دکتر محمد حسین نجفی

میزان طبیعی کلسترول خون

کلسترول خون نوعی چربی است که در خون گردش می کند. کلسترول خون به دو نوع LDL یا کلسترول بد خون یا  HDL یا کلسترول خوب خون تقسیم می شود. اگر میزان نرمال کلسترول خون بیش از حد عادی شود در سرخرگها رسوب می کند. پس اگر در آزمایش شما کلسترل خون از حد نرمال آن بالاتر است باید به فکر کاهش آن باشید.

بدن انسان کلسترول خون را می سازد، بدون توجه به غذایی که می خورید. کلسترول همچنین از غذاهایی که فرد می خورد نیز تامین می شود، کلسترول فقط در غذاهای حاصل از جانوران یافت می شود و در غذاهای گیاهی اصلا کلسترول وجود ندارد.

گردش کلسترول خون چگونه انجام می گیرد؟

کلسترول خون بخودی خود نمی تواند در خون حرکت کند بلکه بوسیله پروتئین های خاصی حمل می شود. ترکیب کلسترول و پروتئین های حمل کننده  لیپوپروتیین نامیده می شود.

دو نوع لیپوپروتیین وجود دارد:

 •  LDL یا کلسترول بد خون
 •  HDL یا کلسترول خوب

LDL  را بعنوان حمل کننده محموله و  HDL را بعنوان حمل کننده زباله در نظر بگیرید. LDL  کلسترول را از کبد می گیرد و به سلولها تحویل می دهد، HDL  کلسترول اضافی را از برمی دارد و به کبد می برد. سطح کلی کلسترول ترکیبی از LDL  و HDL  می باشد.

کلسترول

کلسترول خون عامل ایجاد بیماری های قلبی

بدن بیشتر از مقدار نیاز کلسترول می سازد تا سالم بماند. بیشتر مردم آمریکا کلسترول و چربی زیادی مصرف می کنند که در نتیجه سطح کلسترول خونشان بالا می رود که یکی از علت های بیماری عایی قلبی محسوب می شود.

کلسترول بد یا LDL  اضافی در سرخرگها رسوب می کند، که این سرخرگها خون را به مغز و قلب می رسانند. این رسوبات با مواد دیگری ترکیب می شوند و پلاک ها را تشکیل می دهند. پلاک رسوب سخت و ضخیمی است که در رگها تشکیل می شود. ساخته شدن پلاک ها آترواسکلروزیس یا سخت شدن رگها نام دارد. پلاک ها قادرند مسیر داخلی رگها را باریک کنند و جریان خون به قلب را کاهش دهند.

میزان طبیعی کلسترول خون

پزشک سطح کلسترول خون فرد را با بررسی نمونه کوچکی از خون می تواند تشخیص دهد. این آزمایش می تواند سطح تام کلسترول خون فرد را نشان دهد.

سطح کلسترول سالم به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که شامل موارد زیر می باشند:

 • سطح کلسترول HDL با سطح کلسترول LDL مقایسه شود.
 • میزان کلسترول تام فرد
 • تعداد ریسک فاکتورهایی که فرد برای بیماری قلبی دارد
 • سن و میزان فعالیت فرد
 • وضعیت فعلی سلامتی فرد

برای اطمینان از نتیجه با پزشک خود مشورت کنید.

سطح کلسترول تام همیشه بعنوان ریسک فاکتور که خطر  بیماری قلبی را افزایش می دهد در نظر گرفته نمی شود. اگر فرد کلسترول تام و HDL  بالایی داشته باشد احتمالا با خطر افزایش یافته ی حمله ی قلبی مواجه نخواهد بود.

زنان بطور ویژه سطح HDL  بالایی نسبت به مردان دارند. برای مثال یک زن با HDL  بالا سطح کلسترول ۲۴۰ یا بالاتر را بدون هیچ خطر افزایش یافته ای دررابطه با بیماریهای قلبی خواهد داشت. ریسک فاکتورهای بیماریهای قلبی:

 • دیابت
 • سیگار
 • فشار خون بالا
 • چاقی ( شاخص حجم بدن بیشتر از ۳۰ باشد.)
 • سن ( مردان ۴۵ یا بیشتر، زنان ۵۵ و بیشتر)
 • سابقه ی خانوادگی برای بیماریهای قلبی
 • سبک زندگی کم تحرک
 • کلسترول خون کمک باشد.

کاهش کلسترول خون

رژیم غذایی مدیترانه ای

در ادامه چندین نکته در رابطه با کاهش کلسترول خون ذکر می شود:

۱- چربی و غذاهای سرخ کردنی کمتر بخورید و در حد امکان غذاهای کم چرب یا بدون چربی انتخاب کنید.

۲- در هنگام خوردن چربی نوع غیر اشباع آن را انتخاب کنید.( چربی های غیر اشباع در دمای اتاق بصورت مایع هستند مانند روغن های گیاهی. از مصرف روغن های استوایی مانند روغن نارگیل و پالم و هر روغنی که در دمای اتاق بصورت جامد است نیز خود داری کنید.)

۳- گوشت ماهی و مرغ را بیشتر از گوشت قرمز مصرف کنید.

۴- مقدار تام گوشت قرمز، ماهی، گوشت طیور، و پنیرهای کم چرب را تا ۷ انس یا کمتر در روز کاهش دهید.

ورزش کنید.

۵- در صورت سیگاری بودن آن را ترک کنید.

۶- وزن اضافی را کم کنید.

۷- فیبرهای محلول را که از میوه ها، لوبیا، نخود، و جو دو سر تهیه می شود را بیشتر مصرف کنید.

۸- مصرف زرده ی تخم مرغ را نیز برای خودتان محدود کنید و بیشتر از ۳ وعده در هر هفته مصرف نکنید. ( سفیده ی تخم مرغ عاری از چربی است)

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک ک

4/5 - (6 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرحمند جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر و ممنون، برای سی تی آنژیوگرافی رفتم، با زحمت زیاد و مصرف دیتیل بازم و مترال نبض را به عدد 60رساندند برای سی تی، نتیجه این شد که چون score کلسیم بالای 800بود، سی تی انجام نشد و یک عکس قلب دادند که در آن LAD=747,LCX=59,RCA=127 است، می گویند باید آنژیو شوم، من با یک درد قفسه سینه و فشار بالا وارد این داستان شدم، نظر جنابعالی چیست لطفاً، عضو علمی هستم. ارادتمند دکتر فرحمند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به شما، میزان کلسیم اسکور شما بسیار بالاست، به طور کل کلسیم اسکور بالای 400. را جدی و نیازمند بررسی تلقی می کنیم، با توجه به اینکه جناب عالی هم درد قفسه ی سینه دارید هم فشارخون که عامل خطر مهمی برای بیماری های قلبی است به نظر انژیوگرافی گزینه ی منطقی و انتخاب درستی است
  2. تصویر کاربر فرحمند پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام مجدد جناب دکتر، من عرض کردم با درد قفسه سینه وارد این داستان شدم، ولی من درد قفسه سینه، تنگی نفس و ... ندارم حتی ورزش می کنم با این توصیف باز به جهت کلسیم بالا نظرتان آنژیو است، فشار خون هم ندرتا، افزایش می یابد.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   چون فرمودید با یک درد قفسه سینه و فشار بالا عرض شد که بهتر است پیگیری دقیق تر کنید، سر فرصت هم برای فشارتان یک هولتر کنید تا ابعاد این افزایش فشارخون مشخص شود مفید خواهد بود
  4. تصویر کاربر فرحمند پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام مجدد، عذر می خواهم خود این کلسیم بالا فی نفسه می تواند خطرناک باشد؟، چون در این ایام کرونا مایل به آنژیو نیستم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   این کلسیم اسکور بالا نشان مبی دهدکه میزان گرفتگی عروق در شما احتمالا بالاست. بنابراین تعیین تکلیف ان با انژیو درخواست شده، نمی توان با اطمینان گفت که چقدر خطر دارد ولی میتوان گفت که کم خطر نیست. اگر جایی هست که از پاکیزگی ان مطمین هستید انجامش دهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر اسفندیاری پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام عرض میکنم جناب دکتر
  من اسماعیل اسفندیاری هستم ... ساکن کالیفرنیا ... و شما رو از طریق گوگل و اینترنت پیدا کردم ...

  در تاریخ 15 خرداد در پارک یه ورزش سبک کردم و با دوستان خودم فوتبال بسیار بسیار سبک انجام دادم و بدون هیچ مصدومیتی بعد از دو روز نمیتونستم زانوی پای چپم رو صاف کنم ... بعد از دو هفته که ایبوپروفن مصرف کردم ، داشتم خوب میشدم ولی برای اطمینان بیشتر پیش دکتر عمومی رفتم و دکتر منرو فرستادن فیزیوتراپی ... متاسفانه بعد از انجام حرکات فیزیوتراپی درد بسیار شدید و حالت تیر کشیدن مثل ضربات چاقو در عضله پشت ساق پام احساس کردم ... دکتر عمومی منرو به متخصص ارتوپد معرفی کرد و متخصص ارتوپد به من پردنیزولون ده میلی‌گرم و فلکسیریل داد که هیچ تاثیری روی من نداشت ... MRI معمولی کمر و زانو انجام دادم که میتونم خدمتتون ایمیل کنم ... MRI زانو سالم بود و برای کمر یه مقدار دیسک گزارش شد که قبلاً هم این مشکل رو داشتم ... متخصص ارتوپد منرو پیش متخصص کمر فرستاد و متخصص کمر هم به نورولوژیست و بعد از مصرف قرص‌های زیادی مثل دیازپام و غیره باز هم پای من خوب نشد ... همچنان میلنگیدم و درد داشتم ...

  از دو هفته پیش احساس کردم زیر زانوی چپم به پایین رنگش تغییر کرده و قرمز شده و تورم هم داره ... بعد از یک هفته تحقیق خودم در گوگل پیدا کردم ممکنه DVT باشه ... با اصرار زیاد به دکترم در نهایت متقاعدشون کردم برام آزمایش خون و سونوگرافی رنگی از پام بنویسن ... همون روز (دو هفته پیش) سونوگرافی رو انجام دادم و متاسفانه در پشت پام لخته خون دیدن ... میتونم سونوگرافی رو هم خدمتتون ایمیل کنم ... بعد از سونوگرافی من رو مستقیم به اورژانس بردن و چند ساعتی تحت نظر بودم ولی چون نفس تنگی و درد قفسه سینه نداشتم من رو مرخص کردن و برای من قرص Xalerto تجویز کردن ... الان حدود یک هفتست این قرص رو‌ مصرف میکنم ولی متاسفانه هیچ بهبودی نداشتم و هنوز میلنگم ... خیلی لطف میکنید اگر نظرتون رو بفرمایید و اگر ایمیلتون رو بفرستید من MRI و سونوگرافی رو هم براتون بفرستم ...

  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام خدمت شما
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   hsnajafi@yahoo.com
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود یک سال هست که دچار تنگی نفسم وقفسه سینم گاهی درد میکنه وقتی میخام نفس بکشم احساس میکنم رگه بین قفسه سینم وشکمم نمیگذاره نفس بیادبالا وشروع به لرزش میکنه وگاهی دردش به پشت ممیزنه وبین شکم وقفسه سینم یه جوری مسدود میشه وتنفسم مختل میشه سی تی اسکن ریه ام نورمال بود واکو قلب هم مشکل خاصی رونشون نمیده ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   تکراری
 • تصویر کاربر کاوه جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام چهل وشش سالمه تقریبا1ساله رگ پشتم پایین کتف سمت چپم دردمیکنه بنوعی سفت شده مثل اینکه رگ به رگ شده والانم مدتیه درطول هفته چندبارورزش وحرکات نرمشی به مدت نیم ساعت درطول روز انجام میدم وقتی عرق میکنم همین رگ قسمت پشت پایین کتف چپم نرمتر میشه وتقریب کمی بهتر میشه ولی بعد1روزبازم سفت میشه ودردمیکنه ضمنا درطول این 6ماه اخیر 5باربخصوص نیمه شب دچار طپش قلب شدم ولی الان 1ماهه ندارم میشه جناب دکترراهنمایم کنی خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد می تونه مفصلی یا عضلانی استخوانی باشه

   به روماتولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ش جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  در کتف چپ و گردن احساس گرفتگی و درد دارم. سه روز فقط در زمان حرکت دادن گردن و دست درد داشتم ولی دیشب بدون حرکت دادن هم درد داشت و خوابم نمیبرد. در کتف راست هم درد دارم ولی شدید نیست . از دستگاه ماساژ و کیسه آب جوش هم استفاده کردم. احساس میکنم بدتر شد .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   درد احتمالاً عصبی عضلانی هست

   استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت استفاده کنید

   اگر بهتر نشدید به  روماتولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Saeidsafi پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  باسلام پدرم دیابت دارن و سابقه بیماری قلبی هم دارن اخیرا انگشت پازخم شده و عفونت می‌کنه که پس از مراجعه به دکتر عروق مشخص شد 3تارگها گرفته شده و پس از آنژیو بالیزز دو تا سه رگ بازشده اما زخمش همچنان تا میاد خوب شود دوباره عفونت می‌کند باید چکار کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون معاینه بیمار و دیدن مدارک‌نمیشه نطر دقیق داد

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر SAMAet جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من مادرم یه مدت راه که زیاد میرفت و کمی تند میرفت نفس اش میگرفت و رنگش کبود میشد و پشت سمت چب شونه اش درد میگرفت بردم پیش متخصص قلب گفتند دوتا از دریچه های قلب اش گشاده و احتمال اینگه یکی از رگهای قلب بسته باشه وجود داره باید انژیو بشه اما مادرم راضی نیست البته قرص هایی که متخصص براش تجویز کرده رو میخورد من شنیدم که درمان شربت سیر و لیمو ترش برای رگهای عروقی خوبه خواستم بدونم برای دریچه قلب ضرری نداره ممنون میشم جناب دکتر راهنماییم کنید ممنون میشم بزرگواری کنید راهنمایی نمایید الان دو سه روزه شروع کرده این شربت لیمو ترش و سیر رو به خوردن اگه اشکال داره و ضرری داره مصرف رو قطع کن ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   این ترکیب که می‌فرمایید هیچ تأثیر مثبتی برای قلب نداره

    داروهایشان را مصرف کنند.

   مدارکتون ارسال نشده

   برای اظهارنظر باید بیمار و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر الیاس چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  من یک ماه پیش دچار لخته خون شدم
  و طبق سی تی انژو گفتند که یه امبولی ریز تو ریه داری الان ریوارکسابان20شبی یک عدد مصرف میکنم ایا میتونم متادون مصرف کنم یا تداخل داره البته مثلا هفته ای یک بار درحد متادون 20 ویا اینکه مصرف ویاگرا برای سکس مشکلی ایجاد میکنه یا نه ومصرف سیگار هفته ای یک نخ میتونه مشکل ایجاد کنه یا نه ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   میتونید مصرف کنید

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قفسه سینه درد میکرد به بیمارستان مراجع کردم وپس ازتشخیص سه تا از رگ های من گرفتگی داره وبالن زدن پدر نتیجه دکتر بهمن گفت رگهات گشاده احتمالن مادر زادی نمیتونم فنر بزارم سایزو نداریم .الان خیلی ناامید شدم منهم ورزشک43ارم سنم ورزشکارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   سوالتون واضح نیست

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما اقای دکتر من الان بیشتر از سه سال هست که یکی از رگهای سمت قلبم گرفته به علت نداشتن وسع مالی و نبود امکانات شهرمون نمیتونم به انژیو گرافی برم در این مدت سمت چپ بدنم احساس میکنم حس نداره درضمن از لحاظ جنسی هم بی احساس شدم و افسردگی شدید گرفتم و امید فقط به اینه که امروز رفتنی هستم فردا بلاخره الانم که اینارو براتون مینویسم جون به لب شدم واقعا کلافم نمیدونم چیکار کنم شما راهنمایی کنین اگه با دارو حل میشه با حداقل پول کمک کنید تا بتونم به سه سال قبل برگردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید به روانپزشک جهت درمان افسردگی مراجعه کنید و جهت بررسی از نظر قلبی هم حتنا باید با مدارک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر