دکتر محمد حسین نجفی

آکسابین یا ریواروکسابان، یک داروی ضد انعقاد نسل جدید است که جهت درمان و پیشگیری از اختلالات انعقادی که منجر به بروز لخته خونی در رگ های بدن می شوند، استفاده می شود.

داروی Axabin برای کاهش مشکلات داروهای قدیمی نظیر وارفارین و انوکساپارین عرضه شد و بسیاری از مشکلات درمان، عوارض و تداخلات داروهای قدیمی را ندارد. امروزه درمان اختلالات انعقادی با آکسابین در بیماران قلبی عرقی و نیز کسانی که به هر دلیل مبتلا به لخته های خونی شده اند نظیر بروز لخته در وریدهای اندامها ( گرفتگی عروق پا DVT ) و نیز لخته در عروق ریه ( آمبولی ریه ) ساده تر و کم عارضه تر از درمانهای قدیمی می باشد.

قرص Axabin  در ایران توسط شرکت معتبر داروسازی “آرنا حیات دانش” با استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت و با تکنولوژی بالا تولید شده است و دارای قرص های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلیگرمی در بسته بندی های ۳۰ عددی می باشد.

قرص اکسابین

میزان مصرف دارو در مشکلات مختلف متفاوت است که این میزان را باید پزشک معالج تعیین کند. اکسابین در حال حاضر در بسیاری از داروخانه های معتبر کشور در دسترس می باشد و با نسخه قابل تهیه است.

موارد مصرف دارویaxabin

قرص اکسابین یک داروی ضد انعقاد است که برای کاهش خطر ابتلا به سکته های مغزی در بیماران مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی (AF) (نوعی ضربان نامنظم قلب)، تجویز می شود.

آکسابین همچنین برای درمان لخته های خونی ( ترومبوز ) در اندامها و همین طور آمبولی ریه (وجود لخته در رگ های ریه) استفاده می شود. همین طور خطر بروز مجدد این مشکلات در کسانی که قبلاً سابقه ابتلا به آنها را داشته اند، کاهش می دهد.

آکسابین همچنین برای کاهش خطر تشکیل لخته در پاها و سایر اندامهای بیمارانی که به تازگی جراحی های زانو یا مفصل لگن داشته اند استفاده می شود.

بهترین زمان مصرف قرص اکسابین

-پیش از شروع درمان، تمام دستورالعمل های داخل جعبه دارو را با دقت بخوانید. این دستورالعمل ها، به شما اطلاعات بیشتری در مورد ریواروکسابان و فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی آن ارائه می دهند.

-ریواروکسابان را باید دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. در صورتی که مصرف این دارو برای جلوگیری از انعقاد خون باشد، معمولاً آن را باید یک بار در روز مصرف کنید. اما اگر به دلیل تشکیل لخته ی خونی تحت درمان هستید، باید درمان خود را با دو دوز دارو شروع کنید. سپس پس از سه هفته، دوز مصرفی شما به یک دوز در روز کاهش پیدا می کند.

-پزشک یا داروساز به شما می گوید که چه دوز قرصی برای شما مناسب است. زیرا ریواروکسابان در دوزهای متفاوتی در بازار موجود می باشد. این اطلاعات برای یادآوری شما روی برچسب جعبه دارو چاپ شده اند.

-اگر دوز قرصی که برای شما تجویز شده،  mg 10 یا کمتر باشد، شما می توانید قرص را هم قبل از غذا و هم بعد از غذا مصرف کنید. اگر قرصی با دوز  mg 15 یا mg 20 برای شما تجویز شده باشد، شما باید آن را همراه با غذا یا پس از آن مصرف کنید. زیرا، زمانی که معده شما پر از غذا باشد، مقدار بیشتری از قرص های ریواروکسابان با دوز بالا، جذب بدن می شود.

-سعی کنید قرص ریواروکسابان را در زمان معینی از روز مصرف کنید، زیرا این کار به مصرف منظم دارو کمک می کند. اگر شما در بلعیدن قرص ها مشکل دارید، می تواند قرص را خُرد کنید و با مقداری آب یا پوره سیب مخلوط کنید، سپس آن را مصرف کنید.

-اگر یک دوز مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری، آن را مصرف کنید. اگر زمان یادآوری، نزدیک به زمان دوز بعدی شما باشد، کاری به دوز فراموش شده نداشته باشید و دوز بعدی را در زمان معین خود، مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، از مصرف همزمان دو دوز دارو خودداری کنید.

درمان لخته خون با آکسابین

آیا ریواروکسابان موجب بروز عوارض جانبی می شود؟

اکثر داروها در کنار فوایدی که دارند، عوارض ناخواسته ای نیز به دنبال دارند. گرچه، تمام افراد این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. جدول زیر به برخی از شایع ترین عوارض جانبی ریواروکسابان اشاره می کند. شما فهرست کاملی از اطلاعات مربوط به دارو را در برگه دستورالعمل دارو در جعبه می توانید مطالعه کنید. اغلب اوقات، زمانی که بدن شما خود را با داروی جدید مطابقت می دهد، عوارض ناخواسته بهبود پیدا می کنند، اما در صورت ادامه یا مشکل ساز شدن هر یک از موارد زیر، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی شایع ریواروکسابان

(از هر 10 نفر، 1 نفر دچار این عوارض می شوند.)

در صورت تجربه ی این عوارض، چه کاری باید انجام دهم؟
خونریزی (مانند خون دماغ شدن)اگر خونریزی ادامه پیدا کند، به پزشک خود اطلاع دهید.
احساس کسالت(حالت تهوع)، سوء هاضمه، ناراحتی معدهسعی کنید داروی خود را پس از  غذا مصرف کنید.
احساس سرگیجه، خستگی، غشدر این صورت، رانندگی نکنید و از ابزارآلات و دستگاهها استفاده نکنید تا زمانی که حال شما خوب شود.
تغییرات در آزمایش خون، دمای بدن بالا (تب)، ورم پا یا مچ پا، راش های خارش داراگر در مورد هر یک از این موارد، احساس نگرانی می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

ریواروکسابان یا زالربان

طی سالهای اخیر محقیقین به دنبال جایگزینی برای قرص وارفارین بوده اند. وارفارین اگر چه در رقیق کردن خون موثر است ولی با دوز یکسان اثرات متفاوتی در افراد گوناگون ایجاد می کند؛ یعنی ممکن است وارفارین ۵ میلی گرم در یک نفر خون را رقیق نکند ولی در فردی دیگر باعث خونریزی وسیع شود. به همین جهت بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند، مجبورند تا حداقل ماهی یک بار آزمایش INR. PT بدهند.

ریواروکسابان یک جایگزین مناسب برای وارفارین است. افرادی که دچار گرفتگی عروق پا یا لخته ورید عمقی پا DVT شده اند، چه در فاز حاد برای درمان و چه طولانی مدت برای جلوگیری از لخته شدن مجدد، به راحتی تحت کنترل و درمان با ریواروکسابان قرار گرفته و دیگر نیازی هم به آزمایش INR ندارند.

بیماران AF ( مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی ) هم که برای جلوگیری از بروز لخته خون تحت درمان وارفارین قرار گرفته اند، امروزه به راحتی با مصرف ریواروکسابان درمان می شوند و دیگر ترس از خونریزی نیز وجود ندارد.

ریواروکسابان در حاملگی و شیردهی قابل استفاده نیست. در بیمارانی که نارسائی شدید کلیه نیز دارند، مصرف این دارو توصیه نمی شود.

عوارض قرص آکسابین 10

 • کمر درد
 • خونریزی لثه
 • مدفوع خونی
 • اختلال عملکرد روده یا مثانه سوزش، خزیدن، خارش، بی حسی، گزگز، سوزن سوزن شدن، یا احساس سوزن سوزن شدن
 • سرفه کردن خون
 • مشکل در تنفس یا بلع سرگیجه
 • سردرد
 • افزایش جریان قاعدگی یا خونریزی واژینال
 • ضعف پا
 • خونریزی بینی
 • بی حسی
 • فلج شدن
 • خونریزی طولانی مدت از بریدگی
 •  مدفوع قرمز یا سیاه، قیری رنگ
 • ادرار قرمز یا قهوه ای تیره استفراغ خون یا موادی که شبیه تفاله قهوه است

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

3.5/5 - (17 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریسا سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام مادرم یک سال پیش انژیو کرده و دوتا استند گذاشته و پلاویکس می خورد تا اینکه امسال تعویض مفضل زانو داشت دکتر پلاویکس رو قطع کرده و اکساپین ۱۵ رو جایگزین کرده ولی هردو دست مادرم تاول زیاد زده و خارش و سوزش شدید، لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه حساسیت به دارو باشه

   برند دارو رو عوض کنید

   پلاویکس رو شروع کنید و ریواروکسابا یا اکسابین یا کلات اور ۱۰ مصرف کنید

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  من ی ماه پیش عمل شکستگی استخوان ران پا داشتم ودکتر برام اکسابین تجویز کرد ب مدت ی ماه الان لازمه من بازم اکسابین بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید تا ۳۵ روز یا تا زمان بی حرکتی مصرف کنید

 • تصویر کاربر راستکار شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با عرض سلام من پدرم به علت گرفتگی عروق ۳ هفته پیش جراحی پیوند عروق قلب انجام داده الان از قرص اکسابین و تعدادی قرص ضد انعقاد استفاده میکنه ولی حال عمومیش بی حاله علتش چیه و فشار خونش هم ۶الی ۱۰
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   علایم به دهرو ارتباط نداره

   بیمار باید ویزیت و معاینه شوند تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر صادقی دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر.من سال پیش مرداد ماه انژیوگرافی کرده ام و تا الان قرص پلاویکس خارجی میخورم احتمال میدم که خون به مغزم نمیرسد و اختلال خواب دارم و عصبی میشوم میخواهم با قرص اکسیژن درمانی انجام دهم چ قرصی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   قرصی وجود ندارد

   مشکل شما اضطرابیه

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فرشید جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام.من طی مدتی قبل،بااستفاده از تستسرون تزریقی،و قرص اوکسی متالون.اقدام ب وزن گیری کردم.رشته ورزشی من پرورش اندام هست.ومدته 8 ماه هست که داروی اوپیون هم مصرف دارم. مدت 14 روزه درد شدید ماهیچه پای راست بطوری که ،قدرت راه رفتن رو،ازمن گرفته.طی سونوگرافی نتیجه dvtحاصل شده .ایا درسن 32 سالگی امکان حل شدن لخته خون در شریان کوتاه است یا خیر؟چه کاری برای بهبودی بجز مصرف اوکسابین که مصرف دارم.پیشنهاد میشه که سریع تر نتیجه حاصل شود.ممنونم که هستین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   دوره درمان ۳ تا ۶ ماهه و باید از نظر علل ژنتیکی منجر به لخته بررسی شوید

 • تصویر کاربر ولیزاد چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت استاد گرامی :آیا میتوان داروی آکساپین را در افراد سالم بالای 50 سال جهت پیشکیری از آمبولی استفاده کرد . درصورت مثبت بوده دوز درمانی چقدر میباشد . بااحترام فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   در چه بیماری و در چه شرایطی

 • تصویر کاربر عرفان دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  بیماری که مبتلا به af هستند و قرص زالربان مصرف میکنند در صورت انژیوپلاستی ایا باید قرص پلاویکس مصرف کنند یا زالربان یا هر دو؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   معمولا باید هر دو مصرف شود

 • تصویر کاربر مرضیه یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  باسلام دکتر برای من قرص واروکسابین تجویزد کرده من بعلت کج گرفتن پا گفتن بایداستفاده شود چون من شیر دهی دارم گفتن از متخصص سوال کنم وگفتن باید استفاده شود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این دارو در شیر دهی نباید نصرف شود

   به جای اون میشه از امپول انوکسا زیرجلدی استفاده کرد

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشی از میان داروی بتاسرک و اکتوسرک کارایی کدام دارو بهتر و کم عارضه تر است.سوال دیگری داروی پروپرانولول اسم خارجیش چیست و اتنولول نام خارجیش چیه هست.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   فرقی نداره

  2. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام نمونه داروی خارجی پروپرانولول و اتنولول
  3. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   اسم نمونه داروی خارجی پروپرانولول و اتنولول
  4. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   اقای دکتر پس چرا قیمت بتاسرک دو برابر اکتوسرک هست.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   برند های مختلف قیمت ها فرق داره

   پروپرانوالول و اتنولول خارجی نداره

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید..جناب دکتر من سابقه دی وی تی پا داشتم و سه بار به خاطره دی وی تی پا راستم در بیمارستان بستری شدم.ولی این بار پای چپم تا ران پا دی وی تی شد.ولی متاسفانه بعد از چهار روز که سه روز ان در سی سی یو بودم ترخیص شدم،درصورتی که دفعات قبل ده روز بستری میشدم و هپارین میگرفتم الان درد پایم خیلی شدید است واحساس میکنم شریان ران پایم هنوز باز نشده و کمرم هم هنگام راه رفتن دولا است..ایا میتوانم هپارین را خارج از بیمارستان مصرف کنم ؟..ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید وارفارین یا ریواروکسابان باشه 

   حتما به پزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر