آمادگی لازم آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی

BOSTON SCIENTIFIC

قبل از یک استنت گذاری قلبی ، متخصص قلب و عروق سابقه ی پزشکیتان را مرور کرده و یک معاینه بالینی انجام می دهد.

قبل از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی ، یک آزمایش تصویربرداری به نام آنژیوگرافی کرونری خواهید داشت تا مشخص شود که آیا گرفتگی های شما با استنت گذاری قلبی قابل درمان است یا خیر؟ آنژیوگرام کرونری به پزشکان کمک می کند که تعیین کنند آیا شریان های که به قلب شما می روند تنگ یا مسدود هستند یا خیر؟

ماده حاجب از طریق کاتتر (یک لوله ی بلند نازک )که از طریق یک شریان در کشاله ی ران، بازو یا مچ به شریان های قلب شما فرستاده می شود، و ماده حاجب به شریان هایی که به قلب شما میروند، تزریق می شود. به محض اینکه ماده ی حاجب شریان های شما را پر کرد، آنها در اشعه x و فیلم قابل مشاهده می شوند.

بنابراین پزشک شما می تواند ببیند چه قسمتی از شریان شما مسدود شده است. اگر پزشک شما در آنژیوگرام کرونری شما انسدادی پیدا کند، ممکن است  تصمیم بگیرد که بلافاصله بعد از  آنژیوگرام زمانیکه هنوز قلب شما کاتتر گذاری شده است، آنژیوپلاستی و استنت گذاری قلبی را انجام دهد.

شما دستورالعمل هایی در رابطه با خوردن و آشامیدن قبل از آنژیوپلاسنی دریافت خواهید کرد. برای نمونه شما باید ۸-۶ ساعت قبل از عمل زمانبندی شده خوردن و نوشیدن را متوقف کنید. اگر قبل از انجام عمل در بیمارستان بستری بوده اید، آماده سازی شما ممکن است متفاوت باشد.

چه استنت گذاری قلبی از قبل برنامه ریزی شده باشد یا به صورت اورژانسی انجام شود، ابتدا شما  آزمایشهای روتین خواهید داشت شامل: عکس از قفسه سینه، الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب ) و آزمایش خون.

اقدامات قبل از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی

– دستورالعمل های پزشک خود درباره ی تنظیم کردن داروهای متداول خود قبل از استنت گذاری قلبی را دنبال کنید. پزشک شما ممکن است به شما دستور قطع داروهای مشخصی را قبل از آنژیوپلاستی بدهد مثل داروهای ضد دیابت.

– همه ی داروهایی که استفاده می کنید را برای آوردن به بیمارستان جمع آوری کنید و با خود همراه بیاورید.

– داروهای تجویز شده را تنها با کمی جرعه آب مصرف کنید.

– استنت گذاری قلبی به طور معمول نیاز به بستری یک شب کامل در بیمارستان دارد و روز بعد قادر خواهید بود تا خانه رانندگی کنید.

اقدامات بعد از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی

– سیگار را ترک کنید.

– میزان کلسترول خود را کاهش دهید.

– وزن مناسب را حفظ نمایید.

– شرایط دیگر مثل دیابت و فشار خون بالا را کنترل کنید.

– به طور منظم ورزش کنید.

استنت گذاری قلبی موفق به این معناست که شما مجبور نخواهید بود تحت عمل جراحی به نام جراحی بای پس شریان کرونری قرار بگیرید. در بای پس یک شریان یا ورید از قسمت دیگری از بدن شما برداشته شده و به سطح قلب شما دوخته می شود تا کار شریان کرونری بسته شده را بر عهده بگیرد. این جراحی نیازمند برشی در قفسه سینه است. بهبودی بعد از جراحی بای پس معمولا طولانی تر و سخت تر است.

اگر شما انسدادهای متعدد داشته باشید یا تنگی شریان اصلی منتهی به قلب باعث کاهش عملکرد قلب شده باشد یا دیابت داشته باشید، پزشک شما ممکن است جراحی بای پس را به جای آنژیوپلاستی و استنت گذاری قلبی توصیه کند. به علاوه بعضی انسدادها ممکن است با جراحی بای پس بهتر درمان شوند.

تهیه و تنظیم: دکتر نیلوفر امینی

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوگرافی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریبا یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بعداز عکل بالون(کوارکتاسیون آئورت) میتونم به ورزش ایروبیکم ادامه بدم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   بله ميتوانيد
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام هزینه های استنت دارویی و مراقب های بعد از ان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   بسته به نوع بيمه شما و بيمارستان متفاوت است
   بيمه خودتون رو بفرماييد چي هست تا راهنمايي كنم
   مراقبت پس از آنژيوپلاستي رو در سايت من ببينيد
 • تصویر کاربر الهه پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکترشرمنده بازمزاحمتون شدم جوابی که قبلافرموده بودین دریافت نکردم پدرمن حدود20روزپیش برای بالن قلبشون رفتن یکی ازرگهارابازکرده بودن ورگ بعدی راکه میخاستن بازکنن باتزریق ماده حاجب متوجه شدن رگ دوپوسته شده ووقتی میخواستن فنررابه داخل رگ بزنن فنربه داخل رگ نرفته وبه پوسته رگ رفته وباازادکردن فنرمسیررگ بسته شده وبابی قراری های پدرم به ایشون داروی خواب اورتزریق کردن وتایکساعت بعدتلاش برای فرستادن یک فنردیگربه داخل رک ادامه داشته ولی متاسفانه بی فایده بوده وعمل بازاورژانسی برای ایشون انجام دادن وبعداز4روزبیهوشی فوت کردندمیخاستم بدونم ایاکاردیگه ای میشده برای پدرم انجام میدادن!وایادرصفحه مانیتورمشخص نبوده که فنربه کجاهدایت میشه وایاعمل بازبرای ایشون بایدزودترانجام میشده؟باتشکرفراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر صابرهوشمند پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم بعدcprوآنژیوپلاستی احساس درد درمعده وگرما میکندخواهش میکنم راهنمایی کنید آیا بخاطر خوردن سه قرص آسپیرین باهم این درد معده شروع شده یانه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   ممكن است
   اسفاده از پنتاپرازول ٤٠
 • تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من 55سالشونه روز 29اسفند انژیوپلاستی انجام دادن و دوتا فنر گذاشتن داخل دوتا از رگ هاشون دکتر فرمودن سومی برای بعد از تعطیلات نوروز الان میخواستم سوال کنم ایشون میتونن برن بیرون از منزل برای رانندگی کوتاه مدت یکی دوساعته مشکلی براشون پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   بله ميتوانند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر