خطرات تنگی دریچه آئورت

article-5850-01بسیاری از بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت به صورت بی‌علامت همزمان به بیماری‌های قلبی‌ و عروقی نظیر فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی و بیماری عروق کرونر نیز دچار هستند. این وضعیت‌ها باید به دقت کنترل شوند.

فشار خون بالا

نزدیک به نیمی از بیماران دچار تنگی دریچه آئورت به فشار خون بالا نیز مبتلا هستند. درمان فشار خون بالا در بیماران مبتلا به تنگی بی‌علامت آئورت توصیه می‌ شود. اما بیماران دچار تنگی دریچه آئورت ممکن است به داروهای ضد فشار خون حساسیت ویژه‌ای داشته باشند و عوارض بروز کند.

داروهای کاهنده فشار خون باید با دوز کم شروع شوند و برای رسیدن به اثر مناسب به تدریج افزایش داده شوند. مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) به خوبی تحمل می‌شوند و تحمل فعالیت را می‌افزایند و در بیماران علامت‌دار مبتلا به تنگی شدید آئورت سبب کاهش تنگی نفس می‌شوند.

نسل دوم مسدود‌کننده‌های دی‌هیدروپیریدینی کانال کلسیم در بیماران دچار تنگی دریچه آئورت بی‌خطر است. دیورتیک‌ها را باید با احتیاط تجویز کرد زیرا می‌توانند پرشدگی بطن چپ در هنگام دیاستول را کاهش دهند و این مساله می‌تواند موجب کاهش برون‌ده قلب شود. استفاده از مسدود‌کننده‌های محیطی آلفا می‌تواند منجربه افت فشار خون یا سنکوپ شود و باید از تجویز آنها خودداری کرد.

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی در %۵ از بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت روی می‌دهد. وجود ریتم فیبریلاسیون ممکن است ارزیابی تنگی دریچه آئورت را با اکوکاردیوگرافی با چالش مواجه سازد. شروع جدید فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند بروز نارسایی قلب را در بیمار دچار تنگی قابل توجه دریچه آئورت که بی‌علامت بوده است، تسریع کند. کنترل ضربان قلب برای فراهم کردن زمان لازم برای پرشدن مناسب قلب در هنگام دیاستول با اهمیت است.

خطر بیماری کرونر

وجود همزمان بیماری شریان‌‌های کرونر در بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت شایع است زیرا عوامل مستعد کننده مشابه دارند. مداخلات درمانی شامل: قطع مصرف سیگار، شرکت منظم در ورزش ولی کنترل شده از نظر شدت و رژیم غذایی مناسب و صحیح ، کنترل قند خون و چربی بالا است. بیماران دچار تنگی خفیف دریچه آئورت نباید در انجام فعالیت فیزیکی محدود شوند. بیماران بی‌علامت مبتلا به تنگی دریچه آئورت در حد متوسط یا زیاد، باید از انجام فعالیت‌های شدید یا رقابتی که دربرگیرنده نیاز عضلانی استاتیک و دینامیک قابل‌توجه است، خودداری کنند، هر چند که انجام فعالیت‌های دیگر بی‌خطر است.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من 25 سالمه دو سالی هست ورزش رزمی انجام میدم که خیلی سنگینه و ضربانم خیلی شدید میره بالا.حتی یک مدت برای تمرین در محیط کوهستان میدویدم.سوالم اینه که ایا من مبتلا به گشادی دریچه قلب هستم؟اگر هستم در سنین بالا مشکل سازه؟این مشکل برای کسی که مهماندار هواپیماس و دایم در ارتفاع مشکل سازه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه تظر داد

   باید معاینه و اکو شوید

 • تصویر کاربر شهروز سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌دکترخسته‌نباشید
  من‌سه‌ماه‌پیش‌با‌فشار‌خون‌و‌درد‌قفسه‌سینه‌به‌دکتر‌
  مراجعه کردم‌با‌گرفتن‌نوار‌قلب‌و‌اکو‌قلب‌دکتر‌تشخیص‌دادن‌که‌دریچه‌ائورت‌قلبم‌گشاد‌شده‌‌نیاز‌‌داره‌عوض‌بشه‌ولی‌‌تا‌دو‌سال‌‌میشه‌صبر‌کرد‌‌الانم‌قرص‌اسپیرونولاکتون‌مصرف‌میکنم‌بااسپرین‌ولوزارتان۲۵‌‌ولی‌دکتر‌خودم‌فکرمیکنم‌دارو‌اثر‌زیادی‌نمیکنه‌الان‌موندم‌چیکار‌کنم‌میشه‌راهنماییم‌کنید‌‌من‌الان‌۳۵‌سالمه‌دکترم‌گفته‌ورزش‌نکنم‌خودمم‌کوهنورد‌ی‌میکنم‌‌با‌فوتبال‌ولی‌هردو‌ورزش‌رو‌گفتش‌انجام‌ندم‌‌چیکار‌کنم‌دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   عکس اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من17 سالمه واز سن10 سلام من 17 سالمه واز 10سالگی مشگل گشادی دریچه میترال داشتم میخواستم ببینم میشه فعالیت ورزشی داشت و البته دکتر گفته که سال یه بار بره اکو ورفتم گفتن ن بد تر شده نه بهتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   عکس گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر افسانه چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .مادرم با هشتاد سال سن دچار نارسای دریچه میترال هست وتوصیه به عمل کردن با توجه به سن و ریسک بالای جراحی برای ایشان آیا امکان عمل جراحی به صورت بسته هست ،لطفا راهنمای کنید که کجا باید برویم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   در صورتیکه قابل ترمیم باشد گاهی و به ندرت ممکنه

 • تصویر کاربر الهه دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر من دختر19ساله مجرد هستم
  ببخشید من یک سال ک فهمیدم افتادگی دریچه میترال دارم و دکتر برام قرص پراپرانول تجویز کرد گفت مصرف کن بعد از مدتی قطع کردم ضربان هم بیشتر اوقات90بود حالا یک عملی رو باید انجام میدادم که گفتن بایداز قلبت اکو بگیری خلاصه من گرفتم و دکتر گفت علاوه افتادگی دریچه میترا گشادی دریچه هم داری دوتا نوار قلب هم گرفتم هر دوتاش هم 110بود اکو گرفت گفت خیلی ضربانت بالاس بالاخره روز عمل ک رسید دستگاه رو که بم وصل کردن ضربان 120رسیده با اینکه هیچ ترسی نداشتم و کار لوله گذاری از طریق دهنم رو شروع کرد حالا میخوام ببینم این گشادی دریچه مشکل ایجاد میکنه درمانی داره و این لوله گذاری بخاطر قلبم بوده ممنون از شما پاسخ بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   اگر گشادی دریچه خفیف باشه مشکلی نیست

   علت ضربان بالا باید معلوم بشه ممکنه اضطراب یا پرکاری تیرویید و ... باشه

    

درحال دریافت اطلاعات