سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بابت پاسخگویی ممنونم ببخشید پدرم 57 سالشه سیگاری هم هست میگه از جوانی انگار تو قلبم سوزن فرو میکنن دکتر بردمش اکو کرد گفت 3تا دریچه اش شله احتمال داره از شلی باشه یا عروقش گرفته شده؟ ممنون میشم راهنمایی کنید دکتر قرص دروکانتین و متورال داده ولوزارتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام برای بررسی از نظر گرفتگی عروق بیمار باید تست ورزش و معاینه شود بعد از برطرف شدن شرایط با مدارک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)
   ممنونم
  3. تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)
   عذرمیخام دکتر قلب گفتن فقط با آنژیو مشخص میشه که گرفتگی عروق داره یانه پس‌ تست ورزش مشخص میکنه گرفتگی عروق رو؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام تست ورزش مشخص میکنه اما اگر تست ورزش مثبت باشه حتما باید آنژیو و شوند

  5. تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)
   عذرمیخام آنژیو انسداد عروق رو باز میکنه؟
   پس چطور دکتر قلب بدون تست ورزش میگه برای اینکه بدونه انسداد عروق داره بایدمستقیم بره آنژیو میکه آنژیو فقط مشخص میکنه که انسداد داره یانه
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   انژیو جنبه تشخیصی دارد ولی حین انژیو میشه رگ را با انژیوپلاستی باز کرد

  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   انژیو جنبه تشخیصی دارد ولی حین انژیو میشه رگ را با انژیوپلاستی باز کرد

   شاید علایم خیلی واضح بوده و نیاز به تست ورزش ندیدند

  8. تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)
   واقعا نمیدونم فقط تو این تعطیلات نگرانم اخه پدرم میگه هردوروز یکبار قلبش انگار سوزن فرو میکنن الان یکماه ونیمه داروهای دکتر رو میخوره میگه درد قلبم کم شده ولی سوزن شدن نه هرروز یدونه اسپرین هم میخوره ببخشید دکتر علائم گرفتگی عروق چی هست
  9. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   باید مراجعه کنید

  10. نمایش سایر 8 پاسخ
 • تصویر کاربر امینی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  دلیل ناگهانی افزایش تپش قلب میتواند مربوط به گرفتگی ناگهانی رگ ها یا ورم معده باشدویا نوع غذای صرف شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   گرقثفتگی ناگهانی رگ خیر

   ولی سایر بله

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   گرقثفتگی ناگهانی رگ خیر

   ولی سایر بله

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر روحی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام، جناب دکتر بنده از ۲ ماه پیش یک قرص ۵ میلی کلرودیازپوکساید و ۱۰ میلی پروپرانولول استفاده می گردم. در اوایل اسفند آنفلونزا گرفتم و از نگرانی کر‌ونا و خانه نشینی دکتر ۱۰ میلی کلرو دیازپوکساید و ۵ میلی بوسپیرون استفاده کرد و ۲ بار ۲۰ میلی پروپرانولول، همین دفعه اولی که پرو پرانولول را خوردم به علت حساسیت تنفسی که تلفست مصرف می کنمدچار درد در قفسه سینه شدم وقطع کردک. بوسپیرون هم ۱۰ میلی شد که بعد از سه روز تورم گلو از داخل و زبان کوچک هم اضافه شد.
  الان که کلرو دیازپوکساید ۱۰ مرف می کنم تپش قلب میارم و میگن از کونکور استفاده کنم صلاح چیست؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   میتونید متورال هر ۱۲ ساعت یک چهارم استفاده کنید و بعدا جهت بررسیژبیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ارام شنبه ۲ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 44سالمه صب که بیدار شدم حس کردم لب پایینم سنگین شده موقع صحبت کردن و خندیدن لبم به سمت چپ کشیده میشه و نوشیدن مایعات برام مشکل شده به نظرتون علت چی میتونه باشه و نیاز هست سریع برم دکتر چون الان بیماری کرونا شایع شده در ضمن این چند روز عصبی شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه سکته مغزی یا بلس پالسی باشه

   فورا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر حدود سه ماه پیش استرس خیلی شدیدی به من وارد شد که بعد از اون ضربان قلبم بالا هست مرتب یعنی در حالت نشسته و استراحت بین ۹۰ تا ۱۰۰ هست و موقع خواب به شدت اذیتم اکثر شب ها خوابم نمیبره به خاطر این موضوع. فکر میکنم اریتمی هستش البته هنوز مراجعه حضوری نداشتم. میتونم شبی یک پرانول ۱۰ مصرف کنم برای خواب بهتر؟ وقتی پرانول مصرف میکنم روز بعدش اضطرابم هم خیلی کمتره. معمولا برای درمان اریتمی تا چه مدت باید دارو مصرف بشه؟ پیشاپیش سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام فعلا تا ۳ ماه پروپرانول ۱۰ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید اگر علائمتون ادامه داشت کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و بعد از برطرف شدن شرایط به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ورزش‌های بازتوانی قلب با هدف کاهش عوارض در افرادی که بیماری قلبی دارند انجام می‌شود. این کار به صورت برنامه‌ای ورزشی برای بیمار قلبی…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر