آیا قلب واقعا می‌شکند؟

depositphotos_96975866_l-2015-1024x540سندروم قلب شکسته بیماری قلبی موقتی است که اغلب توسط موقعیت های استرس زا مانند مرگ یک دوست ایجاد میگردد. افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته ممکن است درد ناگهانی قفسه سینه را تجربه کرده و یا تصور این را داشته باشند که دچار حمله قلبی شده اند.

در سندرم قلب شکسته، یک اختلال موقتی عملکرد پمپاژ طبیعی قلب وجود دارد، در حالی که عملکرد طبیعی قلب باقی مانده و یا حتی با انقباضات بیشتری همراه است.

سندرم قلب شکسته ممکن است توسط واکنش قلب به افزایش هورمون های استرس زا ایجاد شود. این بیماری همچنین ممکن است کاردیومیوپاتی Takotsubo ، نشانگان بالونی شدن آپیکال یا کاردیومیوپاتی استرسی توسط پزشکان نامیده شود.

علائم و نشانه های سندرم قلب شکسته قابل درمان هستند، و این شرایط معمولا به خودی خود در حدود یک هفته برمیگردند .

علائم سندروم قلب شکسته

علائم سندرم قلب شکسته می تواند یک حمله قلبی را تقلید کند . علایم شایع عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

و هر گونه درد طولانی مدت یا مزمن قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد ،بنابراین اهمیت این شرایط بسیار جدیست و اگر شما درد قفسه سینه تجربه میکنید فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید .

چه زمانی به یک پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه درد قفسه سینه، ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم، یا تنگی نفس پس از یک واقعه استرس زا دارید ، با ۱۱۵ و یا اورژانس پزشکی بلافاصله تماس گرفته و کمک بخواهید .

علل سندروم قلب شکسته

علت دقیق سندرم قلب شکسته مشخص نیست. این تفکر وجود دارد که موجی از هورمون های استرس زا مانند آدرنالین، ممکن است به طور موقت به قلب برخی از افراد آسیب برساند . اینکه چگونه این هورمون ها ممکن است به قلب آسیب برسانند و یا اینکه آیا چیز دیگری مسئول این شرایط می باشد کاملا روشن نیست. انقباض موقتی سرخرگ بزرگ و یا کوچک قلب ممکن است در ایجاد اینحالت نقش ایفا کنند.

سندرم قلب شکسته اغلب توسط یک رویداد فیزیکی یا عاطفی شدید ایجاد میگردد . برخی از عوامل محرک بالقوه سندرم قلب شکسته عبارتند از:

– خبر غیر منتظره مرگ یک دوست

– یک تشخیص پزشکی وحشت آور

– خشونت خانگی

– از دست دادن مقدار زیادی از پول

– بلایای طبیعی

– یک غافلگیری جشن

– داشتن یک اجتماع عمومی

– از دست دادن شغل

– طلاق

– عوامل استرس زا فیزیکی، مانند حمله آسم، یک تصادف و یا عمل جراحی بزرگ

همچنین این احتمال برای برخی از داروها وجود دارد ، که به ندرت، ممکن است منجر به سندرم قلب شکسته با ایجاد موجی از هورمون های استرس آور شوند .

درمان دارویی قلب شکسته

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

تفاوت سندرم قلب شکسته و حمله قلبی چیست؟

حملات قلبی معمولا توسط انسداد کامل یا نزدیک به کامل شریان قلبی ایجاد می شود. که این انسداد به علت تشکیل لخته خونی در محل باریک شده از تجمع چربی (تصلب شرایین) در دیواره شریان ها میباشد . در سندرم قلب شکسته، عروق قلب مسدود نشده اند ، هر چند جریان خون در شریان های قلب ممکن است کاهش یابد.

عوامل خطر

سندرم قلب شکسته به مراتب در زنان بیشتر از مردان تاثیر گذار است . به نظر می رسد که اکثر افرادی که دچار سندرم قلب شکسته میشوند زنان ۵۰ ساله یا بیشتر هستند.

عوارض سندروم قلب شکسته

در موارد نادر، سندرم قلب شکسته کشنده است. با این حال، اغلب کسانی که سندرم قلب شکسته را تجربه میکنند به سرعت بهبود می یابند و اثرات طولانی مدت ندارد.

دیگر عوارض سندرم قلب شکسته عبارتند از:

 • نفوذ مایع به درون ریه هایتان (ادم ریوی)
 • فشار خون پایین (هیپوتانسیون)
 • اختلال در ضربان قلب شما

همچنین اگر شما با رویداد استرس زای دیگری مواجه شوید ممکن است که سندرم قلب شکسته را دوباره  تجربه کنید. با این حال، شانس این اتفاق کم است.

آزمایش و تشخیص سندروم قلب شکسته

اگر پزشکتان مشکوک به بیماری سندرم قلب شکسته در شماست، او را از این آزمایشات برای یک تشخیص استفاده میکند:

– سابقه شخصی و معاینه فیزیکی

علاوه بر معاینه فیزیکی استاندارد، پزشکتان می خواهد تا در مورد سابقه پزشکی شما بداند، به خصوص اینکه آیا شما تا به حال علایم بیماری قلبی داشته اید . افرادی که دچار بیماری سندرم قلب شکسته میشوند معمولا هیچ علامتی از بیماری های قلبی ، قبل از تشخیص ابتلای آنها به سندرم قلب شکسته نداشته اند . همچنین، پزشکتان می خواهد بداند که آیا به تازگی شما هیچ نوعی استرسی ، مانند مرگ یک دوست نداشته اید.

– نوار قلب (ECG)

در این تست غیر تهاجمی، یک تکنسین سیم های بر روی قفسه سینه شما متصل کرده و پالس های الکتریکی ضربان قلب شمارا ثبت خواهد کرد . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی ثبت و به پزشکتان در شناسایی بی نظمی ریتم و ساختار قلب تان می تواند کمک کند .

– عکس رادیوگرافی قفسه سینه

پزشکتان به احتمال زیاد دستور عکس برداری از قفسه سینه بدهد ، برای دیدن اینکه قلب شما بزرگ شده و یا اینکه اشکال دیگری از سندرم قلب شکسته دارید و یا برای دیدن هر گونه مشکل در ریه ها که می تواند باعث بروز علائم شما شوند .

– اکوکاردیوگرام

پزشکتان ممکن است یک اکوکاردیوگرافی برای دیدن بزرگ شدگی قلب شما یا دارا بودن اشکال غیر طبیعی آن ، که نشانه ای از سندرم قلب شکسته میباشد، از شما بخواهد. این آزمایش غیر تهاجمی، که شامل یک سونوگرافی از قفسه سینه شماست، تصاویر دقیق از ساختار و عملکرد قلب تان نشان می دهد. امواج اولتراسوند به منتقل می شود، و پژواک آنها را با یک دستگاه به نام مبدل که خارج از بدن تان قرار دارد ثبت میگردد . یک کامپیوتر با استفاده از اطلاعات مبدل تصاویری متحرک بر روی یک مانیتور ایجاد میکند.

– آزمایش های خون

بسیاری از افرادی که مبتلا به سندرم قلب شکسته میباشند مقدار آنزیم های خاصی در خونشان افزایش میابد . پزشکتان ممکن است آزمایش خون به منظور بررسی این آنزیم ها و برای کمک به تشخیص سندرم قلب شکسته انجام دهد .

– آنژیوگرافی عروق کرونر

در طول آنژیوگرام کرونری، یک نوع از رنگ که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل مشاهده است به عروق خونی قلب شما تزریق می شود. سپس، یک دستگاه اشعه ایکس به سرعت یک سری از تصاویر (آنژیوگرافی) میگیرد که به پزشکتان در نگاه دقیقتر به داخل رگ های خونی تان کمک میکند . افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته معمولا هر گونه انسدادی در رگهای خونی ندارند، در حالی که افرادی که دچار حمله قلبی شده اند معمولا انسدادی دارند که با آنژیوگرافی قابل مشاهده است.

درمان دارویی قلب شکسته

هیچ دستورالعمل درمان استاندارد برای درمان سندرم قلب شکسته وجود ندارد. درمان مشابه درمانی برای یک حمله قلبیست تا زمانی که تشخیص روشن گردد . اکثر مردم تا زمانیکه بهبود یابند در بیمارستان میمانند.

پس از آن که روشن گردید علت علائم شما سندرم قلب شکسته است، پزشکتان به احتمال زیاد داروهای قلبی را برای شما تا زمانیکه در بیمارستان هستید تجویز میکنند ، مانند مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، بتا بلوکرها یا دیورتیک ها. این داروها در حالی که شما را بهبود می یابید به کاهش حجم کار بر روی قلب تان کمک میکنند و ممکن است از بروز حملات بیشتر جلوگیری کنند. بسیاری از بیماران در یک تا دو ماه بهبودی کامل می یابند . از پزشک خود بپرسید که برای بهبودی کامل تا چه مدت نیاز به ادامه مصرف داروها خواهید داشت و چه زمانی میتوانید مصرف آن ها را قطع کنید .

روشی که اغلب برای درمان حمله قلبی استفاده می شود، مانند آنژیوپلاستی با بالون و قرار دادن استنت، و یا حتی عمل جراحی، در درمان سندرم قلب شکسته مفید نمیباشد . این روش درمان انسداد عروق است ، که علت سندرم قلب شکسته نیست . با این حال، آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب به تشخیص دقیقتر اینکه چه عاملی علت درد قفسه سینه میباشد مورد استفاده قرار می گیرد .

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

پیشگیری از سندروم قلب شکسته

احتمال کمی وجود دارد که سندرم قلب شکسته دوباره پس از یک حمله اولیه اتفاق بیافتد. هیچ درمانی برای جلوگیری از حملات وجود ندارد. با این حال، بسیاری از پزشکان درمان طولانی مدت با بتا بلوکرها یا داروهای مشابه که اثرات بالقوه مخرب هورمون استرس بر قلب مسدود میکنند توصیه مینمایند . شناخت و مدیریت استرس در زندگی شما هم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام بنده از ۴ سال پیش درد قفسه سینه سمت چپ دارم ک گاهی کم میشه گاهی مداومه چن روز درد دارم بعضی مواقع چن روز اصلا درد ندارم بعد نوار قلب و اکو انجام دادم مشکلی نبوده حالا باید چی بکنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   این نوع درد احتمالاً قلبی نیست ولی برای اطمینان می توانید تست ورزش انجام دهید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من دیروز فرص الکترو دوز صد خورم برای بار اولم بود بعد نیم ساعت که داشتم قدم میزدم قفسه سینه سمت راستم انگار به داخل فشارش میدادن نشستم دردش کم شد ولی هنگام نفس کشیدن بیشتر میشد دو بار تکرار شد این سنگینی و رفع شد الان حالت ذوق ذوق مانندی داره قلبم احساس میکنم بخشی از قلبم سرده مثل سابق نیست باید چیکار کنم هیج مشکل قلبی هم نداشتم و 24 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.جز عوارض دارو هست

   اگر علایم بعد ۲۴ ساعت ادامه داشت مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده 36 سال دارم 4 سال هست به دلایلی کم تحرک و خانه نشین شده ام بیکار بودم در این مدت و زیاد در جمع ظاهر نمیشدم و وزنم 116 کیلو شده. از همان اوایل کم تحرکی، در مواقعی از جمله سرمای زیاد دچار درد خفیف و ممتد در سمت چپ قفسه سینه و بازو و دست چپ و سنگینی در تنفس به ویژه تنفس عمیق می شدم. امسال هم حدود یک ماهی هست دوباره این علایم عود کرده ولی اینبار تشدید شده و تمام نمی شود. تازگی ها وضعیت روحی خوبی هم نداشتم و یک روز در آرایشگاه احساس تنگی نفس کردم و خیلی ترسیدم و معده ام به هم ریخت و احساس از حال رفتن کردم و رفتم اورژانس که دکتر پانیک تشخیص داد قرص افسردگی نوشت ولی مصرف نکردم. معده ام طوری شده بود که غذا نمی تونستم بخورم احساس تنگی نفس می کردم. رفتم فوق تخصص ریه او هم بعد از آزمایشات، ایروکاست و سیمبیکورت و دو قرص برای ریفلاکس معده نوشت. کمی خوبم ولی دیروز جلوی باد سرد شدید بودم حالم بد شد تنفس عمیق نمی تونستم بکنم دوباره و مدتها قفسه سینه مو جلوی بخاری نگهداشتم تا بهتر شد حالم. به نظرتان اضطرابه؟ آسمه؟ یا به انسداد عروق مرتبط است این مشکل؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   در درجه اول علایمتون اضطرابیه

   باید به دوانپزشک مراجعه کنید و دارو مصرف کنید

   باید حتما وزنتون رو کم کنید

   بعد برای بررسی قلبی باید اکو و تست ورزش انجام دهید تا مشکل قلبی بررسی شود

 • تصویر کاربر هادی جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  حدود دوسالی میشه اذیتم میکنه تیر کشیدن قفسه سینه و ست چپم وکتفم نوار قلبم گرفتم ویک سال پیش تست ورزشم دادم گفتن قلبت مشکل نداره ولی خیلی آزارم میده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درد غیر قلبی باشه مثلا درد عضلانی یا اضطرابی یا گوهرشی باشه

   اگر ادامه داشت جهت بررسی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر MN پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روزتون بخیر
  من ۲۳ ساله هستم.
  من حدوداً یک سال گذشته زیر سینه سمت چپ احساس درد داشتم هرچند روز یه بار.
  درد به این شکل بود که انگار سیخی فرو میشد توی قلبم و تیر میکشید. مراجعه کردم به دکتر گفتن ساختار قلبم خوبه اما افتادگی دریچه میترال ارثی دارم که توی قلب مادرم هم مشاهده میشه به من قرص پرانول دادن که هر وقت درد داشتم بخورم.
  یه مدت درد نداشتم اما الان چند روزه که دوباره هرروز درد ناگهانی دارم که بعد چند بار تیر کشیدن رفع میشه. من روزی ۵ کیلومتر پیاده روی نسبتا تند انجام میدم میخواستم بدونم ممکنه به خاطر اون باشه ؟ میتونم ادامه بدم پیاده روی روزانمو یا دیگه نمیتونم انجام بدم؟ آیا خطرناکه این تیرایی که میکشه یا خیر.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تیر کشیدن معمولا قلبی نیست و به افتادگی ارتباط نداره

   افتادگی در کل چیز مهمی نیست

   اگر اضطراب دارید درمان کنید

 • تصویر کاربر نسیم جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام دکتر گرامی.من اکوی قلبم پرولاپس خفیفه تست ورزشم سالمه. و درد قفسه سینه و سوزش دارم.دکتر رفتم به من پروپرانول ده وسیتالوپرام دادن .پروپرانول دردم روخیلی خوب کرده اما گهگاهی خیلی کم مثلا روزی دوسه بار سینم میسوزه اما کمتر شده . این درحالیه که نمیخوام سیتالوپرام بخورم .اگه بخورم یعنی کامل خوب میشه دردم یا خیر. اخه شنیدم وابستگی میاره قرصش. تکلیفم چیه موندم چکارکنم. این مقدارسوزش قلب یعنی ممکنه روی قلبم تاثیرمنفی بذاره یا مشگلی پیش نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر تست ورزش نرماله احتمالا درد قلبی نیست

   از نظر گوارشی بررسی شوید

   سیتالوپرام ضد اضطرابه

   اگر اضطراب دارید دارو مصرف نکنید ممکنه استرستون و علایمتون ادامه پیدا کنه

  2. تصویر کاربر نسیم چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   ممنون دکتر جان .گوارش مشکل ندارم اصلا. بدنبال ناراحتی که پیش اومد بعدش برام اینجوری پیش اومد.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   احتمالا دردتون اضطرابیه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه با سلام من درد قفسه سینه سمت چپ دارم و کتف سمت چپم درد میکنه نفسم هم گاهی کم میگیره مشکلم قلبیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   هم مشکلات قلبی و هم تنفسی و گاها گوارشی و .. علایم مشابه میدن

   باید معاینه و بررسیزشوید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقای نجفی عزیز.
  من درد قفسه سینه دارم یه مدتی هست. عمدتا سمت چپ سیگاری نیستم .قفسه سینه که درد میکنه میزنه به بازوم به ماهیچه بازوم گاهی پایینتر از ماهیچه درد گاهی شدید میشه گاهییجوی درد میکنه که انگار قولنج شدم.وقتی بازو و سینه چپ در حالت درازکش درد میکنه با حرکت دستم و بازم یا خوابیدن به پهلو درد کمتر و گاهی قط میشه ولی یه مدت بعد دوباره همچین میشه.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست و عصبی عضلانیه

   اما بهتره تست ورزش جهت تایید یا رد بیماری قلبی انجام دهید و به متخصص مغز و اعصاب هم مراجعا کنید

 • تصویر کاربر سلیمانی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام.
  وققتون بخیر.اقای دکتر مادرم ۶۰سالشونه پارسال آنژیوگرافی شدن و جوابش نرمال بود.الان حدود یک هفتس درد قفسه سینه وتیر کشیدن قلب احساس میکنن.امروز کمی دستشون ورم کرده بود البته دچار تنگی کانال گردنم هم هستن .بنظرتون باید سریعا از نظر قلبی معاینه بشن چون کلسترول خونشون هم بالاس.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.بعیده قلبی باشه.

   اما بهتره معاینه شوند

   و به متخصص مغز و اعصاب هم مراجعه کنند

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام من بغل پهلوم حدودا10 سانت پایینتر از زیر بغلم جدیدا درد زیادی دارم سمت چپ و پشت کتف چپم هم سوزن سوزن میشه معمولا با هم اینجوری میشن 38 سالم هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد قلبی نیست و احتمالا عضلانی عست

   اگر ادامه داشت مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر