نارسایی مزمن وریدی

در نارسایی مزمن وریدی ،وریدها قدرت کافی برای برگرداندن خون به قلب را ندراند. نارسایی مزمن وریدی در مراحل اولیه آن بهتر درمان می شود. پزشک متخصص عروق پا یا متخصص قلب و عروق بهترین فردی است که می تواند بیماری های مربوط به عروق وریدی را تشخیص داده و درمان کند.

برای درمان و کنترل نارسایی مزمن وریدی چه کارهایی باید انجام داد؟

۱- اگر شما باید یک سفر طولانی طی کنید و برای یک مدت طولانی خواهید نشست، ساق پا و مچ را در هر نیم ساعت یکبار، ۱۰ مرتبه خم و راست کنید تا جریان خون در وریدهای پا حفظ شود.

۲- به طور منظم ورزش کنید. ورزش کردن مخصوصا پیاده روی بسیار توصیه می شود.

۳- وزن خود را کاهش دهید.

چاقی۴- پاهای خود را در حالی که نشسته و یا خوابیده اید، بالا ببرید. پاهای شما باید بالاتر از سطح قلب تان قرار گیرید.

۵- جوراب واریس بپوشید.

۶- برای درمان عفونت های پوستی ممکن است مصرف آنتی بیوتیک توصیه شود.

جوراب واریس چیست؟

یکی از روش های خوب برای درمان نارسایی مزمن وریدی می تواند پوشیدن جوراب های الاستیکی مناسب که جوراب واریس نامیده می شود، باشد. جوراب واریس را می توان در برخی از داروخانه ها و فروشگاه های عرضه پزشکی خریداری کرد که در مدل های مختلف، از جمله زیر زانو، بالای زانو و جوراب شلواری عرضه می شوند.

پوشیدن جوراب واریس در بارداریجوراب واریس در فشار های مختلف از ۸ تا ۱۰ میلی متر جیوه، تا ۴۰ یا ۵۰ میلی متر جیوه طراحی شده است. شما برای استفاده از جوراب ساق بلند با بیش از ۲۰ میلی متر جیوه فشرده سازی به نسخه پزشک نیاز خواهید داشت.

اگر شما جوراب واریس می پوشید، لازم است تا آنها را در پایان روز برای شستن و خشک کردن، از پا خارج کرده و پوست خود را تمیز و بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که جوراب ساق بلند مناسب باشد؛ به طوری که هیچ کشیدگی در آن وجود نداشته باشد. جوراب های ساق بلند الاستیکی که نامناسب هستند، در واقع می توانند شرایط را با انسداد جریان خون در منطقه ای که آنها گره خوردگی دارند، بدتر کنند.

برخی مطالعات نشان داده اند که زمانی که جوراب به تنهایی علائم را کنترل نمی کند، ترکیب استفاده از جوراب الاستیکی با دارو برای بهبود جریان خون بسیار موثر است.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ممکن است برای پاکسازی عفونت های پوستی مربوط به واریس پا تجویز شود؛ اما این بیماری زمینه ای جهت پیشگیری از عود مجدد آن باید درمان شود. عفونت و زخم های عمیق تر همچنین ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شوند.

اگر شما لخته خونی داشته باشید، پزشکتان ممکن است داروهایی برای پیشگیری از تشکیل لخته خون تجویز نماید.

راهنمای مصرف قرص وارفارینبرخی از بیماران از مکمل غذایی گیاهی Vena-Stat استفاده می کنند که مشتق شده از عصاره شاه بلوط هندی می باشد. به خاطر داشته باشید که داروهای گیاهی نباید به جای داروهای تجویزی پزشک استفاده شوند؛ چون ممکن است با داروهای تجویزی فعلی تداخل پیدا کنند. در مورد هر تداخلات دارویی بالقوه لطفا از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

مراقبت از پوست

پوست خود را مرطوب نگه دارید؛ به طوری که به راحتی پوسته پوسته نشده و یا ترک نخورد. اگر پوست ملتهب باشد، متخصص عروق پا ممکن است یک کرم ضد خارش را برای محافظت از پوست، و یا یک کرم ضد قارچ برای جلوگیری از عفونت های قارچی توصیه نماید.

پوستی که ترشحات مایع مانند دارد، با کمپرس مرطوب درمان می شود. اگر شما زخم هایی بر روی پاهایتان دارید، پزشک به شما نشان خواهد داد که چگونه با باند فشرده لایه لایه از پوست خود محافظت و جریان خون را حفظ کنید.

درمان های غیر جراحی نارسایی مزمن وریدی

درمان غیر جراحی شامل اسکلروتراپی و فرسایش حرارتی endovenous thermal ablation است.

۱- درمان واریس پا با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول به طور مستقیم به وریدهای عنکبوتی و یا رگ های کوچک واریسی است که باعث فروریختن و یا ناپدید شدن آنها می شود. چند درمان اسکلروتراپی معمولا برای رسیدن به نتایج دلخواه مورد نیاز است. اسکلروتراپی ساده، نسبتا ارزان است و می تواند در مطب پزشک انجام گیرد. اسکلروتراپی می تواند درد و ناراحتی رگ را از بین برده و به پیشگیری از عوارضی مانند خونریزی وریدی و زخم کمک کند. این روش اغلب به دلایل زیبایی انجام می شود.

۲- endovenous thermal ablation

جراحی نارسایی مزمن وریدیاین روش یک تکنیک جدید با استفاده از لیزر و یا امواج رادیوفرکونسی بالاست که گرمای شدید در محل رگ آسیب دیده ایجاد می کند. این تکنولوژی با هر منبع انرژی متفاوت است، اما هر دو شکل از گرمای موضعی عروق مورد هدف را نزدیکتر می کند.

در این روش درمان نارسایی مزمن وریدی ،رگهای مشکل دار را می بندند؛ اما بسته شدن آنها در محل طوری است که با حداقل خونریزی و کبودی همراه است. در مقایسه با بستن و خالی کردن، endovenous thermal ablation  با درد کمتر و بازگشت سریعتر به فعالیت های عادی همراه است.

درمان های جراحی نارسایی مزمن وریدی

برای کمتر از ۱۰ درصد از بیمارانی که نیاز به درمان جراحی دارند، گزینه ها عبارتند از: بستن و خالی کردن ورید، microincision/ambulatory phlebectomy و عمل جراحی بای پس. در اینجا به بررسی مختصر هر یک از این تکنیک ها می پردازیم.

۱- Ligation and stripping

بستن و خالی کردن اغلب بصورت ترکیبی انجام می شود. بستن رگ روشی است که در آن جراح رگ مشکل دار قطع کرده و گره میزند. بیشتر بیماران در چند روز بهبود می یابند و می توانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. خالی کردن رگ، عمل جراحی برای برداشتن رگ بزرگتر از طریق دو برش کوچکتر است. خالی کردن رگ یک روش گسترده تر است و ممکن است برای بازتوانی، بیمار به ۱۰ روز نیاز داشته باشد.

۲- Microincision/ambulatory phlebectomy

درمان واریس پا به صورت سرپاییاین یک روش سرپایی با حداقل تهاجم است که در آن برش کوچک یا سوراخی با سوزن در بیشتر رگ ها ایجاد می گردد و قلاب phlebectomy برای حذف مشکل وریدها استفاده می شود.

۳- Vein bypass

بای پس ورید در پا مشابه با جراحی بای پس قلب است که البته در محل های مختلف انجام می شود. در جراحی بای پس بخشی از رگ های سالم از جای دیگر در بدنتان برای پیوند استفاده می شود. با این کار، مسیر خون در اطراف ورید تحت تاثیر بیماری نارسایی مزمن وریدی تغییر و بهبود می یابد. بای پس برای درمان نارسایی مزمن وریدی در قسمت بالایی ران و تنها در موارد بسیار شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشگیری از نارسایی مزمن وریدی

برای کاهش خطر ابتلا به CVI، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

✅ یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید.

✅ سیگار را ترک کنید.

✅ به طور منظم ورزش کنید.

✅ از پوشیدن لباس های تنگ مانند کمربند تنگ و یا کمربند اجتناب کنید.

✅ اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید.

✅ از نشستن یا ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  اسفند برای واریس پا خوبی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سوالتون واضح نيست
 • تصویر کاربر کورش یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  مدت زیادی است که هنگام استراحت درد شدیدی در ناحیه ی دو پا به خصوص انگشتان دارم ,وضعف شدیدی داره به طوری که اصلا نمیتوانم بخوابم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بايد ويزيت و معاينه شويد
   ميتواند علل عروقي يا عصبي باشد
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام ....اقای دکتر خسته نباشین..من یه مدت هس ک تنگی نفس دارم و پامم خیلی درد میکنه و یهوحالت وزی وزی به پام دس میده سرگیجه هم دارم دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام بايد ويزيت شويد بهتره اكو و تست ورزش شويد
 • تصویر کاربر سمانه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  به هنگام DVT و مصرف وارفارین اگر آزمایش INR=5 باشد نشانگر چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد وارفارين رو قطع كنيد و بلافاصله به پزشكتون مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر خردمند پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  عرق النسا چیست داروی باز کردن رگها چیست استامینوفن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   داروي باز كننده رگ متععده منظور شما دقيقا چيه
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  عرض سلام خدمت جناب اقای دکتر نجفی عزیز
  جناب اقای دکتر " خداوند خیر دنیا واخرت را به شما عنایت کند که باعث دمیدن امیدی درونما شدید . من با خواندن این سایت شما ( بعد از 4 سال گرفتاری و گیج و مبهوت بودن ) توانستم الحمدالله در روز تولد اقا امام زمان یعنی دیروز پریروز مورخ 12-2-97 چهارشنبه - دلیل اصلی بی حسی پاهای پدرم که نمی توانند راه بروند و مرتب زمین می خورند و زندگی برای خودشان و ما بسیار سخت شده است را دریابم ........جناب اقای دکتر نجفی عزیز " باور بفرمایید من در این 4 ساله خودم یه پا دکتر مغز و اعصاب شده ام ... از بس که تحقیقات و مطالعه نمودم و یا انواع و اقسام کارها را برای پاهای پدرم انجام دادم ... شرح ماجرا خدمت شما عرض می شود .متاسفانه طبق نتیجه سونوگرافی داپلراز پای چپ پدرم که در قسمت قوزک پایش زخم ایجاد شده و الان به شکل سوراخی در امده و سه روز قبل توسط دکتر بدوحی از بیمارستان تابان مورد عمل جزیی جراحی قرار گرفت ( بین 50 تا 70 درصد گرفتگی عروق پا را دارد درست در ناحیه انتهایی پا و بالای قوزک پا گرفتگی وجود دارد ) و عفونت ها با تیغ جراحی کنده و جدا شدند و بعد از ان توسط انتی بیوتیک های زاکسیم هر 12 ساعت یک عدد - و تاوانکس هر 24 ساعت یک عدد - و نیز پماد انژو 1 درصد - تحت درمان قرار گرفتند اما من احساس می کنم چون رگ رویه پا " که قسمت های قوزک پا و رویه پا را تغذیه و خونرسانی و اکسیژن رسانی می کند چون گرفته است و خون به سادگی در ان تردد نمی کند باعث تاخیر و یا عدم خوب شدن زخم پا در قسمت قوزک پا شده است . علی ایحال صمیمانه و عاجزانه خواهشمندم محبت فرموده و نوبت فوری برای عمل انژیو و برداشتن گرفتگی رگ پاها را انجام بدهید تا بلکه با امید بر خدا و دستان سبک و معجزه اسای شما " مشگل این پدرم حل شود .ضمنا از مغز سر - گردن - ستون فقرات - سی تی اسکن هم شده اما هیچ ارتباطی با این موضوع و مشگل ما وجود نداشت .جسارتا من چندتا مدرک خدمت شما تقدیم می کنم امیدوار به لطف و کرم و محبت شما هستم .باتشکر - فرهادازموده ( پسر بیمار)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر صیادزاده جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب. آقای دکتر مادر بنده 75 سالشونه و 5 ماه پیش خوردن زمین و زانوشون ترک برداشتو دکتر ارتوپدی براشون داروی آکسابین تا اتمام دروه درمان زانو تجویز کردن و پس از خوب شدن زانو گفتن که با یه متخصص قلب برای قطع داروی آکسابین مشورت بشه. که منم مادر رو پیش دکتر قلب بردوم و ایشون پاهای مادر رو برای سونوگرافی رنگی داپلر نوشتن و خورد به عید و بعد عید سونوگرافی دادیم و جواب سونوگرافی عدم لخته در وریدها و اندامها بود. الان دکتر قلبی که راجعه کرده بودیم ایران نیستن. و داروی آکسابین 5 ماه هست که مصرف شده. البته داروی ASA 80 هم یک روز در میان مادر میخورن. لطفا در مورد قطع داروی آکسابین راهنمایی فرمایید. تدریجا قطع بشه یا یه دفعه؟ مممنونم و سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر ظهیر جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  خواهر بنده 40 سال سن دارن درسینه ی پاهایشان احساس سوزش کردند و به مرور تبدیل به تورم دردناک شد تا حدی که راه رفتن برایشان سخت شد این کوفتگی و درد به بقیه ی عضلات بدنشان سرایت کرده است و دیدشان نیز در حد روزی یک بار تار میشود
  تشخیص شما چی هستش آقای دکتر
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   ايشان بايد حتما ويزيت و معاينه شوند
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام.پشت ساق پای چپم پایینتر اززانو،دچاردرد می باشد حالت گرفتگی رادارد این نقطه کمی هم نسبت به پای دیگر باد کرده است ،برخی مواقع هنگام درازکشیدن هم دردمیکند وهنگام راه رفتن ،انگار سوزن میزنن .میخواستم ببینم چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   يك سونو داپلر از نظر لخته و نارسايي عروق انجام بدهيد و در كل بهتره ويزيت شويد
 • تصویر کاربر ذبیحی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  دچارگرفتگی رگ پا شده ام تو شهر تبریز عمل پیوند رگ کردن ولی پای راستم هنوز درد داره وسست وبی حس شده انگشتای پام زخم وکبود شده میخاستم نظرتون رو بدونم
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام سريعا به پزشك قلب و عروق و يا جراح عروق مراجعه كنيد چون در صورت كبودي اورژانس تلقي مي شود و بايد رگ باز شود
درحال دریافت اطلاعات
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر