سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام عمر باطری رو چطور میشه تشخیص داد تموم شده پدرم از دی ماه سال 94 باطری گذاشته ازپارسال چند بار بخاطر شوک زدنهای باطری بیمارستان قلب بستری میشد دکتر کپسول مگزلیتین برای جلوگیری از شوک تشخیص داد ولی مجدد دودفعه بعلت شوک بیمارستان بستری شد تا هفته ی گذشته بستری شد بعلت شوک دوشوک طبیعی یک شوک غیرطبیعی تااینکه دکتر گفت دارو جواب نداده طبق آنالیز باید عمل ابیلشن انجام بشه دیروز دوعمل انجام دادند دی کاردی وابیلشین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   وقتی شوک میده یعنی داره کار میکنه

   با انالیز دوره ای متوجه میشن

 • تصویر کاربر تارا یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من خانمی ۳۰ ساله هستم کم کاری تیرویید دارم و پرولاپس خفیف
  گاهی اوقات ضربان قلبم در طول روز بالا می ره و تپش میگیرم و شب میاد پایین به ۵۰ می رسه
  سابقه پانیک هم دارم شبا میترسم بخوابم وقتی ضربانم میاد پایین.تا الان هم تست ورزش دادم هم ۵ بار اکو سالم بودن جز یه پرولاپس خفیف
  آیا صربان ۵۰ علتش چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   بطور نرمال در همه افراد ضربان شبها پایین تره و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر محمودجعفری دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من جند سال پیش به علت تپش قلب رفتم پیش دکتر خسرو پناه،ایشون بعد از نوار قلب و اکو گفتن دو تا از دریچه های قلبم مشکل داره و تپش هم ب همون علت هست و برام
  پروپرانولول نوشتن و کم کم دوزش را زیاد کردن تا رسید به روزی 3 تا پروپرانولول 20
  ولی هنوز تپش قلبم را دارم و یکم ک فعالیت میکنم (حتی راه رفتن) تپش قلب میگیرم ، خیلی اذیتم میکنه
  خواستم راهنمایی کنید و نظرتون را بدونم
  یه مدت به پیشنهاد یه دکتر آشنا روزی نصف کنکور 2.5 استفاده میکردم
  اوایل خوب بود بعدش تاثیرش کم شد دوباره پروپرانول می خورم.
  دکتر وقتی غذا میخورم تپش قلبم زیاد میشه ولی بعد از چند ساعت که میگذره دوباره کم میشه
  یعنی تاثیر مستقیم و شدیدی میذاره روی تپش قلبم (تپشم میره حدودا روی 90 تا 95)
  ممکنه مشکل معده باشه که تاثیر میذاره روی قلبم؟ دکتر من غلظت خون هم دارم ممکنه تپشم به علت غلظت خون باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   پرولاپس چیز مهمی نیست

   ریفلاکس میتونه تپش بده

   ولی اضطراب و پرکاری تیرویید هم میتونه تپش بده

   بهتره جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  قرص ارکتو100 مصرف میکردم ضربان قلبم بالا میرفت الان میتونم از قرص سیدنافیل استفاده کنم برای رابطه جنسی .ایا ضربان قلبم باز بالا میره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   بله ممکنه 

    

 • تصویر کاربر حسینی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  حدود یکی دو هفته ای میشه ک در هنگام رفتن بخواب پس از مدتی و درحالیکه هنوز خوابم عمیق نشده بطور ناگهانی و از سمتی ک به پهلو خوابیدم یک ضربه به داخل اندام داخلی ترجیحا به سمت قلب و یا اندام فوقانی شکم احساس میکنم ک به حدی است ک باعث پریدن از خواب همراه با درد حاصل از ان ضربه را احساس میکنم این اتفاق بحدی ناخوشایند است ک باعث ایجاد وحشت و نگرانی از رفتن دوباره بخواب و تکرار این حس در بنده میشود چرا ک بارها شده ک این اتفاق در یک زمان بیش از یکی دوبار تکرار شده و یکجور حس ناامنی و ترس از خواب را منتقل میکند ایا مشکل جدی است یا نه؟وعلت ان چیست؟با تشکر..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   اینها علایم اضطرابیه 

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی از نظر اریتمی و بستن هولتر مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر