سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من ۲۳سالمه از دوسال پیش دوچار بی نظمی ضربان شدم ودارو کنکور۲.۵و اسپرین۸۰ و امپرازول استفاده میکنم با بستن هولتر قلب هر دفعه به دکتر مراجعه میکنم هیچی نمیگن بازم این داروها رو مینویسن میگن فقط داروها را ادامه بدین من دیگه واقعا خسته شدم نمیدونم چکار کنم یه چند ماهی هست ازمایش ترویید دادم کم کاری دارم هنوز به دکتر مراجه نکردم ممکن دلیل بی نظمی این باشه وبا داروهای ترویید درمان بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   بی نظمی دقیقا کلمه دقیقی نیست

   باید دید نوع اریتمی دقیقا چی هست

   اضطراب اگر دارید درمان کنید و جهت نعایته و بررسی از نظر علت علایم قلبی با مدارک مراجعه کتید

 • تصویر کاربر سیمین یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانم 48 ساله هستم
  مقدار rbc=5.35
  hbg=11
  mcv=67
  ایا مشکل خاصی هست؟
  در ضمن کمبود ویتامین ی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا تالاسمی مینور دارید

 • تصویر کاربر حمیدکیانی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چندساله مشکل تپش قلب دارم هرچی هم اکو میکنم چیزی نشون نمیده فقط گفتند شلی دریچه میترال قلب داری خلاصه اگر با داروی خاصی رفع میشه لطف کنید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید درمان کنید

   پروپرانولول ۲۰ هر ۱۲ ساعت

   اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر پیمان پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وققتون بخیر دکتر نجفی عزیز دکتر من تازگی اکو کردم هولتر 1 هفته ای بستم پیش دکتر میر معصومی متخصص همین تپش و آریتمی و اینا ایشون جواب هارو دیدن گفتن مشکلی نداری ولی دکتر من مثلا صبحا اکثرا وقتی از سرویس بلند میشم چند لحظه تپش رو دارم یا مثلا دارم جلو بازو میزنم موقعی که عضله داره کم میاره نفس رو حبس میکنم زور میزنم دمبل رو بیارم بالا تو سینم یه لرزشی احساس میکنم تو هیجانات هم ضربان و لرزش رو احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام.ممکنه مشکلات اضطرابی داشته باشید

   به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید مجدد هولتر ۴۸ ساعته ببندید تا مشخص شود ایا اریتمی دارید یا خیر

   البته علایم میتونه به علت افت فشار باشه

   بهتره مایعات بیشتر مصرف کنید و به ارامی از جاتون بلند شید که افت عگفشار اتفاق نیفته

  2. تصویر کاربر پیمان جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)
   دکتر این احساس لرزش 2 سه ثانیه که میگین ممکن آریتمی باشه خطر ناک نیست یا ورزش اشکال نداره قطع نکنم ؟
   ممنون از صبر و حوصله بابت خواندت سوالاها و جواب دادن به آنها
  3. تصویر کاربر پیمان جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام دکتر چشم به روانپزشک مراجعه میکنم فقط این لرزش 2 تا 3 ثانیه ایه کهوممکن آریتمی باشه خطرناک نیست و ورزشم رو قطع نکنم
   ممنون از صبر و حوصلتون
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   خیررنبست

   ورزش رو ادامه بدید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر موسوی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. از بابت مطالب علمی بسیار ارزنده تون و همچنین وقتی که برای پاسخگویی به سوالات مردم اختصاص میدید. ممنونم
  من چند سالی است که هربار در هر شرایطی فشار خونم رو میگیرم. ضربان قلبم زیر 100 نمیاد. در ضمن سنم 54 سال و معمولا فشار خونم 14/5روی 9/2 میباشد. دیابت هم دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید ضربان قلبم مشکل دارد یا نه؟ متسکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   علت ضربان بالا باید بررسی شود

   مثلا پرکاری تیرویید کم خونی با اضطراب

   اگر فشار بالا دارید هم باید دارو مصرف کنید

   هر دو هم فشار و هم ضربان میتونه در اثر اضطراب باشه

   اکر اضطراب دارید درمان کنید و اکر بهتر نشدید مراجعه کتید

درحال دریافت اطلاعات