توصیه هاى طلایى به بیماران دیابتی

بیماران دیابتیروز به روز بر شمار مبتلایان به دیابت نوع ۲ افزوده مى شود. دیابت علاوه بر عوارضى که بر چشم، کلیه ها و قلب باقی مى گذارد، موجب بروز یک سرى تغییرات در بدن مى شود که تنها با مراقبت کامل قابل پیشگیرى است. در این جا به ذکر توصیه هایى به بیماران دیابتی مى پردازیم که رعایت آنها از سوى افراد مبتلا به دیابت نقش مؤثرى در حفظ سلامتى آنها خواهد داشت.

بالا بودن قندخون و اختلال در گردش خون سبب بروز مشکلاتى در پوست بیماران دیابتی مى شود. هر روز دوش بگیرید و از صابون هاى ملایم و آب ولرم استفاده کنید و براى نرم نگه داشتن پوست لوسیون هاى مناسب به کار ببرید. بیماران دیابتی باید از ایجاد خراش، بریدگى و سایر ضایعات در پوست خود اجتناب کنند.

در حین کار کردن حتماً از دستکش استفاده کنید. براى جلوگیرى از آفتاب سوختگى و سرمازدگى محافظ هاى مناسب به کار گیرید. صدمات وارده را سریعاً درمان کنید. همه بریدگى ها و خراش ها را با آب و صابون بشویید و با یک باند خشک استریل کنید و در صورتى که بریدگى ها و کبودى هاى پوست شما در عرض ۲۴ ساعت بهبود نیافتند سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از پا

-عصب هاى پاى بیماران دیابتی حساسیت خود را نسبت به درد از دست مى دهند، بنابراین امکان دارد متوجه آسیب هایى که به پاهایتان وارد مى آید، نشوید. شما مى توانید با اجراى یک برنامه مراقبت هاى روزانه از پا، از پیدایش مشکلات پا جلوگیرى کنید. هر روز پاهاى خود را وارسى کنید. هر چیز غیرطبیعى نظیر زخم، تغییرات پا و انگشتان و نشانه هاى عفونت را به پزشک اطلاع دهید.

-بیماران دیابتی بهتر است هر روز پاهاى خود را با آب ولرم بشویند و به طور کامل آنها را خشک کنند. براى نرم کردن پوست خشک از لوسیون حاوى رانولین یا کرم هاى نرم کننده استفاده کنید. در موقع کوتاه کردن ناخن هاى پایتان به جاى این که گوشه هاى ناخن را از ته بگیرید، نوک ناخن ها را به صورت یک خط صاف باقى گذارید.

-در بیماران دیابتى که دچار مشکل عصبى هستند حس گرماى نوک انگشتان و پاهاى آنها خوب کار نمى کند. بنابراین هرگز پابرهنه راه نروید. از بطرى هاى آب گرم، بالشتک هاى حرارت زا یا سایر ابزار هاى گرم کننده در گرم کردن پاهایتان استفاده نکنید.

-براى برطرف کردن میخچه، بیماران دیابتی از به کار بردن ابزارهاى نوک تیز و داروهاى خانگى پرهیز کنند.

– در انتخاب کفش دقت کنید. کفش هاى چرمى راحت که اندازه پایتان باشد، خریدارى نمایید. همیشه سعى کنید کفش هایتان را در آخر روز خریدارى کنید زیرا اندازه پاهاى افراد در صبح و عصر متفاوت است به طورى که پاها در اول صبح لاغرتر از آخر شب هستند بنابراین خریدن کفش در اول صبح باعث ناراحتى در عصر خواهد شد.

-همچنین از جوراب هاى سفید رنگ استفاده کنید، تا اگر عارضه اى در پاها ایجاد شود به موقع تشخیص دهید.

-به بیماران دیابتی توصیه می شود که هرگز از کیسه آب گرم یا حوله هاى گرم یا پتوهاى الکتریکى برروى پاهایتان استفاده نکنید و قبل از ورود به وان، حرارت آب وان را با پشت دست خود اندازه بگیرید. زیرا در بیماران دیابتى که دچار مشکل عصبى هستند حس گرماى نوک انگشتان و پاهاى آنها خوب کار نمى کند.

– هرگز پابرهنه راه نروید.

– از بطرى هاى آب گرم، بالشتک هاى حرارت زا یا سایر ابزار هاى گرم کننده در گرم کردن پاهایتان استفاده نکنید.

مراقبت از دندان ها

بیماران دیابتی بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به عفونت هاى لثه قرار دارند. مسواک زدن روزانه در پیشگیرى از عفونت لثه و دندان ها نقش مؤثرى ایفا مى کند. هر شش ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه نمائید و بیمارى خود را از وى پنهان نکنید.

مراقبت از چشم ها

مراقبت از چشم ها یکى از مهمترین قسمت هاى مراقبت هاى بهداشتى بیماران دیابتی است زیرا افرادى که به دیابت مبتلا هستند احتمال بیشترى براى ابتلا به مشکلات چشمى دارند. راهنمایى هاى زیر به بیماران دیابتی کمک مى کند تا از این مسائل پیشگیرى کنند یا بروز آنها را به تأخیر اندازند.

– رژیم غذایى خود را همیشه حفظ کنید.
– جهت معاینه چشم حداقل هر سال یک بار به چشم پزشک مراجعه کنید.
– فشار خونتان را مکرراً اندازه گیرى و کنترل نمائید.
– در صورت بروز هرگونه اختلال در بینایى به پزشکتان مراجعه نمائید.

علاوه بر موارد فوق، بیماران دیابتی در روزهاى بیمارى نیز احتیاج به مراقبت هاى خاص دارند. در روزهاى بیمارى، داروهاى خود را به طور مرتب مصرف کنید حتى اگر قادر به خوردن غذا نیستید.

– پزشک خود را از بیمار بودنتان آگاه سازید.
– مایعات بیشترى بنوشید و بیشتر از گذشته استراحت کنید.
– اگر نمى توانید رژیم غذایى معمولى خود را مصرف کنید، به جاى کربوهیدرات ها از مایعات استفاده کنید. پس از بهبودى حتماً قندخون خود را کنترل کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کشاورز یکشنبه ۱ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشید
  اینجانب طی رادیوگرافی از سینه در گزارش عکس تفسیر اینگونه بود که قوس آئورت برجسته است
  این مسئله مشکلی جدی می با شد؟ درباره این بیماری اطلاعی ندارم از شما خواستارم
  بنده را در این زمینه راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   بهتره اکو شوید تا سایز آیورت مشخص شود

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عرض خسته نباشید
  پدر من 2بار عمل قلب باز انجام دادن
  سریع اول مشکل نارسایی دریچه ائورت و میترال بوده ک در سال 64 سال هر دو دریچه تعویض شده و
  پس از گزشت 15 سال با مشکل تنگی نفس شدید و درد قفسه به پزشک مراجعه نموده ک پس ازمایش اکو
  و اکو مری متوجه شدن ک دریچه ها به استلاح لینک یا لیک پیدا کرده ک عمل باز مجددی برا ترمیم دریچه انجام دادن
  در ضمن دریچه ها مکانیکی بوده
  و به زندگی عادی برگشتند و در حال حاضر 12 سال از اخرین عمل ایشان میگزره
  و مجددا با مشکل تنگی نفس و صرفه های خشک مواجه شدن که پزشک بعد از ازمایش اکو تشخیص دادن ک دیچه ائورت دچار نشتی شده و برای مطمعن شدن پدر بنده را به ازمایش مجدد اکو مری نوشتند ک هنوز در نوبت ازمایش هستیم تا انجام شود
  خواستم ببینم اگه مشکل از نشتی دریچه ها باشد چه درمانی هست
  و اگر جراحی قرار است صورت بگیرد
  پدر من 2بار انجام داده ایا خطرش زیاد است برا انجام اینکار
  و جراحی به چه صورت است
  بسته یا باز سن پدر من 52 سال هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   معمولا دیگه جراحی انجام نمیشه و سعی میشه با دارو علایم کنترل بشه مخصوصا اگه سن بالای ۷۵ باشه

   ولی به هر حال تا بیمار و مدارک دیده نشود نمیشه نظر دقیق داد

 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقایی دکتر من میخواستم بدونم اگ بیماری قلبی درمان نکنم دارو مصرف نکنم چه اتفاقی می افته چون حاضر ب درمان نیستم ک برم اکو و تست بدم میخوام بدونم چه اتفاقی ممکن بیوفته برام اگ درمان نشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   سکته نارسایی قلبی مرگ

 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.جناب اقای دکتر.درموردمادرم که حدودن ۶ماه هست تعبیه پیس میکرتک حفره ای شده است داروهای زالربان ولوزارتان هم مصرف میکنه مدتی هست سرفه های خشکی داره حتی درحالت استراحت هم که به متخصص ریه هم مراجعه کردیم عکس قفسه سینه واسپیرومتری هم گرفتن خدمتتون ارسال کردم که داروهایی مثل کی پی تیوا وپالمتون وازیترومایسین نوشته براش الان سرفه هاش قطع نشده هیچ که حالت دل پیچیدگی وورم معده ودرد معده داره نضرشما چی هست.ایادلیلی هست که مابایدپی گیرباشیم.واقعن ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه عارضه لوزارتان باشه

   بهتره جهت تغییر دارو مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر سامان شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام.اقای دکتر درمورد بزرگ شدن قلب درعکس قفسه سینه نضرتون چی هست.دکترریه گفتن که قلبش ازحدطبیعی بزرگ ترهست.عکس رو هم خدمتتون ارسال کردم.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید اکو شوید تا وضعیت قلب مشخص شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر، من تقریبا 20روز پیش دچار علائمی چون عرق کردن و لرزیدن، ضعف عضلات دست و پا، تشنه شدن و خشکی مرتب دهان، ازدست دادن اشتها بطوری ک چیزی نمیتونستم بخورم و بعد احساس یکم سنگینی قفسه سینه شدم ک ب دکتر عمومی مراجعه کردم ک گفت احتمالا گرما زده شدی بعد آزمایش تیروئید وچنتا آزمایش دیگ نوشت بعد دو روز دوباره با آزمایش رفتم آزمایشو ک دید گفت مشکل تیروئید ندارم فقط چربی خونم پایین بود ینی 50بود ک سه نوع دارو داد ک دوتاش برا معده (یکیش کپسول ناشتا و یکیشم قرص عصب معده) و یکیش سیپروهیپتادین برا اشتها داد ک تقریبا ده روزی مصرف کردم (نصف داروها رو خوردم) تقریبا خوب شدم بعد سه چهار روز داروها رو مصرف نکردم ک دوباره به همین علائم مثل سری قبل دچار شدم دوباره رفتم پیش همون دکتر که گفت دوباره همون داروهای قبلی رو مینویسم بخور، به نظر شما مشکل من با همین داروها حل میشه و مشکل دیگه ای ندارم؟ ممنون میشم اگ راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این علایم ممکنه اضطرابی باشه

   اما به طور قطع نمیشه گفت

   با مدارک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این علایم ممکنه اضطرابی باشه

   اما به طور قطع نمیشه گفت

   با مدارک مراجعه کنید

   حتما از نظر دیابت هم بررسی شوید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر