سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من فقط نفخ میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   برای نفخ به متخصص گوارش مراجعا کنید

 • تصویر کاربر گرگانی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام از دوسال پیش متوجه بیماری شدم بار دار بودم نتونستم عمل بکنم دکتر دستور عمل سریع بعد زایمان داده هنوز نرفتم تا حالا دریچه باز تر شده مشکلی پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر داد

   باید اکو شوید

 • تصویر کاربر نجف شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز. ببخشید که پیام طولانی را میفرستم.
  پدر بنده 65 سال سن دارند. ایشان حدود 4 سال پیش حمله قلبی داشتند که پزشکان تشخیص دادند باید آنژیو شوند و خداروشکر انجام شد و مشکل برطرف شد. ایشان چند سال است که زیر نظر پزشک مورد نظر هستند و حتی آزمایش زنتیکی هم گرفتند که هنوز ما را از نتایج ان باخبر نکردند. متاسفانه در دوماه گذشته بازهم حمله قلبی داشتند که به درد شدید در قفسه و شونه ها بوده و احساس خفگی داشتند و بی حال بودند. وقتی که به درمانگاه یا بیمارستان مراجعه میکردیم فشارشان خوب بوده اما در کل سابقه فشار بالا دارند. پزشک معالج براساس اسکن هسته ای قلب، آزمایش خون، آزمایشات مغز و اعصاب، سونوگرافی، تست ورزش و نوار قلب و اکو به این نتیجه رسیدند که ایشون دچار تنگی رگ قلب هستند و به همین خاطر بعد از گرمای شدید و کار سخت و خوردن غذای سنگین دچار این نوع حملات می شوند و قرص هایی از جمله آسپرین و قرص های دیگه ای همچون آتورواستاتین را تجویز کردند. همین الان که پیام را برای شما مینویسم ایشان در استان دیگه ای برای مسافرت رفتند که متاسفانه اونجا دچار حمله و فشار بالای خون شدند. بیمارستانی که مراجعه شد پزشم متخصص با نگاه به نوار پدر، سریعا گفتند ایشان دچار بروگادا هستند و باید قرص کینیدین را مصرف کنند تا عکس العمل قلب ایشان را بررسی کنند. هم اکنون در بیمارستان شهرستان مورد نظر در بخش سی سی یو بستری هستند. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  در ادامه عکس ها را براتون پیوست میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   اسکن نرماله

   با صرفا نوار نمیشه گفت بروگادا اما ظاهرا حملات بیهوشی داشتند

   باید epsشوند

   به فوق الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مونیکا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من بیمار شما هستم تپش نامنظم دارم وشما متو هگزل تجویز فرمودید من اکثرا بعد خوردن غذا تپش نامظم میگیرم و در کل کامل برطرف نشده واذیتم میکنه وباعث ترس واظطرابم شده برام سخته مطب بیام بچه کوچک دارم ،امکانش هست اگر دارویی لازمه بفرمایید اکو و تست ورزشم هم دیدید وگفتید موردی نیست وقتی خیلی ازارم میده کلرو دیار پنج میخورم لطفا کمکم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر daryamohamadi جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  براى آريتمى قلب چكار بايد كرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   اریتمی انواع مختلف داره و درمان هر کدام فرق داره

   باید مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر