نارسایی مزمن وریدی

در نارسایی مزمن وریدی ،وریدها قدرت کافی برای برگرداندن خون به قلب را ندراند. نارسایی مزمن وریدی در مراحل اولیه آن بهتر درمان می شود. پزشک متخصص عروق پا یا متخصص قلب و عروق بهترین فردی است که می تواند بیماری های مربوط به عروق وریدی را تشخیص داده و درمان کند.

برای درمان و کنترل نارسایی مزمن وریدی چه کارهایی باید انجام داد؟

۱- اگر شما باید یک سفر طولانی طی کنید و برای یک مدت طولانی خواهید نشست، ساق پا و مچ را در هر نیم ساعت یکبار، ۱۰ مرتبه خم و راست کنید تا جریان خون در وریدهای پا حفظ شود.

۲- به طور منظم ورزش کنید. ورزش کردن مخصوصا پیاده روی بسیار توصیه می شود.

۳- وزن خود را کاهش دهید.

چاقی۴- پاهای خود را در حالی که نشسته و یا خوابیده اید، بالا ببرید. پاهای شما باید بالاتر از سطح قلب تان قرار گیرید.

۵- جوراب واریس بپوشید.

۶- برای درمان عفونت های پوستی ممکن است مصرف آنتی بیوتیک توصیه شود.

جوراب واریس چیست؟

یکی از روش های خوب برای درمان نارسایی مزمن وریدی می تواند پوشیدن جوراب های الاستیکی مناسب که جوراب واریس نامیده می شود، باشد. جوراب واریس را می توان در برخی از داروخانه ها و فروشگاه های عرضه پزشکی خریداری کرد که در مدل های مختلف، از جمله زیر زانو، بالای زانو و جوراب شلواری عرضه می شوند.

پوشیدن جوراب واریس در بارداریجوراب واریس در فشار های مختلف از ۸ تا ۱۰ میلی متر جیوه، تا ۴۰ یا ۵۰ میلی متر جیوه طراحی شده است. شما برای استفاده از جوراب ساق بلند با بیش از ۲۰ میلی متر جیوه فشرده سازی به نسخه پزشک نیاز خواهید داشت.

اگر شما جوراب واریس می پوشید، لازم است تا آنها را در پایان روز برای شستن و خشک کردن، از پا خارج کرده و پوست خود را تمیز و بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که جوراب ساق بلند مناسب باشد؛ به طوری که هیچ کشیدگی در آن وجود نداشته باشد. جوراب های ساق بلند الاستیکی که نامناسب هستند، در واقع می توانند شرایط را با انسداد جریان خون در منطقه ای که آنها گره خوردگی دارند، بدتر کنند.

برخی مطالعات نشان داده اند که زمانی که جوراب به تنهایی علائم را کنترل نمی کند، ترکیب استفاده از جوراب الاستیکی با دارو برای بهبود جریان خون بسیار موثر است.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ممکن است برای پاکسازی عفونت های پوستی مربوط به واریس پا تجویز شود؛ اما این بیماری زمینه ای جهت پیشگیری از عود مجدد آن باید درمان شود. عفونت و زخم های عمیق تر همچنین ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شوند.

اگر شما لخته خونی داشته باشید، پزشکتان ممکن است داروهایی برای پیشگیری از تشکیل لخته خون تجویز نماید.

راهنمای مصرف قرص وارفارینبرخی از بیماران از مکمل غذایی گیاهی Vena-Stat استفاده می کنند که مشتق شده از عصاره شاه بلوط هندی می باشد. به خاطر داشته باشید که داروهای گیاهی نباید به جای داروهای تجویزی پزشک استفاده شوند؛ چون ممکن است با داروهای تجویزی فعلی تداخل پیدا کنند. در مورد هر تداخلات دارویی بالقوه لطفا از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

مراقبت از پوست

پوست خود را مرطوب نگه دارید؛ به طوری که به راحتی پوسته پوسته نشده و یا ترک نخورد. اگر پوست ملتهب باشد، متخصص عروق پا ممکن است یک کرم ضد خارش را برای محافظت از پوست، و یا یک کرم ضد قارچ برای جلوگیری از عفونت های قارچی توصیه نماید.

پوستی که ترشحات مایع مانند دارد، با کمپرس مرطوب درمان می شود. اگر شما زخم هایی بر روی پاهایتان دارید، پزشک به شما نشان خواهد داد که چگونه با باند فشرده لایه لایه از پوست خود محافظت و جریان خون را حفظ کنید.

درمان های غیر جراحی نارسایی مزمن وریدی

درمان غیر جراحی شامل اسکلروتراپی و فرسایش حرارتی endovenous thermal ablation است.

۱- درمان واریس پا با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول به طور مستقیم به وریدهای عنکبوتی و یا رگ های کوچک واریسی است که باعث فروریختن و یا ناپدید شدن آنها می شود. چند درمان اسکلروتراپی معمولا برای رسیدن به نتایج دلخواه مورد نیاز است. اسکلروتراپی ساده، نسبتا ارزان است و می تواند در مطب پزشک انجام گیرد. اسکلروتراپی می تواند درد و ناراحتی رگ را از بین برده و به پیشگیری از عوارضی مانند خونریزی وریدی و زخم کمک کند. این روش اغلب به دلایل زیبایی انجام می شود.

۲- endovenous thermal ablation

جراحی نارسایی مزمن وریدیاین روش یک تکنیک جدید با استفاده از لیزر و یا امواج رادیوفرکونسی بالاست که گرمای شدید در محل رگ آسیب دیده ایجاد می کند. این تکنولوژی با هر منبع انرژی متفاوت است، اما هر دو شکل از گرمای موضعی عروق مورد هدف را نزدیکتر می کند.

در این روش درمان نارسایی مزمن وریدی ،رگهای مشکل دار را می بندند؛ اما بسته شدن آنها در محل طوری است که با حداقل خونریزی و کبودی همراه است. در مقایسه با بستن و خالی کردن، endovenous thermal ablation  با درد کمتر و بازگشت سریعتر به فعالیت های عادی همراه است.

درمان های جراحی نارسایی مزمن وریدی

برای کمتر از ۱۰ درصد از بیمارانی که نیاز به درمان جراحی دارند، گزینه ها عبارتند از: بستن و خالی کردن ورید، microincision/ambulatory phlebectomy و عمل جراحی بای پس. در اینجا به بررسی مختصر هر یک از این تکنیک ها می پردازیم.

۱- Ligation and stripping

بستن و خالی کردن اغلب بصورت ترکیبی انجام می شود. بستن رگ روشی است که در آن جراح رگ مشکل دار قطع کرده و گره میزند. بیشتر بیماران در چند روز بهبود می یابند و می توانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. خالی کردن رگ، عمل جراحی برای برداشتن رگ بزرگتر از طریق دو برش کوچکتر است. خالی کردن رگ یک روش گسترده تر است و ممکن است برای بازتوانی، بیمار به ۱۰ روز نیاز داشته باشد.

۲- Microincision/ambulatory phlebectomy

درمان واریس پا به صورت سرپاییاین یک روش سرپایی با حداقل تهاجم است که در آن برش کوچک یا سوراخی با سوزن در بیشتر رگ ها ایجاد می گردد و قلاب phlebectomy برای حذف مشکل وریدها استفاده می شود.

۳- Vein bypass

بای پس ورید در پا مشابه با جراحی بای پس قلب است که البته در محل های مختلف انجام می شود. در جراحی بای پس بخشی از رگ های سالم از جای دیگر در بدنتان برای پیوند استفاده می شود. با این کار، مسیر خون در اطراف ورید تحت تاثیر بیماری نارسایی مزمن وریدی تغییر و بهبود می یابد. بای پس برای درمان نارسایی مزمن وریدی در قسمت بالایی ران و تنها در موارد بسیار شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشگیری از نارسایی مزمن وریدی

برای کاهش خطر ابتلا به CVI، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

✅ یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید.

✅ سیگار را ترک کنید.

✅ به طور منظم ورزش کنید.

✅ از پوشیدن لباس های تنگ مانند کمربند تنگ و یا کمربند اجتناب کنید.

✅ اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید.

✅ از نشستن یا ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  درد در ناحیه پشت زانو چپ -

  سلام آقا دکتر 
  من چندین ساله که دردی در ناحیه پشت پای چپ خود دارم که قبلا زمانی که از خواب بیدار میشدم این درد زیاد بود وبه تدریج درد کم می شد.
  ولی الان چند ماهی است که این درد از پشت زانو شروع وبه مچ وروی پا مخصوصا پشت و ساق پا میزند ودر خواب به حدی است که از خواب بیدار میشوم و باید قسمت ساق پا وپشت ماهیچه را ماساژ بدهم یا شروع به قدم زدن کنم چند دقیقه که درد ساکت شوددرضمن ام آر آی کمر وزانو ونوار عضله انجام دادم که خیلی مقدار کمی پارگی مینسک زانو وکیست کوچک دارم آیا این درد می تواند ناشی از این پارگی مینسک باشد؟موقع فعالیت درد کمتری دارم به چندین دکتر ارتوپدی که مراجعه کردم قرص های مسکن و گابانتین و آمپول نسخه کردند
  که تا به حال با هیچکدام جواب نگرفتم باوجود مصرف دارو و مسکن شب ها چندین بار از خواب بیدار میشوم واگر در طی روز هم بخوام بخوابم بازهم از شدت درد بیدار می شوم درضمن موقع استراحت که روی مبل می نشینم بعد از 10 الی 15دقیقه درد شدیدی از ساق پا تا به زانو را فرا میگیرد که مجبور میشوم بلنر شوم و قدم بزنم که با قدم زدن درد ساک میشود.
  باکمال تشکر
  جعفری
  (درضمن لطفا مرا راهنمایی کنید که به چه پزشکی مراجع داشته باشم)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا درد بخاطر درگیری عصب پا در مسیر هست

   باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر قدیر چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  چندین ساله درد شدیدی در ماهیچه پشت پا دارم بصورت مزمن و احساس خستگی.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه عصبی عضلانی یا عروقی باشه

   باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  میخواستم ببینم بیمارستان دولتی برام عمل واریس و انجام میدید خصوصی نمیتونم انجام بدم هزینش خیلی زیاده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بیمارستان سینا مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فرزانه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  گرفتگی عروق پا واریس پای چپ 36 ساله هستم پای چپم واریس طنابی دارد سونوگرافی انجام دادم گفتن باید عمل شود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   میشه لیزر کرد یا استنت گذاشت

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر کوروش شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  به نام خدا،با سلام و عرض خسته نباشید
  آقای دکتر بنده مردی 44 ساله با شغل مدیریت فارم گاو شیری هستم که نیاز هست دایما چکمه بر پا بخشهای مختلف را سرکشی کنم
  دو سه سالی است که کف و پاشنه هردو پا البته بیشتر پای راست، شروع به درد کرده و کم کم بیشتر شد. اوایل فقط ابتدای صبح و پس از بیداری بود و بعد از مدت کوتاهی محو می شد. به تدریج ایستادن برایم سخت و پس از یک ربع زجر آور می شد. کم کم یک خستگی مزمن و همیشگی در پاهایم حس میکردم و در حال حاضر کف، مچ و سرتا سر ساق هردو پایم در تمام قسمتهایش مثل اینکه سنگین، پر خون و تحت فشار است بوده و احساس خستگی زیادی در آن بخشها حس میکنم وموضوع برایم ناراحت کننده و مشکل ساز گردیده است . ضمن تشکر فراوان از وقتی که میگذارید لطفا راهنمایی لازم را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه واریس یا نارسایی وریدی باشه

   بهتره جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مريم شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشيد
  من خانمي ٣٥ساله هستم. سه چهار روزي هست كه سوزشي رو بين دو انگشت كوچك پا (٤،٥). پاي راستم حس ميكنم.
  البته انگشت وسط دست راستم هم يكم درد ميكنه. خيلي كم
  ميشه لطفا راهنماييم كنيد كه مشكل چيه. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بدون معتینه نمیشه نظر دقیق داد

   ولی احتمالا عصب پا درکیره

   به دکتر معز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Mostafajafari یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید پا مادر من دچارDVTشده دکترش گفته که پاشو بالا نگه داره همراه مصرف قرص وارفارین داروهایش را مصرف می‌کند ولی وقتی پایش را بالا نگه میدارد خیلی درد میکند و بی حس میشود وقتی راه میرود نه دردی دارد نه بی حسی . نظر شما چیه به نظرتون پاشو بالا نگه داره 7ماه داره وارفارین میخوره ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نیازی به بالا نگه داشتن پا نیست

 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  مادر من با سن 84 سال دچار بیماری واریس هستند و چند روز پیش در حمام بدون وجود زخم از ناحیه قوزک پا دچار خونریزی شدند و با فشاردست خون فواره زده و قطع شده و هیچ اثری از جای خونریزی نیست آیا این مسئله عادی است یا چگونه میتوانیم از تکرار این مسئله جلو گیری کنیم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید حتما جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر arash دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باسلام .من الان حدود 10 روز است که هر دو پای من از ناحیه ساق ورم کرده است
  که عکس گرفتم براتون فرستادم.وچون مسیر بنده به مطب شما دور بود پیش دکتر قلب وعروق رفتم.که بعد از معاینه برای بنده آزمایش کامل از کبد.کلیه.وچکاب کامل تجویز دادند.وهمچنین سونوگرافیDVTوواریس هم انجام دادم.+سونوگرافی کامل از شکم.که به بنده گفتند کبد چرب دارید.آیاورم پای من و خارش شدید و همچنین بی اشتهایی ربطی به کبد چرب دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر ارتباطی ندارد

 • تصویر کاربر گوهر دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  زن 70ساله هستم 5ماهه گرفتگی عروق پادارم یکبار عمل کردم راه باز شد قرص زالربان 15میخوردم تمام کردم یک مدتی نخوردم مشکل پاورم کرد دوباره قرص اپیراکس5اپیکسابان میخورم ورم پا خوابیده پوست انداخته درد درناحیه پاشنه تا انگشت دارم چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید با مدارک مراجعه کنید

   به این شکل نمیشه نظر داد

  2. تصویر کاربر گوهر دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   س شماره تماس نمیشه بفرستید عکس ازپا فرستادم ازمدارک بفرستم ناخنها حس ندارن راهمون دوره چکار کنم دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه عروق گرفته باشه یا حساسیت دهرویی باشه 

   حتما باید مراجعهدکنید

   بهتره به پزشک خودتون اطلاع بدید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر