منو

آیا قلب واقعا می‌شکند؟

depositphotos_96975866_l-2015-1024x540سندروم قلب شکسته بیماری قلبی موقتی است که اغلب توسط موقعیت های استرس زا مانند مرگ یک دوست ایجاد میگردد. افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته ممکن است درد ناگهانی قفسه سینه را تجربه کرده و یا تصور این را داشته باشند که دچار حمله قلبی شده اند.

در سندرم قلب شکسته، یک اختلال موقتی عملکرد پمپاژ طبیعی قلب وجود دارد، در حالی که عملکرد طبیعی قلب باقی مانده و یا حتی با انقباضات بیشتری همراه است.

سندرم قلب شکسته ممکن است توسط واکنش قلب به افزایش هورمون های استرس زا ایجاد شود. این بیماری همچنین ممکن است کاردیومیوپاتی Takotsubo ، نشانگان بالونی شدن آپیکال یا کاردیومیوپاتی استرسی توسط پزشکان نامیده شود.

علائم و نشانه های سندرم قلب شکسته قابل درمان هستند، و این شرایط معمولا به خودی خود در حدود یک هفته برمیگردند .

علائم سندروم قلب شکسته

علائم سندرم قلب شکسته می تواند یک حمله قلبی را تقلید کند . علایم شایع عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

و هر گونه درد طولانی مدت یا مزمن قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد ،بنابراین اهمیت این شرایط بسیار جدیست و اگر شما درد قفسه سینه تجربه میکنید فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید .

چه زمانی به یک پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه درد قفسه سینه، ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم، یا تنگی نفس پس از یک واقعه استرس زا دارید ، با ۱۱۵ و یا اورژانس پزشکی بلافاصله تماس گرفته و کمک بخواهید .

علل سندروم قلب شکسته

علت دقیق سندرم قلب شکسته مشخص نیست. این تفکر وجود دارد که موجی از هورمون های استرس زا مانند آدرنالین، ممکن است به طور موقت به قلب برخی از افراد آسیب برساند . اینکه چگونه این هورمون ها ممکن است به قلب آسیب برسانند و یا اینکه آیا چیز دیگری مسئول این شرایط می باشد کاملا روشن نیست. انقباض موقتی سرخرگ بزرگ و یا کوچک قلب ممکن است در ایجاد اینحالت نقش ایفا کنند.

سندرم قلب شکسته اغلب توسط یک رویداد فیزیکی یا عاطفی شدید ایجاد میگردد . برخی از عوامل محرک بالقوه سندرم قلب شکسته عبارتند از:

– خبر غیر منتظره مرگ یک دوست

– یک تشخیص پزشکی وحشت آور

– خشونت خانگی

– از دست دادن مقدار زیادی از پول

– بلایای طبیعی

– یک غافلگیری جشن

– داشتن یک اجتماع عمومی

– از دست دادن شغل

– طلاق

– عوامل استرس زا فیزیکی، مانند حمله آسم، یک تصادف و یا عمل جراحی بزرگ

همچنین این احتمال برای برخی از داروها وجود دارد ، که به ندرت، ممکن است منجر به سندرم قلب شکسته با ایجاد موجی از هورمون های استرس آور شوند .

درمان دارویی قلب شکسته

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

تفاوت سندرم قلب شکسته و حمله قلبی چیست؟

حملات قلبی معمولا توسط انسداد کامل یا نزدیک به کامل شریان قلبی ایجاد می شود. که این انسداد به علت تشکیل لخته خونی در محل باریک شده از تجمع چربی (تصلب شرایین) در دیواره شریان ها میباشد . در سندرم قلب شکسته، عروق قلب مسدود نشده اند ، هر چند جریان خون در شریان های قلب ممکن است کاهش یابد.

عوامل خطر

سندرم قلب شکسته به مراتب در زنان بیشتر از مردان تاثیر گذار است . به نظر می رسد که اکثر افرادی که دچار سندرم قلب شکسته میشوند زنان ۵۰ ساله یا بیشتر هستند.

عوارض سندروم قلب شکسته

در موارد نادر، سندرم قلب شکسته کشنده است. با این حال، اغلب کسانی که سندرم قلب شکسته را تجربه میکنند به سرعت بهبود می یابند و اثرات طولانی مدت ندارد.

دیگر عوارض سندرم قلب شکسته عبارتند از:

 • نفوذ مایع به درون ریه هایتان (ادم ریوی)
 • فشار خون پایین (هیپوتانسیون)
 • اختلال در ضربان قلب شما

همچنین اگر شما با رویداد استرس زای دیگری مواجه شوید ممکن است که سندرم قلب شکسته را دوباره  تجربه کنید. با این حال، شانس این اتفاق کم است.

آزمایش و تشخیص سندروم قلب شکسته

اگر پزشکتان مشکوک به بیماری سندرم قلب شکسته در شماست، او را از این آزمایشات برای یک تشخیص استفاده میکند:

– سابقه شخصی و معاینه فیزیکی

علاوه بر معاینه فیزیکی استاندارد، پزشکتان می خواهد تا در مورد سابقه پزشکی شما بداند، به خصوص اینکه آیا شما تا به حال علایم بیماری قلبی داشته اید . افرادی که دچار بیماری سندرم قلب شکسته میشوند معمولا هیچ علامتی از بیماری های قلبی ، قبل از تشخیص ابتلای آنها به سندرم قلب شکسته نداشته اند . همچنین، پزشکتان می خواهد بداند که آیا به تازگی شما هیچ نوعی استرسی ، مانند مرگ یک دوست نداشته اید.

– نوار قلب (ECG)

در این تست غیر تهاجمی، یک تکنسین سیم های بر روی قفسه سینه شما متصل کرده و پالس های الکتریکی ضربان قلب شمارا ثبت خواهد کرد . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی ثبت و به پزشکتان در شناسایی بی نظمی ریتم و ساختار قلب تان می تواند کمک کند .

– عکس رادیوگرافی قفسه سینه

پزشکتان به احتمال زیاد دستور عکس برداری از قفسه سینه بدهد ، برای دیدن اینکه قلب شما بزرگ شده و یا اینکه اشکال دیگری از سندرم قلب شکسته دارید و یا برای دیدن هر گونه مشکل در ریه ها که می تواند باعث بروز علائم شما شوند .

– اکوکاردیوگرام

پزشکتان ممکن است یک اکوکاردیوگرافی برای دیدن بزرگ شدگی قلب شما یا دارا بودن اشکال غیر طبیعی آن ، که نشانه ای از سندرم قلب شکسته میباشد، از شما بخواهد. این آزمایش غیر تهاجمی، که شامل یک سونوگرافی از قفسه سینه شماست، تصاویر دقیق از ساختار و عملکرد قلب تان نشان می دهد. امواج اولتراسوند به منتقل می شود، و پژواک آنها را با یک دستگاه به نام مبدل که خارج از بدن تان قرار دارد ثبت میگردد . یک کامپیوتر با استفاده از اطلاعات مبدل تصاویری متحرک بر روی یک مانیتور ایجاد میکند.

– آزمایش های خون

بسیاری از افرادی که مبتلا به سندرم قلب شکسته میباشند مقدار آنزیم های خاصی در خونشان افزایش میابد . پزشکتان ممکن است آزمایش خون به منظور بررسی این آنزیم ها و برای کمک به تشخیص سندرم قلب شکسته انجام دهد .

– آنژیوگرافی عروق کرونر

در طول آنژیوگرام کرونری، یک نوع از رنگ که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل مشاهده است به عروق خونی قلب شما تزریق می شود. سپس، یک دستگاه اشعه ایکس به سرعت یک سری از تصاویر (آنژیوگرافی) میگیرد که به پزشکتان در نگاه دقیقتر به داخل رگ های خونی تان کمک میکند . افراد مبتلا به سندرم قلب شکسته معمولا هر گونه انسدادی در رگهای خونی ندارند، در حالی که افرادی که دچار حمله قلبی شده اند معمولا انسدادی دارند که با آنژیوگرافی قابل مشاهده است.

درمان دارویی قلب شکسته

هیچ دستورالعمل درمان استاندارد برای درمان سندرم قلب شکسته وجود ندارد. درمان مشابه درمانی برای یک حمله قلبیست تا زمانی که تشخیص روشن گردد . اکثر مردم تا زمانیکه بهبود یابند در بیمارستان میمانند.

پس از آن که روشن گردید علت علائم شما سندرم قلب شکسته است، پزشکتان به احتمال زیاد داروهای قلبی را برای شما تا زمانیکه در بیمارستان هستید تجویز میکنند ، مانند مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، بتا بلوکرها یا دیورتیک ها. این داروها در حالی که شما را بهبود می یابید به کاهش حجم کار بر روی قلب تان کمک میکنند و ممکن است از بروز حملات بیشتر جلوگیری کنند. بسیاری از بیماران در یک تا دو ماه بهبودی کامل می یابند . از پزشک خود بپرسید که برای بهبودی کامل تا چه مدت نیاز به ادامه مصرف داروها خواهید داشت و چه زمانی میتوانید مصرف آن ها را قطع کنید .

روشی که اغلب برای درمان حمله قلبی استفاده می شود، مانند آنژیوپلاستی با بالون و قرار دادن استنت، و یا حتی عمل جراحی، در درمان سندرم قلب شکسته مفید نمیباشد . این روش درمان انسداد عروق است ، که علت سندرم قلب شکسته نیست . با این حال، آنژیوگرافی عروق کرونر اغلب به تشخیص دقیقتر اینکه چه عاملی علت درد قفسه سینه میباشد مورد استفاده قرار می گیرد .

داروهایی که ممکن است به ایجاد سندرم قلب شکسته کمک کنند عبارتند از:

۱- اپی نفرین (EpiPen ، EpiPen Jr)، که برای درمان واکنش های آلرژیک شدید یا حمله شدید آسم استفاده می شود .

۲- دولوکستین (Cymbalta)، یک داروی داده شده برای درمان مشکلات عصبی در افراد مبتلا به دیابت، یا به عنوان یک درمان برای افسردگی میباشد .

۳- ونلافاکسین (Effexor XR) ، که یک درمان برای افسردگی است .

۴- لووتیروکسین (Synthroid، Levoxyl)، یک داروی داده شده به افرادیست که غده تیروئیدیشان به درستی کار نمی کند .

پیشگیری از سندروم قلب شکسته

احتمال کمی وجود دارد که سندرم قلب شکسته دوباره پس از یک حمله اولیه اتفاق بیافتد. هیچ درمانی برای جلوگیری از حملات وجود ندارد. با این حال، بسیاری از پزشکان درمان طولانی مدت با بتا بلوکرها یا داروهای مشابه که اثرات بالقوه مخرب هورمون استرس بر قلب مسدود میکنند توصیه مینمایند . شناخت و مدیریت استرس در زندگی شما هم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مانی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  پسرم 12 ساله در هفته ی گذشته از یه ارتفاع پرید از اون روز میگه قفسه ی سینه م درد می کنه . چکار کنم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز.ممنون از پاسخگویی شما. قسمتهایی از تست ورزشمو که پارسال دادم میفرستم نظرتونو میخواستم. و اینکه تست اکو و ورزش هر چند مدت بنظرتون لازمه تکرار بشه برای افرادی که ورزش هوازی رو بصورت نیمه حرفه ای انجام میدن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر وحیدی چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام
  گاها به هنگاه راه رفتن دچار درد خفیف قفسه سینه می شوم. به متخصص قلب مراجعه کردم. نوار قلب نرمال هست. اکو انجام شد گفتند که مشکل قلبی ندارید و علت درد قفسه سینه اضراب و استرس شماست!! اما در جواب اکو یک سری کلماتی هست که نشانه ی مشکل قلبی است!
  Billiwing AMVL
  Trivial MR
  Mild TR
  در ضمیمه نتیجه مکتوب اکو را میفرستم.
  خیلی نگرانم آقای دکتر.... ایا در آینده به مشکل خواهم خورد؟ و لازم است مدام پیگیر وضعیت قلبم باشم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر معين جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  يك احساس تير كشيدن روي يك استخوان سينه متمايل به چپ دارم
  كه گاهي دردش به زير بقل و اطرافش هم ميزنه
  خيلي شديد نيست
  موقع دم و بازدم هم حس ميشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدعزیز دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام. درد قفسه سینه همراه با تنگی نفس و خستگی دارم. نتیجه ام آر آی قلب بنده این است. لطفا بنده را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر خانوم یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با عرض سلام. من تکواندو کار هستم و چند سالی هست که این ورزش را انجام میدهم. اوایل اصلا تنگی نفس و درد سینه نداشتم ولی الان که 20 سالم هست دیگه در مسابقات نفس کم میارم و تنگی نفس میگیرم. و بیشتر موقع ها درد سینه دارم و هم دست چپم درد میکنه و هم پشت کمر دقیقا پشت سینه ام درد میکنه و بیشتر اوقات سمت راستم یعنی قسمت شش ها هم درد میکنه ولی پیش متخصص نرفتم ممنون میشم جواب بدید?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرید جمعه ۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید و تشکر از انسانیت شما.بنده ۳۵ سالمه ..تا انجایی که یادم میاد تا قبل از ده سال درد هایی در قفسه سینه داشتم که لحظه ای و دقیقا احساس میکردم یه اتفاقی شبیه رعد و برق میوفته .ولی تازگیا دردم در ناحیه سمت چپ قفسه سینه قسمت بالایی،تقریبا دایمی شده .و وقتی که دستمو به ناحیه درد میبرم انگار برامدگی احساس میکنم. و تا الان دردی در کمر یا دستام حس نکردم.نگرانی من از فشار خون بالایی هست که دارم و این مواقع گردن درد شدیدی دارم بیشتر مضطرب و نگران زندگی میکنم .ولی آقای دکتر ..موقع ورزش کردن حتی دویدن ضربان قلبم به ۱۷۰ هم میرسه و هیچ درد و ناراحتی موقع ورزش کردن در نلحیه درد ،۹حس نمیکنم .لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر a_j پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام من19سالمه چندماهی میشه که دچار درد شدید کتف و قفسه سینه و دست چپ و گاها دست راست میشم یا همه ی این ها باهم و همچنین تنگی نفس هم دارم و موقع کشیدن نفس عمیق احساس تیزی در قلبم میکنم این دردا گاهی خوب و گاهی شدید میشه الان چندروزیه که زیاد شده درد شدید دست چپ و کتف و همچنین گردن و بین دو کتف دارم و تنگی نفس و زیر سینه قفسه سینم هم درد میکنه یا احساس سوزشه و این درد تا گردن و فک هم میاد دقیقا نمیدونم چه حسیه ولی درده بعضی وقتا همراه این دردها حالت تهوع هم دارم قبلا نوار قلب گرفتم تقریبا دوماه پیش و گفتن هیچ مشکلی نیست ولی من واقعا علایمشو دارم حتی گاهی اوقات سرگیجه دارم وهمچنین احساس سرما میکنم ولی بدنم داغه و عرق میکنم ..ایا این علایم علایم قلبیه؟چون درد قفسه سینه و پشت کتفم خیلی زیاد شده ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ملوک پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  ازساعت4غروب سمت چپ زیر سینه م درد شدید داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر فریباخسروی جمعه ۸ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  مدتی که قفسه سینم درد میکنه
  .ابتدا وسط سینه هام.اوایل بعد از چن دقیقه میزد سمت راست،اما چن روزه که سمت چپم درد میکنه.بازو و دست چپمم هم خیلی درد میکنه.همش باید یکی برام ماساژ بده.کتف و گردنمم گه گاهی درد میکنه علتش چی میتونه باشه و از کجا؟به چه دکتری مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ دی ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ دی ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر