تشخیص کاردیومیوپاتی

تشخیص کاردیومیوپاتی

برای تشخیص کاردیومیوپاتی در مرحله اول پزشک، سابقه پزشکی خانوادگی و شخصی شما را می گیرد و می پرسد چه زمانی علایم شما اتفاق می افتد؟ اما برای تشخیص کاردیومیوپاتی روش های علمی تری نیز وجود دارد.

انواع روش های تشخیص کاردیومیوپاتی

– تشخیص کاردیومیوپاتی با عکس رادیو گرافی قفسه سینه

یک تصویر از قلب شما نشان خواهد داد آیا آن بزرگ شده است یا نه.

– تشخیص کاردیومیوپاتی با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگرام از امواج صدا برای تولید تصویری از قلب شما استفاده میکند. پزشک شما میتواند از این تصاویر برای تشخیص اندازه و عملکرد قلب شما و حرکت های آن بعنوان تپش های آن استفاده کند. این آزمایش، دریچه های قلبی شما را بررسی میکند و به پزشک شما در تشخیص کاردیومیوپاتی کمک خواهد کرد.

– تشخیص کاردیومیوپاتی به وسیله الکتروکاردیوگرام (ECG)

در این آزمایش غیر تهاجمی، صفحات الکترودی به پوست شما متصل میشوند تا پالس های الکتریکی از قلب شما اندازه گیری کنند. ECG میتواند اختلالات در فعالیت الکتریکی قلب شما را نشان دهند که میتواند ریتم های غیرطبیعی قلب و مناطق آسیب را تشخیص دهد.

– تشخیص کاردیومیوپاتی با انجام تست ورزش

ریتم قلبی شما، فشارخون و تنفس کنترل میشوند، درحالیکه شما روی تردمیل پیاده روی میکنید پزشک شما ممکن است یک تست فشار تردمیل ( تست ورزش ) برای ارزیابی علایم، تشخیص ظرفیت ورزشی شما توصیه کند و اگر ورزش باعث ریتم های غیرطبیعی قلب شود را تشخیص میدهد.

– تشخیص کاردیومیوپاتی توسط کاتتریزاسیون قلبی

در این پروسه یک لوله نازک ( کاتتر ) در کشاله ران شما قرار داده شده و از طریق رگ های خونی به قلب شما کشیده میشود. پزشکان ممکن است یک نمونه کوچک از قلب شما برای آنالیز در آزمایشگاه جدا کنند. فشار در درون محفظه های قلبی شما میتواند با دیدن چگونگی نیروی پمپاژ خون از طریق قلب شما اندازه گیری شوند. پزشکان ممکن است یک رنگ به درون رگ های خونی شما تزریق کنند تا به رگ های خونی شما برای نشان دادن توسط اشعه ایکس ( آنژیوگرام قلبی ) کمک کنند. این آزمایش ممکن است برای اطمینان یافتن از اینکه هیچ کدام از انسداد ها در رگ های خونی شما وجود ندارد به کار برده شود.

– تشخیص کاردیومیوپاتی با تصویر تشدید مغناطیس قلبی ( MRI )

MRI قلبی ممکن است علاوه بر اکوکاردیوگرافی استفاده شود و بخصوص اگر تصاویر از اکوکاردیوگرام شما در ایجاد تشخیص کمک کننده نباشند.

– توموگرافی کامپیوتری قلبی ( CT ) اسکن با هدف تشخیص کاردیومیوپاتی

در CT اسکن قلبی شما روی یک میز در درون ک دستگاه حلقه ای شکل دراز میکشید. لوله اشعه ایکس در درون دستگاه اطراف بدن شما میچرخد و تصاویری از قلب و قفسه سینه شما جمع آوری میکند. این آزمایش ممکن است گهگاه برای ارزیابی اندازه و عملکرد قلب ، ارزیابی دریچه های قلبی و در نهایت تشخیص کاردیومیوپاتی انجام شود.

– آزمایش های خونی

آزمایش های خونی مختلفی برای تشخیص کاردیومیوپاتی ممکن است انجام شود که آنها شامل چک کردن عملکرد کلیه ها، تیروئید، کبد و اندازه گیری سطوح آهنی شما میباشد. یک آزمایش خونی میتواند پپتید ناتریوتیک نوع (B ( BNP ، یک پروتئینی که در قلب شما تولید میشود اندازه گیری کند. سطح خون شما از BNP در زمانیکه قلب شما در معرض فشار نارسایی قلبی قرار میگیرد افزایش می یابد که یک عارضه عمومی از کاردیومیوپاتی است.

– آزمایش ژنتیک یا غربالگری برای تشخیص کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی میتواند ارثی باشد. با پزشک خود درباره اینکه آیا آزمایش ژنتیک ممکن است برای شما وخانواده شما مناسب باشد صحبت کنید. پزشک شما ممکن است غربالگری خانوادگی یا آزمایش ژنتیک برای بستگان درجه اول شما ( والدین، خواهر و برادر و فرزندان ) توصیه کند.

انتظارات از پزشک

پزشک شما به احتمال زیاد از شما تعدادی سوال در مورد کاردیومیوپاتی می پرسد. آماده پاسخ دادن به آنها باشید، ممکن است هر بار زمان ویزیت بگذرد و شما صرف زمان بیشتری را می خواهید. پزشک شما ممکن است بپرسد:

– چه زمانی شما برای اولین بار شروع به تجربه علائم کردید.

– آیا شما علائم را در همه زمان ها دارید، و یا با انجام، آنها می آیند و می روند.

– علائم شما چقدر شدید هستند.

– اگر هر چیزی، به نظر علائم کاردیومیوپاتی شما را بهبود میدهند چه چیزیی هستند.

– اگر هر چیزی، به نظر علایم کاردیومیوپاتی شما را بدتر میکند چه چیزهایی هستند.

– آیا هر یک از بستگان شما کاردیومیوپاتی یا سایر انواع بیماری های قلبی را دارد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

تشخیص کاردیومیوپاتی
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرم سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز و بزرگوار اقای دکتر من پاهایم به شدت سرد می شود در اینترنت نوشته بود که علت سردی بیش از حد دست وپا یا از کم کاری تیروئید است یا به علت ضعیف بودن گردش خون ،البته من کم کاری تیروئید دارم که قرص می خورم اما می خواهم از قلبم مطمئن باشم وسوالم از محضر تان این است که چگونه می توانم از وضعیت نرمال بودن گردش خونم مطمئن شوم با تقدیم احترام فراوانباتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   باید مراجعه کنید و معاینه شوید
 • تصویر کاربرکتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چند ماهه ضربان قلب و اکثر اوقات صدایی شبیه صدای سوت دیگ زودپز در گوشم احساس میکنم موقع خواب تشدید میشه گاهی خارش داره و چرک به رنگ قهوای پررنگ خارج میشه ۳۰ سال سن دارم پزشک مراجعه کردم فقط گفتن جرم داره گوشم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   باید اکو شوید
   ولی حتما مجدد به گوش و حلق و بینی مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسینامحمدی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر
  من پسره26ساله ام
  من اومدم پیشتون بعد از انجام اکو گفتین که دیواره قلبم بصورت خیلی خفیف ضخیم شده مشکلی هم نداره
  میخواستم بدونم که این مادرزادیه؟یا به مرور زمان اینطوری شده؟درمانش چطوره؟تو ورزش کردن وکارهای نسبت سنگین تاثیر میذاره واسه تنفس و تپش قلب یامثله سایرین فرقی نداره به اون صورت؟خواهشا اقای دکتر4تا سوالم هم جواب بدین ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   مهم نيست و در اثر زمانه
   هيچ تاثيري روي زندگي عاديتون نداره
   نگراني نداره
 • تصویر کاربرکوثرکرمی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تیرکشیدن دست چپتیرکشیدن دست چپ
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   علل قلبي و غير قلبي مطرحه
   بايد جهت معاينه مراجعه كنيد
 • تصویر کاربراحسان دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز آقای دکتر من پسری 28 ساله ام بدون هیچ گونه بیماری ارثی و نه دیابت دارم نه فشار خون نه چربی و... آزمایشم نرماله نرمال بودتازگی ها دوروز یبار فوتبال میرمو استخر وکوه نوردی جمعه ها اصلاکم نمیارم من تو ورزش....برای چکاب حالایا حساس شدن هرچی رفتم یه تست ورزش دکتر گفت تا 92 درصد آزمون قلبت عالیه کارکردش فعالیت شدید اصلا بکن هیچ موردی نداره طبیعی ونرمال وعالی....حالا شما بنا بر اینکه آبدیت وبا تجربه هستید شمام میشه یه نگا کنید تستمو 14 برگ بود در 5 عکس فرستادم....دکتر جان آیا کارکرد 100 درصدی قلب من عالیه خوبه نرماله طبیعیه میتونم فعالیت ورزش همجوره انجام بدم محدودیت ندارم....؟ سپاسگذارم دکتر عزیز
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   تست ورزش رو با عكس نميشه قضاوت دقيق كرد
   به نظر نرمال مياد
  2. تصویر کاربراحساندوشنبه ۳ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
   پس نرماله به همین شکل به ورزشم ادامه بدهم؟
  3. تصویر کاربراحساندوشنبه ۳ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
   پس نرماله به همین شکل به ورزشم ادامه بدهم؟
  4. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
   بله
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر