عوارض بالون زدن قلب چیست؟

اگرچه آنژیوپلاستی عروق کرونر یک روش کم تهاجمی باز نمودن رگ های بسته قلب است ولی باید عوارض بالون زدن قلب یا عوارض گذاشتن فنر در قلب را نیز مدنظر داشت.

عوارض بالون زدن قلب

بالون قلب چیست؟

بالون زدن قلب یا بالن قلب روشی است که از آن برای باز کردن شریان های بسته قلب استفاده می شود.در آنژیوپلاستی عروق کرونر یک بالون کوچک به صورت موقت در ناحیه بسته شریان جایگذاری می شود تا به عریض نمودن آن کمک کند.

چه موقع پزشک برای قلب بالون و فنر میزند؟

شایعترین عوارض balloon angioplasty یا عوارض بالون زدن قلب

بسیاری از بیماران پیش از آنکه برایشان وقت گذاشتن فنر در قلب را در بیمارستان ها مشخص کنم، از من می پرسند که آیا استنت گذاری عوارض دارد یا خیر؟

من نیز در پاسخ همیشه این سوال را از بیمارانم می پرسم که اگر قرار باشد از خیابان عبور کنند، آیا ممکن است حادثه ای برایشان رخ دهد یا خیر؟

بیمار نیز در پاسخ می گوید: بله! پس در آنژیوپلاستی یا گذاشتن فنر در قلب نیز مانند هر کار دیگری ممکن است عوارضی ایجاد شود. خونریزی شایعترین عارضه آنژیوپلاستی یا فنر گذاشتن قلب است. این خونریزی ممکن است در محل ورود وسایل آنژیوگرافی در کشاله ران یا مچ دست رخ دهد. امروزه توسعه در روش رادیال یا همان آنژیوگرافی از طریق مچ دست شانس خونریزی محل آنژیوگرافی را به شدت کاهش داده است.

از دیگر عوارض گذاشتن فنر در قلب این است که  گاهی ممکن است به هنگام بادکردن بالن آنژیوپلاستی و استنت گذاری ، رگ قلب دچار پارگی شود. پزشک متخصص قلب و عروق در این مورد با استفاده از وسایل موجود می تواند از ادامه خونریزی ممانعت بعمل آورد. گاهی حین گذاشتن فنر در قلب عوارضی اتفاق می افتد که مجبوریم بیمار را به طور اورژانسی برای عمل قلب باز آماده کنیم؛ مثلا ممکن است پارگی رگ در حین آنژیوپلاستی به خوبی درمان نشود.

توضیح دکتر محمد حسین نجفی در مورد آنژیوپلاستی عروق کرونر را با زدن روی دکمه زیر بخوانید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

درد قفسه سینه به طور شدید نیز از عوارض گذاشتن فنر در قلب است که علت آن در معرض کم اکسیژن قرار گرفتن قلب بوده و حالت شبیه سکته قلبی باشد. به صورت کلی عوارض آنژیوپلاستی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

۱- تنگ شدن مجدد شریان(restenosis) بعد از بالون زدن قلب

از عوارض آنژیوپلاستی این است که در برخی مواقع جریان خون رگ مسدود می شود که علت آن هم آزاد شدن موادی است که از پشت استنت به داخل جریان خون آزاد می شود. تنگ شدن مجدد در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد از جمله عوارض بالون زدن قلب است. فنر قلب به منظور کاهش تنگی مجدد طراحی شده است. استنت های فلزی خالص اصل، شانس تنگی مجدد را تا ۲۰ درصد کاهش می دهند و استفاده از استنت دارویی این میزان را به کمتر از ۱۰ درصد کاهش می دهد.

۲- ایجاد لخته های خونی بعد از بالون قلب

تشکیل لخته های خونی حتی در هفته یا ماه های اول پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر در لابه لای استنت از جمله عوارض فنر قلب است. این لخته ها ممکن است سبب بروز حمله قلبی شوند. به منظور کاهش عوارض بالون زدن قلب و شانس ایجاد لخته در استنت ها، مصرف آسپیرین ، کلوپیدوگرل یا پلاویکس و داروهای دیگر، دقیقا طبق دستور دکتر متخصص قلب و عروق بسیار مهم است. در مورد مدت زمان مصرف این داروها یا قطع آن ها در صورت انجام جراحی باز قلب با دکتر قلب خود مشورت کنید.

۳- خونریزی بعد از بالون زدن قلب

ممکن است در محل نصب کاتتر در دست یا پا خونریزی دیده شود. معمولا این خونریزی ها در حدی است که تنها موجب ایجاد کبودی می شود. اما در صورت خونریزی جدی به تزریق خون و اقدامات جراحی نیاز دارد.

۴- حمله قلبی

حمله قلبی از جمله عوارض بالن زدن قلب بسیار نادر است اما ممکن است طی انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر صورت گیرد.

۵- آسیب شریان کرونر

شریان کرونر ممکن است حین انجام آنژیوپلاستی پاره یا کنده شود. این مورد از عوارض بالون زدن قلب است که در صورت وخیم بودن میتواند به ضرورت انجام عمل قلب باز اورژانسی بینجامد.

۶- مشکلات کلیوی

موادی که طی آنژیوپلاستی و جایگذاری استنت ها استفاده می شود، ممکن است باعث مشکلات کلیوی شود؛ به خصوص در افرادی که از پیش مشکلات کلیوی دارند. اگر جزء افراد در معرض خطر هستید، متخصص قلب و عروق ممکن است دارویی تجویز کند تا به حفاظت از کلیه ها کمک کند.

۷- سکته مغزی

طی آنژیوپلاستی عروق کرونر، لخته های خونی که ممکن است روی کاتتر ایجاد شوند می توانند جدا شده و به سمت مغز حرکت کنند. رقیق کننده های خونی به منظور کاهش این خطر تجویز می شوند. سکته مغزی از جمله عوارض بالون زدن قلب است که می تواند در اثر جدا شدن پلاک چربی هنگامی که کاتتر در آئورت پیچ خورده است نیز اتفاق بیفتد.

۸-ضربان غیرطبیعی قلب

قلب ممکن است در اثر بالون زدن عروق کرونر تحریک شود و ضربان آن بسیار تند با کند گردد. این مورد از عوارض بالون زدن قلب حالت معمولا گذراست اما گاهی استفاده از دارو یا دستگاه تنظیم ضربان قلب لازم است.

البته پزشک متخصص برای اغلب موارد فوق راه حل مناسب را پیدا می کند؛ پس نباید به خاطر ترس از تصادف، از خیابان عبور نکرد!

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام
  عمو من اول اردیبهشت استنت گذاشت در رگ lad
  8 ماه بعد از مصرف پلاویکس و اسپرین به دلیل خونریزی گوارشی 5 روز با دستور دکتر مصرف اسپرینو قطع کرد ولی پلاویکسو میخورد
  و بعد از 5 روز دوباره اسپرین شروع کرد
  الان چند وقتیه که موقع خواب احساس سنگینی میکنه
  به دکتر مراجعه کردیم
  ازمایش انزیم های خونی قلب گرفتن
  تست ورزش و اکو گرفتن
  گفتن همه چیز اوکیه و مرخصش کردن

  میخواستم بدونم تو اون 5 روز که اسپرین قطع کرده احتمال لخته شدن خون وجود داره ؟
  البته اسوویکسو مصرف میکرده فقط اسپرین قطع شده بوده

  اگر پاسخ مثبته
  آیا تو این 2 ماه که هر روز اسپرین و پلاویکس مصرف میکرده لخته از بین میره؟

  ***غیر از انژیو گرافی و سی تی انژیو چه راهی برای تشخیص گرفتگی عروق قلبی و لخته شدن خون وجود دارد؟
  ایا اکو این امکان را دارد؟

  با شرمندگی فراوان استدعا دارم بر حقیر منت بزارید و جواب سوالهای زیادم را بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   اگر لخته در عروق اتفاق افتاده بود یا علائم ایجاد می‌کرد و یا آخرین بررسی‌های انجام شده مشکلی رو نشون میداد

   احتمالاً خیر اینطور نبوده

   روش‌های مختلفی برای بررسی گرفتگی عروق مثل تست ورزش، اسکن، سیتی آنژیو  وجود دارد ممکن است علائم شان اضطرابی باشه

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر خسته نباشید
  پدر من چند روز پیش عمل انژیوپلاستی انجام دادن و دوتا از رگ هارو فنر گذاشتن میخواستم بدونم طول عمر این فنر ها چند سال است ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   در هر بیمار کاملا فرق داره و زمان خاص و مشخصی رو نمیشه تعیین کرد

 • تصویر کاربر النا سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  من الان چندسال که احساس میکنم دچار استرس و اضطراب شدم و این باعث شد نتونم روی درس هام خوب تمرکز کنم میخواستم ببینم اگه امکانش هست راهنماییم کنید که چکار کنم که این اضطراب کم بشه بتونم روی درس هام تمرکز داشته باشم هنگام کنفرانس های کلاسیم هم نمیتونم خوب ارائه بدم
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   باید جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ریحانه چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید پدرم چندروز قبل آنژیوگرافی شده 99 درصدرگ قلب گرفته بوده که با بالن وفنرباز شده خودش میگه موقع آنژیوانگاردرد شدیدی توقفسه سینه داشته یکی دیگه از رگ هاشون 70 درصدگرفتگی داره وقراره چهل روز دیگه دوباره آنژیو بشن من خیلی میترسم چون شنیدم آنژیوخطرناکه اگه میشع یکم توضیح بدید که چقدر خطرداره برلی ایشون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   آنژیو مثل هر اقدامی تا حدی ریسک داره که در هر فرد بسته به شرایط فرق داره

   باید دید ایا سودش بیشتره یا احتمال عوارض

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام بیمار دو سال پیش عمل قلب انجام داده یک ماه پیش بعد از سیتی انژیو گرفتی یک رگ مشخص شده گویا دز قرص چربی که قبلا پیشنهاد شده بوده کم بوده و الان قرص چربی با دزبالاتر از قبل( ۸۰ ) تجویز شده و انژیو پلاستی و در صورت لزوم استنت گذاری پیشنهاد شده. فعلا بعد از گذشت یک ماه درد قفسه سینه حین پیاده روی کم شده.قبل انجام انژیو با توجه به عوارض انژیو ایا بهتر نیست یک سیتی انژیو مجدد گرفته بشه؟ ایا احتمال داره با مصرف قرص چربی گرفتگی رگ تغییر کنه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام.خیر 

   قرص چربی معمولا شدت انسداد رو کم نمیکنه بهتره در صورت داشتن علایم آنژیو انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر