دکتر محمد حسین نجفی

آکسابین یا ریواروکسابان، یک داروی ضد انعقاد نسل جدید است که جهت درمان و پیشگیری از اختلالات انعقادی که منجر به بروز لخته خونی در رگ های بدن می شوند، استفاده می شود.

داروی Axabin برای کاهش مشکلات داروهای قدیمی نظیر وارفارین و انوکساپارین عرضه شد و بسیاری از مشکلات درمان، عوارض و تداخلات داروهای قدیمی را ندارد. امروزه درمان اختلالات انعقادی با آکسابین در بیماران قلبی عرقی و نیز کسانی که به هر دلیل مبتلا به لخته های خونی شده اند نظیر بروز لخته در وریدهای اندامها ( گرفتگی عروق پا DVT ) و نیز لخته در عروق ریه ( آمبولی ریه ) ساده تر و کم عارضه تر از درمانهای قدیمی می باشد.

قرص Axabin  در ایران توسط شرکت معتبر داروسازی “آرنا حیات دانش” با استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت و با تکنولوژی بالا تولید شده است و دارای قرص های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلیگرمی در بسته بندی های ۳۰ عددی می باشد.

قرص اکسابین

میزان مصرف دارو در مشکلات مختلف متفاوت است که این میزان را باید پزشک معالج تعیین کند. اکسابین در حال حاضر در بسیاری از داروخانه های معتبر کشور در دسترس می باشد و با نسخه قابل تهیه است.

موارد مصرف دارویaxabin

قرص اکسابین یک داروی ضد انعقاد است که برای کاهش خطر ابتلا به سکته های مغزی در بیماران مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی (AF) (نوعی ضربان نامنظم قلب)، تجویز می شود.

آکسابین همچنین برای درمان لخته های خونی ( ترومبوز ) در اندامها و همین طور آمبولی ریه (وجود لخته در رگ های ریه) استفاده می شود. همین طور خطر بروز مجدد این مشکلات در کسانی که قبلاً سابقه ابتلا به آنها را داشته اند، کاهش می دهد.

آکسابین همچنین برای کاهش خطر تشکیل لخته در پاها و سایر اندامهای بیمارانی که به تازگی جراحی های زانو یا مفصل لگن داشته اند استفاده می شود.

بهترین زمان مصرف قرص اکسابین

-پیش از شروع درمان، تمام دستورالعمل های داخل جعبه دارو را با دقت بخوانید. این دستورالعمل ها، به شما اطلاعات بیشتری در مورد ریواروکسابان و فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی آن ارائه می دهند.

-ریواروکسابان را باید دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. در صورتی که مصرف این دارو برای جلوگیری از انعقاد خون باشد، معمولاً آن را باید یک بار در روز مصرف کنید. اما اگر به دلیل تشکیل لخته ی خونی تحت درمان هستید، باید درمان خود را با دو دوز دارو شروع کنید. سپس پس از سه هفته، دوز مصرفی شما به یک دوز در روز کاهش پیدا می کند.

-پزشک یا داروساز به شما می گوید که چه دوز قرصی برای شما مناسب است. زیرا ریواروکسابان در دوزهای متفاوتی در بازار موجود می باشد. این اطلاعات برای یادآوری شما روی برچسب جعبه دارو چاپ شده اند.

-اگر دوز قرصی که برای شما تجویز شده،  mg 10 یا کمتر باشد، شما می توانید قرص را هم قبل از غذا و هم بعد از غذا مصرف کنید. اگر قرصی با دوز  mg 15 یا mg 20 برای شما تجویز شده باشد، شما باید آن را همراه با غذا یا پس از آن مصرف کنید. زیرا، زمانی که معده شما پر از غذا باشد، مقدار بیشتری از قرص های ریواروکسابان با دوز بالا، جذب بدن می شود.

-سعی کنید قرص ریواروکسابان را در زمان معینی از روز مصرف کنید، زیرا این کار به مصرف منظم دارو کمک می کند. اگر شما در بلعیدن قرص ها مشکل دارید، می تواند قرص را خُرد کنید و با مقداری آب یا پوره سیب مخلوط کنید، سپس آن را مصرف کنید.

-اگر یک دوز مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری، آن را مصرف کنید. اگر زمان یادآوری، نزدیک به زمان دوز بعدی شما باشد، کاری به دوز فراموش شده نداشته باشید و دوز بعدی را در زمان معین خود، مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، از مصرف همزمان دو دوز دارو خودداری کنید.

درمان لخته خون با آکسابین

آیا ریواروکسابان موجب بروز عوارض جانبی می شود؟

اکثر داروها در کنار فوایدی که دارند، عوارض ناخواسته ای نیز به دنبال دارند. گرچه، تمام افراد این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. جدول زیر به برخی از شایع ترین عوارض جانبی ریواروکسابان اشاره می کند. شما فهرست کاملی از اطلاعات مربوط به دارو را در برگه دستورالعمل دارو در جعبه می توانید مطالعه کنید. اغلب اوقات، زمانی که بدن شما خود را با داروی جدید مطابقت می دهد، عوارض ناخواسته بهبود پیدا می کنند، اما در صورت ادامه یا مشکل ساز شدن هر یک از موارد زیر، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی شایع ریواروکسابان

(از هر 10 نفر، 1 نفر دچار این عوارض می شوند.)

در صورت تجربه ی این عوارض، چه کاری باید انجام دهم؟
خونریزی (مانند خون دماغ شدن)اگر خونریزی ادامه پیدا کند، به پزشک خود اطلاع دهید.
احساس کسالت(حالت تهوع)، سوء هاضمه، ناراحتی معدهسعی کنید داروی خود را پس از  غذا مصرف کنید.
احساس سرگیجه، خستگی، غشدر این صورت، رانندگی نکنید و از ابزارآلات و دستگاهها استفاده نکنید تا زمانی که حال شما خوب شود.
تغییرات در آزمایش خون، دمای بدن بالا (تب)، ورم پا یا مچ پا، راش های خارش داراگر در مورد هر یک از این موارد، احساس نگرانی می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

ریواروکسابان یا زالربان

طی سالهای اخیر محقیقین به دنبال جایگزینی برای قرص وارفارین بوده اند. وارفارین اگر چه در رقیق کردن خون موثر است ولی با دوز یکسان اثرات متفاوتی در افراد گوناگون ایجاد می کند؛ یعنی ممکن است وارفارین ۵ میلی گرم در یک نفر خون را رقیق نکند ولی در فردی دیگر باعث خونریزی وسیع شود. به همین جهت بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند، مجبورند تا حداقل ماهی یک بار آزمایش INR. PT بدهند.

ریواروکسابان یک جایگزین مناسب برای وارفارین است. افرادی که دچار گرفتگی عروق پا یا لخته ورید عمقی پا DVT شده اند، چه در فاز حاد برای درمان و چه طولانی مدت برای جلوگیری از لخته شدن مجدد، به راحتی تحت کنترل و درمان با ریواروکسابان قرار گرفته و دیگر نیازی هم به آزمایش INR ندارند.

بیماران AF ( مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی ) هم که برای جلوگیری از بروز لخته خون تحت درمان وارفارین قرار گرفته اند، امروزه به راحتی با مصرف ریواروکسابان درمان می شوند و دیگر ترس از خونریزی نیز وجود ندارد.

ریواروکسابان در حاملگی و شیردهی قابل استفاده نیست. در بیمارانی که نارسائی شدید کلیه نیز دارند، مصرف این دارو توصیه نمی شود.

عوارض قرص آکسابین 10

 • کمر درد
 • خونریزی لثه
 • مدفوع خونی
 • اختلال عملکرد روده یا مثانه سوزش، خزیدن، خارش، بی حسی، گزگز، سوزن سوزن شدن، یا احساس سوزن سوزن شدن
 • سرفه کردن خون
 • مشکل در تنفس یا بلع سرگیجه
 • سردرد
 • افزایش جریان قاعدگی یا خونریزی واژینال
 • ضعف پا
 • خونریزی بینی
 • بی حسی
 • فلج شدن
 • خونریزی طولانی مدت از بریدگی
 •  مدفوع قرمز یا سیاه، قیری رنگ
 • ادرار قرمز یا قهوه ای تیره استفراغ خون یا موادی که شبیه تفاله قهوه است

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

3.5/5 - (17 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شکوفه یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلم اقای دکتر من مادرم چند سالی بود قرص کارودیلول 6/25 مصرف میکردند البته انسولین هم میزنند الان سه هفته مادرمو ک خیلی سرفه میکرد بردم پیش دکتر عمومی خیلی قدیمی ایشون گفتند ب جای قرص کارددیلول بتالکو2/5 ب نظرتون ضرر داره واسه قلب مادرم داره این قرص و میخوره یا نه اخه تازگیها میگه قلبم احساس سنگینی میکنم یکم راه میرم خسته میشم بنظذتون مال این قرصه اگه میشه جواب بدید مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   نه به نظرم نیازی به تغییر دارو نیست چون سرفه ربطی به کارودیلول ندارد
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من داروی رقیق کننده خون میخورم،ودوتا فنر گذاشته 10 درصد کبدم آسیب دیده برایم ویتامین Eروزی یک عدد بعد از شام واسپیروویت روزی دوبار صبح و شب بعد از غذا.تجویز کرده و چون یادم رفت به ايشان بگویم مشکل قلبی دارم و دارو مصرف میکنم آيا مصرف این دارو ها آسیب به قلبم نمیرساند؟
  لطفا راهنمایی ام کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   نه هیچ اشکالی ندارد استفاده کنید
 • تصویر کاربر سروش جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت به خیر
  در موضوع مشکلی که پدرم دارند می‌خواستم با شما مشورت کنم. ایشون حدود ۳ روز هست که دچار درد شدید در ساق یکی از پاها هستند به طوری که موقع راه رفتن لنگ می‌زنند. ساق این پا به شکل مشخصی متورم شده و با کوچک‌ترین لمسی در کناره‌های ساق پا درد زیادی به وجود می‌آید؛ ولی با فشار دادن پشت ساق و عمق آن دردی ایجاد نمی‌شود.

  ایشون ۵۷ ساله هستند، حدودا ۲۵ ساله سیگار می‌کشند، فشار خون همیشه بالایی دارند (حدودا ۱۷ روی ۱۱) و روزی یک قرص ادوان ۴۰ می‌خورند.
  همچنین ایشون چند ساله دردهای مفصلی دارند که در ۶ ماه اخیر شدید‌تر شده و خصوصا مچ یک دست، انگشتان پا و زانو این درد را دارند. (مشکوک به روماتیسم هستند)

  متوجه‌ام که این اطلاعات قطعا کافی نیستند ولی بدبختانه و شوربختانه پدر بنده به دکتر مراجعه نمی‌کنند و من هم با هر روشی موفق به انجام این کار نشدم و به شدت مستاصل شدم، به همین خاطر از شما مشاوره می‌خواستم که چه توصیه‌ای در این مورد دارید؟ من بسیار نگران احتمال ترومبوز هستم و از شدت استیصال خدمت شما مزاحم شدم.

  در مشاوره با یکی از پزشکان به صورت آنلاین (اپلیکیشن ساینا) ایشون پیشنهاد کردن به مدت ۲ هفته آکسابین ۱۵ بخورند. شما هم پیشنهاد می‌کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   ببینید نمی شود صرفن بر اساس معاینه گفت که ترومبوز است، اگر ترومبوز نبود و اکسابین خوردند و خدای نکرده به خونریزی افتادند چه؟ اکسابین عارضه ی اصلی اش خونریزی است. من پیشنهادم این است هر طور شده راضی شان کنید یک سونوگرافی پا بکنند، اگر لخته بود که دارو می خورند اگر هم نبود که خیالتان راحت می شود، مصرف بدون سونوگرافی اکسابین را من اصلن توصیه نمی کنم.
  2. تصویر کاربر سروش جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   ممنونم ازتون
   با توجه به علائم و وضعیت، شما احتمال دیگری رو هم‌ مطرح می‌دونید؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   شایع ترین اتفاق همین ترومبوز ورید عمقی است، با توجه به ماهیت حاد و درد شدید ساق احتمالش کم نیست، خیلی مهم است که سریع تکلیفش روشن شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر نجفی
  از جنوب استان هرمزگان مزاحمتان می شوم مادرم 80 سال سن دارد 5 سال قبل به شکستگی لگن عمل داشته مهر ماه 97 به علت تنگی نفس شدید رفتیم شیراز فوق تخصص ریه که یک هفته در بیمارستان سعدی بستری شد و پزشک گفت در ریه اش خون لخته شده البته پس ازگرفتن عکس هسته ای و داروی اکسابین 20 تجویز کرد روزی یک عدد به مدت 3 ماه پس از ان چند بار اکسابین گرفتیم الان داروی قلب ایزوسورباید لوزارتان آسپرین 80 آملودیپین20 و لورازپام مصرف میکند الان حال عمومی اش خوب است متخصص داخلی گفت در خصوص مصرف اکسابین از پزشک خودش بپرسید که فعلا دسترسی نداریم اگر اکسابین مصرف کنه بهتر نیست چون شاید لخته کامل از بین نرفته باشه اگر اکسابین مصرف کنه خطری نداره ممنون از راهنمایی جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

    سلام

   بهتره دارو را فعلاً تا ۶ ماه استفاده کنند

   برای ادامه مصرف باید ریسک خونریزی و لخته مجدد جداگانه سنجیده شود به هر حال این دارو دارویی است که ریسک خونریزی را بالا می برد

 • تصویر کاربر قربانی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام من سال۹۶برج۹پیوندمغزاستخوان انجام دادم سال۹۸بر۲ سونوگرافی نشون دادک در کشاله رون پای چم لخته خون هستش بعداز یک هفته بستری و استفاده از قرص Axabnبهتر شدم ولی الان پاشنه همون پا درد شدی دارد و ماهیچه پام ورم کرده البته کم آیا دوباره استفاده کنم لطفا راهنمای کنید سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید ابتدا سونو شوید که مشخص شود ایا لخته دارید یا نهذ

 • تصویر کاربر جباری جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  بنده خانم 48 ساله ای هستم که 5 روز بعد از عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک شکم و پهلو و پشت دچار تنگی نفس بدون درد قفسه سینه شدم و دکتر منو در بیمارستان بسنری کرده و سیتی آنژیو انجام شد و جواب سیتی از بابت آمبولی منفی بود چند روز تحت تزریق هپارین بودم و بعد از ترخیص برام قرص آکسابین 10 میلی نوشتند میخواستم بدونم با توجه به منفی بودن سیتی آیا نیاز به مصرف این قرص هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   این دوز دارو رو برای پروفیلاکسی یا پیشگیری تجویز کردند و نه درمان

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام .پای چپ خانم من کبود شده و ورم کرده بعد از سونو تشخیص دی وی تی مزمن بوده دکتر برای بیست روز روزی دوبار ریواروکسابان پانزده تجویز کرده دراین بیست روز علایم خاصی بجز درد کم بدن نداشته .حالا به نظرشما چه دوزی وبرای چه مدت دیگه باید مصرف کنه .سن سی سال .باتشکر فراوان از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بیمار باید تا ۲۱ روز ۱۵ میلی گرم هر ۱۲ ساعت استفاده کند و بعد از آن ۲۰ میلی گرم به مدت حداقل ۳ ماه

   البته ۳ ماه کل دوره درمان

 • تصویر کاربر کامران جمعه ۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  خواهر من لخته خون در ریه داره. دکتر بهش قرص آکسابین15 داده که سه هفته مصرف کنه. ولی در عین حال بعد از درد شدید در سینه ایشون از حال میره به مدت سه چهار دقیقه. میشه راهنمایی کنید ما چیکار کنیم؟ به دکترش که فوق تخصص ریه هست گفتم بستریش کنه ولی ایشون قرص آکسابین15 را داده. لطفا لطفا لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید ۱۵ روزی دوبار تا ۳ هفته مصرف بشه و سپس ۲۰

    

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید ۱۵ روزی دوبار تا ۳ هفته مصرف بشه و سپس ۲۰ رکزی یک عدد

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام.
  آقای دکتر تفاوت بین پلاویکس و آسپرین چیه؟ کدام یک اثر ضد تجمع پلاکت بیشتری داره؟
  کدام داروی امن تری محسوب می شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

    سلام

   هر دو آنتی پلاکت هستند و بر حسب شرایط بیمار دارو انتخاب می شود

 • تصویر کاربر همایون پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وباسپاس از همکاری حضرتعالی / من یکی از رگهایم را فنر زدوپم بعداز 4سال مجددا همان رگی گرفت وبازهم فنر زدم و3 سال فلاویکس مصرف کردماکنون بجای فلاویکسقرص آکسابین2.5 تجویز شده است آیا این قرص جایگزین فلاویکس است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   در گایدلاین های جدید اکسابین ۲.۵ روزی دوبار جدیدا یکی از گزینه هاست

   بله درسته

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر