خطرات تنگی دریچه آئورت

article-5850-01بسیاری از بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت به صورت بی‌علامت همزمان به بیماری‌های قلبی‌ و عروقی نظیر فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی و بیماری عروق کرونر نیز دچار هستند. این وضعیت‌ها باید به دقت کنترل شوند.

فشار خون بالا

نزدیک به نیمی از بیماران دچار تنگی دریچه آئورت به فشار خون بالا نیز مبتلا هستند. درمان فشار خون بالا در بیماران مبتلا به تنگی بی‌علامت آئورت توصیه می‌ شود. اما بیماران دچار تنگی دریچه آئورت ممکن است به داروهای ضد فشار خون حساسیت ویژه‌ای داشته باشند و عوارض بروز کند.

داروهای کاهنده فشار خون باید با دوز کم شروع شوند و برای رسیدن به اثر مناسب به تدریج افزایش داده شوند. مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) به خوبی تحمل می‌شوند و تحمل فعالیت را می‌افزایند و در بیماران علامت‌دار مبتلا به تنگی شدید آئورت سبب کاهش تنگی نفس می‌شوند.

نسل دوم مسدود‌کننده‌های دی‌هیدروپیریدینی کانال کلسیم در بیماران دچار تنگی دریچه آئورت بی‌خطر است. دیورتیک‌ها را باید با احتیاط تجویز کرد زیرا می‌توانند پرشدگی بطن چپ در هنگام دیاستول را کاهش دهند و این مساله می‌تواند موجب کاهش برون‌ده قلب شود. استفاده از مسدود‌کننده‌های محیطی آلفا می‌تواند منجربه افت فشار خون یا سنکوپ شود و باید از تجویز آنها خودداری کرد.

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی در %۵ از بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت روی می‌دهد. وجود ریتم فیبریلاسیون ممکن است ارزیابی تنگی دریچه آئورت را با اکوکاردیوگرافی با چالش مواجه سازد. شروع جدید فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند بروز نارسایی قلب را در بیمار دچار تنگی قابل توجه دریچه آئورت که بی‌علامت بوده است، تسریع کند. کنترل ضربان قلب برای فراهم کردن زمان لازم برای پرشدن مناسب قلب در هنگام دیاستول با اهمیت است.

خطر بیماری کرونر

وجود همزمان بیماری شریان‌‌های کرونر در بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت شایع است زیرا عوامل مستعد کننده مشابه دارند. مداخلات درمانی شامل: قطع مصرف سیگار، شرکت منظم در ورزش ولی کنترل شده از نظر شدت و رژیم غذایی مناسب و صحیح ، کنترل قند خون و چربی بالا است. بیماران دچار تنگی خفیف دریچه آئورت نباید در انجام فعالیت فیزیکی محدود شوند. بیماران بی‌علامت مبتلا به تنگی دریچه آئورت در حد متوسط یا زیاد، باید از انجام فعالیت‌های شدید یا رقابتی که دربرگیرنده نیاز عضلانی استاتیک و دینامیک قابل‌توجه است، خودداری کنند، هر چند که انجام فعالیت‌های دیگر بی‌خطر است.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

خطرات تنگی دریچه آئورت
1 (20%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمریم پنجشنبه ۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیرمن خانمی 37ساله هستم که پانزده سال پیش تعویض دریچه فلزی میترال داشتم.ومرتب وارفارین مصرف میکنم.ولی باسه الی سه ونیم قرص بازهم دچارغلظت خون هستم.حتی آسپرین هم مصرف میکنم ولی به نتیجه مطلوب نمیرسم.بااین شرایط.روزه من درماه رمضان درست است یانه...البته سالهای گذشته بایکی ونصف روزه میگرفتم.ترس من ازلخته شدن خونم هست...
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   به هيچ وجه روزه نگيريد به هيچ وجه
 • تصویر کاربرهومن دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ارادت خدمت شما
  بنده ۳۴سالمه و از سن ۱۰-۱۲ سالگی متوجه تپش شدید قلب در هنگام ورزش و احساس سرگیجه و تپش قبل در هنگام بلتد شدن از خواب ، شدم و به دکتر مراجعه کردم و پس از نوار قلب و اکو پرولاپس دربچه میترال تشخیص دادن و پروپرانول برام تجویز کردن که مدتی خوردم و حالت سرگیجه و بعد از بلند شدن از خواب تقریبا رفع شد، اما تپش قلب در مواقع استرس زا (مث بحث کردن و یا سخنرانی کردن در جمع) همچنان با من همراه است
  حال سوال بنده از حضرتعالی اینه که با توجه به اینکه این شرایط ذکر شده(استرس شدید در مواقع مهم )واقعا در زندگی من باعث از دست دادن موقعیت های خیلی خوبی شده و در واقع به یجور ضعف در شخصیت و موقعیت اجتماعی م تبدیل شده که بعضاً از دید خیلیا به ترسو بودن تلقی میشه، آیا درمان قطعی ای وجود دارد که از شر این مشکل رها بشم یا خیر
  پدر بنده هم دقیقا مث من این حالات رو همیشه داشته، اما هیچوقت به دنبال درمانش نرفت
  اما من میخوام این مشکل حل بشه، لطفا کمکم کنید
  از لطفتون سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرارش دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من سه سال پیش سوزش قلب داشتم و نوار و اکو انجام دادم دکتر گفت دریچه خفیف داری و مشکلی نیست .و ترس زیادی که داشتم تبدیل به اضطراب و افسردگی شد البته فشار زندگی هم باعث بود . 1سال و نیم سیتالوپرام مصرف کردم تقریبا 90 درصد بهبود پیدا کردم . ترس از سلامتی زیاد دارم به ازمایش خون وغذاها حساس و سردرگم شدم . غذای چرب که میخورم گاهی اوقات احساس می کنم قلبم سیخ سیخ میشه یا بعضی وقت ها پیاده روی می کنم احساس ضعف تو قلبم دارم . در حال حاضر هم گاهی اوقات احساس سیخ سیخ کم رو قلبم دارم موقعی که غذای چرب یا پیاده روی میکنم ( گاهی اوقات احساس ضعف بدن دارم ). اسفند 96 چربی خون tg 105 و کلسترول 113 بود و ازمایش یک ماه بعد tg 115 و کلسترول 195 شد . یک هفته پیش هم نوار و اکو دادم دکتر گفت دریچه خفیف داری و تغییری نکرده . و خودم هم احساس می کنم همش دارم تلقین منفی می کنم . ولی تمام حواسم معطوف قلبم شده و زندگیم مختل کرده . ترس از غذا خوردن چرب دارم که یهو چربی بالا نره و ازمایش خون .
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربرزینب یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدآقای دکترپدرم بصورت مادرزادی گشادی دریچه میترال دارن ولی چندماه متوجه شدیم.مشکلی نداشتن.عمل بادفت داشتن درحین آزمایشات قبل عمل متوجه شدن.اکومری رفتن گفتن دریچه قلب گشاد خون برگشت میشه.میگن باید عمل کنه.به نظرشما باید حتما عمل کنن.نمیشه باداروکنترل کرد.چون ضعیف هستن.وترس ازعمل هم دارن
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بستگي به شدت نارسايي و ساير پارامترها داره بهتره ويزيت بشن
 • تصویر کاربربیدارمغز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من امروز متوجه شدم ک ب پروپلاس مبتلا هستم
  من بدنسازی کار میکنم خاستم بدونم که دیگه نمیتونم این رشته رو ادامه بدم ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   پرولاپس اصلا مهم نيست و تداخلي با ورزشتون نداره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر