آمادگی لازم آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی

BOSTON SCIENTIFIC

قبل از یک استنت گذاری قلبی ، متخصص قلب و عروق سابقه ی پزشکیتان را مرور کرده و یک معاینه بالینی انجام می دهد.

قبل از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی ، یک آزمایش تصویربرداری به نام آنژیوگرافی کرونری خواهید داشت تا مشخص شود که آیا گرفتگی های شما با استنت گذاری قلبی قابل درمان است یا خیر؟ آنژیوگرام کرونری به پزشکان کمک می کند که تعیین کنند آیا شریان های که به قلب شما می روند تنگ یا مسدود هستند یا خیر؟

ماده حاجب از طریق کاتتر (یک لوله ی بلند نازک )که از طریق یک شریان در کشاله ی ران، بازو یا مچ به شریان های قلب شما فرستاده می شود، و ماده حاجب به شریان هایی که به قلب شما میروند، تزریق می شود. به محض اینکه ماده ی حاجب شریان های شما را پر کرد، آنها در اشعه x و فیلم قابل مشاهده می شوند.

بنابراین پزشک شما می تواند ببیند چه قسمتی از شریان شما مسدود شده است. اگر پزشک شما در آنژیوگرام کرونری شما انسدادی پیدا کند، ممکن است  تصمیم بگیرد که بلافاصله بعد از  آنژیوگرام زمانیکه هنوز قلب شما کاتتر گذاری شده است، آنژیوپلاستی و استنت گذاری قلبی را انجام دهد.

شما دستورالعمل هایی در رابطه با خوردن و آشامیدن قبل از آنژیوپلاسنی دریافت خواهید کرد. برای نمونه شما باید ۸-۶ ساعت قبل از عمل زمانبندی شده خوردن و نوشیدن را متوقف کنید. اگر قبل از انجام عمل در بیمارستان بستری بوده اید، آماده سازی شما ممکن است متفاوت باشد.

چه استنت گذاری قلبی از قبل برنامه ریزی شده باشد یا به صورت اورژانسی انجام شود، ابتدا شما  آزمایشهای روتین خواهید داشت شامل: عکس از قفسه سینه، الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب ) و آزمایش خون.

اقدامات قبل از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی

– دستورالعمل های پزشک خود درباره ی تنظیم کردن داروهای متداول خود قبل از استنت گذاری قلبی را دنبال کنید. پزشک شما ممکن است به شما دستور قطع داروهای مشخصی را قبل از آنژیوپلاستی بدهد مثل داروهای ضد دیابت.

– همه ی داروهایی که استفاده می کنید را برای آوردن به بیمارستان جمع آوری کنید و با خود همراه بیاورید.

– داروهای تجویز شده را تنها با کمی جرعه آب مصرف کنید.

– استنت گذاری قلبی به طور معمول نیاز به بستری یک شب کامل در بیمارستان دارد و روز بعد قادر خواهید بود تا خانه رانندگی کنید.

اقدامات بعد از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی

– سیگار را ترک کنید.

– میزان کلسترول خود را کاهش دهید.

– وزن مناسب را حفظ نمایید.

– شرایط دیگر مثل دیابت و فشار خون بالا را کنترل کنید.

– به طور منظم ورزش کنید.

استنت گذاری قلبی موفق به این معناست که شما مجبور نخواهید بود تحت عمل جراحی به نام جراحی بای پس شریان کرونری قرار بگیرید. در بای پس یک شریان یا ورید از قسمت دیگری از بدن شما برداشته شده و به سطح قلب شما دوخته می شود تا کار شریان کرونری بسته شده را بر عهده بگیرد. این جراحی نیازمند برشی در قفسه سینه است. بهبودی بعد از جراحی بای پس معمولا طولانی تر و سخت تر است.

اگر شما انسدادهای متعدد داشته باشید یا تنگی شریان اصلی منتهی به قلب باعث کاهش عملکرد قلب شده باشد یا دیابت داشته باشید، پزشک شما ممکن است جراحی بای پس را به جای آنژیوپلاستی و استنت گذاری قلبی توصیه کند. به علاوه بعضی انسدادها ممکن است با جراحی بای پس بهتر درمان شوند.

تهیه و تنظیم: دکتر نیلوفر امینی

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوگرافی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مددی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من تقریبا ۳۵ روز پیش دربیمارستان رجایی سه تا فنر در رگ قلبم توسط دکتر فیروزی گذاشتند ودر حال حاضر قرص های (پلاویکس.ASA.پنتوپرازل.متفورمین.آترواستاتین.متورال۵۰.کاپتوپریل)مصرف میکنم
  میخواستم بدونم میتونم دندانهایم را بکشم مشکلی پیش نمیادمن ۴۴ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   باید داروهاتون قطع شه اسپرین و پلاویکس و فعلا قطع دارو به صلاح نیست

   بهتره بعد ۶ ماه انجام دهید

 • تصویر کاربر Mohamad یکشنبه ۱ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 15سال پیش پیوند قلب کردم از برج 4یعنی تیر ماه 98دچار تنگی نفس شدم ..و نفس کم میاوردم با مراجعه به دکتر ایشان تشخیص رد پیوند را دادند و در برج هفت با امپول ای تی جی شروع کردن ..چند بار بستری شدم و چند سری امپول ای تی جی گرفتم جواب نداد ..هم دچار تنگی نفس و هم ورم میشدم
  بیوبسی کردن تا وقتی جوابش اومدتعویض پلاسما کردن حدود. و ونیم لیتر پلاسما عوض شد ..وقتی جواب بیوپسی اومد و جواب صفر بود پلاسما متوقف شد..
  بعد رفتن سراغ رگای قلب ..انژیو کردن دیدن یک رگ بستس بیست و هشتم ابان فنر گذاشتن..و قرص بریلانتا شروع کردن
  حالا هم تنگی نفس دارم هم.سرفه هم سر معدم ورم و نفخ داره
  اشتهام کم شده
  بنظرتون مورد کجاست ..
  پردنیزولن 5سه عدد در روز
  فروزماید 40 دوعدد در روز
  تاکرولیموس 1 دوبار در روز
  سلسپ 500شش عدد در روز
  آ اس آ80، یکبار در روز
  اتورواستاتین 40یک عدد
  اسپرونولاکتون 25یک و نصف در روز
  بریلانتا 90 دوعدد در روز
  پنتو.پرازول 40 یک عدد در روز
  لیزینوپریل 5نصف قرص در روز
  ویتامین ب 1سیصد یک عدد در روز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   باید به پزشکتون مراجعه کنید

   شرایطتون خاصه و بدون دین ندارک و روند درمانی نمیشه اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بهمن 98 یک استنت گذاشتم تا چه مدت باید از داروهای فوق مصرف نمایم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   بستگی به پمپاژ قلب و عوامل دیگر دارد

   اسپرین همیشه

 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم استاد محترم
  جناب دکتر من پزشک عمومی هستم سوالی که از حضور شما دارم بیشتر جنبه مشاوره داره
  بیمار با توضیحات ذیل آیا نیاز به resque pci دارد یا خیر؟
  بیمار پدر اینجانب 65ساله با سابقه دیابت از 34سال قبل و مصرف سیگار از حدود 40سال قبل با درد اپیگاستر و حالت تهوع و استفراغ از حدود سه روز قبل(18/10/97)، در تاریخ 22/10/97 به درمانگاه محل مراجعه کرده و پزشک عمومی بعد از دیدن نوار قلب مبادرت به اعزام بیمار به بیمارستان کرده که با اسکورت درمانگاه به بیمارستان میرسد
  در بیمارستان مجدد نوار قلب میگیرن و کاردیولوژیست اونجا مریض رو در ccu ادمیت میکنه و اقدام به ترومبولیتیک تراپی میکنه که با توجه به نوار post تغییر زیادی در st بوجود نمیاد و بیمار رو با تشخیص شوک کاردیوژنیک تحت درمان با نوراپی نفرین و دوپامین قرار میدن در صورتی که مریض کاملا هوشیار بود و علایم شوک رو نداشت لازم به ذکر است که درمان شوک حدود 4ساعت بعد از ورود به بخش یعنی تقریبا بلافاصله بعد از ترومبولیز انجام شد...
  به هر حال مریض تا حدود ساعت 4صبح دچار دلیریوم و بعد کاهش سطح هوشیاری شد
  تا اینکه اینجانب با توجه به این که بر انجام pciداشتم ولی اینرونشنیست به بهانه unstable بودن همودینامیک از انجام سرباز میزد مجبور به دادن رضایت شخصی شدم و بیمارم رو به مرکز دیگری بردم که متاسفانه اونجا دیگه کار از کار گذشته بود و بیمارم از بین رفت
  حالا سوال من اینه که آیا نمی بایست در بدو ورود بعد از ترومبولیتیک تراپی و عدم دریافت نتیجه رضایت بخش، pciنجات بخش انجام میشد و اینهمه وقت کشی نمی شد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   بله امکان پذیر هست اما انجام pci هم بعد از تروبولیتیک کاملا بدون ریسک نیست

 • تصویر کاربر خانم جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وبا احترام خدمت شما من 53سال سن دارم ومدت یک هفته که آنژیوگرافی قلب انجام دادام ونیزهفت سال پیش استنت گذاشتم سوال من اینه که میتونم بااینکه تازه آآنژیوگرافی کردم میتونم درپیاده روی اربعین شرکت کنم چه دستور میفرماید ازشما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   خیر

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر