آیا قلب واقعا می‌شکند؟

depositphotos_96975866_l-2015-1024x540سندروم قلب شکسته بیماری قلبی موقتی است که اغلب توسط موقعیت های استرس زا مانند مرگ یک دوست ایجاد میگردد. افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته ممکن است درد ناگهانی قفسه سینه را تجربه کرده و یا تصور این را داشته باشند که دچار حمله قلبی شده اند.

در سندرم قلب شکسته، یک اختلال موقتی عملکرد پمپاژ طبیعی قلب وجود دارد، در حالی که عملکرد طبیعی قلب باقی مانده و یا حتی با انقباضات بیشتری همراه است.

سندرم قلب شکسته ممکن است توسط واکنش قلب به افزایش هورمون های استرس زا ایجاد شود. این بیماری همچنین ممکن است کاردیومیوپاتی Takotsubo ، نشانگان بالونی شدن آپیکال یا کاردیومیوپاتی استرسی توسط پزشکان نامیده شود.

علائم و نشانه های سندرم قلب شکسته قابل درمان هستند، و این شرایط معمولا به خودی خود در حدود یک هفته برمیگردند .

علائم سندروم قلب شکسته

علائم سندرم قلب شکسته می تواند یک حمله قلبی را تقلید کند . علایم شایع عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

و هر گونه درد طولانی مدت یا مزمن قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد ،بنابراین اهمیت این شرایط بسیار جدیست و اگر شما درد قفسه سینه تجربه میکنید فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید .

چه زمانی به یک پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه درد قفسه سینه، ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم، یا تنگی نفس پس از یک واقعه استرس زا دارید ، با ۱۱۵ و یا اورژانس پزشکی بلافاصله تماس گرفته و کمک بخواهید .

علل سندروم قلب شکسته

علت دقیق سندرم قلب شکسته مشخص نیست. این تفکر وجود دارد که موجی از هورمون های استرس زا مانند آدرنالین، ممکن است به طور موقت به قلب برخی از افراد آسیب برساند . اینکه چگونه این هورمون ها ممکن است به قلب آسیب برسانند و یا اینکه آیا چیز دیگری مسئول این شرایط می باشد کاملا روشن نیست. انقباض موقتی سرخرگ بزرگ و یا کوچک قلب ممکن است در ایجاد اینحالت نقش ایفا کنند.

سندرم قلب شکسته اغلب توسط یک رویداد فیزیکی یا عاطفی شدید ایجاد میگردد . برخی از عوامل محرک بالقوه سندرم قلب شکسته عبارتند از:

– خبر غیر منتظره مرگ یک دوست

– یک تشخیص پزشکی وحشت آور

– خشونت خانگی

– از دست دادن مقدار زیادی از پول

– بلایای طبیعی

– یک غافلگیری جشن

– داشتن یک اجتماع عمومی

– از دست دادن شغل

– طلاق

– عوامل استرس زا فیزیکی، مانند حمله آسم، یک تصادف و یا عمل جراحی بزرگ

همچنین این احتمال برای برخی از داروها وجود دارد ، که به ندرت، ممکن است منجر به سندرم قلب شکسته با ایجاد موجی از هورمون های استرس آور شوند .

درمان دارویی قلب شکسته

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

تفاوت سندرم قلب شکسته و حمله قلبی چیست؟

حملات قلبی معمولا توسط انسداد کامل یا نزدیک به کامل شریان قلبی ایجاد می شود. که این انسداد به علت تشکیل لخته خونی در محل باریک شده از تجمع چربی (تصلب شرایین) در دیواره شریان ها میباشد . در سندرم قلب شکسته، عروق قلب مسدود نشده اند ، هر چند جریان خون در شریان های قلب ممکن است کاهش یابد.

عوامل خطر

سندرم قلب شکسته به مراتب در زنان بیشتر از مردان تاثیر گذار است . به نظر می رسد که اکثر افرادی که دچار سندرم قلب شکسته میشوند زنان ۵۰ ساله یا بیشتر هستند.

عوارض سندروم قلب شکسته

در موارد نادر، سندرم قلب شکسته کشنده است. با این حال، اغلب کسانی که سندرم قلب شکسته را تجربه میکنند به سرعت بهبود می یابند و اثرات طولانی مدت ندارد.

دیگر عوارض سندرم قلب شکسته عبارتند از:

 • نفوذ مایع به درون ریه هایتان (ادم ریوی)
 • فشار خون پایین (هیپوتانسیون)
 • اختلال در ضربان قلب شما

همچنین اگر شما با رویداد استرس زای دیگری مواجه شوید ممکن است که سندرم قلب شکسته را دوباره  تجربه کنید. با این حال، شانس این اتفاق کم است.

آزمایش و تشخیص سندروم قلب شکسته

اگر پزشکتان مشکوک به بیماری سندرم قلب شکسته در شماست، او را از این آزمایشات برای یک تشخیص استفاده میکند:

– سابقه شخصی و معاینه فیزیکی

علاوه بر معاینه فیزیکی استاندارد، پزشکتان می خواهد تا در مورد سابقه پزشکی شما بداند، به خصوص اینکه آیا شما تا به حال علایم بیماری قلبی داشته اید . افرادی که دچار بیماری سندرم قلب شکسته میشوند معمولا هیچ علامتی از بیماری های قلبی ، قبل از تشخیص ابتلای آنها به سندرم قلب شکسته نداشته اند . همچنین، پزشکتان می خواهد بداند که آیا به تازگی شما هیچ نوعی استرسی ، مانند مرگ یک دوست نداشته اید.

– نوار قلب (ECG)

در این تست غیر تهاجمی، یک تکنسین سیم های بر روی قفسه سینه شما متصل کرده و پالس های الکتریکی ضربان قلب شمارا ثبت خواهد کرد . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی ثبت و به پزشکتان در شناسایی بی نظمی ریتم و ساختار قلب تان می تواند کمک کند .

– عکس رادیوگرافی قفسه سینه

پزشکتان به احتمال زیاد دستور عکس برداری از قفسه سینه بدهد ، برای دیدن اینکه قلب شما بزرگ شده و یا اینکه اشکال دیگری از سندرم قلب شکسته دارید و یا برای دیدن هر گونه مشکل در ریه ها که می تواند باعث بروز علائم شما شوند .

– اکوکاردیوگرام

پزشکتان ممکن است یک اکوکاردیوگرافی برای دیدن بزرگ شدگی قلب شما یا دارا بودن اشکال غیر طبیعی آن ، که نشانه ای از سندرم قلب شکسته میباشد، از شما بخواهد. این آزمایش غیر تهاجمی، که شامل یک سونوگرافی از قفسه سینه شماست، تصاویر دقیق از ساختار و عملکرد قلب تان نشان می دهد. امواج اولتراسوند به منتقل می شود، و پژواک آنها را با یک دستگاه به نام مبدل که خارج از بدن تان قرار دارد ثبت میگردد . یک کامپیوتر با استفاده از اطلاعات مبدل تصاویری متحرک بر روی یک مانیتور ایجاد میکند.

– آزمایش های خون

بسیاری از افرادی که مبتلا به سندرم قلب شکسته میباشند مقدار آنزیم های خاصی در خونشان افزایش میابد . پزشکتان ممکن است آزمایش خون به منظور بررسی این آنزیم ها و برای کمک به تشخیص سندرم قلب شکسته انجام دهد .

– آنژیوگرافی عروق کرونر

در طول آنژیوگرام کرونری، یک نوع از رنگ که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل مشاهده است به عروق خونی قلب شما تزریق می شود. سپس، یک دستگاه اشعه ایکس به سرعت یک سری از تصاویر (آنژیوگرافی) میگیرد که به پزشکتان در نگاه دقیقتر به داخل رگ های خونی تان کمک میکند . افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته معمولا هر گونه انسدادی در رگهای خونی ندارند، در حالی که افرادی که دچار حمله قلبی شده اند معمولا انسدادی دارند که با آنژیوگرافی قابل مشاهده است.

درمان دارویی قلب شکسته

هیچ دستورالعمل درمان استاندارد برای درمان سندرم قلب شکسته وجود ندارد. درمان مشابه درمانی برای یک حمله قلبیست تا زمانی که تشخیص روشن گردد . اکثر مردم تا زمانیکه بهبود یابند در بیمارستان میمانند.

پس از آن که روشن گردید علت علائم شما سندرم قلب شکسته است، پزشکتان به احتمال زیاد داروهای قلبی را برای شما تا زمانیکه در بیمارستان هستید تجویز میکنند ، مانند مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، بتا بلوکرها یا دیورتیک ها. این داروها در حالی که شما را بهبود می یابید به کاهش حجم کار بر روی قلب تان کمک میکنند و ممکن است از بروز حملات بیشتر جلوگیری کنند. بسیاری از بیماران در یک تا دو ماه بهبودی کامل می یابند . از پزشک خود بپرسید که برای بهبودی کامل تا چه مدت نیاز به ادامه مصرف داروها خواهید داشت و چه زمانی میتوانید مصرف آن ها را قطع کنید .

روشی که اغلب برای درمان حمله قلبی استفاده می شود، مانند آنژیوپلاستی با بالون و قرار دادن استنت، و یا حتی عمل جراحی، در درمان سندرم قلب شکسته مفید نمیباشد . این روش درمان انسداد عروق است ، که علت سندرم قلب شکسته نیست . با این حال، آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب به تشخیص دقیقتر اینکه چه عاملی علت درد قفسه سینه میباشد مورد استفاده قرار می گیرد .

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

پیشگیری از سندروم قلب شکسته

احتمال کمی وجود دارد که سندرم قلب شکسته دوباره پس از یک حمله اولیه اتفاق بیافتد. هیچ درمانی برای جلوگیری از حملات وجود ندارد. با این حال، بسیاری از پزشکان درمان طولانی مدت با بتا بلوکرها یا داروهای مشابه که اثرات بالقوه مخرب هورمون استرس بر قلب مسدود میکنند توصیه مینمایند . شناخت و مدیریت استرس در زندگی شما هم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهه دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب آقای دکتر خانمی 34 ساله درد شدید قفسه ی سینه دارم که حدودا یکسالی هست اذیتم میکنه دو بار اکو و جندین بار نوار قلب دادم و مشکلی نداشتم چکاپ کامل انجام دادم و نرمال بوده سابقه ی اسم دارم و گهگاهی اسپری سالبوتامول مصرف میکنم درد قفسه ی سینم در حالت استراحت هم اذیتم میکنه و با لمس و فشار دردم بیشتر میشه ضربان قلب نامنظم دارم... آیا این مشکل میتونه عضلانی اسکلتی باشه و اگه هست پیش چه دکتری برم تا مشکلم و تشخیص بدن... درد من از پایین گردن تا نزدیک کمر و دست چپم ادامه داره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالا شما مشكلات اضطرابي داريد و دردتون عضلانيه
   بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد و اگر بهتر نشديد جهت بررسي تكميلي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر باران شنبه ۵ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  ضمن تشکر از حوصله ای که به خرج میدید و جوابگو سوالات بیمارها هستید من ادامه سوالم رو اینجا میپرسم
  پرسیده بودم درباره ضربان نابجای قلب ادامه سوالم این هست که الان همسر من با وجود اینکه اسکن هسته ای انجام داده و جواب اون mild ischemia رو نشون داده و الان پس از گذشت مدتی دوباره درد به هنگام فعالیت براش پیش اومده بطوری که امروز مقدار کوتاهی مجبور به دویدن شده که احساس درد شدیدی در سینه اش کرده و همچنین نفس هم کم اورده با این وجود و با توجه به سابقه ای که از انجام اسکن هسته ای داشته نیاز هست که سی تی آنژیو اجام بده؟؟؟

  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بهتره يت سي تي انژيو و يا انژيو انجام بدن
   براي تصميم گيري خود بيمار بايد ويزيت شود
  2. تصویر کاربر باران شنبه ۵ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   باتشکر
   ممنون از توجهی که نسبت به بیماران دارید……
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   خواهش ميكنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من طوری هست ک نفس کشیدن واسم سخت شده
  و حداقل روزی 5بار قلبم تیر خیلی بدی میکشه
  گاهی اوقات هم کتف سمت چپم درد میگیره
  اگه امکانش هست راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالا اضطراب داريد و به روانپزشك مراجعه كنيد
   براي قلب هم بهتره اكو و تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربر سعیدیفر دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر پدر من از تقریبا یک سال پیش با درد قلب و قفسه سینه و کتف درگیر بود تا اینکه بعداز عکسها و آزمایشات مختلف مشخص شد که یکی از رگهای قلبشون دچار گرفتگی کلسیمی شده و دکترشون تشخیص دادن که باید آنژیو بشن و عملشون از ران پاشون انجام شد ولی باز هم با اینکه سه ماه از آنژیو شدنشون میگذره همچنان همون دردهارو دارن و با اینکه چندبار به دکتر مراجعه کردن تغییری توی حالشون ایجاد نشده و شب ها از درد کتف و تنگی نفس نمیتونن بخوابن عاجزانه ازتون تقاضا میکنم که راهنمائیم کنید که برای دردشون باید چکار کنیم که انقدر اذیت نشن و دردشون تسکین پیدا کنه
  ممنون میشم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   شايد مشكل مفصلي يا عضلاني دارند
   به ارتوپد مراجعه كنند
   اگر بهتر نشدن براي معاينه مراجعه كنند
 • تصویر کاربر جمیله سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت خدمت آقای دکتر
  مادر من یکماه پیش نفس تنگی خیلی شدید به همراه ورم پا و چشم داشت که به بیمارستان رفتیم و بستری شد و تشخیص این بود که ریه آب آورده و کارکردن قلب خطرناک شده و قلب کم کار شده است.
  به مدت دو هفته بستری شد و با آنتی بیوتیک واکسیژن و ........نفس تنگیش بهتر شد و گفتن که با داروها آب ریه خیلی کم شده.
  میگفتن قلب نیاز به عمل داره ولی مادر شما را نمیشه عمل کرد. با توجه به نفس تنگی وبیماری آسم که داره.
  میشه لطف کنید و مرحمت کنید و شمام نظرتون رو بفرمایید.
  ورم پاهاش هم الآن برگشته دوباره.
  چیکار کنیم؟؟؟؟؟که حالشون بهتر بشه.
  در پیوست یکسری عکس که تونستم براتون فرستادم.
  امیدوارم بدرد بخور باشن.
  ممنون و تشکر
  ممنون و تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   وضعيت بيمار پيچيده هست
   بدون ويزيت و معاينه و ديدن وضعيت كلي بيمار نميشه نظر داد
 • تصویر کاربر نصرتی پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یک دختر 29 ساله هستم حدودا یک ماهه از قفسه سینه به بالا یعنی کتف گردن گلو درد دارم.درد اول از کتف و شانه ها شروع شد مخصوصا سمت چپ بعد به سینه سمت چپ انتقال پیدا کرد یک مدت بالای سینه یک مدت زیر قفسه سینه و دوباره به دستها و زیربغل و شانه سرایت میکرد٫درد شدید نبود امـا خفیف و مداوم پیش دکتر قلب رفتم اکو و نوار قلب هم گرفتم گفتن تپش قلبت بالاست و شاید به خاطر آلرژی یا هر چیزی که به ریه ربط داره افتادگی دریچه پیدا کردی و متورال 50 و پنتوپرازول 40 بهم داده خیلی بهتر شدم امــا تازگی فقط درد خفیف تو زیربغل دارم و وسط قفسه سینه و نبض گلو انقد که شبا از خواب بیدار میشم واقعا نگرانم و اصلا نمیدونم پیش چه دکتری باید برم و چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالا قلبي نيست
   احتمالا اضطرابي يا عضلانيه
   مسكن مصرف كنيد و به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد مراجعه كتيد
 • تصویر کاربر قربانی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خیلی ممنون که وقت برای پاسخ گویی به من قرار دادید عکسی که در ادامه ارسال میکنم عکس اسکن و جوابش هست ممنون میشم نظر تون را بدونم سلام دکتر جان خیلی ممنون که وقت برای پاسخ گویی به من قرار دادید عکسی که در ادامه ارسال میکنم عکس اسکن و جوابش هست ممنون میشم نظر تون را بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   جواب اسكن نرمال است
   بيمار بايد ويزيت شود
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام من تنگی نفس دارم البته چند ساله البته زمانی ک عصبی میشم دو سال قبل عکس از قفسه سبنه گرفتم گفتن سالمه از اعصابه دو ماه قبل اکو و تست ورزش رفتم سالم بود خداروشکر. الان فشارمو گرفتم خوب بود 11 روی 7. ولی دو روز قبل یک تیر یا سنگینی زیر سینه چپم حس کردم ک سریع خوب شد دوباره الان شدم باز خوب شد ولی حالت ترش کردنم دارم ولی راه میرم درد ندارم اصلا هچ حسی نمیکنم دکتر داخلی قرص معده دا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالا مشكلتون قلبي نيست و اضطرابيه
   حتما به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر قربانی جمعه ۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام 45 ساله هستم پدرم عمل قلب باز انجام داده و مادرم هم ضمن داشتن قند و فشار قلب درد هم دارد بنده نیز اغلب شبها که از سر کار می ایم احساس میکنم در ناحیه سینه مشکل دارم و دایما احساس میکنم نکند قلبم درد بگیرد وگاهی از مواقع دردی بصورت نقطه‌ای در زیر پستان و یا کمی بالاتر دارم و همیشه نگران هستم که درد مهمی باشد البته چند سال قبل پیگیری کردم و بعد از تست ورزش حتی اسکن هسته ای هم انجام دادم و فکر کنم گفتند چیزی شبیه به لقی دریچه قلب.
  لطفا بفرمائید آیا این درد منشأ قلبی دارد؟و آیا خطرناک میباشد؟ یا خیر؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام من ی مدتی میشه درد قفسه سینه سوزشو تیر کشیدن قفسه سینم از پشت درد دستو شانه گردن درد سرگیجه حالت تهوع دارم رفتم دکتر نوارقلبـو اکو وسایر آزمایشات گرفتن گفتن مشکلی نداری ولی من پرکاری تیروئید دارم قبل زایمانم کم کار بود الان پر کاره ونمیدونم دلیلش تیرویید هست یا مشکل دیگه؟ حتی گلوم خشک میشه هرچی آب میخورم فایده نداره.ممنون میشم ج بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   شما بايد توسط متخصص غدد و قلب هر دو ويزيت شويد
   احتمالا البته مشكلتون از اضطرابه
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر