نارسایی مزمن وریدی

در نارسایی مزمن وریدی ،وریدها قدرت کافی برای برگرداندن خون به قلب را ندراند. نارسایی مزمن وریدی در مراحل اولیه آن بهتر درمان می شود. پزشک متخصص عروق پا یا متخصص قلب و عروق بهترین فردی است که می تواند بیماری های مربوط به عروق وریدی را تشخیص داده و درمان کند.

برای درمان و کنترل نارسایی مزمن وریدی چه کارهایی باید انجام داد؟

۱- اگر شما باید یک سفر طولانی طی کنید و برای یک مدت طولانی خواهید نشست، ساق پا و مچ را در هر نیم ساعت یکبار، ۱۰ مرتبه خم و راست کنید تا جریان خون در وریدهای پا حفظ شود.

۲- به طور منظم ورزش کنید. ورزش کردن مخصوصا پیاده روی بسیار توصیه می شود.

۳- وزن خود را کاهش دهید.

چاقی۴- پاهای خود را در حالی که نشسته و یا خوابیده اید، بالا ببرید. پاهای شما باید بالاتر از سطح قلب تان قرار گیرید.

۵- جوراب واریس بپوشید.

۶- برای درمان عفونت های پوستی ممکن است مصرف آنتی بیوتیک توصیه شود.

جوراب واریس چیست؟

یکی از روش های خوب برای درمان نارسایی مزمن وریدی می تواند پوشیدن جوراب های الاستیکی مناسب که جوراب واریس نامیده می شود، باشد. جوراب واریس را می توان در برخی از داروخانه ها و فروشگاه های عرضه پزشکی خریداری کرد که در مدل های مختلف، از جمله زیر زانو، بالای زانو و جوراب شلواری عرضه می شوند.

پوشیدن جوراب واریس در بارداریجوراب واریس در فشار های مختلف از ۸ تا ۱۰ میلی متر جیوه، تا ۴۰ یا ۵۰ میلی متر جیوه طراحی شده است. شما برای استفاده از جوراب ساق بلند با بیش از ۲۰ میلی متر جیوه فشرده سازی به نسخه پزشک نیاز خواهید داشت.

اگر شما جوراب واریس می پوشید، لازم است تا آنها را در پایان روز برای شستن و خشک کردن، از پا خارج کرده و پوست خود را تمیز و بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که جوراب ساق بلند مناسب باشد؛ به طوری که هیچ کشیدگی در آن وجود نداشته باشد. جوراب های ساق بلند الاستیکی که نامناسب هستند، در واقع می توانند شرایط را با انسداد جریان خون در منطقه ای که آنها گره خوردگی دارند، بدتر کنند.

برخی مطالعات نشان داده اند که زمانی که جوراب به تنهایی علائم را کنترل نمی کند، ترکیب استفاده از جوراب الاستیکی با دارو برای بهبود جریان خون بسیار موثر است.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ممکن است برای پاکسازی عفونت های پوستی مربوط به واریس پا تجویز شود؛ اما این بیماری زمینه ای جهت پیشگیری از عود مجدد آن باید درمان شود. عفونت و زخم های عمیق تر همچنین ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شوند.

اگر شما لخته خونی داشته باشید، پزشکتان ممکن است داروهایی برای پیشگیری از تشکیل لخته خون تجویز نماید.

راهنمای مصرف قرص وارفارینبرخی از بیماران از مکمل غذایی گیاهی Vena-Stat استفاده می کنند که مشتق شده از عصاره شاه بلوط هندی می باشد. به خاطر داشته باشید که داروهای گیاهی نباید به جای داروهای تجویزی پزشک استفاده شوند؛ چون ممکن است با داروهای تجویزی فعلی تداخل پیدا کنند. در مورد هر تداخلات دارویی بالقوه لطفا از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

مراقبت از پوست

پوست خود را مرطوب نگه دارید؛ به طوری که به راحتی پوسته پوسته نشده و یا ترک نخورد. اگر پوست ملتهب باشد، متخصص عروق پا ممکن است یک کرم ضد خارش را برای محافظت از پوست، و یا یک کرم ضد قارچ برای جلوگیری از عفونت های قارچی توصیه نماید.

پوستی که ترشحات مایع مانند دارد، با کمپرس مرطوب درمان می شود. اگر شما زخم هایی بر روی پاهایتان دارید، پزشک به شما نشان خواهد داد که چگونه با باند فشرده لایه لایه از پوست خود محافظت و جریان خون را حفظ کنید.

درمان های غیر جراحی نارسایی مزمن وریدی

درمان غیر جراحی شامل اسکلروتراپی و فرسایش حرارتی endovenous thermal ablation است.

۱- درمان واریس پا با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول به طور مستقیم به وریدهای عنکبوتی و یا رگ های کوچک واریسی است که باعث فروریختن و یا ناپدید شدن آنها می شود. چند درمان اسکلروتراپی معمولا برای رسیدن به نتایج دلخواه مورد نیاز است. اسکلروتراپی ساده، نسبتا ارزان است و می تواند در مطب پزشک انجام گیرد. اسکلروتراپی می تواند درد و ناراحتی رگ را از بین برده و به پیشگیری از عوارضی مانند خونریزی وریدی و زخم کمک کند. این روش اغلب به دلایل زیبایی انجام می شود.

۲- endovenous thermal ablation

جراحی نارسایی مزمن وریدیاین روش یک تکنیک جدید با استفاده از لیزر و یا امواج رادیوفرکونسی بالاست که گرمای شدید در محل رگ آسیب دیده ایجاد می کند. این تکنولوژی با هر منبع انرژی متفاوت است، اما هر دو شکل از گرمای موضعی عروق مورد هدف را نزدیکتر می کند.

در این روش درمان نارسایی مزمن وریدی ،رگهای مشکل دار را می بندند؛ اما بسته شدن آنها در محل طوری است که با حداقل خونریزی و کبودی همراه است. در مقایسه با بستن و خالی کردن، endovenous thermal ablation  با درد کمتر و بازگشت سریعتر به فعالیت های عادی همراه است.

درمان های جراحی نارسایی مزمن وریدی

برای کمتر از ۱۰ درصد از بیمارانی که نیاز به درمان جراحی دارند، گزینه ها عبارتند از: بستن و خالی کردن ورید، microincision/ambulatory phlebectomy و عمل جراحی بای پس. در اینجا به بررسی مختصر هر یک از این تکنیک ها می پردازیم.

۱- Ligation and stripping

بستن و خالی کردن اغلب بصورت ترکیبی انجام می شود. بستن رگ روشی است که در آن جراح رگ مشکل دار قطع کرده و گره میزند. بیشتر بیماران در چند روز بهبود می یابند و می توانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. خالی کردن رگ، عمل جراحی برای برداشتن رگ بزرگتر از طریق دو برش کوچکتر است. خالی کردن رگ یک روش گسترده تر است و ممکن است برای بازتوانی، بیمار به ۱۰ روز نیاز داشته باشد.

۲- Microincision/ambulatory phlebectomy

درمان واریس پا به صورت سرپاییاین یک روش سرپایی با حداقل تهاجم است که در آن برش کوچک یا سوراخی با سوزن در بیشتر رگ ها ایجاد می گردد و قلاب phlebectomy برای حذف مشکل وریدها استفاده می شود.

۳- Vein bypass

بای پس ورید در پا مشابه با جراحی بای پس قلب است که البته در محل های مختلف انجام می شود. در جراحی بای پس بخشی از رگ های سالم از جای دیگر در بدنتان برای پیوند استفاده می شود. با این کار، مسیر خون در اطراف ورید تحت تاثیر بیماری نارسایی مزمن وریدی تغییر و بهبود می یابد. بای پس برای درمان نارسایی مزمن وریدی در قسمت بالایی ران و تنها در موارد بسیار شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشگیری از نارسایی مزمن وریدی

برای کاهش خطر ابتلا به CVI، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

✅ یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید.

✅ سیگار را ترک کنید.

✅ به طور منظم ورزش کنید.

✅ از پوشیدن لباس های تنگ مانند کمربند تنگ و یا کمربند اجتناب کنید.

✅ اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید.

✅ از نشستن یا ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف.شهنازی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام با عرض احترام
  پدرم به تازگی عمل استنت انجام داده دکتر قرص آنژیو وسک داده . میخواستم بدونم این قرص برای چی هستش و روزی چندتا معمولا مصرف میشه.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام نصوير قرص را ذيل همين سوال ارسال كنيد
 • تصویر کاربر گیتا شنبه ۲۵ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام
  من پای چپم ورم کرده
  و کف پاهام هم پوسته پوسته شده
  بقدری ک انگار پوست باز شه و زخم شه
  اذیت میشم خیلی خارج هم میگیره و بعضی وقتا سوزش داره
  دمپایی و روفرشی میپوشم قبلا پاهام کلی تو اب بود و و هر دفعه اب میزدم اما الان 1 ساله اینجور شده
  پاهامم تا حد ممکن خیس نمیکنم جز وقت نظافت و تمیزکردن سرویس بهداشتی منزل ک همش تو اب هستم
  چیکار کنم
  کلوبتازول و اوسرین اوره ثمین هم مصرف میکنم اما خوب میشه دوباره برمیگرده
  لطفا کمک کنید کمخونی دارم البته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر الهام جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 3531 مشاهده پرسش
  باسلام
  خانمی۳۳ساله هستم
  ازحدود۲ماه قبل در گوش چپم صدایی مثل باد با فرکانس ضربان قلبم رو میشنوم که با گرفتن شاهرگ‌گردن قطع میشه همینطور در حالت سجده هم صداقطه میشه
  جواب نوارقلب و اکوی قلب و اسکن گوش سالم بود
  متخصص گوش تشخیص پلاک در رگ کاروتید رو داشت و یک آمپول ضدالتهاب و قرص بتاهیستین۸ تجویز کرد که تاثیری نداشته
  ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  مدتیه انگشت شصت پای مادرم کبودشده وحالت عفونی داره وخیلی دردمیکنه
  واین مشکل بعدازپوشیدن کفش پاشنه داردرعروسی براش پیش اومده
  علتش چیه وبرای درمانش چیکارمیشه کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید.بیمار پدرم هستن. تعویض دو دریچه قلب را داشتن در تست اکو یک ایتم ابنرمال داشتن میخوام بدونم چه معنی داره
  Internal septum is not abnormal.
  In is hypertrophy سلام. خسته نباشید.بیمار پدرم هستن. تعویض دو دریچه قلب را داشتن در تست اکو یک ایتم ابنرمال داشتن میخوام بدونم چه معنی داره
  Internal septum is not abnormal.
  In is hypertrophy
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر فرستادم پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید سال نو مبارک اقای دکتر مادر من شب که میشه از پادرد تا صبح گریه میکنه احساس سردی تو پا دارم فقط یکی پاهاشو تا صبح مالش میده تورو خدا یه بکنید دیابت هم داره هر دکتری رفته با امپول اروم میکنه ممنون که پیام خوندی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر حمیدسیفی یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  باسلام
  مدتی است دست چپ ورگ روی آرنچم می سوخت دکتررفتم دارودادولی خوب نشدالان ازدیشب دست چپ دردداردوبه کتف زده همراه باسردردلطفاراهنمایی فرماییدباتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م.ب شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جواب سونوگرافی کالر داپلر وریدهای اندام تحتانی چپ فلوی نرمال وریدی در وریدهای فمورال و پوپلیته آل و وریدهای عمقی ساق پای چپ مشاهده میشود. یافته ای بنفع dvt دیده نشد و وریدهای مذکور compressible بودند. ترمبوز یا نارساییsignificant درحانکشن سافنوفمورال و سافنوپوپلیته آل چپ دیده نمیشود.واریکوزپتی های سطحی مرتبط با ورید سافنوس کوچک در خلف ساق دیده میشود. یافته ضمنی: کالکشن(احتمالاهماتوم) به حجم تقریبی 15ccدر کمپارتمان عضلانی سطحی پوسترومدیال ساق پای چپ مشهود است که حداکثر عمق آن از سطح پوست 26mm است . بیمار 82 سال دارد .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم چه خوراکیهایی باعث باز شدن رگهای قلب میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ensieh پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر خسته نباشید ببخشید من 27 سالمه از پارسال فهمیدم واریس دارم. پدر من هم مبتلا به واریس هست.
  نوع من با ایشون فرق داره دکتر بمن گفت از درون پات هست و رسوب میکنه پایین پا به شکل کبودی پا ظاهر میشه. هر وقتی پام خوبه ولی گاهی یه قسمتش کبود و زخم میشه که اذیتم میکنه. چیکار کنم زودتر خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر