مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز

مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز

مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز

مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز چه مواردی هستند و چه توصیه هایی به بیماران قلبی می شود؟ بیمارانی که به حول و قوه الهی عمل جراحی قلب شان با موفقیت انجام شد، نوبت ایشان است که این مهم را با رعایت مراقبت ­های پس از عمل قلب باز به ثمر برسانند. لذا خواهشمند است به مراقبت های بعد از عمل قلب باز توجه فرمایید:

مراقبت ­های پس از جراحی

مراقبت های بعد از عمل قلب باز در منزل

با اطمینان به نفس و با قدم ­های استوار و بدون نیاز به ویلچر می توانید از بیمارستان به منزل بازگردید. نیازی به آمبولانس نیست و با هر وسیله ای می توانید این کار را انجام دهید.

برای شما بیماری قلبی در مرحله اول از مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز بهتر است محل سکونت خود را در طبقات همکف یا اول که پله­ های زیادی ندارند، قرار دهید و در صورتی که مجبور به بالا رفتن از پله های زیاد هستید، هر بار پنج طبقه را طی کنید و پس از کمی استراحت ادامه دهید.

معمولا پس از جراحی قلب باز بروز افسردگی، بی اشتهایی، هیجان، ترس، کاهش تمرکز و بی حوصلگی طبیعی است این علائم ظرف ۲ ماه به تدریج برطرف خواهد شد.

مراقبت ­های پس از عمل قلب باز heart surgery

-در چند روز بعد از عمل، احساس درد، خارش و بی حسی نواحی جراحی شده طبیعی است و به تدریج برطرف می شود. عیادت­ های طولانی و شلوغی محل استراحت روند بهبودی شما را به تاخیر می اندازد. ضروری است در مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز از دست دادن و روبوسی با دیگران جدا خودداری نمایید. بهتر است ۲ بار در روز و به مدت نیم ساعت و هر شب ۱۰-۸ ساعت استراحت نمایید.

– بعد از عمل جراحی ممکن است ترشح و یا ترشحات در ریه جمع شده و باعث عفونت گردد. سرفه و تنفس عمیق به پاک کردن ریه ­ها کمک می کند و احتمال عفونت ریوی و تب را کاهش می دهد. پس سعی کنید این کار را چندین مرتبه در روز انجام دهید.

– جابجایی مکرر روی تخت داشته باشید و لازم است در مراقبت ­های پس از جراحی قلب حرکات ورزشی که توسط پرستار یا فیزیولوژیست به شما آموزش داده می شود را انجام دهید.

– بهترین وضعیت برای شما در تخت، خوابیدن به پهلو­ها حداقل به مدت چند ساعت در روز می باشد. زیرا اگر شما برای مدت طولانی به پشت بخوابید ترشحات در ریه ­های شما جمع می شود و زمینه برای عفونت ریوی فراهم می شود. از خوابیدن بر روی شکم پرهیز کنید.

– برای استحمام در مراقبت های بعد از عمل قلب باز ، ۵ روز بعد از عمل می توانید حمام کنید و بعد از آن سعی کنید هر روز ۵ الی ۱۰ دقیقه استحمام کنید. در حین استحمام از آب خیلی داغ استفاده ننمایید؛ زیرا ممکن است باعث سنگینی نفس، ضعف و سرگیجه شود.

وقتی زخم سینه بهبود یافت می توانید داخل وان آب هم بشویید. در مراقبت های بعد از عمل قلب باز از کشیدن لیف بر روی محل بخیه خودداری کنید و ناحیه را فقط با آب و صابون به آرامی با دست شست و شو دهید. در صورت باز بودن زخم و یا ترشحات زیاد آن، پس از مشورت با پزشک معالج استحمام کنید.

سرفه بعد از عمل قلب باز

در هنگام سرفه کردن هرگز نگران محل بخیه­ های خود نباشید چون سرفه به آن­ها آسیبی نمیرساند. جهت اطمینان خاطر می توانید در هنگام سرفه کردن با دست یا بالش روی ناحیه بخیه­ ها فشار وارد کنید.

سرفه-مراقبت ­های پس از جراحی

بستن کمربند بعد از عمل قلب باز

بستن کمربند بعد از جراحی قلب باز امری ضروری است. معمولا این کمربندهای سینه ای، برای این تجویز می شوند از بروز فتق در محل زخم عمل جراحی، جلوگیری کنند و به ترمیم و جوش خوردن سریع تر و بهتر زخم قفسه ی سینه کمک کنند. توصیه می شود این کمربند برای حداقل سه ماه بسته شود و تنها در مواردی که فرد شبها می خوابد کمربند را باز کند. استفاده از این کمربندها هیچ عارضه ای ندارند.

درد قفسه سینه بعد از عمل قلب باز

درد قفسه ی سینه پس از عمل جراحی، می تواند علل مختلفی داشته باشد. فراموش نکنیم که خود جراحی و آسیب های وارد شده به استخوان جناغ سینه و عضلات جدار قفسه ی سینه، می تواند یکی از علل این درد باشد. دردهایی که به دنبال فعالیت بروز می کنند و ماهیت سنگینی روی قفسه ی سینه دارند، معمولا نشانه های مهم تری هستند. در صورتی که بعد از عمل جراحی هنوز از درد قفسه ی سینه رنج می برید، حتما باید نزد پزشک خود یک بار معاینه و ویزیت بشوید و نوار قلب از شما اخذ شود. سپس می توان بر اساس نتیجه ی این معاینه و بررسی در مورد اقدامات بعدی تصمیم گرفت.

مسافرت بعد از عمل قلب باز

بیمار حدود ۱۰ روز پس از عمل قلب باز، با اجازه پزشک قادر به مسافرت با وسایل نقلیه هوایی یا ریلی خواهد بود.

مراقبت از زخم بعد از جراحی قلب

-حتما در مراقبت ­های پس از جراحی قلب بخیه ­ها باید تمیز و خشک نگه داشته شوند.

-بیمارانی که از رگ پای آنان گرافت برداشته شده است باید از جوراب یا باند کشی استفاده کنند. این باند کشی به جریان خون پا کمک کرده و از تورم آن جلوگیری می کند.

-در روز و زمان حرکت و فعالیت از باند کشی استفاده نمایید. ولی در زمان استراحت به خصوص در شب، موقع خواب حتما باند کشی را باز کرده و پاها را بالاتر از سطح قلب قرار دهید.

-استفاده از جوراب واریس به مدت ۵-۴ ماه توصیه می شود.

جوراب-واریس-مراقبت ­های پس از جراحی

-این بیماران نباید پاهایشان را روی هم بیندازند.

-اگر پا ورم کرد در مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز لازم است بیمار بنشیند و پایش را روی صندلی یا چهار پایه بگذارد. اگر ورم به این شکل برطرف نشد باید فورا با پزشک تماس بگیرد.

-بخیه­ های پا قابل جذب بوده و نیازی به کشیدن ندارند.

-بخیه­ های ناحیه قفسه سینه نیاز به کشیدن ندارند. حدود ۱۴-۱۰ روز پس از عمل جهت بازدید بخیه ­های سینه به پزشک خود مراجعه کنید.

-ترمیم کامل زخم­ ها حدود ۶ هفته طول خواهد کشید.

جوش خوردن جناق سینه کمی طول می کشد لذا:

-۲ تا ۳ ماه اول عمل قلب باز ،باری بیش از ۵ کیلوگرم بلند نکنید (مثل کیسه خرید یا چمدان).

-بچه­ ها را از زمین بلند نکنید، کودک را روی پای خود بنشانید.

کودک-بیمار-مراقبت ­های پس از جراحی

-از زور زدن و باز کردن درب شیشه مربا یا باز و بسته کردن درب­ های سنگین خودداری کنید.

-به عنوان نکته ای ضروری در مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز اصلا هنگام دفع به خود فشار نیاورید. در صورت یبوست لازم است داروی ملین مصرف کنید.

علت ورم پا بعد از عمل قلب باز

ممکن است پاهای شما بعد از عمل، کمی متورم شود، به خصوص اگر در حین جراحی، رگ هایی از پاهای خود برداشته باشید. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که مایعات اضافی وقتی به اندازه حرکت نمی کنند، در بافت جمع می شوند. برای کنترل تورم بهتر است هر یک ساعت یکبار بیدار شوید و چند دقیقه قدم بزنید.

تنگی نفس بعد از عمل قلب باز

بعد از این عمل، ممکن است فرد احساس تنگی نفس کند. این مشکل با حرکت کردن و تمرین تنفس عمیق بهتر می شود. پوشیدن جورابهای ساق بلند باعث جریان خون در پاها شده و احتمال ایجاد لخته را کاهش می دهند.

در صورت بروز علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

-تب بالاتر از ۳۸ درجه به مدت بیش از ۲۴ ساعت

-محل بخیه در حال باز شدن باشد.

-زخم محل بخیه دارای ترشح یا بوی بد باشد.

-قرمزی و تورم محل جراحی شده

طول عمر بعد از عمل قلب باز

همیشه یکی از مهم ترین سوالات بیماران بعد از عمل قلب باز از پزشکشان، این است که میزان طول عمر بیمار پس از این عمل چقدر خواهد بود. باید به این نکته اشاره کنیم که در تمامی مطالعاتی که تا به حال در سراسر جهان انجام شده است، نشان داده شده که عمل جراحی باز می تواند در فردی که دچار گرفتگی های عروقی شدید است، به افزایش طول عمر منجر شود (در مقایسه با زمانی که فرد جراحی انجام ندهد) و در هیچ مطالعه ای دیده نشده است که این افراد به دنبال جراحی، دچار کاهش طول عمر می شوند. پس بر اساس شواهد علمی نباید از این موضوع، نگران بود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صدرا دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم که بچه اول من با بیماری قلبی تترالوژی فالو بدنیا امد و تحت عمل جراحی قرار گرفت و الان من بچه دومم را باردارم چند درصد احتمال داره که بچه دومم هم مبتلا باشه و چه آزمایشاتی نشون میده که قلب بچه سالمه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید سونو جنین انجام دهسد

 • تصویر کاربر اسدی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  باعرض سلام من 25 سالمه حدود سه سال پیش وقتی که باردار بودم باتپش قلبی که داشتم به دکتر قلب مراجعه کردم اکو کردم وگفتن باید بعد از زایمان دوباره مراجعه کنم تشخیص دادن که شلی دریجه دارم ونیاز به عمل وتعویض دریچه فشار خون وتپش قلب شدید دارم قرص فشار خون لوزار 25مصرف میکنم توی این سه سال هم به دکتر مراجعه نکردم شما راهنمایی ام کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلتم

   باید عکس گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید پدر من حدود ۱۵ روز پیش در سن ۷۵ سالگی عمل قلب باز انجام دادن
  از بعد از عمل درد زیادی فقط در دست چپشون بدون قطع شدن احساس میکنن به طوری که بعضی وقتا مانع خوابشون در شبها میشه
  به گفته دکتر جراح پدر من همه چیزشون نرمال بوده نه قند خون و چربی خون و.... هیچ چیزی نداشتن
  خود دکترش گفته این درد طبیعی هست به مرور برطرف میشه

  آیا واقعه این درد طبیعی هست و برای تسکینش باید چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   گاهی بله 

   به دنبال فشار روی عصب دست حین جراحی

   گاباپنتین ۱۰۰ هر دوازده ساعت مصرف کنند و اگر بهتر نشدند مراجعه کنند

  2. تصویر کاربر حمید جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   سپاس از راهنماییتون
   موفق باشد
   خدانگهدار
  3. تصویر کاربر حمید جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   تشکر فراوان
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   ممنون

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر دریا جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشین. ی دختر شیش ماه دارم. یک ماه قبل عمل باز شده. فشار ریه هم داره. و الان سرما خورده. چه شربتی میتونم بهش بدم گوششم عفونت کرده. دکتر بردم شربت سفیکسیم با ایبوپروفن با قطره گوش بتازونیت دادم خوب نشده الان چیکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید حتما به  متخصص قلب اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام ایا رگ های پیوندی که دوباره دچار گرفتگی شدن قابل استنت گذاری هستند؟ و اینکه ایا بعد از استنت گذاری حتما دچار گرفتگی مجدد می شوند یا اینکه مانند رگ های اصلی قلب بستگی به شرایط هر فرد دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   گاهی بله

   لزوما نه و به به عوامل مختلف ارتباط دارد

 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام مادر بنده نزدیک به دو ماه هست که عمل قلب باز انجام داده اند و دوتا سوال داشتم.1.قرص هایی که تجویز شده مثله سوستاک آیا بعد از اتمام قرص این به معنای اینه که دوره اش تمام شده یا باز باید خرید.چون پزشک وقت معاینه برای 6 ماه بعد داده و متاسفانه دسترسی بهشون سخت است و این قرص به زودی تمام میشود و همینطور قرصی به نام پنتوس هم که صبحا ناشتا باید بخورن امروز تمام شده.ایا به معنای اتمام دوره است؟ و سوال دیگر.قرص لوزار و فروزماید بین قرص هاس.مخصوصا وقتی فروزماید میخورن به شدت تمام بدن مخصوصا دستا به لرزش میفتن.صبح ها نصف قرص میخورن.ممنون میشم راهنمایی نمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر 

   حتما باید دوباره داروها مصرف شود

   بدون دیدن بیمار و مدارک نمیشه در مورد قطع یا تغییر دارو نظر داد

   بهتره مراجعا کتید

 • تصویر کاربر افسون جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.. مادرم ۹روز پیش عمل باز انجام دادن.. ی هفته ای سیو بودن ۱روز توبخش وبعدش مرخص شدن.. الان تو قفسه سینش اخساس درد داره..ودست چپش میگه سر مبشه.. قفسه سینشم زیر گلوش متورم شده.. سه تا از جای عملش بخیه نداره یکم بازه.. خیلی میترسم چیزیش بشه.. ایا اینا علائم بدیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این علایم تا حدی بعد عمل طبیعیه

   ولی بهتره جهت اطمینان بیمار ویزیت و معاینه شود

 • تصویر کاربر رضوانی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،پدر من دوهفته است که عمل قلب باز آنجام داده،بخیه های پاش هم خوبه فقط یه مقدار رویه زانوش ویه مقداری هم انتهای ران خارش دارد و کمی هم قرمزه دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه واکنش حساسیتی یا عفونت باشه

   انتی هیستامین مصرف کنند و اگر بهتر نشدند جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ازی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام پدرم در تاریخ 4شهریور 98جراحی عمل باز انجام دادند که بعد عمل بشدت وزن کم کردند و پاهاش ورم کرد دکتر گفتند طبیعیست دقیقا 21روز بعد عمل در منزل فوت کردند در ضمن پدرم دیابت داشتند ولی اصلا قبل عمل انسولین نمیزدند ولی بعد عمل دکتر گفتند انسولین بزنند ....من هنوز برام سواله که علت مرگ پدرم چی بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون دیدن مدارک نمیششه نظر داد

   چون نسایل متععدی میتونه باعث این اتفاق بشه

 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من حدود پنج ماه پیش عمل قلب عروقی داشته وقتی برای پیاده روی میره برای پنج دقیقه تنگی نفس میاره بعد پنج دقیقه بهتر میشه راحت به پیاده رویش ادامه میده سوزش سینه هم ندارد این تنگی نفس عادی هستش یا نیاز به بررسی دارد تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه ناشی از گرفتگی مجدد باشه باید حتما اکو و تست ورزش مجدد انجام بشه

درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر