دکتر محمد حسین نجفی

تشخیص کاردیومیوپاتی

تشخیص کاردیومیوپاتی

برای تشخیص کاردیومیوپاتی در مرحله اول پزشک، سابقه پزشکی خانوادگی و شخصی شما را می گیرد و می پرسد چه زمانی علایم شما اتفاق می افتد؟ اما برای تشخیص کاردیومیوپاتی روش های علمی تری نیز وجود دارد.

انواع روش های تشخیص کاردیومیوپاتی

– تشخیص کاردیومیوپاتی با عکس رادیو گرافی قفسه سینه

یک تصویر از قلب شما نشان خواهد داد آیا آن بزرگ شده است یا نه.

– تشخیص کاردیومیوپاتی با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگرام از امواج صدا برای تولید تصویری از قلب شما استفاده میکند. پزشک شما میتواند از این تصاویر برای تشخیص اندازه و عملکرد قلب شما و حرکت های آن بعنوان تپش های آن استفاده کند. این آزمایش، دریچه های قلبی شما را بررسی میکند و به پزشک شما در تشخیص کاردیومیوپاتی کمک خواهد کرد.

– تشخیص کاردیومیوپاتی به وسیله الکتروکاردیوگرام (ECG)

در این آزمایش غیر تهاجمی، صفحات الکترودی به پوست شما متصل میشوند تا پالس های الکتریکی از قلب شما اندازه گیری کنند. ECG میتواند اختلالات در فعالیت الکتریکی قلب شما را نشان دهند که میتواند ریتم های غیرطبیعی قلب و مناطق آسیب را تشخیص دهد.

– تشخیص کاردیومیوپاتی با انجام تست ورزش

ریتم قلبی شما، فشارخون و تنفس کنترل میشوند، درحالیکه شما روی تردمیل پیاده روی میکنید پزشک شما ممکن است یک تست فشار تردمیل ( تست ورزش ) برای ارزیابی علایم، تشخیص ظرفیت ورزشی شما توصیه کند و اگر ورزش باعث ریتم های غیرطبیعی قلب شود را تشخیص میدهد.

– تشخیص کاردیومیوپاتی توسط کاتتریزاسیون قلبی

در این پروسه یک لوله نازک ( کاتتر ) در کشاله ران شما قرار داده شده و از طریق رگ های خونی به قلب شما کشیده میشود. پزشکان ممکن است یک نمونه کوچک از قلب شما برای آنالیز در آزمایشگاه جدا کنند. فشار در درون محفظه های قلبی شما میتواند با دیدن چگونگی نیروی پمپاژ خون از طریق قلب شما اندازه گیری شوند. پزشکان ممکن است یک رنگ به درون رگ های خونی شما تزریق کنند تا به رگ های خونی شما برای نشان دادن توسط اشعه ایکس ( آنژیوگرام قلبی ) کمک کنند. این آزمایش ممکن است برای اطمینان یافتن از اینکه هیچ کدام از انسداد ها در رگ های خونی شما وجود ندارد به کار برده شود.

– تشخیص کاردیومیوپاتی با تصویر تشدید مغناطیس قلبی ( MRI )

MRI قلبی ممکن است علاوه بر اکوکاردیوگرافی استفاده شود و بخصوص اگر تصاویر از اکوکاردیوگرام شما در ایجاد تشخیص کمک کننده نباشند.

– توموگرافی کامپیوتری قلبی ( CT ) اسکن با هدف تشخیص کاردیومیوپاتی

در CT اسکن قلبی شما روی یک میز در درون ک دستگاه حلقه ای شکل دراز میکشید. لوله اشعه ایکس در درون دستگاه اطراف بدن شما میچرخد و تصاویری از قلب و قفسه سینه شما جمع آوری میکند. این آزمایش ممکن است گهگاه برای ارزیابی اندازه و عملکرد قلب ، ارزیابی دریچه های قلبی و در نهایت تشخیص کاردیومیوپاتی انجام شود.

– آزمایش های خونی

آزمایش های خونی مختلفی برای تشخیص کاردیومیوپاتی ممکن است انجام شود که آنها شامل چک کردن عملکرد کلیه ها، تیروئید، کبد و اندازه گیری سطوح آهنی شما میباشد. یک آزمایش خونی میتواند پپتید ناتریوتیک نوع (B ( BNP ، یک پروتئینی که در قلب شما تولید میشود اندازه گیری کند. سطح خون شما از BNP در زمانیکه قلب شما در معرض فشار نارسایی قلبی قرار میگیرد افزایش می یابد که یک عارضه عمومی از کاردیومیوپاتی است.

– آزمایش ژنتیک یا غربالگری برای تشخیص کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی میتواند ارثی باشد. با پزشک خود درباره اینکه آیا آزمایش ژنتیک ممکن است برای شما وخانواده شما مناسب باشد صحبت کنید. پزشک شما ممکن است غربالگری خانوادگی یا آزمایش ژنتیک برای بستگان درجه اول شما ( والدین، خواهر و برادر و فرزندان ) توصیه کند.

انتظارات از پزشک

پزشک شما به احتمال زیاد از شما تعدادی سوال در مورد کاردیومیوپاتی می پرسد. آماده پاسخ دادن به آنها باشید، ممکن است هر بار زمان ویزیت بگذرد و شما صرف زمان بیشتری را می خواهید. پزشک شما ممکن است بپرسد:

– چه زمانی شما برای اولین بار شروع به تجربه علائم کردید.

– آیا شما علائم را در همه زمان ها دارید، و یا با انجام، آنها می آیند و می روند.

– علائم شما چقدر شدید هستند.

– اگر هر چیزی، به نظر علائم کاردیومیوپاتی شما را بهبود میدهند چه چیزیی هستند.

– اگر هر چیزی، به نظر علایم کاردیومیوپاتی شما را بدتر میکند چه چیزهایی هستند.

– آیا هر یک از بستگان شما کاردیومیوپاتی یا سایر انواع بیماری های قلبی را دارد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت شما
  آقای دکتر من دو ماهه باردارم. دیروز اکو قلب انجام دادم و پزشو به من گفتند که توده دو سانتی متری در دهلیز راست قلبم وجود داره و من رو ارجاع دادن به فوق تخصص.. نوبت فوق تخصص چندین روز دیگه هست و من تو این مدت خیلی کلافه ام.. دائم تپش قلب دارم. رفتم اینترنت و خوندم در موردش که چقدر خطرناکه و حیلی میترسم.. نمیدونم باید چیکار کنم.. من باردارم و نمیدونم تکلیفم چیه.. ازتون خواااااهش میکنم اگه اطلاعی دارید به من بگید.‌.. من تا یک سال پیش اکو انجام دادم و چیزی نبوده اما تازه این حرف و بهم زدن.‌ البته تپش قلب و دردهای ناگهانی به دنبال استرس رو دارم و الان با شنیدن این صحبت ها خیلی بدتر شدم.. ازتون تمنا دارم کمکم کنید و راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   به بيمارستان قلب مراجعه كنيد
   با پيام نميشه توضيح كامل داد بايد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر نادر سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر فراوان
  آیا میتوان با اشباء اکسیژن در بدن غلظت خون را پایین آورد . برای بنده بیتوته در مکانهای عاری از آلودگی را تجویز نموده اند .
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   تا حدي بله
 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من۵سال پیش درزمان بارداری صدای اضافی قلب داشتم که دکتر نوارقلب گرفت وطبق آن درخواست اکو داد،دراکو قلبم مشکلی نداشت.من درزمان معاینه باگوشی ونوارقلب تپش قلب واسترس داشتم ،ولی درزمان اکو مشکلی نداشتم،میخواستم بدونم اون صدای اضافی میتونه ناشی ازچی باشه،واینکه دراکو مشکلی نداشتم باید بررسی دیگه ای انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   برخي مواقع صدا هست ولي مسكلي نيست
   اگر اكو نرمال بوده معمولا جاي نگراني نيست
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۴ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام ایا برای نارسای باید تا اخر عمر دارو خورد یا اینکه اگر efقلب به حالت نرمال برگشت دارو رو کنار گذاشت متشکر از اینکه تمام سوالهای که تا الان از شما دکتر عزیز داشتم وشما پاسخ دادید با ارزوی سلامتی برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اگر ef برگشت امكان قطع دارو وجود دارد
   ولي بايد تحت نظر پزسك باشه
 • تصویر کاربر بیژن چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام،۶سال پیش باتشخیص ACS شش روز سی سی یو بستری بودم.دوروز ریتم AFداشتم که نرمال شد.بعدازچکاپ کامل تشخیص پرینزمتال آنژین باریشه عصبی گذاشتن وبه متخصص اعصاب وروان معرفی شدم.باتشخیص اضطراب از اون تاریخ۵۰میل سرترالین مصرف دارم روزانه و حالم خیلی عالی شده.یه مدت کوتاهم متورال مصرف میکردم که قطع کردم به مرور.چندروزیه که بین ساعت ۳تا۴صبح بدون هیچ دردی بیدارمیشم و دودقیقه بعد دچارتنگی نفس تاکی کاردی و بیقراری میشم دقیقا شبیه همون حالت سالن۹۱که منجربه حمله قلبی شد،که مجبور میشم بلافاصله یه میل آلپرازولام زیرزبونم بذارم که بلافاصله تمام علائمم از بین میره.آیامصرف وراپامیل روبرای جلوگیری ازاسپاسم کرونری مناسب میدونید؟چون متورال کنترل نمیکنه اسپاسممو.قبلا هم اکو،نوار،تست ورزش و اسکن هسته ای انجام دادم و هیچ مشکل خاصی نداشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   مجددا به روانپزشك مراجعه كنيد
   بله وراپاميل موثره
 • تصویر کاربر یادمهر شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام من بیبی چک استفاده کردم مثبت بوده واحتمالا 6 هفته بار دارم اما یه نبض قوی داخل شکم اطراف نافم احساس میکنم به طوری که با چشم میبینم میشه کمکم کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   شما بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  تستورزش واکو باسلام خدمت دکتر عزیز و نازو دوست داشتنی الهی که من فداتون...آقای دکتر اگریک فرد 28 ساله برای انجام تست هایی بره تست ورزش و اکو تا از نظر سلامتش باخبر باشه و همچی نرمال باشه تست واکو آیا تست دیگری ام است تا 100 درصد مطمین باشد یا همین کافیست؟ واینکه تا چند سال میتونه خیالش راحت باشه درضم هیچ گونه فاکتور خطری اعم از چربی قند فشار نداشته باشه و هیچگونه بیماری ارثی فامیلی زنیتیکی ام نداشته باشه...فداتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   نه كار اضافه ترلازم نيست
   تا معمولا ٥ سال
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام ، خانمی 33 ساله ام که حدود سه ماه هست موقع بیدار شدن از خواب و فعالیت بدنی از گلو خون می آید و بدون سرفه ، البته بعد از فعالیت درد قلبی و احساس تنگی نفس در حالت دراز کش و درد زیر دنده و کتف دارم،متخصص گوارش و گوش حلق و بینی هم رفتم گفتن مشکلی نیست ، از نظر لثه هم مشکلی نداریم، به نظر شما خونریزی از حلق بعد از فعالیت با بیماری قلبی ممکنست مرتبط باشد؟ مثلا بعد از پیاده روی آخر حلقم پر خون است، لطفا راهنمایی کنید که چه متخصصی مراجعه کنم و به چه علت این اتفاق می افتد....ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بله
   حتما بايد مراجعه كنيد و اكو شويد
   حتما هم بايد به منخصص ريه هم فورا مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مجیدمحمدی دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر 26 ساله ازتهران یک سال هست دچارافتادگی دریچه میترال شدم ارثی نبوده والان بعدازمصرف سوتالول 80 ورپامیل 40 احساس نبض توشکم کردم که بعدازسونوگرافی شکمی فطر اعورت 14mm بود دکترنوشته بودانوریسم اعورت وجودندارد وقرص متروپرالول 50 مصرف میکنم صبح وظهروشب ومجدد اکو گرفتن تازگی ها گفت دکترمشکلی نداری فقط پرولاپس هست که درهمه هست ازمایش های خون چربی قند واسیداوریک نرمال هست ومن الان اصلا نمیتونم سریع راه برم و اصلا بعد یکم راه رفتن خسته میشم سرپا نمیتتونم وایسام احساس میکنم به قلب فشارمیاد راه میریم کف پام رو زوری روی زمین میزارم واقعا نمیتونی کاری کنم چون واقعا تعادلمو ازدست میده هرثانیه که قلبم میزنه قشنگ روی سینه ام احساس میکنم میشه منو راهنمایی کنید چون چندماهی هست این طوری که واقعا اذیتم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالا اضطراب داريد و بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر كم خوني يا مشكل تيروييد داريد درمان كنيد
   اگر بهتر نشديد براي معاينه مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر نسترن یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ...خسته نباشید ..من مدتی است که برای آب شدن چربی شکم روزانه یک ساعت ورزش میکنم و از آن زمان پریودم با تپش ناف حس کردم و در بعدی تپش و نبض در زیر شکم سمت راست حس میکنم وزن و قدم نرماله و فقط ب علت مقداری چربی شکمی ورزشهای ملایم شکمی انجام میدهم...میخواستم بدانم این نبض ها میتواند به آب شدن مقداری از چربی شکمی و دو کیلو کاهش وزن فعلی ام مربوط باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   خير
   بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر