعه کردم و اکو گرفت و گفت مشکلی نیست اما هنوز بیشتر موقع خواب حالت گرفتگی سینه در سمت چپ دارم که تایم این گرفتگی زیاد طول میکشه به نظر شما مشکل از قلبم هست ؟؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   درد احتمالا قلبی نیست

   اما بهتره تست ورزش انجام دهید تا از بابت مشکل قلبی مطمین شوید

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من دچارdvtشدم علتشم دکترا پیدا نکردن و قرص کلاتوور بهم تجویز کردم ولی پام خیلی شدید دردمیکنه غیرقابل تحمله و وزنم هم در عرض دو هفته 6کیلو اضافه شده برای درمان ب مطب شما مراجعه کنم؟ اهل زنجان هستم
  چی کارکنم تا دردش کم بشه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   شاید دچار نارسایی وریدی شدید

   ادرس مطب در سایت هست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر