آیا قلب واقعا می‌شکند؟

depositphotos_96975866_l-2015-1024x540سندروم قلب شکسته بیماری قلبی موقتی است که اغلب توسط موقعیت های استرس زا مانند مرگ یک دوست ایجاد میگردد. افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته ممکن است درد ناگهانی قفسه سینه را تجربه کرده و یا تصور این را داشته باشند که دچار حمله قلبی شده اند.

در سندرم قلب شکسته، یک اختلال موقتی عملکرد پمپاژ طبیعی قلب وجود دارد، در حالی که عملکرد طبیعی قلب باقی مانده و یا حتی با انقباضات بیشتری همراه است.

سندرم قلب شکسته ممکن است توسط واکنش قلب به افزایش هورمون های استرس زا ایجاد شود. این بیماری همچنین ممکن است کاردیومیوپاتی Takotsubo ، نشانگان بالونی شدن آپیکال یا کاردیومیوپاتی استرسی توسط پزشکان نامیده شود.

علائم و نشانه های سندرم قلب شکسته قابل درمان هستند، و این شرایط معمولا به خودی خود در حدود یک هفته برمیگردند .

علائم سندروم قلب شکسته

علائم سندرم قلب شکسته می تواند یک حمله قلبی را تقلید کند . علایم شایع عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

و هر گونه درد طولانی مدت یا مزمن قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد ،بنابراین اهمیت این شرایط بسیار جدیست و اگر شما درد قفسه سینه تجربه میکنید فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید .

چه زمانی به یک پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه درد قفسه سینه، ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم، یا تنگی نفس پس از یک واقعه استرس زا دارید ، با ۱۱۵ و یا اورژانس پزشکی بلافاصله تماس گرفته و کمک بخواهید .

علل سندروم قلب شکسته

علت دقیق سندرم قلب شکسته مشخص نیست. این تفکر وجود دارد که موجی از هورمون های استرس زا مانند آدرنالین، ممکن است به طور موقت به قلب برخی از افراد آسیب برساند . اینکه چگونه این هورمون ها ممکن است به قلب آسیب برسانند و یا اینکه آیا چیز دیگری مسئول این شرایط می باشد کاملا روشن نیست. انقباض موقتی سرخرگ بزرگ و یا کوچک قلب ممکن است در ایجاد اینحالت نقش ایفا کنند.

سندرم قلب شکسته اغلب توسط یک رویداد فیزیکی یا عاطفی شدید ایجاد میگردد . برخی از عوامل محرک بالقوه سندرم قلب شکسته عبارتند از:

– خبر غیر منتظره مرگ یک دوست

– یک تشخیص پزشکی وحشت آور

– خشونت خانگی

– از دست دادن مقدار زیادی از پول

– بلایای طبیعی

– یک غافلگیری جشن

– داشتن یک اجتماع عمومی

– از دست دادن شغل

– طلاق

– عوامل استرس زا فیزیکی، مانند حمله آسم، یک تصادف و یا عمل جراحی بزرگ

همچنین این احتمال برای برخی از داروها وجود دارد ، که به ندرت، ممکن است منجر به سندرم قلب شکسته با ایجاد موجی از هورمون های استرس آور شوند .

درمان دارویی قلب شکسته

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

تفاوت سندرم قلب شکسته و حمله قلبی چیست؟

حملات قلبی معمولا توسط انسداد کامل یا نزدیک به کامل شریان قلبی ایجاد می شود. که این انسداد به علت تشکیل لخته خونی در محل باریک شده از تجمع چربی (تصلب شرایین) در دیواره شریان ها میباشد . در سندرم قلب شکسته، عروق قلب مسدود نشده اند ، هر چند جریان خون در شریان های قلب ممکن است کاهش یابد.

عوامل خطر

سندرم قلب شکسته به مراتب در زنان بیشتر از مردان تاثیر گذار است . به نظر می رسد که اکثر افرادی که دچار سندرم قلب شکسته میشوند زنان ۵۰ ساله یا بیشتر هستند.

عوارض سندروم قلب شکسته

در موارد نادر، سندرم قلب شکسته کشنده است. با این حال، اغلب کسانی که سندرم قلب شکسته را تجربه میکنند به سرعت بهبود می یابند و اثرات طولانی مدت ندارد.

دیگر عوارض سندرم قلب شکسته عبارتند از:

 • نفوذ مایع به درون ریه هایتان (ادم ریوی)
 • فشار خون پایین (هیپوتانسیون)
 • اختلال در ضربان قلب شما

همچنین اگر شما با رویداد استرس زای دیگری مواجه شوید ممکن است که سندرم قلب شکسته را دوباره  تجربه کنید. با این حال، شانس این اتفاق کم است.

آزمایش و تشخیص سندروم قلب شکسته

اگر پزشکتان مشکوک به بیماری سندرم قلب شکسته در شماست، او را از این آزمایشات برای یک تشخیص استفاده میکند:

– سابقه شخصی و معاینه فیزیکی

علاوه بر معاینه فیزیکی استاندارد، پزشکتان می خواهد تا در مورد سابقه پزشکی شما بداند، به خصوص اینکه آیا شما تا به حال علایم بیماری قلبی داشته اید . افرادی که دچار بیماری سندرم قلب شکسته میشوند معمولا هیچ علامتی از بیماری های قلبی ، قبل از تشخیص ابتلای آنها به سندرم قلب شکسته نداشته اند . همچنین، پزشکتان می خواهد بداند که آیا به تازگی شما هیچ نوعی استرسی ، مانند مرگ یک دوست نداشته اید.

– نوار قلب (ECG)

در این تست غیر تهاجمی، یک تکنسین سیم های بر روی قفسه سینه شما متصل کرده و پالس های الکتریکی ضربان قلب شمارا ثبت خواهد کرد . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی ثبت و به پزشکتان در شناسایی بی نظمی ریتم و ساختار قلب تان می تواند کمک کند .

– عکس رادیوگرافی قفسه سینه

پزشکتان به احتمال زیاد دستور عکس برداری از قفسه سینه بدهد ، برای دیدن اینکه قلب شما بزرگ شده و یا اینکه اشکال دیگری از سندرم قلب شکسته دارید و یا برای دیدن هر گونه مشکل در ریه ها که می تواند باعث بروز علائم شما شوند .

– اکوکاردیوگرام

پزشکتان ممکن است یک اکوکاردیوگرافی برای دیدن بزرگ شدگی قلب شما یا دارا بودن اشکال غیر طبیعی آن ، که نشانه ای از سندرم قلب شکسته میباشد، از شما بخواهد. این آزمایش غیر تهاجمی، که شامل یک سونوگرافی از قفسه سینه شماست، تصاویر دقیق از ساختار و عملکرد قلب تان نشان می دهد. امواج اولتراسوند به منتقل می شود، و پژواک آنها را با یک دستگاه به نام مبدل که خارج از بدن تان قرار دارد ثبت میگردد . یک کامپیوتر با استفاده از اطلاعات مبدل تصاویری متحرک بر روی یک مانیتور ایجاد میکند.

– آزمایش های خون

بسیاری از افرادی که مبتلا به سندرم قلب شکسته میباشند مقدار آنزیم های خاصی در خونشان افزایش میابد . پزشکتان ممکن است آزمایش خون به منظور بررسی این آنزیم ها و برای کمک به تشخیص سندرم قلب شکسته انجام دهد .

– آنژیوگرافی عروق کرونر

در طول آنژیوگرام کرونری، یک نوع از رنگ که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل مشاهده است به عروق خونی قلب شما تزریق می شود. سپس، یک دستگاه اشعه ایکس به سرعت یک سری از تصاویر (آنژیوگرافی) میگیرد که به پزشکتان در نگاه دقیقتر به داخل رگ های خونی تان کمک میکند . افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته معمولا هر گونه انسدادی در رگهای خونی ندارند، در حالی که افرادی که دچار حمله قلبی شده اند معمولا انسدادی دارند که با آنژیوگرافی قابل مشاهده است.

درمان دارویی قلب شکسته

هیچ دستورالعمل درمان استاندارد برای درمان سندرم قلب شکسته وجود ندارد. درمان مشابه درمانی برای یک حمله قلبیست تا زمانی که تشخیص روشن گردد . اکثر مردم تا زمانیکه بهبود یابند در بیمارستان میمانند.

پس از آن که روشن گردید علت علائم شما سندرم قلب شکسته است، پزشکتان به احتمال زیاد داروهای قلبی را برای شما تا زمانیکه در بیمارستان هستید تجویز میکنند ، مانند مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، بتا بلوکرها یا دیورتیک ها. این داروها در حالی که شما را بهبود می یابید به کاهش حجم کار بر روی قلب تان کمک میکنند و ممکن است از بروز حملات بیشتر جلوگیری کنند. بسیاری از بیماران در یک تا دو ماه بهبودی کامل می یابند . از پزشک خود بپرسید که برای بهبودی کامل تا چه مدت نیاز به ادامه مصرف داروها خواهید داشت و چه زمانی میتوانید مصرف آن ها را قطع کنید .

روشی که اغلب برای درمان حمله قلبی استفاده می شود، مانند آنژیوپلاستی با بالون و قرار دادن استنت، و یا حتی عمل جراحی، در درمان سندرم قلب شکسته مفید نمیباشد . این روش درمان انسداد عروق است ، که علت سندرم قلب شکسته نیست . با این حال، آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب به تشخیص دقیقتر اینکه چه عاملی علت درد قفسه سینه میباشد مورد استفاده قرار می گیرد .

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

پیشگیری از سندروم قلب شکسته

احتمال کمی وجود دارد که سندرم قلب شکسته دوباره پس از یک حمله اولیه اتفاق بیافتد. هیچ درمانی برای جلوگیری از حملات وجود ندارد. با این حال، بسیاری از پزشکان درمان طولانی مدت با بتا بلوکرها یا داروهای مشابه که اثرات بالقوه مخرب هورمون استرس بر قلب مسدود میکنند توصیه مینمایند . شناخت و مدیریت استرس در زندگی شما هم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریسا پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دخترم ۲۲سالمه
  دیروز از موضوعی ناراحت شدم وحالت نفس تنگی بهم دست داد ونفس نفس میزدم دستام مورمور میشد احساس ضعف داشتم نمیتونستم دست نفس بکشم وبلافاصله قفسه سینم درد گرفت و حالت تهوع داشتم وقلبم درد گرفت یساعت بعدش آروم شدم دلیلش چیست آقای دکتر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Azin سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،دکتر من قسمت راست قفسه سینه م درد میکنه خیلی شدید نیست ولی نگرانم خیلی کم هم سرفه دارم تک سرفه...وقتی که میخندم بیشتر دردشو حس میکنم.دمای بدنم هم طبیعیه.خودم اگزما داشتم ولی بخاطر شرایط موجود انقد دستامو میشورم خارشم بیشتر شده میترسم این دوتاموضوع بهم ربط داشته باشند.اگه ممکنه راهنماییم کنید که بنظرتون ربطی به کرونا داره؟یا مشکل قلبی پیدا کردم؟تو پرانتز اینم بگم من به وایتکس و...حساسیت دارم که این مدت استفاده کردم.ممنون🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام خیر ارتباطی ندارد اگر اضطراب دارید پروپرانولول هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و اگر بهتر نشدید بعد مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ستاره یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام من دختر ۲۴ ساله هستم . چند روزه درد وسط قفسه سینه دارم . و۲ روز قبل از شروع درد ترس و استرس شدید داشتم .
  احساس میکنم سکته قلبی کردم.
  باید چکار کنم . لطفا راهنماییم کنید .
  تو روستا زندگی میکنم و دکتر نیس واسه کرونا و تعطیلات نوروز .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام علائم اضطراب ای هست به کرونا ارتباطی ندارد

 • تصویر کاربر atai جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین ۲۹ ساله هستم و ۱۰۰ کیلو دو ماه درد قفسه سینه دارم و قبلا هم این درد و داشتم دوبار نوار قلب دادم ک گفتن چیزی نیس ازمایش خون و اکو و عکس از ریه دادم ک گفتن نرماله کبد چرب و کم کاری تیروئید دارم و دارو مصرف میکنم دردم گاهی شدید میشه و ب دست چپم میزنه و سرشونه گاهی تپش قلب دارم ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بتید اکو و تست ورزش شوید تا مشخص شود درد قلبی هست یا خیر

  2. تصویر کاربر atai جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اکو دادم گفتن نرماله ایا نیاز ب تست ورزش هست؟
  3. تصویر کاربر atai جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اکو دادم گفتن نرماله و مشکلی نداره ایا با توجه ب درد قفسه سینه نیازه تست ورزش انجام بدم ؟خیلی عصبی هستم و اضطراب دارم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

    برای اینکه مشخص شود آیا درد قلبی هست یا نه باید تست ورزش انجام شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر طهرانی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من مدتیه که دچار اپنه در خواب هستم جدیدا شب ها و گاهی روزها درد و سنگینی در قفسه سینه دارم به طوری که پشت کمرم ‌سمت چپ بازو ها درد می کند ‌صبح وقتی بیدار می شم بسیار بدن درد و کوفتگی شدیدی دارم و بدخلق و عصبانی. میشه منو راهنمایی کنین. باوجود بیماری کرونا و آلودگی ترجیح می دهم فعلا به پزشک مراجعه نکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   برای بررسی قلب باید اکو و تست ورزش شوید

   برای بهبود علایم باید از cpap استفاده کنید

 • تصویر کاربر ارزو دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام. روزتون بخیر. دکتر الان نزدیک یک هفته بیشتر دردی بین دو کتفم شروع شد و احساس خفگی و سنگینی قفسه سینه داشتم بعد از چندروز درد به سمت چپ منتقل شد و به طور دایمی شد به طوریکه قفسه سینم با نفس عمیق دردش بیشتر و با خم و راست شدن و یا تغییر حالت بیشتر میشه حتی در حالت استراحت و شب با تکون خوردن هم درد توی دستم و سمت چپم حس میشه. ممنون میشم بررسی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد احتمالاً قلبی نیست و منشا عضلانی یا اضطرابی داره

   مسکن استفاده کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسر بنده ده ساله پرانول10وآریپیپرازول ودی ویگل50000 مصرف میکنه دردی رو قلبش داره که حتی مسکن هم ساکنش نمیکنه( اندومتاسین واستامینوفون325) اکو ونوار قلب میگن نرماله با فعالیت دردش بیشتر میشه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   گرفتگی عروق قلب در این سن شایع نیست

   البته آنومالیها  یا اختلالات آناتومی رگها میتونه وجود داشته باشه

   باید حتماً  معاینه بشن

 • تصویر کاربر ایرانا یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. رگهای دست چپم درد میکند و مرتب رگها برجسته شده و در سطح دست فرو می روند بطوریکه مویرگی دیده میشوند. کمی درد در کتف و گرفتگی عضلات پشت درام. دست و پاهام یخ کرده. ..علت چیست؟ چکار کنم؟ تشکر بسیار از شما بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید از  نظر مشکلات عروقی دست و  درگیری عصب دست معاینه بشید د

   در قدم اول به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر لوا پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  خانم .33 سالمه . به تازگی آزمایش دادم کلسترول و تری گلیسیرید م بالا هست. یک هفته هست که وقتی به سمت چپ میخوابم دقیقا زیر سینه سمت چپ درد دارم. آیا به قلب مربوط میشه؟ کلسترول 260 و تری گلیسیرید 340
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر ارتباطی نداره

   ۳ ماه رژیم غذایی بگیرند و ورزش کنید و مجدد بعد از سه ماه آزمایش انجام دهید

 • تصویر کاربر الی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.من خانمی ۳۰ ساله هستم و به مدت سه سال سیگار میکشم و همیشه تپش قلب دارم.متاسفانه از یک هفته قبل درد و سنگینی در قسمت بالای سینه سمت چپ حس میکنم.امروز هم کمی حالت تهوع داشتم سیگاررو خیلی کم کردم ولی همچنان درد دارم.ممنون میشم منو راهنمایی کنین که آیا خطرناک هست یا خیر.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   درد در قفسه سینه هم میتونه علل قلبی و هم علل غیر قلبی داشته باشه

   باید معاینه بشبد تا بشه افتراق داد

   اما با توجه به اینکه سیگار می‌کشید احتمال اینکه قلبی باشه نسبت به افراد دیگه بالاتره

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر