دکتر محمد حسین نجفی

توصیه هاى طلایى به بیماران دیابتی

بیماران دیابتیروز به روز بر شمار مبتلایان به دیابت نوع ۲ افزوده مى شود. دیابت علاوه بر عوارضى که بر چشم، کلیه ها و قلب باقی مى گذارد، موجب بروز یک سرى تغییرات در بدن مى شود که تنها با مراقبت کامل قابل پیشگیرى است. در این جا به ذکر توصیه هایى به بیماران دیابتی مى پردازیم که رعایت آنها از سوى افراد مبتلا به دیابت نقش مؤثرى در حفظ سلامتى آنها خواهد داشت.

بالا بودن قندخون و اختلال در گردش خون سبب بروز مشکلاتى در پوست بیماران دیابتی مى شود. هر روز دوش بگیرید و از صابون هاى ملایم و آب ولرم استفاده کنید و براى نرم نگه داشتن پوست لوسیون هاى مناسب به کار ببرید. بیماران دیابتی باید از ایجاد خراش، بریدگى و سایر ضایعات در پوست خود اجتناب کنند.

در حین کار کردن حتماً از دستکش استفاده کنید. براى جلوگیرى از آفتاب سوختگى و سرمازدگى محافظ هاى مناسب به کار گیرید. صدمات وارده را سریعاً درمان کنید. همه بریدگى ها و خراش ها را با آب و صابون بشویید و با یک باند خشک استریل کنید و در صورتى که بریدگى ها و کبودى هاى پوست شما در عرض ۲۴ ساعت بهبود نیافتند سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از پا

-عصب هاى پاى بیماران دیابتی حساسیت خود را نسبت به درد از دست مى دهند، بنابراین امکان دارد متوجه آسیب هایى که به پاهایتان وارد مى آید، نشوید. شما مى توانید با اجراى یک برنامه مراقبت هاى روزانه از پا، از پیدایش مشکلات پا جلوگیرى کنید. هر روز پاهاى خود را وارسى کنید. هر چیز غیرطبیعى نظیر زخم، تغییرات پا و انگشتان و نشانه هاى عفونت را به پزشک اطلاع دهید.

-بیماران دیابتی بهتر است هر روز پاهاى خود را با آب ولرم بشویند و به طور کامل آنها را خشک کنند. براى نرم کردن پوست خشک از لوسیون حاوى رانولین یا کرم هاى نرم کننده استفاده کنید. در موقع کوتاه کردن ناخن هاى پایتان به جاى این که گوشه هاى ناخن را از ته بگیرید، نوک ناخن ها را به صورت یک خط صاف باقى گذارید.

-در بیماران دیابتى که دچار مشکل عصبى هستند حس گرماى نوک انگشتان و پاهاى آنها خوب کار نمى کند. بنابراین هرگز پابرهنه راه نروید. از بطرى هاى آب گرم، بالشتک هاى حرارت زا یا سایر ابزار هاى گرم کننده در گرم کردن پاهایتان استفاده نکنید.

-براى برطرف کردن میخچه، بیماران دیابتی از به کار بردن ابزارهاى نوک تیز و داروهاى خانگى پرهیز کنند.

– در انتخاب کفش دقت کنید. کفش هاى چرمى راحت که اندازه پایتان باشد، خریدارى نمایید. همیشه سعى کنید کفش هایتان را در آخر روز خریدارى کنید زیرا اندازه پاهاى افراد در صبح و عصر متفاوت است به طورى که پاها در اول صبح لاغرتر از آخر شب هستند بنابراین خریدن کفش در اول صبح باعث ناراحتى در عصر خواهد شد.

-همچنین از جوراب هاى سفید رنگ استفاده کنید، تا اگر عارضه اى در پاها ایجاد شود به موقع تشخیص دهید.

-به بیماران دیابتی توصیه می شود که هرگز از کیسه آب گرم یا حوله هاى گرم یا پتوهاى الکتریکى برروى پاهایتان استفاده نکنید و قبل از ورود به وان، حرارت آب وان را با پشت دست خود اندازه بگیرید. زیرا در بیماران دیابتى که دچار مشکل عصبى هستند حس گرماى نوک انگشتان و پاهاى آنها خوب کار نمى کند.

– هرگز پابرهنه راه نروید.

– از بطرى هاى آب گرم، بالشتک هاى حرارت زا یا سایر ابزار هاى گرم کننده در گرم کردن پاهایتان استفاده نکنید.

مراقبت از دندان ها

بیماران دیابتی بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به عفونت هاى لثه قرار دارند. مسواک زدن روزانه در پیشگیرى از عفونت لثه و دندان ها نقش مؤثرى ایفا مى کند. هر شش ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه نمائید و بیمارى خود را از وى پنهان نکنید.

مراقبت از چشم ها

مراقبت از چشم ها یکى از مهمترین قسمت هاى مراقبت هاى بهداشتى بیماران دیابتی است زیرا افرادى که به دیابت مبتلا هستند احتمال بیشترى براى ابتلا به مشکلات چشمى دارند. راهنمایى هاى زیر به بیماران دیابتی کمک مى کند تا از این مسائل پیشگیرى کنند یا بروز آنها را به تأخیر اندازند.

– رژیم غذایى خود را همیشه حفظ کنید.
– جهت معاینه چشم حداقل هر سال یک بار به چشم پزشک مراجعه کنید.
– فشار خونتان را مکرراً اندازه گیرى و کنترل نمائید.
– در صورت بروز هرگونه اختلال در بینایى به پزشکتان مراجعه نمائید.

علاوه بر موارد فوق، بیماران دیابتی در روزهاى بیمارى نیز احتیاج به مراقبت هاى خاص دارند. در روزهاى بیمارى، داروهاى خود را به طور مرتب مصرف کنید حتى اگر قادر به خوردن غذا نیستید.

– پزشک خود را از بیمار بودنتان آگاه سازید.
– مایعات بیشترى بنوشید و بیشتر از گذشته استراحت کنید.
– اگر نمى توانید رژیم غذایى معمولى خود را مصرف کنید، به جاى کربوهیدرات ها از مایعات استفاده کنید. پس از بهبودى حتماً قندخون خود را کنترل کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۳۰ آبان ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  علت درد شدید دست چپم چیست نوار قلب هم گرفتم پرو پرانول و کلیدینیوم هم خوردم اما درد دارم هنوزم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۰ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۰ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ثريا سه شنبه ۳۰ آبان ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام من مامان جونم حالش بد شد نميتونست نفس بكشه پاهاشم ورم داشت برديم دكتر؛
  روز اول که بردیم اکو کردیم گفت دوتا از دریچه های قلبت بازشده ،ضرباتم نامنظمه...
  بعد دوباره از طریق مری ،اکوکرد گفت دریچه میترال تنگ شده ودوتا از دریچه ها بازن، رماتیسم قلب هم داری، باید اول آنژیو شوی که عمل باز شوی؟عكساي اكو قلبشم دارم ؟لطفا بگيد تشخيص دكتر درست بوده؟يعني عملش كنيم ؟6٠ سال سن داره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۰ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۰ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  آنژین صدری قلب چیست آنژین صدری قلب چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۷ مهر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  آقای دکتر سوالی که از خدمتتون داشتم من برای نارسایی دریچه میترال(روماتیسم قلبی) مدت ها قبل کاپتوپریل مصرف میکردم ولی تقریبا طی مراجعه ای که حدودا چهار سال پیش به پزشک دیگه ای داشتم ایشون لوزارتان رو برای من تجویز کردن البته من سابقه بیماری فشار خون هم ندارم و الان چند سال هست که لوزارتان مصرف میکنم ولی یک مقدار بیماریم نسبت به قبل پیشرفت داشته به نظر جنابعالی کاپتوپریل رو اگر ادامه میدادم به صلاح بود؟ به نظر جنابعالی لوزارتان در جلوگیری از پیشرفت این بیماری موثرتر عمل میکنه یا کاپتوپریل؟ ممنون میشم لطف بفرمایین بنده حقیر رو در این مورد راهنمایی کنین.میتونم هر دو دارو رو با هم مصرف کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ مهر ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر انوری سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  همسر بنده به هيپرتروفی بطن مبتلاست
  علتش رو نميدونم
  پزشکش گفته بايد جراحی بشه
  آقای دکتر ميشه لطفا هزينه ی جراحی رو به من بگيد
  و اينکه آيا امکان مرگ وجود داره؟
  خواهش ميکنم منو راهنمايی کنيد
  همسر من 25 ساله است
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   لطفا اكوي ايشون رو همين جا ارسال فرماييد
   نگران نباشيد
   چه بيمه اي دارند؟
   بيمه تكميلي دارند؟
 • تصویر کاربر پوردادرس یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  تنگی آءورت مادرزادی دارم ایا حتما باید دریچه قلبم را تعویض کنم راه دیگه ای و جود ندارد ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر mohammadabb چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پیشاپیش از وقتی که می گذارید از شما ممنونم پدرم معمولا فشار خون بالایی دارد. مدتی پیش در حدود دو ماه قبل براش مشکلی پیش آمده و دست چپش بی حس شد تقریبا طوری که دکمه های پیراهنش رو نمیتونست ببنده و یا قاشق دست بگیره رفتیم بیمارستان قلب ازشون نوار قلبی گرفتن و دکتر معاینه کرد و گفت قلبت مشکلی نداره بعد رفتیم دکتر متخصص اعصاب و براشون سی تی اسکن نوشتن جواب سی تی اسکن رو دکتر دید و گفت که مشکل حادی نیست و نباید زیاد عصبی بشی حالا دستش کمی نسبت به قبل بهتر شده. به نظر شما ما الان باید چه کاری بکنیم با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   دچار سكته مغزي شده اند
   مصرف منظم دارو و كنترل فشار خون
 • تصویر کاربر جعفری دوشنبه ۲ مرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 28 سالمه گاهی توی قلبم خالی میشه مثل اینکه یه چیزی از توش بیفته بعد شروع می کنه به تند تند زدن و نفسم تو این مدت بند میاد کلا حدود 15 ثانیه طول می کشه. می خواستم ببینم علتش چیه و آیا بیماری قلبی هست؟ یه بار دکتر بهم پروپرانول داد ولی فایده نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ مرداد ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر زهرادلیری جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  باسلام اقایی 36ساله هستم که به صورت خانوادگی دچار نارسایی قلبی هستم و یک خواهر وبرادرم نیز به همین دلیل فوت کرده اند و ریه های انان اب اورد و سپس فوت شدند پزشکم شش سال قلب دریچه قلبم و عوض کددند و باطری دارم الان که رفتم دکتر گفتند قلبت 15درصد کار میکند ایا قلب مصنوعی درایران پیوند زده میشودبه من و شرایطم باید چگونه باشد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   پيوند قلب در ايران انجام ميشود
   در بيمارستان شهيد رحايي تهران
 • تصویر کاربر پریا دوشنبه ۱۲ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید بنده دختری 32ساله هستم که سال 90 بدون هیچ دلیلی ابتدا مچ،کف،پنجه و انگشتان پای چپم به شدت درد گرفت به نحوه ای که راه رفتن برایم مشکل بود،به پزشکان زیادی در حوزه اورتوپد،مغزو اعصاب،اعصاب و روان،روماتولوژی،طب فیزیکی،فلوشیپ درد، پاو.... مراجعه کردم،اما تمامی نوار عصب ها،اسکن استخوان، سونوگرافی داپلر پا،رادیوگرافی کف و مچ پا و تمامی آزمایشات خونی برای روماتیسم و دیابت و سایر بیماری ها همه نرمال بود،اما درد پای چپم به پای راستم زد ،حتی در استراحت هم درد داشتم ،قرص های مغزو اعصاب ،بدترم کرده بود که خودم تصمیم به قطعشون گرفتم(کمیسیون پزشکی بیمارستان سینا برای تشخیص ام اس و سایر بیماری های مغز و اعصاب مراجعه کردم،خوشبختانه جواب منفی بود),پس از مطالعاتی که خودم در زمینه علایم درد پا در اینترنت داشتم،علائم مشابه سندرو تارسال تونل بود به هر پزشکی می گفتم عمل کنن،حاضر نمی شدن و می گفتن نوار عصب نرماله،تا بالاخره خدا خواست و یکی از پزشکان جراح مغز و اعصاب تشخیصشون با معاینه با من یکی بود و عمل کردم،بعد از عمل تونستم دوباره راه بروم،و درد پای راستمم از بین رفت،اما کامل خوب نشده بودم(سال 93عمل کردم)،به پیش پزشکم که عملم کرده بود رفتم و گفتم هنوز درد در انگشتان،کف،پنجه و گاهی ساق پا دارم به صورت خنجری و ضربان دار است،ایشون گفتند که دیگه مربوط به سندرو م تارسال تونل نیست،تا اینکه پارسال، یک شب بطور ناگهانی،سمت چپ بدنم،انگشتان دوم دست،شانه و پشت قفسه سینم درد گرفت و به اورژانس مراجعه کردم ،بعد از نوار قلبی گفتند چیزی نیست،تا اینکه الان دوباره یه مدتی است سمت راست بدنم،انگشتان،پشت قفسه سینه،شانه و گردنم درد گرفت و درد پامم با همون علائم مشابه قبل عمل،اما پنجاه درصد بهتر ،است که متاسفانه باعث ناتوانی در راه رفتن می شود و بعد از نیم ساعت راه رفتن و ظرف شتن و ایستادن درد شدید شروع میشه حتی با کفش طبی،دوباره به اورتوپد مراجعه کردم(علائم تنگی کانال نخاعی و دیسک کمرم توسط چندتا از بهترین جراحان، رد شد),ایشون در محلی که عمل کردم،کورتون تزریق کردند،اما هیچ تاثیری نداشت و حتی تا یه مدت بدتر شد.مادرم در سن چهل سالگی (25سال پیش) ناگهانی بر اثر سکته قلبی فوت کردند و کل خانواده درجه یک مادری تا چندسال پیش همگی بر اثر سکته قلبی فوت کردند،خودم هم مجردهستم،الان مزاحم شما شدم چون دیگه نمی دونم به چه پزشکی مراجعه کنم،فقط به متخصص قلب،کبد،کلیه در ارتباط با درد پام مراجعه نکردم.می خواستم محبت کنید راهنمایی بفرمایید که من الان بابت علائمی که ذکر کردم و درد پاهام به چه پزشکی باید مراجعه کنم؟ و آیا درد پاهای من با بیماری قلبی ربطی دارد؟ با اکو کاردیوگرافی مشخص می شود؟چون نوار قلب که چیزی نشون نداد،هفده ساله پیش، پزشک قلبم گفت گشادی یا تنگی یا افتادگی دریچه میترال یا تنگی آئورت داری،خیلی خوب خاطرم نیست،اما گفتند چیز مهمی نیست. من سیگار هم مصرف می کنم،عکس رادیوگرافی از ریه ام گرفتم اما عکس چیزی نشون نداد و نرمال بود،امکانش هست مربوط به ریه باشه و عکس نشون نده و آیا درد پا با ریه ارتباطی داره؟ دیگه از دکتر رفتن و سرگردونی و درد کشیدن و هزینه های کمرشکن پزشکی، خسته شدم ،لطفا پاسخ سؤال هایم را بدهید و راهنمایی بفرمایید به چه پزشکی باید مراجعه کنم؟ با سپاس فراوان از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   درد پاي شما هيچ ربط قلبي ندارد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر