دکتر محمد حسین نجفی

بی رحم ترین عوارض بی خوابی

تاثیر خواب بر قلب باورنکردنی است! خوابیدن کاری تجملی نبوده و برای سلامت قلب ضروری است. خواب به بدن در ترمیم خود کمک می کند. افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند بدون در نظر گرفتن عادات، سن، وزن، سیگار کشیدن و ورزش ، در معرض خطر بالاتری برای بیماری های قلب و عروق قرار دارند.

تاثیر خواب بر سلامت قلب

یک مطالعه که ۳۰۰۰ بزرگسالان بالای ۴۵ را مورد بررسی قرار داده ، نشان داده است که کسانی که کمتر از شش ساعت در شب میخوابند نسبت به افرادی که شش تا هشت ساعت در شب خواب کافی داشته اند ، دو برابر احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی در آنها بیشتر است.

البته به طور کامل مشخص نیست که چرا خواب کمتر برای سلامت قلب مضر است، اما محققان دریافته اند که خواب خیلی کم علل اختلالات در شرایط زمینه ای سلامت و فرآیندهای زیستی مانند سوخت و ساز گلوکز، فشار خون، و التهاب است.

تاثیر خواب کافی بر قلب

یکی از دلایلی که ما می دانیم که چگونه خواب برای قلب حیاتی است این است که بیماران مبتلا به آپنه خواب ، (شرایطی که باعث می شود چند بار در شب از خواب بیدار شوند) اغلب سلامت قلبی شان را به خطر می اندازد.

دلیل این است که در دوره عمیق استراحت، بدون بلند شدن از خواب ، مواد شیمیایی خاصی فعال میشود که بدن را از دستیابی مدت طولانی به ضربان قلب و فشار خون پایین آمده ، حفظ میکند که با گذشت زمان، اینحالت می تواند به فشار خون بالا در طول روز و شانس بیشتر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی منجر شود.

آپنه در خواب

بسیاری از مطالعات رابطه بین آپنه خواب و بیماری های قلبی عروقی نشان داده اند. یک مطالعه نشان داده که مردان مبتلا به آپنه شدید خواب بیش از یک دوره هشت ساله، ۵۸ درصد بیشتر احتمال ابتلا به نارسایی احتقانی قلب نسبت به مردان بدون اختلال تنفس در شب داشته اند . خواب بد (به عنوان مثال به عنوان یک نتیجه از تغییر برنامه کار و یا عادات خواب) می تواند همچنین شما را بیشتر در معرض این خطر قرار دهد .

بیماری قلبی در جوانی

سلامت قلب فقط یک نگرانی برای افراد مسن نیست.

تحقیقات اخیر نشان داده است که خواب بیش از حد کم در اوایل زندگی می تواند عوارض اینگونه ای داشته باشد . برای مثال ، در یک مطالعه ، جوانان و نوجوانانی که خواب خوب نداشته اند در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی بوده اند . این نوجوانان سطح کلسترول بالاتر از شاخص توده بدنی ، اندازه دور کمر بیشتر، فشار خون بالا و افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا داشته اند .

تاثیر کم خوابی بر قلب

اختلالات خواب و از دست دادن مزمن خواب می تواند شما را در معرض خطراتی همچون موارد زیر قرار دهد :

– بیماری قلبی

– حمله قلبی

– نارسایی قلبی

– ضربان قلب نامنظم

– فشار خون بالا

– سکته مغزی

– دیابت

– بیماری گوارشی

بر اساس برخی برآوردها، ۹۰ درصد از افراد مبتلا به بی خوابی – اختلال خوابی که با مشکل در خواب ماندن تشخیص داده میشوند – همچنین مشکلات جسمی دیگری دارند.

میزان خواب کافی در شبانه روز

بدن به چند ساعت خواب نیاز دارد؟

اغلب افراد بالغ به حداقل ۷ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. با این حال، بیش از یک سوم افراد بالغ آمریکا بیان دارند که این مقدار توصیه شده از خواب را دریافت نمی کنند. در حالی که این روند برای یک یا دو روز بدون مشکل است اما نداشتن خواب کافی در دراز مدت می تواند به بروز مشکلات جدی قلب منجر شده و برخی بیماری ها را تشدید کند.

کمبود خواب و چاقی

کمبود خواب به نظر می رسد که با افزایش گرسنگی و اشتها ارتباط داشته ، و احتمالا به چاقی منجر میشود . با توجه به مطالعه سال ۲۰۰۴، افرادی که در روز کمتر از شش ساعت خواب داشتند تقریبا به احتمال ۳۰ درصد بیشتر به چاقی مستعد ترند نسبت به کسانی که هفت تا نه ساعت خواب بوده اند.

تحقیقات اخیر بر روی ارتباط بین خواب و پپتید تنظیم کننده اشتها متمرکز شده است. گرلین تحریک کننده گرسنگی و لپتین سیگنال سیری به مغز و کاهش اشتهاست ، زمان خواب کوتاه با کاهش لپتین و افزایش گرلین در ارتباط است.

تنها از دست دادن خواب به نظر اشتها تحریک نمیکند. همچنین هوس برای غذاهای با چربی بالا، با کربوهیدرات بالا تحریک مینماید .

بی خوابی و تپش قلب

محققان دریافته اند که بی خوابی موجب افزایش نامنظم ضربان قلب می شود. و این امر سبب ساز انواع اختلالات در خونرسانی به دیگر اندام های بدن می گردد! بی خوابی یا کم خوابی و تپش قلب رابطه تنگاتنگی با هم دارند. ازین رو باید برای داشتن گردش خون سالم، به خواب خود اهمیت دهیم.

کمبود خواب باعث مرگ میشود!

نتایج منتشر شده ، در سال ۲۰۰۷ ، نشان داد که کسانی که خواب خود را از ۷  ساعت به ۵ ساعت یا کمتر در شب قطع کرده بودند خطر مرگ ناشی از همه این موارد در آنها به دو برابر افزایش یافته بود . به طور خاص ، کمبود خواب خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را دو برابر میکند .

 

تاثیر خستگی بر قلب

خواب و بیماری های قلب و عروق

خواب ناکافی فقط یک واقعیت آزار دهنده از زندگی نیست. مطالعات نشان داده که کم خوابی ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد. در واقع، تاثیر خواب بر قلب، به صورت یک چرخه می باشد:

خواب ناکافی به نظر می رسد در ایجاد بیماری های قلبی عروقی کمک کننده است و بیماری های قلبی عروقی ممکن است خواب شما را مختل کنند. اگر شما از این چرخه معیوب مشکلات خواب خود چشم پوشی کنید، میتواند گسترده تر شود .

محرومیت از خواب می تواند به خطرات بالاتر از مشکلات سلامتی مزمن مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی، و سکته منجر شود. با توجه به مطالعات صورت گرفته در دانشکده پزشکی هاروارد، برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، یک شب بدون خواب کافی می تواند علت فشار خون بالا در روزهای دیگر گردد.

تاثیر کم خوابی بر فشار خون

اثرات بی خوابی بر فشار خون

تاثیر خواب بر قلب به همینجا ختم نمی شود. خواب کم با فشار خون بالا، تصلب شرایین (گرفتگی و یا سخت شدن شریان ها که با بیماری عروق کرونر ارتباط دارد )، نارسایی قلبی، حمله قلبی، سکته، دیابت و چاقی مرتبط است.

به نظر می رسد خواب کم مقدار معینی از مواد خاص را در بدن شما افزایش میدهد ، مانند پروتئین C واکنشی ، که نشان دهنده یک مشکل التهابی است.

بنابراین، التهاب، چگونگی پاسخ بدن به صدمه، عفونت یا بیماریست ، که ممکن است بخشی از دلیل کم خوابی ، سیستم قلبی و عروقی شما را تحت تاثیر قرار دهد . خواب کم همچنین باعث می شود بدن هورمونهای استرس بیشتری تولید نماید که ممکن است در ایجاد بیماری های قلبی عروقی کمک کننده باشند.

از سوی دیگر، گاهی اوقات علائم مربوط به بیماری های قلبی عروقی می تواند به علت یک خواب کم باشد . شرایطی که ممکن است خواب شما را مختل نمایند عبارتند از:

 • آنژین
 • آریتمی (ریتم قلب غیر طبیعی مانند فیبریلاسیون دهلیزی)
 • آپنه خواب (یک سری از وقفه های تنفسی در هنگام خواب که بر روی سیستم قلبی عروقی شما فشار وارد می آورد )
 • تجمع مایع در ریه ها در اثر نارسایی قلب

تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدن

هنگامی که شما در حال خواب هستید، سیستم ایمنی بدن شما سیتوکین حفاظتی و آنتی بادی مبارزه کننده با عفونت تولید مینماید. این ابزاری برای مبارزه با مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس هاست. این سیتوکین ها و دیگر مواد محافظ همچنین به خواب شما، به انرژی بیشتر سیستم ایمنی بدن برای دفاع در برابر بیماری کمک میکنند.

محرومیت از خواب بدین معنیست که سیستم ایمنی بدن شما فرصتی برای فراهم ساختن نیروهای خود ندارد. همچنین ممکن است شما قادر به بهبود یافتن از بیماری نباشید . کم خوابی بلند مدت خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

تاثیر خواب بر تنفس

تاثیر خواب بر قلب یکی از ابعاد کم خوابی است. از آنجا که محرومیت از خواب می تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند شما را بیشتر به مشکلات تنفسی مانند آنفلوانزا شایع سردسیری آسیب پذیر میسازد. اگر شما در حال حاضر یک بیماری ریوی مزمن دارید، کم خوابی به احتمال زیاد آن را بدتر میکند .

تاثیر خواب بر دستگاه گوارش

ملاتونین هورمونی است که به صورت طبیعی در هنگام خواب از مغز ترشح می شود. جالب است بدانید که نه تنها مغز، که دستگاه گوارش نیز این هورمون را تامین میکند. لذا کم خوابی باعث عملکرد نادرست دستگاه گوارش می گردد.

بهبود خواب

بهبود خواب

خبر خوب این است اقداماتی وجود دارد که شما می توانید برای بهبود خواب تان انجام دهید و این امر باعث تاثیر خواب بر قلب شما خواهد شد. این ایده خوبی است که با پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی در مورد مشکلات خواب تان، حتی اگر به نظر شما اندک هستند ، صحبت نمایید . ممکن است تغییر در شیوه زندگی و یا درمان به بهبود خواب شما کمک کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳/۵ - (۱ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  لطفا بفرمائید این چه تصویربرداری هست ؟ و کجا میتوانم با دفترچه تامین اجتماعی انجام دهم؟ هزینه ؟ نوبت برای بهمن میخواستم و اقدامات پیش از تصویربرداری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   سی تی آنژیو

   مرکز قلب   رجایی   پارس   پیامبران  جم   و ...

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر 6 ماه پیش ناگهان دچار تپش قلب شدم و در بیمارستان بستری و با تزریق امپول ضربان را پایین اوردند.در همان وقت دکتر قلب اکو گرفت و نتیچه را نرمال اعلام کردند .چند شب پیش ناگهان احساس خفگی و مرگ کردم
  که با مراجعه به ببمارستان و گرفتن نوار قلب تپش بالا و سینوسی تا بالای 150 بود گفتند از استرسه .
  ولی الان از همان شب تاحالا احساس خفگی را در گلو دارم انگار نفسم گیر میکنه بالا نمیاد میخاستم بپرسم از چیه ؟
  امکان داره از معده باشه ؟؟
  با تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید به روانپزشک مراجعه کتید

   در ضمن ممکنه راه الکتریکی اضافه دارید که باعث اریتمی میشه

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سیده یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سه ماه پیش رفتم بیمارستان فیاض بخش اکو کنتراس ازمن گرفتن گفتن قلبم نازک شده قلبم درد میکنه بیشتر موقعا های احساس میکنم قلبم سنگین شده زیاد راه نمیتونم برم تنگی نفسی میگیره منو بعضی وقتا دستامم درد میگیره میشه کمکم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بايد با مدارك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر