آیا قلب واقعا می‌شکند؟

depositphotos_96975866_l-2015-1024x540سندروم قلب شکسته بیماری قلبی موقتی است که اغلب توسط موقعیت های استرس زا مانند مرگ یک دوست ایجاد میگردد. افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته ممکن است درد ناگهانی قفسه سینه را تجربه کرده و یا تصور این را داشته باشند که دچار حمله قلبی شده اند.

در سندرم قلب شکسته، یک اختلال موقتی عملکرد پمپاژ طبیعی قلب وجود دارد، در حالی که عملکرد طبیعی قلب باقی مانده و یا حتی با انقباضات بیشتری همراه است.

سندرم قلب شکسته ممکن است توسط واکنش قلب به افزایش هورمون های استرس زا ایجاد شود. این بیماری همچنین ممکن است کاردیومیوپاتی Takotsubo ، نشانگان بالونی شدن آپیکال یا کاردیومیوپاتی استرسی توسط پزشکان نامیده شود.

علائم و نشانه های سندرم قلب شکسته قابل درمان هستند، و این شرایط معمولا به خودی خود در حدود یک هفته برمیگردند .

علائم سندروم قلب شکسته

علائم سندرم قلب شکسته می تواند یک حمله قلبی را تقلید کند . علایم شایع عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

و هر گونه درد طولانی مدت یا مزمن قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد ،بنابراین اهمیت این شرایط بسیار جدیست و اگر شما درد قفسه سینه تجربه میکنید فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید .

چه زمانی به یک پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه درد قفسه سینه، ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم، یا تنگی نفس پس از یک واقعه استرس زا دارید ، با ۱۱۵ و یا اورژانس پزشکی بلافاصله تماس گرفته و کمک بخواهید .

علل سندروم قلب شکسته

علت دقیق سندرم قلب شکسته مشخص نیست. این تفکر وجود دارد که موجی از هورمون های استرس زا مانند آدرنالین، ممکن است به طور موقت به قلب برخی از افراد آسیب برساند . اینکه چگونه این هورمون ها ممکن است به قلب آسیب برسانند و یا اینکه آیا چیز دیگری مسئول این شرایط می باشد کاملا روشن نیست. انقباض موقتی سرخرگ بزرگ و یا کوچک قلب ممکن است در ایجاد اینحالت نقش ایفا کنند.

سندرم قلب شکسته اغلب توسط یک رویداد فیزیکی یا عاطفی شدید ایجاد میگردد . برخی از عوامل محرک بالقوه سندرم قلب شکسته عبارتند از:

– خبر غیر منتظره مرگ یک دوست

– یک تشخیص پزشکی وحشت آور

– خشونت خانگی

– از دست دادن مقدار زیادی از پول

– بلایای طبیعی

– یک غافلگیری جشن

– داشتن یک اجتماع عمومی

– از دست دادن شغل

– طلاق

– عوامل استرس زا فیزیکی، مانند حمله آسم، یک تصادف و یا عمل جراحی بزرگ

همچنین این احتمال برای برخی از داروها وجود دارد ، که به ندرت، ممکن است منجر به سندرم قلب شکسته با ایجاد موجی از هورمون های استرس آور شوند .

درمان دارویی قلب شکسته

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

تفاوت سندرم قلب شکسته و حمله قلبی چیست؟

حملات قلبی معمولا توسط انسداد کامل یا نزدیک به کامل شریان قلبی ایجاد می شود. که این انسداد به علت تشکیل لخته خونی در محل باریک شده از تجمع چربی (تصلب شرایین) در دیواره شریان ها میباشد . در سندرم قلب شکسته، عروق قلب مسدود نشده اند ، هر چند جریان خون در شریان های قلب ممکن است کاهش یابد.

عوامل خطر

سندرم قلب شکسته به مراتب در زنان بیشتر از مردان تاثیر گذار است . به نظر می رسد که اکثر افرادی که دچار سندرم قلب شکسته میشوند زنان ۵۰ ساله یا بیشتر هستند.

عوارض سندروم قلب شکسته

در موارد نادر، سندرم قلب شکسته کشنده است. با این حال، اغلب کسانی که سندرم قلب شکسته را تجربه میکنند به سرعت بهبود می یابند و اثرات طولانی مدت ندارد.

دیگر عوارض سندرم قلب شکسته عبارتند از:

 • نفوذ مایع به درون ریه هایتان (ادم ریوی)
 • فشار خون پایین (هیپوتانسیون)
 • اختلال در ضربان قلب شما

همچنین اگر شما با رویداد استرس زای دیگری مواجه شوید ممکن است که سندرم قلب شکسته را دوباره  تجربه کنید. با این حال، شانس این اتفاق کم است.

آزمایش و تشخیص سندروم قلب شکسته

اگر پزشکتان مشکوک به بیماری سندرم قلب شکسته در شماست، او را از این آزمایشات برای یک تشخیص استفاده میکند:

– سابقه شخصی و معاینه فیزیکی

علاوه بر معاینه فیزیکی استاندارد، پزشکتان می خواهد تا در مورد سابقه پزشکی شما بداند، به خصوص اینکه آیا شما تا به حال علایم بیماری قلبی داشته اید . افرادی که دچار بیماری سندرم قلب شکسته میشوند معمولا هیچ علامتی از بیماری های قلبی ، قبل از تشخیص ابتلای آنها به سندرم قلب شکسته نداشته اند . همچنین، پزشکتان می خواهد بداند که آیا به تازگی شما هیچ نوعی استرسی ، مانند مرگ یک دوست نداشته اید.

– نوار قلب (ECG)

در این تست غیر تهاجمی، یک تکنسین سیم های بر روی قفسه سینه شما متصل کرده و پالس های الکتریکی ضربان قلب شمارا ثبت خواهد کرد . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی ثبت و به پزشکتان در شناسایی بی نظمی ریتم و ساختار قلب تان می تواند کمک کند .

– عکس رادیوگرافی قفسه سینه

پزشکتان به احتمال زیاد دستور عکس برداری از قفسه سینه بدهد ، برای دیدن اینکه قلب شما بزرگ شده و یا اینکه اشکال دیگری از سندرم قلب شکسته دارید و یا برای دیدن هر گونه مشکل در ریه ها که می تواند باعث بروز علائم شما شوند .

– اکوکاردیوگرام

پزشکتان ممکن است یک اکوکاردیوگرافی برای دیدن بزرگ شدگی قلب شما یا دارا بودن اشکال غیر طبیعی آن ، که نشانه ای از سندرم قلب شکسته میباشد، از شما بخواهد. این آزمایش غیر تهاجمی، که شامل یک سونوگرافی از قفسه سینه شماست، تصاویر دقیق از ساختار و عملکرد قلب تان نشان می دهد. امواج اولتراسوند به منتقل می شود، و پژواک آنها را با یک دستگاه به نام مبدل که خارج از بدن تان قرار دارد ثبت میگردد . یک کامپیوتر با استفاده از اطلاعات مبدل تصاویری متحرک بر روی یک مانیتور ایجاد میکند.

– آزمایش های خون

بسیاری از افرادی که مبتلا به سندرم قلب شکسته میباشند مقدار آنزیم های خاصی در خونشان افزایش میابد . پزشکتان ممکن است آزمایش خون به منظور بررسی این آنزیم ها و برای کمک به تشخیص سندرم قلب شکسته انجام دهد .

– آنژیوگرافی عروق کرونر

در طول آنژیوگرام کرونری، یک نوع از رنگ که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل مشاهده است به عروق خونی قلب شما تزریق می شود. سپس، یک دستگاه اشعه ایکس به سرعت یک سری از تصاویر (آنژیوگرافی) میگیرد که به پزشکتان در نگاه دقیقتر به داخل رگ های خونی تان کمک میکند . افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته معمولا هر گونه انسدادی در رگهای خونی ندارند، در حالی که افرادی که دچار حمله قلبی شده اند معمولا انسدادی دارند که با آنژیوگرافی قابل مشاهده است.

درمان دارویی قلب شکسته

هیچ دستورالعمل درمان استاندارد برای درمان سندرم قلب شکسته وجود ندارد. درمان مشابه درمانی برای یک حمله قلبیست تا زمانی که تشخیص روشن گردد . اکثر مردم تا زمانیکه بهبود یابند در بیمارستان میمانند.

پس از آن که روشن گردید علت علائم شما سندرم قلب شکسته است، پزشکتان به احتمال زیاد داروهای قلبی را برای شما تا زمانیکه در بیمارستان هستید تجویز میکنند ، مانند مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، بتا بلوکرها یا دیورتیک ها. این داروها در حالی که شما را بهبود می یابید به کاهش حجم کار بر روی قلب تان کمک میکنند و ممکن است از بروز حملات بیشتر جلوگیری کنند. بسیاری از بیماران در یک تا دو ماه بهبودی کامل می یابند . از پزشک خود بپرسید که برای بهبودی کامل تا چه مدت نیاز به ادامه مصرف داروها خواهید داشت و چه زمانی میتوانید مصرف آن ها را قطع کنید .

روشی که اغلب برای درمان حمله قلبی استفاده می شود، مانند آنژیوپلاستی با بالون و قرار دادن استنت، و یا حتی عمل جراحی، در درمان سندرم قلب شکسته مفید نمیباشد . این روش درمان انسداد عروق است ، که علت سندرم قلب شکسته نیست . با این حال، آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب به تشخیص دقیقتر اینکه چه عاملی علت درد قفسه سینه میباشد مورد استفاده قرار می گیرد .

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

پیشگیری از سندروم قلب شکسته

احتمال کمی وجود دارد که سندرم قلب شکسته دوباره پس از یک حمله اولیه اتفاق بیافتد. هیچ درمانی برای جلوگیری از حملات وجود ندارد. با این حال، بسیاری از پزشکان درمان طولانی مدت با بتا بلوکرها یا داروهای مشابه که اثرات بالقوه مخرب هورمون استرس بر قلب مسدود میکنند توصیه مینمایند . شناخت و مدیریت استرس در زندگی شما هم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طوسی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید اقای دکتر من ۳۵ سالمه وچند ساله که طرف سینه چپ من میگیره بطوری که با نفس عمیق گرفتگی بیشتر میشه برای همین اصلا نمی تونم نفس عمیق بکشم وخیلی می ترسم خیلی دکتر قلب هم رفتم هم اکو هم تست هم دادم همه سالم بوده هیچ کسی نمی تونه تشخیص بده من باید به چه دکتری مراجعه کنم خیلی می ترسم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا دردتون قلبی نیست و احتمالا زمینه اصطرابی داره

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا دردتون قلبی نیست و احتمالا زمینه اصطرابی داره

   به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید جهت معاینه مراجعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خ چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  آقای دکتر من دو سه روز پیش که علایمی مثل تب و سبکی سر داشتم که با افت فشار
  و تپش قلب همراه بود که به تشخیص دکتر گفتند احتمالا منشأ ویروسیه و آمپول و سرم استفاده کردم. ولی درد قفسه سینه و تپش قلب دارم بطوریکه حتی از جایم بلند میشم و راه میرم انگار کلی مسافت دویدم و وقتی می‌شینم تپش قلب شدید تا چند دقیقه دارم و باز همچنان چه در حالت نشسته و چه در حالت راه رفتن معمولی این مشکل درد و سنگینی در قفسه سینه رو دارم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید حتما فورا به پزشک قلب مراجعه کنید

   چون باید بررسی دقیق شوید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید حتما فورا به پزشک قلب مراجعه کنید

   چون باید بررسی دقیق شوید

   ممکنه امبولی باشه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مرجان شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . من ۱ هفته هست که موقع نفس کشیدن سمت راست قعسه سینم تیر میکشه خم میشم بیشتر میشه حتی موقع خواب هم درد دارم نمیتونم نفس عمیق بکشم درد به کمر و شانه چپم هم میگیره .اکو انجام دادم گفتند پرولاپس خفیف دارم .بهم بیزوپرولول و فلوکستین دادن .آیا موثره و من فشار خون هم ندارم . ۳۰ سالم هست . ممنونم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این درد به نظر قلبی نیست

   اگر اضطراب دارید درمان کنید و مسکن مصرف کنید

 • تصویر کاربر Ŋム乙ცムŋoσ چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  باسلام.چند وقتیه که پهلوی سمت دست چپم تیر میکشه وهمچنین قفسه سینم حتی برخی مواقع توی خواب تیر میکشه واز خواب بیدار میشم دست سمت چپم خشک میشه وبعضی وقتا بیهوش میشم واحساس سنگینی چیزی رو دلم میکنم وخفگی گلو رو دارم عرق سرد دارم وتپش قلب شدید ولی توی دلم انگار آتیشه همه اینا میتونن نشانه بیماری قلبی یا چیز دیگری باشه؟!
  ممنون میـشم پاسـخ بدیـن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   تیر کشیدن معمولا قلبی نیست

   این علایم به نظر علایم اضطرابیه و بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه خانم 30ساله هستم چندسالی هست دست چپم گهگاهی بی حس میشود بعد کتفم درد میکنه بعد نوک سینه همش درد میکنه احساس میکنم روی جناغ سینه ام یه چیزایی شبیه کیست وجود داره کلا یه طرفم بی حس میشه ماموگرافی هم انجام دادم هیچی نشون نداد ولی همچنان سمت چپ زیربغلم ،کتفم، نوک سینه ام، قفسه سینه ام همشون درد میکنه ممنون میشم یه راهنمایی بکنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه اضطراب داشته باشید

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر مثل اکو و تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر آرش دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادر من 52 سال سن دارند. سه روز پیش درد قفسه سینه و تنگی نفس پیدا کردند بعد از مراجعه به اورزانس احتمال گرفتگی رگ دادند و روز بعد آنزیو کردند که احتیاجی به فنر پیدا نکردند. فشار خون دارند که زمان مراجعه به بیمارستان فشار ایشان 18 بود مه با دارو به 12 رساندند. آیا فشار و سنگینی در ناحیه قفسه سینه بعد از آنزیو طبیعی است؟ اگه طبیعی است تا چندوقت ادامه دارد؟
  داروهای تجویزی: لوزامیکس هر 12 ساعت ----- آملوچرس-5 روزی یک عدد----آلپرازولام شبی 1/2--آتورواستاتین روز 1 عدد----- متفورمین 12 ساعت 1 عدد
  اسپری ونتالکس-------- اسپری ایپراتکس
  ممنون از وقتی که اختصاص میدید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر 

   طبیعی نیست

   به پزشکتون مراحعه کنید

 • تصویر کاربر Saeede جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقی دکتر.من دوروز هست که گاهی ی درد تیرکِشنده سمت چپ قفسه سینم دارم.که انگار و احساس میکنم از سر معدم هست.حس میکنم انگار اسید معدم زیاد شده.گاهی هم یتر های مقطعی و کوتاه پشتم حس میکنم.اینا طبیعیه؟یا قراره ب حمله قلبی دچار بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بهتره فورا به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سعيد جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام ميخواستم بدونم علت بالا رفتن cpk total *266 چيست . باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اسیب قلب یا عضله

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من الان یهدمتن دادم گفتم فوبیای استفراغ دارم ،اینم اضافه کنم مدتیه معده درد و دل درد هم دارم ، و اینم بگم 37سالمه مجردم ، تحرک خیلی کم دارم ، بیکار هستم ، بیشتر روز فکر و خیال میکنم ، خانواده شادی ندارم پراز مشکلاتم . این درد قفسه سینه یا قلب به پشت منم میزنه گاهی بین شانه ها گاهی دقیقا پشت قلب .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   باید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر 09185475393 یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  هم تپش قلب وهم دردقفسه سینه نوارقلب گرفتم خوب نبود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   علل زیادی مطرحه

   شما باید با مدارک جهت معاینه مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر