دکتر محمد حسین نجفی

نارسایی مزمن وریدی

در نارسایی مزمن وریدی ،وریدها قدرت کافی برای برگرداندن خون به قلب را ندراند. نارسایی مزمن وریدی در مراحل اولیه آن بهتر درمان می شود. پزشک متخصص عروق پا یا متخصص قلب و عروق بهترین فردی است که می تواند بیماری های مربوط به عروق وریدی را تشخیص داده و درمان کند.

برای درمان و کنترل نارسایی مزمن وریدی چه کارهایی باید انجام داد؟

۱- اگر شما باید یک سفر طولانی طی کنید و برای یک مدت طولانی خواهید نشست، ساق پا و مچ را در هر نیم ساعت یکبار، ۱۰ مرتبه خم و راست کنید تا جریان خون در وریدهای پا حفظ شود.

۲- به طور منظم ورزش کنید. ورزش کردن مخصوصا پیاده روی بسیار توصیه می شود.

۳- وزن خود را کاهش دهید.

چاقی۴- پاهای خود را در حالی که نشسته و یا خوابیده اید، بالا ببرید. پاهای شما باید بالاتر از سطح قلب تان قرار گیرید.

۵- جوراب واریس بپوشید.

۶- برای درمان عفونت های پوستی ممکن است مصرف آنتی بیوتیک توصیه شود.

جوراب واریس چیست؟

یکی از روش های خوب برای درمان نارسایی مزمن وریدی می تواند پوشیدن جوراب های الاستیکی مناسب که جوراب واریس نامیده می شود، باشد. جوراب واریس را می توان در برخی از داروخانه ها و فروشگاه های عرضه پزشکی خریداری کرد که در مدل های مختلف، از جمله زیر زانو، بالای زانو و جوراب شلواری عرضه می شوند.

پوشیدن جوراب واریس در بارداریجوراب واریس در فشار های مختلف از ۸ تا ۱۰ میلی متر جیوه، تا ۴۰ یا ۵۰ میلی متر جیوه طراحی شده است. شما برای استفاده از جوراب ساق بلند با بیش از ۲۰ میلی متر جیوه فشرده سازی به نسخه پزشک نیاز خواهید داشت.

اگر شما جوراب واریس می پوشید، لازم است تا آنها را در پایان روز برای شستن و خشک کردن، از پا خارج کرده و پوست خود را تمیز و بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که جوراب ساق بلند مناسب باشد؛ به طوری که هیچ کشیدگی در آن وجود نداشته باشد. جوراب های ساق بلند الاستیکی که نامناسب هستند، در واقع می توانند شرایط را با انسداد جریان خون در منطقه ای که آنها گره خوردگی دارند، بدتر کنند.

برخی مطالعات نشان داده اند که زمانی که جوراب به تنهایی علائم را کنترل نمی کند، ترکیب استفاده از جوراب الاستیکی با دارو برای بهبود جریان خون بسیار موثر است.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ممکن است برای پاکسازی عفونت های پوستی مربوط به واریس پا تجویز شود؛ اما این بیماری زمینه ای جهت پیشگیری از عود مجدد آن باید درمان شود. عفونت و زخم های عمیق تر همچنین ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شوند.

اگر شما لخته خونی داشته باشید، پزشکتان ممکن است داروهایی برای پیشگیری از تشکیل لخته خون تجویز نماید.

راهنمای مصرف قرص وارفارینبرخی از بیماران از مکمل غذایی گیاهی Vena-Stat استفاده می کنند که مشتق شده از عصاره شاه بلوط هندی می باشد. به خاطر داشته باشید که داروهای گیاهی نباید به جای داروهای تجویزی پزشک استفاده شوند؛ چون ممکن است با داروهای تجویزی فعلی تداخل پیدا کنند. در مورد هر تداخلات دارویی بالقوه لطفا از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

مراقبت از پوست

پوست خود را مرطوب نگه دارید؛ به طوری که به راحتی پوسته پوسته نشده و یا ترک نخورد. اگر پوست ملتهب باشد، متخصص عروق پا ممکن است یک کرم ضد خارش را برای محافظت از پوست، و یا یک کرم ضد قارچ برای جلوگیری از عفونت های قارچی توصیه نماید.

پوستی که ترشحات مایع مانند دارد، با کمپرس مرطوب درمان می شود. اگر شما زخم هایی بر روی پاهایتان دارید، پزشک به شما نشان خواهد داد که چگونه با باند فشرده لایه لایه از پوست خود محافظت و جریان خون را حفظ کنید.

درمان های غیر جراحی نارسایی مزمن وریدی

درمان غیر جراحی شامل اسکلروتراپی و فرسایش حرارتی endovenous thermal ablation است.

۱- درمان واریس پا با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول به طور مستقیم به وریدهای عنکبوتی و یا رگ های کوچک واریسی است که باعث فروریختن و یا ناپدید شدن آنها می شود. چند درمان اسکلروتراپی معمولا برای رسیدن به نتایج دلخواه مورد نیاز است. اسکلروتراپی ساده، نسبتا ارزان است و می تواند در مطب پزشک انجام گیرد. اسکلروتراپی می تواند درد و ناراحتی رگ را از بین برده و به پیشگیری از عوارضی مانند خونریزی وریدی و زخم کمک کند. این روش اغلب به دلایل زیبایی انجام می شود.

۲- endovenous thermal ablation

جراحی نارسایی مزمن وریدیاین روش یک تکنیک جدید با استفاده از لیزر و یا امواج رادیوفرکونسی بالاست که گرمای شدید در محل رگ آسیب دیده ایجاد می کند. این تکنولوژی با هر منبع انرژی متفاوت است، اما هر دو شکل از گرمای موضعی عروق مورد هدف را نزدیکتر می کند.

در این روش درمان نارسایی مزمن وریدی ،رگهای مشکل دار را می بندند؛ اما بسته شدن آنها در محل طوری است که با حداقل خونریزی و کبودی همراه است. در مقایسه با بستن و خالی کردن، endovenous thermal ablation  با درد کمتر و بازگشت سریعتر به فعالیت های عادی همراه است.

درمان های جراحی نارسایی مزمن وریدی

برای کمتر از ۱۰ درصد از بیمارانی که نیاز به درمان جراحی دارند، گزینه ها عبارتند از: بستن و خالی کردن ورید، microincision/ambulatory phlebectomy و عمل جراحی بای پس. در اینجا به بررسی مختصر هر یک از این تکنیک ها می پردازیم.

۱- Ligation and stripping

بستن و خالی کردن اغلب بصورت ترکیبی انجام می شود. بستن رگ روشی است که در آن جراح رگ مشکل دار قطع کرده و گره میزند. بیشتر بیماران در چند روز بهبود می یابند و می توانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. خالی کردن رگ، عمل جراحی برای برداشتن رگ بزرگتر از طریق دو برش کوچکتر است. خالی کردن رگ یک روش گسترده تر است و ممکن است برای بازتوانی، بیمار به ۱۰ روز نیاز داشته باشد.

۲- Microincision/ambulatory phlebectomy

درمان واریس پا به صورت سرپاییاین یک روش سرپایی با حداقل تهاجم است که در آن برش کوچک یا سوراخی با سوزن در بیشتر رگ ها ایجاد می گردد و قلاب phlebectomy برای حذف مشکل وریدها استفاده می شود.

۳- Vein bypass

بای پس ورید در پا مشابه با جراحی بای پس قلب است که البته در محل های مختلف انجام می شود. در جراحی بای پس بخشی از رگ های سالم از جای دیگر در بدنتان برای پیوند استفاده می شود. با این کار، مسیر خون در اطراف ورید تحت تاثیر بیماری نارسایی مزمن وریدی تغییر و بهبود می یابد. بای پس برای درمان نارسایی مزمن وریدی در قسمت بالایی ران و تنها در موارد بسیار شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشگیری از نارسایی مزمن وریدی

برای کاهش خطر ابتلا به CVI، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

✅ یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید.

✅ سیگار را ترک کنید.

✅ به طور منظم ورزش کنید.

✅ از پوشیدن لباس های تنگ مانند کمربند تنگ و یا کمربند اجتناب کنید.

✅ اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید.

✅ از نشستن یا ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیمین شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر.
  مادری 63 ساله دارم، از آخرین زایمانش که حدود بیست و پنج سال قبل بود پای چپش مخصوصا از ناحیه مچ دچار ورم شد، بعد از سالها در همان پا رگ هایی کوچک و تقریبا آبی رنگ با کبود رو مشاهده کردیم که همراه با درد بودن، موقع راه رفتن یا خواب دچار گرفتگی شدید پا میشدن، به وندتا دکتر مراجعه کردیم که آخرین بار بعد از سونوگرافی پا گفتن در رگ هاشون لخته خون وجود داره، اما بعد از چندین بار مراجعه به همان دکتر هنوز نتیجه مشخصی گرفته نشده، بنظرتون ما باید چیکار کنیم؟ به همان دکتر پا مراجعه کنیم یا پیش شما یا همکاران قلب و عروق برای رفع این مشکل مراجعه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   يك سونو داپلر وريدي انجام بديد و مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر فاطمهاحمدي جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد.مادر من نزديك 45سالشه و هر روز صب ك از خواب بلند ميشه كف و پاشنه پاهاش درد ميكنه و اينكه كم كاري تيروئيد هم داره ممنون از زحماتتون??
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   ممكنه نورو پاتي باشه بايد به دكتر مغز و اعصاب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر میترا جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  با سلام‌ خدمت شما، آقای دکتر من چند سالی هست که پاهام واریس داره پارسال که سونوگرافی انجام دادم گفتن ۳ ماه جوراب بپوشم اگر خوب نشدم باید لیزری جراحی کنم چون دریچه خای پام نارسایی داره ، همیشه پا درد دارم و ساق پاهام ورم‌داره و پاهام هم سلولیت هم داره ، میخواستم ببینم الان باید چه کاری انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   شما بليد ويزيت بشيد تا بشه در مورد درمانتون اظهار نظر كرد
 • تصویر کاربر لاله سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  پاهایم از ناحیه ساق فقط شبها دچار درد شدید میشن و همیشه بعد از حمام کردن درد پام بیشتر می‌شود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   علل مختلف مطرح هست مثل علل عروقي و عصبي و غيره
   بايد معاينه و ويزيت شويد
 • تصویر کاربر Hakan سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  گرفتگی عروق پا پاهام بخصوص پای چپم واریس گرفته گاهنگاه همراه با درد چه کرمی مناسب.؟ رگ های ریز ریزهم روی ران وا پشت ران هم خیلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بهتره جوراب واريس استقاده كنيد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۲ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   بهتره مراجعه بفرماييد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  علت لخته شدن خون در کف پاها علت لخته شدن خون در کف پاها چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   علت ها مختلفه
   بيماريهاي مادرزادي يا اكتسابي
   بايد بيمار بررسي كانل انجام دهد بر حسب شرح حال و معاينه
 • تصویر کاربر معتمد جمعه ۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  رگهای ساق پای مادرم خیلی برجسته شده علایم به گرفتگی عروق میبرد آیا درسته؟ سوال بعد اینکه دکتر برا فشارش بعد اکو که گفت مشکلی نداره فقط دیواره قلب ضخیم شده کارودیلول تجویز کرد ولی بعد از استفاده ورم شدید ساق به پایین داشت تا متوجه شدم دفعش کبدی برای همین ورم میکرده حالا میخواهم بدانم جایگزینی برای کارودیلول هست که باعث ورم پاش نشه چون دوباره دارهقرصهای قدیمش انتولول و تریامترن اچ و لوزارتان میخوره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   احتمالا واريسه و به كاروديلول ربط نداره
   اتنولول ميتونه جاي اون باشه ولي كاروديلول ارجحه
   در كل بهتره ويزيت بشم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   بشن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زینب جمعه ۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  مادرم دیابت دارند و پاهاش به شدت ورم میکنه وارد شدیدی تو پاهاش داده البته آرتروز زانو هم داره علت ورم پا چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   ميتونه نارسايي قلبي يا وريدي يا كليه باشه
   بايد حتما اكو و ازمايش كليه انجام بدن
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  من به مریضی امبولی دچار شدم که همراه با سرفه با لخته خونی همراه بود لخته های خونی در بدنم خیلی زیاد بود و هست جوری که دکترها نا امیدم کردن اما بعد از مدتی درمان کمتر شده خیلی جوری که سرفه نمیکنم و خلط خونی نمیاد اما سمت چپم پایین تر از قفسه سینه ام موقع نفس کشیدن هوا میاد میره برای این موضوع کاری میشه انجام داد؟ الان بعد از سونوگرافی گفتن لخته فقط توی پای راست هست و الان از قرص اکسپین 20 استفاده میکنم میخواستم بدونم ایا مریضی امبولی درمان قطعی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بله درمان قطعي داره و با دارو حل ميشه
   ولي براي مشكلتون بايد ويزيت شويد تا بشه دقيقا گفت
 • تصویر کاربر وحیده یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  خدا خیرتون بده آقای دکتر
  من به خاطر dvt وارفارین مصرف میکنم از بین ورزشهای زیر کدامیک رو میتونم انجام بدم؟
  پیلاتس
  یوگا
  بدنسازی
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   ورزشي كه احتمال اسيب نباشه كه باعث خونريزي بشه به نظر يوگا
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر