آیا قلب واقعا می‌شکند؟

depositphotos_96975866_l-2015-1024x540سندروم قلب شکسته بیماری قلبی موقتی است که اغلب توسط موقعیت های استرس زا مانند مرگ یک دوست ایجاد میگردد. افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته ممکن است درد ناگهانی قفسه سینه را تجربه کرده و یا تصور این را داشته باشند که دچار حمله قلبی شده اند.

در سندرم قلب شکسته، یک اختلال موقتی عملکرد پمپاژ طبیعی قلب وجود دارد، در حالی که عملکرد طبیعی قلب باقی مانده و یا حتی با انقباضات بیشتری همراه است.

سندرم قلب شکسته ممکن است توسط واکنش قلب به افزایش هورمون های استرس زا ایجاد شود. این بیماری همچنین ممکن است کاردیومیوپاتی Takotsubo ، نشانگان بالونی شدن آپیکال یا کاردیومیوپاتی استرسی توسط پزشکان نامیده شود.

علائم و نشانه های سندرم قلب شکسته قابل درمان هستند، و این شرایط معمولا به خودی خود در حدود یک هفته برمیگردند .

علائم سندروم قلب شکسته

علائم سندرم قلب شکسته می تواند یک حمله قلبی را تقلید کند . علایم شایع عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

و هر گونه درد طولانی مدت یا مزمن قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد ،بنابراین اهمیت این شرایط بسیار جدیست و اگر شما درد قفسه سینه تجربه میکنید فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید .

چه زمانی به یک پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه درد قفسه سینه، ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم، یا تنگی نفس پس از یک واقعه استرس زا دارید ، با ۱۱۵ و یا اورژانس پزشکی بلافاصله تماس گرفته و کمک بخواهید .

علل سندروم قلب شکسته

علت دقیق سندرم قلب شکسته مشخص نیست. این تفکر وجود دارد که موجی از هورمون های استرس زا مانند آدرنالین، ممکن است به طور موقت به قلب برخی از افراد آسیب برساند . اینکه چگونه این هورمون ها ممکن است به قلب آسیب برسانند و یا اینکه آیا چیز دیگری مسئول این شرایط می باشد کاملا روشن نیست. انقباض موقتی سرخرگ بزرگ و یا کوچک قلب ممکن است در ایجاد اینحالت نقش ایفا کنند.

سندرم قلب شکسته اغلب توسط یک رویداد فیزیکی یا عاطفی شدید ایجاد میگردد . برخی از عوامل محرک بالقوه سندرم قلب شکسته عبارتند از:

– خبر غیر منتظره مرگ یک دوست

– یک تشخیص پزشکی وحشت آور

– خشونت خانگی

– از دست دادن مقدار زیادی از پول

– بلایای طبیعی

– یک غافلگیری جشن

– داشتن یک اجتماع عمومی

– از دست دادن شغل

– طلاق

– عوامل استرس زا فیزیکی، مانند حمله آسم، یک تصادف و یا عمل جراحی بزرگ

همچنین این احتمال برای برخی از داروها وجود دارد ، که به ندرت، ممکن است منجر به سندرم قلب شکسته با ایجاد موجی از هورمون های استرس آور شوند .

درمان دارویی قلب شکسته

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

تفاوت سندرم قلب شکسته و حمله قلبی چیست؟

حملات قلبی معمولا توسط انسداد کامل یا نزدیک به کامل شریان قلبی ایجاد می شود. که این انسداد به علت تشکیل لخته خونی در محل باریک شده از تجمع چربی (تصلب شرایین) در دیواره شریان ها میباشد . در سندرم قلب شکسته، عروق قلب مسدود نشده اند ، هر چند جریان خون در شریان های قلب ممکن است کاهش یابد.

عوامل خطر

سندرم قلب شکسته به مراتب در زنان بیشتر از مردان تاثیر گذار است . به نظر می رسد که اکثر افرادی که دچار سندرم قلب شکسته میشوند زنان ۵۰ ساله یا بیشتر هستند.

عوارض سندروم قلب شکسته

در موارد نادر، سندرم قلب شکسته کشنده است. با این حال، اغلب کسانی که سندرم قلب شکسته را تجربه میکنند به سرعت بهبود می یابند و اثرات طولانی مدت ندارد.

دیگر عوارض سندرم قلب شکسته عبارتند از:

 • نفوذ مایع به درون ریه هایتان (ادم ریوی)
 • فشار خون پایین (هیپوتانسیون)
 • اختلال در ضربان قلب شما

همچنین اگر شما با رویداد استرس زای دیگری مواجه شوید ممکن است که سندرم قلب شکسته را دوباره  تجربه کنید. با این حال، شانس این اتفاق کم است.

آزمایش و تشخیص سندروم قلب شکسته

اگر پزشکتان مشکوک به بیماری سندرم قلب شکسته در شماست، او را از این آزمایشات برای یک تشخیص استفاده میکند:

– سابقه شخصی و معاینه فیزیکی

علاوه بر معاینه فیزیکی استاندارد، پزشکتان می خواهد تا در مورد سابقه پزشکی شما بداند، به خصوص اینکه آیا شما تا به حال علایم بیماری قلبی داشته اید . افرادی که دچار بیماری سندرم قلب شکسته میشوند معمولا هیچ علامتی از بیماری های قلبی ، قبل از تشخیص ابتلای آنها به سندرم قلب شکسته نداشته اند . همچنین، پزشکتان می خواهد بداند که آیا به تازگی شما هیچ نوعی استرسی ، مانند مرگ یک دوست نداشته اید.

– نوار قلب (ECG)

در این تست غیر تهاجمی، یک تکنسین سیم های بر روی قفسه سینه شما متصل کرده و پالس های الکتریکی ضربان قلب شمارا ثبت خواهد کرد . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی ثبت و به پزشکتان در شناسایی بی نظمی ریتم و ساختار قلب تان می تواند کمک کند .

– عکس رادیوگرافی قفسه سینه

پزشکتان به احتمال زیاد دستور عکس برداری از قفسه سینه بدهد ، برای دیدن اینکه قلب شما بزرگ شده و یا اینکه اشکال دیگری از سندرم قلب شکسته دارید و یا برای دیدن هر گونه مشکل در ریه ها که می تواند باعث بروز علائم شما شوند .

– اکوکاردیوگرام

پزشکتان ممکن است یک اکوکاردیوگرافی برای دیدن بزرگ شدگی قلب شما یا دارا بودن اشکال غیر طبیعی آن ، که نشانه ای از سندرم قلب شکسته میباشد، از شما بخواهد. این آزمایش غیر تهاجمی، که شامل یک سونوگرافی از قفسه سینه شماست، تصاویر دقیق از ساختار و عملکرد قلب تان نشان می دهد. امواج اولتراسوند به منتقل می شود، و پژواک آنها را با یک دستگاه به نام مبدل که خارج از بدن تان قرار دارد ثبت میگردد . یک کامپیوتر با استفاده از اطلاعات مبدل تصاویری متحرک بر روی یک مانیتور ایجاد میکند.

– آزمایش های خون

بسیاری از افرادی که مبتلا به سندرم قلب شکسته میباشند مقدار آنزیم های خاصی در خونشان افزایش میابد . پزشکتان ممکن است آزمایش خون به منظور بررسی این آنزیم ها و برای کمک به تشخیص سندرم قلب شکسته انجام دهد .

– آنژیوگرافی عروق کرونر

در طول آنژیوگرام کرونری، یک نوع از رنگ که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل مشاهده است به عروق خونی قلب شما تزریق می شود. سپس، یک دستگاه اشعه ایکس به سرعت یک سری از تصاویر (آنژیوگرافی) میگیرد که به پزشکتان در نگاه دقیقتر به داخل رگ های خونی تان کمک میکند . افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته معمولا هر گونه انسدادی در رگهای خونی ندارند، در حالی که افرادی که دچار حمله قلبی شده اند معمولا انسدادی دارند که با آنژیوگرافی قابل مشاهده است.

درمان دارویی قلب شکسته

هیچ دستورالعمل درمان استاندارد برای درمان سندرم قلب شکسته وجود ندارد. درمان مشابه درمانی برای یک حمله قلبیست تا زمانی که تشخیص روشن گردد . اکثر مردم تا زمانیکه بهبود یابند در بیمارستان میمانند.

پس از آن که روشن گردید علت علائم شما سندرم قلب شکسته است، پزشکتان به احتمال زیاد داروهای قلبی را برای شما تا زمانیکه در بیمارستان هستید تجویز میکنند ، مانند مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، بتا بلوکرها یا دیورتیک ها. این داروها در حالی که شما را بهبود می یابید به کاهش حجم کار بر روی قلب تان کمک میکنند و ممکن است از بروز حملات بیشتر جلوگیری کنند. بسیاری از بیماران در یک تا دو ماه بهبودی کامل می یابند . از پزشک خود بپرسید که برای بهبودی کامل تا چه مدت نیاز به ادامه مصرف داروها خواهید داشت و چه زمانی میتوانید مصرف آن ها را قطع کنید .

روشی که اغلب برای درمان حمله قلبی استفاده می شود، مانند آنژیوپلاستی با بالون و قرار دادن استنت، و یا حتی عمل جراحی، در درمان سندرم قلب شکسته مفید نمیباشد . این روش درمان انسداد عروق است ، که علت سندرم قلب شکسته نیست . با این حال، آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب به تشخیص دقیقتر اینکه چه عاملی علت درد قفسه سینه میباشد مورد استفاده قرار می گیرد .

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

پیشگیری از سندروم قلب شکسته

احتمال کمی وجود دارد که سندرم قلب شکسته دوباره پس از یک حمله اولیه اتفاق بیافتد. هیچ درمانی برای جلوگیری از حملات وجود ندارد. با این حال، بسیاری از پزشکان درمان طولانی مدت با بتا بلوکرها یا داروهای مشابه که اثرات بالقوه مخرب هورمون استرس بر قلب مسدود میکنند توصیه مینمایند . شناخت و مدیریت استرس در زندگی شما هم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  شیش روز پیش قسمتی از سمت چپ سینه ام و ساقه گردنم درد مبهم گرفت
  رفتم بیمارستان دوبار نوار قلبی و آزمایش آنزیم قلبی گرفتن
  گفتن همه چی عادیه
  دیروز رفتم اسکن هسته
  و فردا قراره برا مرحله ی دوم برم.
  الان در طول این شیش روز این درد کم شده ولی همش مداوم ادامه داره
  چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلتم

   دردتون قلبی نیست

   مسکن مصرف کنید و به دکتر معز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ۱۲۳۴ جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر برای کسی ک سابقه حمله قلبی داشته و از استند هم استفاده کرده درد بصورت لحظه ای و ضربان نا منظم در حد لحظه ای خطرناکه؟
  وقتی پیاده روی میکنن و فعالیت های روزانه دردی احساس نمیکنن
  نوارشونم خدمتتون نشون دادیم ک خوب بوده
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)

   سلتم

   خیر

   جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  تنگی نفس در راه رفتن وتپش قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   باید مراجعه کنید
   دفع پروتیین هم دارید که باید به دکتر کلیه مراجعه کنید
 • تصویر کاربر یاسر سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  من 29سالمه ودوسه شب دردی در قفسه سینه دارم که نمیزاره شبها بخوابم وبا تنگی نفس همراه است سمت راستم گاهی انگار خنجر میکشن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   ممكنه اضطراب داشته باشيد
   ولي بايد جهت معاينه و بررسي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  بنده ۱۱سال پیش عمل قلب باز ترمیم دریچه آیورت کردم که الان روی ۳۲ درجه تنگی هست و زیر نظر پزشک هم هستم قرصای پروپرانول روزی ۲تا و لوزارتان شبی نصفی و آتورواستاتین شبی یکی مصرف میکنم
  ۲شب پیش زمان خواب از درد قفسه سینه از خواب پریدم چند ثانیه درد داشت بعد خوب شد فردا تا عصرش خوب بودم که آخرای شب دوباره درد گرفت و رفتم دکتر گفتن مشکلی نیست فقط یکم تپش قلب داری امروزم دوباره تا شب خوب بودم که رفتم حمام داخل حمام درد دوباره اومد سراغم ایندفعه زمانش ۲الی۳ دقیقه طول کشید فشارمم همون موقع گرفتم ۱۲ روی ۹ بود تا آخر شبم یه درد خفیفی دارم درد هم فقط ناحیه روی قلبم هست پخش نمیشه
  لطفا کمکم کنید این درد چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   شما بايد مراجعه كتيد و معاينه و تست ورزش شويد
   به اين شكل نميشه تشخيص گذاشت
 • تصویر کاربر بنيتا سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  آقاي دكتر بنده خانم ٣٥ ساله هستم مدت يك ماه است كه درد مبهم قفسه سينه دارم كه گاهي به صورت تير كشيدن قلب ظاهر ميشه اكو و نوار قلب چيزي نشان نداد ولي هنگاميكه كيف دستي رو سمت چپم ميندازم درد در قفسه سينه دست چپ و شانه بيشتر ميشه و گاهي نفس كشيدن برام سنگين ميشه ميشه بفرماييد مشكل قلبي هست يا خير ؟ البته افتادگي دريچه هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   احتمالا قلبي نيست و عضلاني استخواني هست
   به ارتوپد مراجعه كنيد
   ميتونيد براي اطمينان هم تست ورزش انجام دهيد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   احتمالا قلبي نيست و عضلاني استخواني هست
   به ارتوپد مراجعه كنيد
   ميتونيد براي اطمينان هم تست ورزش انجام دهيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر متین شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با سلام،فقط در هنگامی گه دراز میکشم و به خصوص شبها درد در قفسه سینه احساس میکنم انگار ک قفسه ام له شده است و یا چیزی روی ان قرار دارد و سنگین است،اما وقتی بلند میشم درد چن دقیقه بعد خوب مبشود.حتی هنگام فدتبال یا کارهای سنگینو سخت هم درد نمیگیرد،فقط در صورت دراز کشیدن و بیشتر هنگام دراز کشیدن در شب برای خواب و صبح هنگام بیدارشدن از خواب،از چپ تا راست قفسه سینه و تا سرمعده درد را احساس میکنم،جالب است اگر زیر کرسی بخوابم و قفسه ام گرم باشد دردی احساس نمیکنم.علت چیست جناب دکتر؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بعيده قلبي باشه
   شايد ريفلاكس معده باشه
   بهتره جهت بررسي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  باسلام
  من 24سال سن دارم تقریبا یک ماه پیش درصورتی که مشکلی نداشتم افتادم بیهوش شدم بعد چند دقیقه بهوش اومدم
  اما بعصی وقتا سنگینی پیشانی رو دارم با تاری چشم ها
  حالا هم که دوروزه از قسمت چپ قفسه سینه به سمت زیر بغل احساس درد دارم
  احساس میکنم که رگی ردرد میکنه
  به همین خاطر هم قرص ا س ا تو این دوروز مصرف کردم درده هم شدید نیس
  اما میخوام بدونم اثر این درد از چیه ایا نیازی به تست قلب یا کار دیگه ای هم دارم
  ممنونم اگه جواب بدین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بايد جهت معاينه و بررسي مراجعه كنيد
   بدون معاينه نميشه نظر داد
 • تصویر کاربر کیوان پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  مدتی هست که در نوک پستان سمت چپم احساس یک توده میکنم و متورم شده مانند آن است که نوک سینه م باد کرده باشد و به مرور زمان بیشتر میشه چند ماه قبل مدتی با فشار دادن یا دست زدن درد داشت ولی الان درد نداره می خواستم ببینم مشکل چی هستش آیا مربوط به بیماری بزرگی سینه مردان هستش یا چیز دیگری
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   حتما بايد فورااا به متخصص زنان مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر اشکان سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید متاسفانه مشکلی برام پیش اومده که واقعا علتش رو نفهمیدم نصف شب بود که دچار درد قفسه سینه شدم و تنگی نفس شل شدن عضلات کتف شدم و بازو ی سمت چپ ش شدم سریع به درمانگاه رفتم و تست نوار قلب و آنزیم قلب گرفتم که خوب بود بعدش هم نزد متخصص قلب رفتم و تست اکو و تست ورزش دادم که خدا روشکر خوب بود بعد از چند روز بعضی از عوارض همون شب کم و بیش تکرار میشه مثه درد سینه ولی کمتر از درد اون شب به نظر شما اشکال از چی می تونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   ممكنه مشكل گوارشي يا اضطرابي باشه
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر