خطرات تنگی دریچه آئورت

article-5850-01بسیاری از بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت به صورت بی‌علامت همزمان به بیماری‌های قلبی‌ و عروقی نظیر فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی و بیماری عروق کرونر نیز دچار هستند. این وضعیت‌ها باید به دقت کنترل شوند.

فشار خون بالا

نزدیک به نیمی از بیماران دچار تنگی دریچه آئورت به فشار خون بالا نیز مبتلا هستند. درمان فشار خون بالا در بیماران مبتلا به تنگی بی‌علامت آئورت توصیه می‌ شود. اما بیماران دچار تنگی دریچه آئورت ممکن است به داروهای ضد فشار خون حساسیت ویژه‌ای داشته باشند و عوارض بروز کند.

داروهای کاهنده فشار خون باید با دوز کم شروع شوند و برای رسیدن به اثر مناسب به تدریج افزایش داده شوند. مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) به خوبی تحمل می‌شوند و تحمل فعالیت را می‌افزایند و در بیماران علامت‌دار مبتلا به تنگی شدید آئورت سبب کاهش تنگی نفس می‌شوند.

نسل دوم مسدود‌کننده‌های دی‌هیدروپیریدینی کانال کلسیم در بیماران دچار تنگی دریچه آئورت بی‌خطر است. دیورتیک‌ها را باید با احتیاط تجویز کرد زیرا می‌توانند پرشدگی بطن چپ در هنگام دیاستول را کاهش دهند و این مساله می‌تواند موجب کاهش برون‌ده قلب شود. استفاده از مسدود‌کننده‌های محیطی آلفا می‌تواند منجربه افت فشار خون یا سنکوپ شود و باید از تجویز آنها خودداری کرد.

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی در %۵ از بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت روی می‌دهد. وجود ریتم فیبریلاسیون ممکن است ارزیابی تنگی دریچه آئورت را با اکوکاردیوگرافی با چالش مواجه سازد. شروع جدید فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند بروز نارسایی قلب را در بیمار دچار تنگی قابل توجه دریچه آئورت که بی‌علامت بوده است، تسریع کند. کنترل ضربان قلب برای فراهم کردن زمان لازم برای پرشدن مناسب قلب در هنگام دیاستول با اهمیت است.

خطر بیماری کرونر

وجود همزمان بیماری شریان‌‌های کرونر در بیماران مبتلا به تنگی دریچه آئورت شایع است زیرا عوامل مستعد کننده مشابه دارند. مداخلات درمانی شامل: قطع مصرف سیگار، شرکت منظم در ورزش ولی کنترل شده از نظر شدت و رژیم غذایی مناسب و صحیح ، کنترل قند خون و چربی بالا است. بیماران دچار تنگی خفیف دریچه آئورت نباید در انجام فعالیت فیزیکی محدود شوند. بیماران بی‌علامت مبتلا به تنگی دریچه آئورت در حد متوسط یا زیاد، باید از انجام فعالیت‌های شدید یا رقابتی که دربرگیرنده نیاز عضلانی استاتیک و دینامیک قابل‌توجه است، خودداری کنند، هر چند که انجام فعالیت‌های دیگر بی‌خطر است.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

خطرات تنگی دریچه آئورت
1 (20%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرMobin یکشنبه ۲ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من فکر کنم از حدود ۱۳الی۱۴سالگی قلبم هر چند وقت ی بار مثلا حدود یک ماه یا بیشتر یک دقیقه الی۳۰ثانیه تیر میکشیدمنم زیاد بهش توجه نمیکردم تا سن ۱۷سالگی بعد تیر قلبم این بار حدود ی هفته یک بار تیر میکشید منم رفتم دکتر بعد اقای دکتر ازم اکو گرفت وگقت ک دریچه های قلبت گشاد شده و یکیشم نارسایی داره قرص متورال ۵۰برام تجویز کرد بعد مصرف قرص قلبم این بار همون موقع ها درد میکرد اما این بار تیر نمیکنید آرام آرام حدود یک دقیقه درد می‌کرد بعد تابستون رفتم کار ساختمانی کردم الان قلبم حدود ۵الی۶روز در هفته درد میکنه این بار با سوزش و تیر کشیدن این حالت ها حتی در موقع نفس کشیدن پا شدن یا خوابیدن ب سمت چپ وجود دارد آقای دکتر آیا مشکل ساز هست لطفا کمکم کنید ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   احتمتلا اين حالات از اضطرابه
   حتما به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من افتادگی دریچه میترال دارم .الان دندانم درد میکنه میخام برم عصبی کشی بکنم و یکی رو هم بکشم آیا نیاز قبلش قرص خشک کن بخورم یا نه؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   خير نيازي نيست
  2. تصویر کاربرعلییکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
   ببخشید آقای دکتر شما عکس اکو من رو هم دیدید؟؟؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرفرشته دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خیلی محبت دارید بخاطر جواب دادن پرسشای ما.قبلاهم ازشماسوال پرسیدم تنگی نفس فشارپایین وضعف وبی حالی دارم دکترم گفتن عصبیه .وقرص بیزوپرونول دادن آیا این قرص فشارمو پایین ترنمی یاره بی حال تربشم ؟گشادی دریچه قلب دارم همیشه شبا تو خواب فقط به پهلو چپ راحت نفس میکشم امادکترمیگن مشکلی نداری .راستش ازخوردن این قرص وحشت دارم قبلا پروپرانول دادن خوردم کامل افتادم تورختخواب .41سالمه .تشکر .بسیارسپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   اين دارو رو مصرف نكنيد
   به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۱ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید.
  آقای دکتر من جوانی بیست یک ساله هستم .در چند ساله گاهی اوقات سمت چپ بدنم درد خفیف و گذرا داشت که بعد دو الی سه روز خوب میشد و مشکلی از لحاظ حرکتی تنفسی نداشتم از حدود دوازده روز پیش همان درد خفیف شروع شد و با افزایش درد به پشزک مراجعه کردم بعد نوار قلب و تست ورزش و اکو قلب دکتر پروپلاس میترال قلب را برای من تشخیص داد البته این درد من همراه با بی حالی و زرد شدن چهره بود و دکتر پروپرانولول را برای من تجویز کرد و گفت موقع درد مصرف شود بعد مصرف من در ساعات خاصی از روز در ساعت 16تا 21حدودا دچار زرد شدن چهره احساس عدم نیرو در ران پا و حالتی همانند افت قند پیدا میکردم لازم به ذکر است من در تابستان در هفته پنج روز دو ارام 3تا4 کیلومتر راداشتم به پزشک قلب مراجعه کردم گفت خیالت تخت پروپلاس چنین علاعمی ایجاد نمیکند برایم ازمایش خون نوشت و من که بعد ظهر ها حسابی بیحال میشدم پیش پزشک دیگری رفتم با معاینه بدنی و شرح حال احساس درد خفیف قفسه سینه و تنگی نفس در حالت دم و خستگی و پا ه ها گفت مشکلی نداره و برایم چند داروی تقویتی از جمله ویتامین B1تجویز کرد با خوردن انها کمی بهتر شدم و با امدن جواب ازمایش دکتر کمبود ویتامین Dرا در من تشخیص داد الان من با این که کمی در بعد ظهر ها بی حال میشدم مصرف پروپرانول را قطع کردم (کلا پنج قرص مصرف شده بود) و در حالت استراحت و نشستن در نود درصد اوقات تپش قلب ندارم و با فعالیت روزمره گاهی اوقات میزان تپش قلب من بالا میرو .در حالت استراحت بین 55-60و در حالت کمی فعالیت روزمره 65-75 این امار بدون پروپرانولول هست میخواستم بدونم الان ایا مصرف پروپرانولول لازمه چون کمی درد خفیف دارم با تپش در گاهی اوقات و ایا مصرفش با ویتامین D تداخل داره و از اون مهم تر در مورد فعالیت ورزشی در حد دو ارام چند کیلومتر در روز ایا مشکلی برای من پیش میاد من کمی استرس دارم در مقابل درد کمی زود رنجم در ضمن برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ایا کار خاصی انجام بدم من قبلا بدن سازی انجام میدادم و ادامه بدن سازی مشکل دارد.؟! وزنم در حدود هشتاد و دو کیلو و قدم در حدود 1.82 هست.پدر من تست کامل قلب انجام داده و سالمه ولی مادرم تا الان تست انجام نداده آیا با توجه به وراثتی بودن انجام تست برای مادرم ضروریه البته مشکلی نداره.خودم تست اکو چند وقت به چند وقت انجام بدم تصویر اکو قلبی و نوار قلب را ضمیمه کردم نوار قلب در حالت تپش قلب گرفته شده و الان بهترم ممنون میشم راهنمایی کنید ببخشید کمی طولانی شد.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   سما مشكل قلبي نداريد و همه اينها كه فرموديد در اثر اضطراب ايجاد ميشه
   بايد فورا به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. 21 سالمه آدم استرسی هستم و شلی دریچه دکتر تشخیص داد. با اکو. نوار هم هیچی نشون نمیده
  متورال داد تا وقتی تپش و درد گرفتم مصرف کنم و ورزش هم بکنم. ولی من خیلی اذیت میشم. مثلا نبضم پایین و تپش هام یجوری میزنه که من قشنگ حسش می کنم و سرفه هم باعث میشه بکنم. انگار به نفسم میزنه و خیلی استرس میگیرم که الان یه اتفاقی برام میفته. تپش هام رو نمی تونم توصیف کنم انگار قلبم شل میزنه و من حسش می کنم. با این که ضربان 60-70 است ولی من باز حسش میکنم. لطفا کمکم کنید می ترسم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام بهتر است هولتر ٢٤ ساعته ريتم شويد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر