منو

آیا قلب واقعا می‌شکند؟

depositphotos_96975866_l-2015-1024x540سندروم قلب شکسته بیماری قلبی موقتی است که اغلب توسط موقعیت های استرس زا مانند مرگ یک دوست ایجاد میگردد. افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته ممکن است درد ناگهانی قفسه سینه را تجربه کرده و یا تصور این را داشته باشند که دچار حمله قلبی شده اند.

در سندرم قلب شکسته، یک اختلال موقتی عملکرد پمپاژ طبیعی قلب وجود دارد، در حالی که عملکرد طبیعی قلب باقی مانده و یا حتی با انقباضات بیشتری همراه است.

سندرم قلب شکسته ممکن است توسط واکنش قلب به افزایش هورمون های استرس زا ایجاد شود. این بیماری همچنین ممکن است کاردیومیوپاتی Takotsubo ، نشانگان بالونی شدن آپیکال یا کاردیومیوپاتی استرسی توسط پزشکان نامیده شود.

علائم و نشانه های سندرم قلب شکسته قابل درمان هستند، و این شرایط معمولا به خودی خود در حدود یک هفته برمیگردند .

علائم سندروم قلب شکسته

علائم سندرم قلب شکسته می تواند یک حمله قلبی را تقلید کند . علایم شایع عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

و هر گونه درد طولانی مدت یا مزمن قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد ،بنابراین اهمیت این شرایط بسیار جدیست و اگر شما درد قفسه سینه تجربه میکنید فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید .

چه زمانی به یک پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه درد قفسه سینه، ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم، یا تنگی نفس پس از یک واقعه استرس زا دارید ، با ۱۱۵ و یا اورژانس پزشکی بلافاصله تماس گرفته و کمک بخواهید .

علل سندروم قلب شکسته

علت دقیق سندرم قلب شکسته مشخص نیست. این تفکر وجود دارد که موجی از هورمون های استرس زا مانند آدرنالین، ممکن است به طور موقت به قلب برخی از افراد آسیب برساند . اینکه چگونه این هورمون ها ممکن است به قلب آسیب برسانند و یا اینکه آیا چیز دیگری مسئول این شرایط می باشد کاملا روشن نیست. انقباض موقتی سرخرگ بزرگ و یا کوچک قلب ممکن است در ایجاد اینحالت نقش ایفا کنند.

سندرم قلب شکسته اغلب توسط یک رویداد فیزیکی یا عاطفی شدید ایجاد میگردد . برخی از عوامل محرک بالقوه سندرم قلب شکسته عبارتند از:

– خبر غیر منتظره مرگ یک دوست

– یک تشخیص پزشکی وحشت آور

– خشونت خانگی

– از دست دادن مقدار زیادی از پول

– بلایای طبیعی

– یک غافلگیری جشن

– داشتن یک اجتماع عمومی

– از دست دادن شغل

– طلاق

– عوامل استرس زا فیزیکی، مانند حمله آسم، یک تصادف و یا عمل جراحی بزرگ

همچنین این احتمال برای برخی از داروها وجود دارد ، که به ندرت، ممکن است منجر به سندرم قلب شکسته با ایجاد موجی از هورمون های استرس آور شوند .

درمان دارویی قلب شکسته

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

تفاوت سندرم قلب شکسته و حمله قلبی چیست؟

حملات قلبی معمولا توسط انسداد کامل یا نزدیک به کامل شریان قلبی ایجاد می شود. که این انسداد به علت تشکیل لخته خونی در محل باریک شده از تجمع چربی (تصلب شرایین) در دیواره شریان ها میباشد . در سندرم قلب شکسته، عروق قلب مسدود نشده اند ، هر چند جریان خون در شریان های قلب ممکن است کاهش یابد.

عوامل خطر

سندرم قلب شکسته به مراتب در زنان بیشتر از مردان تاثیر گذار است . به نظر می رسد که اکثر افرادی که دچار سندرم قلب شکسته میشوند زنان ۵۰ ساله یا بیشتر هستند.

عوارض سندروم قلب شکسته

در موارد نادر، سندرم قلب شکسته کشنده است. با این حال، اغلب کسانی که سندرم قلب شکسته را تجربه میکنند به سرعت بهبود می یابند و اثرات طولانی مدت ندارد.

دیگر عوارض سندرم قلب شکسته عبارتند از:

 • نفوذ مایع به درون ریه هایتان (ادم ریوی)
 • فشار خون پایین (هیپوتانسیون)
 • اختلال در ضربان قلب شما

همچنین اگر شما با رویداد استرس زای دیگری مواجه شوید ممکن است که سندرم قلب شکسته را دوباره  تجربه کنید. با این حال، شانس این اتفاق کم است.

آزمایش و تشخیص سندروم قلب شکسته

اگر پزشکتان مشکوک به بیماری سندرم قلب شکسته در شماست، او را از این آزمایشات برای یک تشخیص استفاده میکند:

– سابقه شخصی و معاینه فیزیکی

علاوه بر معاینه فیزیکی استاندارد، پزشکتان می خواهد تا در مورد سابقه پزشکی شما بداند، به خصوص اینکه آیا شما تا به حال علایم بیماری قلبی داشته اید . افرادی که دچار بیماری سندرم قلب شکسته میشوند معمولا هیچ علامتی از بیماری های قلبی ، قبل از تشخیص ابتلای آنها به سندرم قلب شکسته نداشته اند . همچنین، پزشکتان می خواهد بداند که آیا به تازگی شما هیچ نوعی استرسی ، مانند مرگ یک دوست نداشته اید.

– نوار قلب (ECG)

در این تست غیر تهاجمی، یک تکنسین سیم های بر روی قفسه سینه شما متصل کرده و پالس های الکتریکی ضربان قلب شمارا ثبت خواهد کرد . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی ثبت و به پزشکتان در شناسایی بی نظمی ریتم و ساختار قلب تان می تواند کمک کند .

– عکس رادیوگرافی قفسه سینه

پزشکتان به احتمال زیاد دستور عکس برداری از قفسه سینه بدهد ، برای دیدن اینکه قلب شما بزرگ شده و یا اینکه اشکال دیگری از سندرم قلب شکسته دارید و یا برای دیدن هر گونه مشکل در ریه ها که می تواند باعث بروز علائم شما شوند .

– اکوکاردیوگرام

پزشکتان ممکن است یک اکوکاردیوگرافی برای دیدن بزرگ شدگی قلب شما یا دارا بودن اشکال غیر طبیعی آن ، که نشانه ای از سندرم قلب شکسته میباشد، از شما بخواهد. این آزمایش غیر تهاجمی، که شامل یک سونوگرافی از قفسه سینه شماست، تصاویر دقیق از ساختار و عملکرد قلب تان نشان می دهد. امواج اولتراسوند به منتقل می شود، و پژواک آنها را با یک دستگاه به نام مبدل که خارج از بدن تان قرار دارد ثبت میگردد . یک کامپیوتر با استفاده از اطلاعات مبدل تصاویری متحرک بر روی یک مانیتور ایجاد میکند.

– آزمایش های خون

بسیاری از افرادی که مبتلا به سندرم قلب شکسته میباشند مقدار آنزیم های خاصی در خونشان افزایش میابد . پزشکتان ممکن است آزمایش خون به منظور بررسی این آنزیم ها و برای کمک به تشخیص سندرم قلب شکسته انجام دهد .

– آنژیوگرافی عروق کرونر

در طول آنژیوگرام کرونری، یک نوع از رنگ که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل مشاهده است به عروق خونی قلب شما تزریق می شود. سپس، یک دستگاه اشعه ایکس به سرعت یک سری از تصاویر (آنژیوگرافی) میگیرد که به پزشکتان در نگاه دقیقتر به داخل رگ های خونی تان کمک میکند . افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته معمولا هر گونه انسدادی در رگهای خونی ندارند، در حالی که افرادی که دچار حمله قلبی شده اند معمولا انسدادی دارند که با آنژیوگرافی قابل مشاهده است.

درمان دارویی قلب شکسته

هیچ دستورالعمل درمان استاندارد برای درمان سندرم قلب شکسته وجود ندارد. درمان مشابه درمانی برای یک حمله قلبیست تا زمانی که تشخیص روشن گردد . اکثر مردم تا زمانیکه بهبود یابند در بیمارستان میمانند.

پس از آن که روشن گردید علت علائم شما سندرم قلب شکسته است، پزشکتان به احتمال زیاد داروهای قلبی را برای شما تا زمانیکه در بیمارستان هستید تجویز میکنند ، مانند مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، بتا بلوکرها یا دیورتیک ها. این داروها در حالی که شما را بهبود می یابید به کاهش حجم کار بر روی قلب تان کمک میکنند و ممکن است از بروز حملات بیشتر جلوگیری کنند. بسیاری از بیماران در یک تا دو ماه بهبودی کامل می یابند . از پزشک خود بپرسید که برای بهبودی کامل تا چه مدت نیاز به ادامه مصرف داروها خواهید داشت و چه زمانی میتوانید مصرف آن ها را قطع کنید .

روشی که اغلب برای درمان حمله قلبی استفاده می شود، مانند آنژیوپلاستی با بالون و قرار دادن استنت، و یا حتی عمل جراحی، در درمان سندرم قلب شکسته مفید نمیباشد . این روش درمان انسداد عروق است ، که علت سندرم قلب شکسته نیست . با این حال، آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب به تشخیص دقیقتر اینکه چه عاملی علت درد قفسه سینه میباشد مورد استفاده قرار می گیرد .

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

پیشگیری از سندروم قلب شکسته

احتمال کمی وجود دارد که سندرم قلب شکسته دوباره پس از یک حمله اولیه اتفاق بیافتد. هیچ درمانی برای جلوگیری از حملات وجود ندارد. با این حال، بسیاری از پزشکان درمان طولانی مدت با بتا بلوکرها یا داروهای مشابه که اثرات بالقوه مخرب هورمون استرس بر قلب مسدود میکنند توصیه مینمایند . شناخت و مدیریت استرس در زندگی شما هم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیزاده سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  وقتی راه میرم قفسه سینه ام درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  در بازه زمانی 5_10دقیقه درد متوسط نه خیلی شدیدی بطور ناگهانی در سمت چپ قفسه سینه ام حس کردم ضربان قلبم احساس میکنم مرتب باشه تنگی نفس تعرق سرد هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بدون معاينه نميشه علت رو مشخص كرد
   بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  در هنگام فعالیت جسمانی شدید بعضی وقت ها احساس سوزش در سمت چپ قلب احساس میکنم و بعد از آن احساس گرفتی یا له شدگی قلب را برای مدتی احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدحسینی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام جوانی20ساله هستم که این این یک مدت هست درد سمت چپ قفسه سینه دارم که وقتی دست میزارم روش درد می خوابه این حدود دوهفته ایی هست که بعضی اوقات سردرد سر گیجه دارم بعضی اوقات بازو سمت چپم هم سنگین می شه خیلی اعصابم خورد شده که نکنه چیزه بدی باشه خواستم بگم احتمال زیاد از قلبمه ممنون می شم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالا قلبي نيست و دردي عصلانيه
   مسكن استفاده كنيد
   اگر ادامه داشت به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام..درد بین قفسه سینه دارم کاملا وسط به طوری که وقتی دست میزنم استخوان قفسه سینم درد میکنه همراه با استرس کمی هم سر درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالا علت غير قلبيه
   ولي بهتره ويزيت و معاينه شويد و نوار قلب بگيريد
 • تصویر کاربر شیرین سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  من مدت 3هفتست طرف چپم تیرمیکشه ویتی هم نفس میکشم بدترمیشه دسته چپم باهاش دردمیکنه نمیتوانم نفس عمیق بکشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   اگر درد سینه فعالیتی دارین باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  من چن روز پیش به خاطر احساس سنگینی روی سینه چپ و تنگی نفس و بالا رفتن یهویی ضربان قلبم به متخصص قلب و عروق مراجعه کردم، اکو و تست ورزش و نوار قلبم نرمال بود، دکتر هم گفت کاملا نرمالی و هیچ دارویی ننوشت، ولی الان بازم احساس سنگینی خفیف روی وسط سینه و متمایل به سینه چپم دارم، انگار پیرهنم به سینم میچسبه و هر از گاهی هم یه تیر کشیدن خیلی خفیف روی سینه چپم احساس میکنم من خیلی نگرانم که نکنه یکی از رگهای قلبم گرفته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالا اضطرابيه و اضطرابتون رو درمان كنيد
   اگر ادامه داشت بررسي بيشتر شويد
 • تصویر کاربر سينا پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  بنده ١٨ سال دارم و سابقه بيمارى tftc مادر زادى دارم كه البته ترميم شده و الآن دريچه فلزى دارم و وارفارين مصرف ميكنم
  مدتى هست دست چپم درد داره و بعضى اوقات پشت قفسه سينه ام درد ميگيره
  البته به پزشك مراجعه كردم و نوار قلب و اكو شدم و پزشك گفت اوضاع قلبم خوبه
  اما باز اين درد ادامه دار هستش و ميخواستم بدونم ممكنه دليلش چه چيزى جز قلب باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   ممكنه درد اضطرابي يا عضلاني باشه
   به نظر مهم نيست
   اگر اضطراب داريد روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر درد دستتون زياده به ارتوپد مراجعه متيد
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام و درود بسیار
  به مدت دو هفته هستش که گاهی شبها از شدت درد پشت از خواب بیدار میشم به گونه ای که موقع تکان خوردن از شدت درد پشت و قفسه سینه به طور همزمان برای لحظه ای نفسم قطع میشه و نمیتونم نفس بکشم حتی نوع بالش و تشک هم از درجه نرمی و سفتی تغییر دادم و حتی خوابیدن روی فرش هم امتحان کردم ولی در طول روز و هنگامی که ایستاده و یا نشسته ام هیچ مشکلی ندارم
  بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اين احتمالا درد عضلانيه
   ولي چون قطعا نميشه گفت بهتره مراجعه كنيد و معاينه شويد
  2. تصویر کاربر میثم سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   بسیار سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   خواهش ميكنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  مدتیه که ب طور ناگهانی درد عجیبی که مثل یه شوک می مونه و تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینم احساس میکنم جوری ک نفسم بند میاد واسه چند لحظه.معمولا یکی دو دقیقه ای اروم میشه.اما دو هفتس پشت قلبم درست یه نقطه هست ک با تنفس عمیق یا سرفه درد میگیره .یه سنگینی توی سمت چپ سینم احساس میکنم کلا. با این ک ورزشکار هستم ولی با کوچکترین فعالیت کم میارم و بالا رفتن از پله و شیب خستم میکنه زود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   پاسخ شما داده شد
  2. تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   من متاسفانه پاسخ سوال باز نمیشه واسم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   شما ممكنه اضطراب داشته باشيد كه بايد درملن كنيد
   ولي براي تنگي نفس حتما بايد ويزيت شويد و اكو و تست ورزش انجام دهيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر