دکتر محمد حسین نجفی

آکسابین یا ریواروکسابان، یک داروی ضد انعقاد نسل جدید است که جهت درمان و پیشگیری از اختلالات انعقادی که منجر به بروز لخته خونی در رگ های بدن می شوند، استفاده می شود.

داروی Axabin برای کاهش مشکلات داروهای قدیمی نظیر وارفارین و انوکساپارین عرضه شد و بسیاری از مشکلات درمان، عوارض و تداخلات داروهای قدیمی را ندارد. امروزه درمان اختلالات انعقادی با آکسابین در بیماران قلبی عرقی و نیز کسانی که به هر دلیل مبتلا به لخته های خونی شده اند نظیر بروز لخته در وریدهای اندامها ( گرفتگی عروق پا DVT ) و نیز لخته در عروق ریه ( آمبولی ریه ) ساده تر و کم عارضه تر از درمانهای قدیمی می باشد.

قرص Axabin  در ایران توسط شرکت معتبر داروسازی “آرنا حیات دانش” با استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت و با تکنولوژی بالا تولید شده است و دارای قرص های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلیگرمی در بسته بندی های ۳۰ عددی می باشد.

قرص اکسابین

میزان مصرف دارو در مشکلات مختلف متفاوت است که این میزان را باید پزشک معالج تعیین کند. اکسابین در حال حاضر در بسیاری از داروخانه های معتبر کشور در دسترس می باشد و با نسخه قابل تهیه است.

موارد مصرف دارویaxabin

قرص اکسابین یک داروی ضد انعقاد است که برای کاهش خطر ابتلا به سکته های مغزی در بیماران مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی (AF) (نوعی ضربان نامنظم قلب)، تجویز می شود.

آکسابین همچنین برای درمان لخته های خونی ( ترومبوز ) در اندامها و همین طور آمبولی ریه (وجود لخته در رگ های ریه) استفاده می شود. همین طور خطر بروز مجدد این مشکلات در کسانی که قبلاً سابقه ابتلا به آنها را داشته اند، کاهش می دهد.

آکسابین همچنین برای کاهش خطر تشکیل لخته در پاها و سایر اندامهای بیمارانی که به تازگی جراحی های زانو یا مفصل لگن داشته اند استفاده می شود.

بهترین زمان مصرف قرص اکسابین

-پیش از شروع درمان، تمام دستورالعمل های داخل جعبه دارو را با دقت بخوانید. این دستورالعمل ها، به شما اطلاعات بیشتری در مورد ریواروکسابان و فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی آن ارائه می دهند.

-ریواروکسابان را باید دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. در صورتی که مصرف این دارو برای جلوگیری از انعقاد خون باشد، معمولاً آن را باید یک بار در روز مصرف کنید. اما اگر به دلیل تشکیل لخته ی خونی تحت درمان هستید، باید درمان خود را با دو دوز دارو شروع کنید. سپس پس از سه هفته، دوز مصرفی شما به یک دوز در روز کاهش پیدا می کند.

-پزشک یا داروساز به شما می گوید که چه دوز قرصی برای شما مناسب است. زیرا ریواروکسابان در دوزهای متفاوتی در بازار موجود می باشد. این اطلاعات برای یادآوری شما روی برچسب جعبه دارو چاپ شده اند.

-اگر دوز قرصی که برای شما تجویز شده،  mg 10 یا کمتر باشد، شما می توانید قرص را هم قبل از غذا و هم بعد از غذا مصرف کنید. اگر قرصی با دوز  mg 15 یا mg 20 برای شما تجویز شده باشد، شما باید آن را همراه با غذا یا پس از آن مصرف کنید. زیرا، زمانی که معده شما پر از غذا باشد، مقدار بیشتری از قرص های ریواروکسابان با دوز بالا، جذب بدن می شود.

-سعی کنید قرص ریواروکسابان را در زمان معینی از روز مصرف کنید، زیرا این کار به مصرف منظم دارو کمک می کند. اگر شما در بلعیدن قرص ها مشکل دارید، می تواند قرص را خُرد کنید و با مقداری آب یا پوره سیب مخلوط کنید، سپس آن را مصرف کنید.

-اگر یک دوز مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری، آن را مصرف کنید. اگر زمان یادآوری، نزدیک به زمان دوز بعدی شما باشد، کاری به دوز فراموش شده نداشته باشید و دوز بعدی را در زمان معین خود، مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، از مصرف همزمان دو دوز دارو خودداری کنید.

درمان لخته خون با آکسابین

آیا ریواروکسابان موجب بروز عوارض جانبی می شود؟

اکثر داروها در کنار فوایدی که دارند، عوارض ناخواسته ای نیز به دنبال دارند. گرچه، تمام افراد این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. جدول زیر به برخی از شایع ترین عوارض جانبی ریواروکسابان اشاره می کند. شما فهرست کاملی از اطلاعات مربوط به دارو را در برگه دستورالعمل دارو در جعبه می توانید مطالعه کنید. اغلب اوقات، زمانی که بدن شما خود را با داروی جدید مطابقت می دهد، عوارض ناخواسته بهبود پیدا می کنند، اما در صورت ادامه یا مشکل ساز شدن هر یک از موارد زیر، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی شایع ریواروکسابان

(از هر 10 نفر، 1 نفر دچار این عوارض می شوند.)

در صورت تجربه ی این عوارض، چه کاری باید انجام دهم؟
خونریزی (مانند خون دماغ شدن)اگر خونریزی ادامه پیدا کند، به پزشک خود اطلاع دهید.
احساس کسالت(حالت تهوع)، سوء هاضمه، ناراحتی معدهسعی کنید داروی خود را پس از  غذا مصرف کنید.
احساس سرگیجه، خستگی، غشدر این صورت، رانندگی نکنید و از ابزارآلات و دستگاهها استفاده نکنید تا زمانی که حال شما خوب شود.
تغییرات در آزمایش خون، دمای بدن بالا (تب)، ورم پا یا مچ پا، راش های خارش داراگر در مورد هر یک از این موارد، احساس نگرانی می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

ریواروکسابان یا زالربان

طی سالهای اخیر محقیقین به دنبال جایگزینی برای قرص وارفارین بوده اند. وارفارین اگر چه در رقیق کردن خون موثر است ولی با دوز یکسان اثرات متفاوتی در افراد گوناگون ایجاد می کند؛ یعنی ممکن است وارفارین ۵ میلی گرم در یک نفر خون را رقیق نکند ولی در فردی دیگر باعث خونریزی وسیع شود. به همین جهت بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند، مجبورند تا حداقل ماهی یک بار آزمایش INR. PT بدهند.

ریواروکسابان یک جایگزین مناسب برای وارفارین است. افرادی که دچار گرفتگی عروق پا یا لخته ورید عمقی پا DVT شده اند، چه در فاز حاد برای درمان و چه طولانی مدت برای جلوگیری از لخته شدن مجدد، به راحتی تحت کنترل و درمان با ریواروکسابان قرار گرفته و دیگر نیازی هم به آزمایش INR ندارند.

بیماران AF ( مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی ) هم که برای جلوگیری از بروز لخته خون تحت درمان وارفارین قرار گرفته اند، امروزه به راحتی با مصرف ریواروکسابان درمان می شوند و دیگر ترس از خونریزی نیز وجود ندارد.

ریواروکسابان در حاملگی و شیردهی قابل استفاده نیست. در بیمارانی که نارسائی شدید کلیه نیز دارند، مصرف این دارو توصیه نمی شود.

عوارض قرص آکسابین 10

 • کمر درد
 • خونریزی لثه
 • مدفوع خونی
 • اختلال عملکرد روده یا مثانه سوزش، خزیدن، خارش، بی حسی، گزگز، سوزن سوزن شدن، یا احساس سوزن سوزن شدن
 • سرفه کردن خون
 • مشکل در تنفس یا بلع سرگیجه
 • سردرد
 • افزایش جریان قاعدگی یا خونریزی واژینال
 • ضعف پا
 • خونریزی بینی
 • بی حسی
 • فلج شدن
 • خونریزی طولانی مدت از بریدگی
 •  مدفوع قرمز یا سیاه، قیری رنگ
 • ادرار قرمز یا قهوه ای تیره استفراغ خون یا موادی که شبیه تفاله قهوه است

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

3.5/5 - (17 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهمن جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من روزانه یک عدد اکسابین 20 مصرف میکنم ولی دو روز به دلیل شباهت دارویی داروی دیگری مصرف کردم و روز سوم بعد پی بردن به اشتباه دوباره آکسابین مصرف کردم...نظر شما رو میخواستم بدونم...ممنون میشم زودتر جواب بنده بدین...باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام.برای دو روز اشکال نداره

   ولی باید دقت کنید چون داروی مهمیه

 • تصویر کاربر عاطی. شنبه ۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  میشه بگید داروهای تو دفترچم برای چه بیماری هست و قیمتش حدودن چقدره ازاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اضطراب

   کمه ولی دقیق نمیدونم

 • تصویر کاربر روژین شنبه ۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  با سلام مادر من ۷۱سال سن دارن ایشون سابقه امبولی ریه دارن قرص وارفارین مصرف میکردن ولی دوسال هست که قرص اکسابین ۲۰میخورن میخوان جراحی دندان انجام بدن چند روز‌ باید مصرف قرص رو متوقف کنن وبعد از چند روز از جراحی مجدد شروع کنن ضمنا در مطب دندانپزشکی جراحی دارن ایا نیاز هست بیمارستان برن یا مطب جراحی کنن اشکالی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ۳ تا ۵ روز

   به محص کنترل خونریزی شروع شود

   فرقی ندارد

 • تصویر کاربر محبوبه پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام مصرف اکسابین تا چند ماه توصیه میشه و میشه بدون ویزیت دکتر دازو را ادامه داد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بستگی داره که برای چه بیماری تجویز شده باشه 

 • تصویر کاربر بهمن پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر آقای دکتر
  من قبلا به جهت MI حاد و آنژیوگرافی و استفاده از استنت برابر نظر پزشک از وارفارین در کنار سایر دارو ها استفاده میکردم و pt من ۲۱ و inr ۳ داشتم بعد از ۳ ماه دکتر داروهام را تغییر دادند و نظرشان استفاده از قرض آکسابین بود الان ۱۴ روز است که وارفارین را قطع کرده و ۹ روز است که آکسابین را شروع کردم، با وجود این که فرمودند نیاز به آزمایش pt نیست خودم آزمایش pt را در همان آزمایشگاه قبلی دادم الان pt ۱۲.۵ و inr من ۱ شده است. کمی نگران شدم لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   نیاز به چک pt نیست و کنترل اثر دارو با pt نیست

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام من 15 سال داروی وارفالین مصرف کردم و یک سال هم اکسابین و الان چهارماه هست مصرف نمیکنم آیا مشکل احتمال سکته قلبی وجود دارد ؟ (باید به مصرف دارو ادامه کنم )
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   علت مصرف چی بوده

   بایددبا مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من مدت ۲ ماه قرص اکسابین مصرف میکنم
  قبلا ورزش بدن سازی انجام میدادم.
  الان میخوام ورزش انجام بدم میتونم ورزش انجام بدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید ورزش طوری باشه که ضربه به بدن بویژه سر نخوره چون احتمال خونریزی هست

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 561 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بعد از عمل ابلیشن قلب avnrt بعد از دوهفته احساس درد سمت چپ ریه نمودم و با مراجعه به اورژانس مرکز قلب و اکو گفتند که قلب مشکلی نداره به پزشک ریه مراجعه کنید چون مقدار کمی خون در خلط شما دیده شده با مراجعه به دکتر ریه بعد از ۲۲ روز از خلط خونی و درد قفسه سینه سمت چپ و انجام آزمایش دی دایمر به میزان ۱۰۳۲ دکتر ریه اسپیرال سی تی آنژیو نوشت و جوابشSmall size partial filling defect detecte branches in middle and lower lobe territory in right side and lingular territory in left side suggestive for acute or subacute of PTE دکتر ریه ریواروکسابان ۱۵ روزی ۲ بار به مدت ۳ هفته تجویز نمود. الان ۵ روز هست مصرف میکنم و امروز یک لکه کوچک خلط خونی اندازه نوک خودکار مشاهده کردم. آیا دلیل عوارض ریواروکسابان است یا چیز دیگری؟
  ممنونم از لطف شما. عکس خلط پیوست میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بله

   بهتره به پزشکتون اطلاع بدید

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، من از وقتی از وراپامیل استفاده میکنم ترشح شیر دارم آیا از عوارض قرص هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بله

   ولی بهتره با مراجعه به دکتر غدد از نظر مشکلات غددی هم بررسی شوید

 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 320 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید خواهرم بعد از شش ماه شیمی درمانی دچار ورم پا شد بعد از سونو گرافی از پا بستری شد بعد از سه روز مرخصی شد الان یک هفته است داروی اکسا بین 15روزی دوبار منصرف میکنه باد پا کمتر شده ولی به شدت قرمز شده خطر ناک نیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه سلولیت باشه 

   فورا به پزشکشون اطلاع بدید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر