سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلا جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما, خانم 36 ساله هستم که حدود یک سالی میشه اکثر مواقع حتی در موقع استراحت تپش قلب و احساس سنگینی روی قفسه سینه دارم,بعد از مرجعه به پزشک EKG انجام شد که مشکل داشت ولی اکو قلبی هیچ مشکل خاصی نشون نمیداد, میخواستم نظر شما رو بپرسم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام.احتمالا مشکل شما اضطرابیه و قلبی نیست

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  45سال سن دارم،از4سال قبل دچارتپش قلب شده ام همان زمان اکو تست ورزش دادم مشگلی نبود با قرص متورال50روزی یک عدد کنترل بود چند روزی است با خوردن 2عددمتورال50 هم تپش قلب دارم .درد،تنگی نفس ندارم ،اما حس بیقراری ومقداری سبکی سردارم میتوانم ایندرال همزمان استفاده کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   بهتره استفاده نکنید

   اگر اضطراب دارید به روانپرشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر nasy دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  ببخشید دوباره مزاحم شدم. متاسفانه سوال قبلیم رو جواب ندادین ؟! ممنون می شم حداقل الان راهنماییم کنید. برای درد ناحیه سینه سمت چپم به متخصص قلب مراجعه کردم که بعد گرفتن نوار قلب دو قرص پروپرانولول10(روزی دوبار) و آلپرازولام0.5(شبی نصف) تجویز کردن اما دقیقا بهم نگفتن مشکلم چیه. با توجه به عوارض داروی الپرازولام و مشکل نازکی شبکیه چشمم جرات نکردم این قرص رو مصرف کنم. میشه لطفا شما نظرتون رو راجع به نوار قلبم و تشخیص پزشکم که البته چیزی به من نگفتن بگید؟ (قلبم حتی در مواقع استراحت و خواب هم محکم و تند می زنه. قبلا این مشکل رو نداشتم)لطفا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   نوار قلبتون سالمه

   به نظر مشکل اضطرابی دارید

 • تصویر کاربر مبین چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز، خسته نباشید. من چندی پیش برای اجازه شرکت توی مسابقه به دکتر مراجعه کردم ایشون گفتن که ضربان قلب شما بالاست و پیش دکتر قلب برید ، منم رفتم و ایشون هم گفتن خیلی بالاست حدودا۱۴۰ بود...
  البته من وقتی پیش دکتر میرم استرس عجیبی میگیرم و خودم متوجه میشم که ضربان بالا به خاطر اون استرس شدید است و سایر مواقع اینطور نیست حتی خودمم که به صورت دستی ضربان گرفتم حدودا توی یک دقیقه ۶۰ تا ۷۰ هست.

  حالا از زمانی که دکتر بهم گفت خیلی ضربان بالاست ، از اون به بعد بعضی مواقع احساس سنگینی در قلب میکنم که وقتی از فکرش میام بیرون رفع میشه

  ایا خطرناکه؟؟
  1. تصویر کاربر مبین جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلامی دوباره .
   پاسخ سوال بنده رو نمیدید؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل قلبی نیست و اضطرابیه

   ولی اگر ادامه داشت تست ورزش انجام دهید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر لاله چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وقبولی طاعات شما چند ماهی است ناگهان تپش قلب بهم دست میده احساس نفس تنگی بی حس شدن دست همراه سوزش سینه دارم به طور ناگهانی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اصطدابی دارید ولی بهتره معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر