دکتر محمد حسین نجفی

آکسابین یا ریواروکسابان، یک داروی ضد انعقاد نسل جدید است که جهت درمان و پیشگیری از اختلالات انعقادی که منجر به بروز لخته خونی در رگ های بدن می شوند، استفاده می شود.

داروی Axabin برای کاهش مشکلات داروهای قدیمی نظیر وارفارین و انوکساپارین عرضه شد و بسیاری از مشکلات درمان، عوارض و تداخلات داروهای قدیمی را ندارد. امروزه درمان اختلالات انعقادی با آکسابین در بیماران قلبی عرقی و نیز کسانی که به هر دلیل مبتلا به لخته های خونی شده اند نظیر بروز لخته در وریدهای اندامها ( گرفتگی عروق پا DVT ) و نیز لخته در عروق ریه ( آمبولی ریه ) ساده تر و کم عارضه تر از درمانهای قدیمی می باشد.

قرص Axabin  در ایران توسط شرکت معتبر داروسازی “آرنا حیات دانش” با استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت و با تکنولوژی بالا تولید شده است و دارای قرص های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلیگرمی در بسته بندی های ۳۰ عددی می باشد.

قرص اکسابین

میزان مصرف دارو در مشکلات مختلف متفاوت است که این میزان را باید پزشک معالج تعیین کند. اکسابین در حال حاضر در بسیاری از داروخانه های معتبر کشور در دسترس می باشد و با نسخه قابل تهیه است.

موارد مصرف دارویaxabin

قرص اکسابین یک داروی ضد انعقاد است که برای کاهش خطر ابتلا به سکته های مغزی در بیماران مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی (AF) (نوعی ضربان نامنظم قلب)، تجویز می شود.

آکسابین همچنین برای درمان لخته های خونی ( ترومبوز ) در اندامها و همین طور آمبولی ریه (وجود لخته در رگ های ریه) استفاده می شود. همین طور خطر بروز مجدد این مشکلات در کسانی که قبلاً سابقه ابتلا به آنها را داشته اند، کاهش می دهد.

آکسابین همچنین برای کاهش خطر تشکیل لخته در پاها و سایر اندامهای بیمارانی که به تازگی جراحی های زانو یا مفصل لگن داشته اند استفاده می شود.

بهترین زمان مصرف قرص اکسابین

-پیش از شروع درمان، تمام دستورالعمل های داخل جعبه دارو را با دقت بخوانید. این دستورالعمل ها، به شما اطلاعات بیشتری در مورد ریواروکسابان و فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی آن ارائه می دهند.

-ریواروکسابان را باید دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. در صورتی که مصرف این دارو برای جلوگیری از انعقاد خون باشد، معمولاً آن را باید یک بار در روز مصرف کنید. اما اگر به دلیل تشکیل لخته ی خونی تحت درمان هستید، باید درمان خود را با دو دوز دارو شروع کنید. سپس پس از سه هفته، دوز مصرفی شما به یک دوز در روز کاهش پیدا می کند.

-پزشک یا داروساز به شما می گوید که چه دوز قرصی برای شما مناسب است. زیرا ریواروکسابان در دوزهای متفاوتی در بازار موجود می باشد. این اطلاعات برای یادآوری شما روی برچسب جعبه دارو چاپ شده اند.

-اگر دوز قرصی که برای شما تجویز شده،  mg 10 یا کمتر باشد، شما می توانید قرص را هم قبل از غذا و هم بعد از غذا مصرف کنید. اگر قرصی با دوز  mg 15 یا mg 20 برای شما تجویز شده باشد، شما باید آن را همراه با غذا یا پس از آن مصرف کنید. زیرا، زمانی که معده شما پر از غذا باشد، مقدار بیشتری از قرص های ریواروکسابان با دوز بالا، جذب بدن می شود.

-سعی کنید قرص ریواروکسابان را در زمان معینی از روز مصرف کنید، زیرا این کار به مصرف منظم دارو کمک می کند. اگر شما در بلعیدن قرص ها مشکل دارید، می تواند قرص را خُرد کنید و با مقداری آب یا پوره سیب مخلوط کنید، سپس آن را مصرف کنید.

-اگر یک دوز مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری، آن را مصرف کنید. اگر زمان یادآوری، نزدیک به زمان دوز بعدی شما باشد، کاری به دوز فراموش شده نداشته باشید و دوز بعدی را در زمان معین خود، مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، از مصرف همزمان دو دوز دارو خودداری کنید.

درمان لخته خون با آکسابین

آیا ریواروکسابان موجب بروز عوارض جانبی می شود؟

اکثر داروها در کنار فوایدی که دارند، عوارض ناخواسته ای نیز به دنبال دارند. گرچه، تمام افراد این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. جدول زیر به برخی از شایع ترین عوارض جانبی ریواروکسابان اشاره می کند. شما فهرست کاملی از اطلاعات مربوط به دارو را در برگه دستورالعمل دارو در جعبه می توانید مطالعه کنید. اغلب اوقات، زمانی که بدن شما خود را با داروی جدید مطابقت می دهد، عوارض ناخواسته بهبود پیدا می کنند، اما در صورت ادامه یا مشکل ساز شدن هر یک از موارد زیر، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی شایع ریواروکسابان

(از هر 10 نفر، 1 نفر دچار این عوارض می شوند.)

در صورت تجربه ی این عوارض، چه کاری باید انجام دهم؟
خونریزی (مانند خون دماغ شدن)اگر خونریزی ادامه پیدا کند، به پزشک خود اطلاع دهید.
احساس کسالت(حالت تهوع)، سوء هاضمه، ناراحتی معدهسعی کنید داروی خود را پس از  غذا مصرف کنید.
احساس سرگیجه، خستگی، غشدر این صورت، رانندگی نکنید و از ابزارآلات و دستگاهها استفاده نکنید تا زمانی که حال شما خوب شود.
تغییرات در آزمایش خون، دمای بدن بالا (تب)، ورم پا یا مچ پا، راش های خارش داراگر در مورد هر یک از این موارد، احساس نگرانی می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

ریواروکسابان یا زالربان

طی سالهای اخیر محقیقین به دنبال جایگزینی برای قرص وارفارین بوده اند. وارفارین اگر چه در رقیق کردن خون موثر است ولی با دوز یکسان اثرات متفاوتی در افراد گوناگون ایجاد می کند؛ یعنی ممکن است وارفارین ۵ میلی گرم در یک نفر خون را رقیق نکند ولی در فردی دیگر باعث خونریزی وسیع شود. به همین جهت بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند، مجبورند تا حداقل ماهی یک بار آزمایش INR. PT بدهند.

ریواروکسابان یک جایگزین مناسب برای وارفارین است. افرادی که دچار گرفتگی عروق پا یا لخته ورید عمقی پا DVT شده اند، چه در فاز حاد برای درمان و چه طولانی مدت برای جلوگیری از لخته شدن مجدد، به راحتی تحت کنترل و درمان با ریواروکسابان قرار گرفته و دیگر نیازی هم به آزمایش INR ندارند.

بیماران AF ( مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی ) هم که برای جلوگیری از بروز لخته خون تحت درمان وارفارین قرار گرفته اند، امروزه به راحتی با مصرف ریواروکسابان درمان می شوند و دیگر ترس از خونریزی نیز وجود ندارد.

ریواروکسابان در حاملگی و شیردهی قابل استفاده نیست. در بیمارانی که نارسائی شدید کلیه نیز دارند، مصرف این دارو توصیه نمی شود.

عوارض قرص آکسابین 10

 • کمر درد
 • خونریزی لثه
 • مدفوع خونی
 • اختلال عملکرد روده یا مثانه سوزش، خزیدن، خارش، بی حسی، گزگز، سوزن سوزن شدن، یا احساس سوزن سوزن شدن
 • سرفه کردن خون
 • مشکل در تنفس یا بلع سرگیجه
 • سردرد
 • افزایش جریان قاعدگی یا خونریزی واژینال
 • ضعف پا
 • خونریزی بینی
 • بی حسی
 • فلج شدن
 • خونریزی طولانی مدت از بریدگی
 •  مدفوع قرمز یا سیاه، قیری رنگ
 • ادرار قرمز یا قهوه ای تیره استفراغ خون یا موادی که شبیه تفاله قهوه است

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

3.5/5 - (17 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهنوش چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشبن من متولد ۵۷ و شوهرم متولد ۵۴ هستیم قراره واکسن آستارازینکا بزنیم یکی از دوستان دکترم پیشنها داده که قبل از تزریق و تا دو‌روز بعد از تزریق جهان جلوگیری از لخته شدن خون قرص آکسابین ۱۰ مصرف کنیم، آیا خطری نداره و شما توصیه میکنین؟ ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   اصلا نیاز به هیچ دارویی نیست واکسن را بزنید و نگران نباشید
 • تصویر کاربر ارزو دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام من‌مادرم یهو درد شدید چشم و سر گرفتن و با ازمایشات متعدد گفتن واسکولیت روماتیسمی هست..بهشون پردنیزولون تجویز کردن و متوتروکسات الان کرونا گرفتن داروی اکسابین ۲.۵ هر۱۲ ساعت گفتن بخوره..دیگه نباید اسپیرین بخوره؟ و اینکه این دوز ۲.۵کافیه؟نباید بیشتر بخورن چون گرفتگی عروق خونی دارند و کرونا هم باعث گرفتگی بیشتر میشه نگرانم که یوقت خون‌لخته بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   بله اکسابین کافی است و دوز مناسبی تجویز شده است نیاز به کار بیشتری نیست
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  با سلام مادرم یک هفته است که آنژیو گرافی شده به دلیل وجود لخته خون در قلب خوشبختانه لخته خون خارج شد ولی ضربان قلب هنوز تنظیم نشده وبین ۱۳۰و۱۶۰نوسان داره ایشون دچار عفونت ریه وسرفه های شدید هم داره لطف کنید راهنمایی کنیدبرای تنظیم ضربان قلب چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   دارو چه تجویز شده
  2. تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   داروهای قلب،اکسابین،سوستاک،دیلتازم۶۰,دریامترن اچ
   داروهای ریه:ازیترومایسین،پردنیزون،فاموتیدین واسپاری فاستر البته دیروز پزشک ریه اسپری رو دستور دادن قطع کنیم ببینیم ضرباتش پایین میاد یا نه ولی هنوز پایین نیومده الان هم ۱۳۳بود
  3. تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   داروهای قلب:سوستاک،اکسابین،دریامترن اچ،دیلتیازم۶۰
   داروهای ریه:ازیترومایسین،فاموتیدین،پردنیزولون واسپری فاستر
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   اگر پزشکش صلاح می داند متورال ۵۰ صبح و شب به جای دیلتیازم اضافه کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مصی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام مادر من 79 سال داره یه مدت قرص متی مازول تیروئید رو قطع کرده بود کارش به بیمارستان کشید و دکتر قرصهای قلب از جمله کارودیلول بهش داد که الان دو ساله اونا رو میخوره هیچ سابقه فشار خون و چربی هم نداره در حالیکه با خوردن فقط قرص متی مازول سرحال بود همیشه. در خصوص قرص کارودیلول راهنمایی بفرمائید. آیا میتونه قرص کارودیلول رو قطع کنه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   نه فطع نکنند اصلا عارضه می دهد
  2. تصویر کاربر مصی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   با توجه به اینکه فشارش بدون قرص فشار خیلی پایینه. میتونه قرص فشار و چربی رو قطع کنه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   قرص چربی که به فشارخون ربطی ندارد ولی اگر فشار پایین است قرص فشار را کم کنند
  4. تصویر کاربر مصی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   عمل قلب یا آنزیو نداشته مدت یکسال و نیم از قرص پلاویکس استفاده میکنه تا کی باید پلاویکس بخوره؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   این را از دکتری که تجویز کرده بپرسید کا چرا تجویز شده معمولا اگر مشکل قلبی نبکده اسپرین کافی است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام مادرم سکته کرده و بدون حرکت و بدون توان بلع غذاست و صحبت کامل نمیکند. در منزل نگهداری می کنیم و ۵ روز پیش آزمایش گرفتیم میزان D. Dimer ۱۰۲۰ را نشان می دهد. قرص اکسابین ۲۰ ایرانی هر روز ظهر از راه لوله گذاری شده در بینی داده میشود. لطفا بفرمایید چکار کنیم میزان آیتم فوق چگونه کاهش دهیم. البته ۲۰ روز پیش در بیمارستان گفته بودند پای چپ آمبولی داشت خطرش برطرف شده است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   درمان مناسب دارد صورت می گیرد اکسابین مناسب در حال تجویز است همین روند ادامه پیدا کند
 • تصویر کاربر داود چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام دکتر،بیمار ۴۴ساله هستم که سه هفته قبل مبتلا به کرونا شدم -در بیمارستان میلاد بستری و داروی رمد سیور به من تزریق کردند-بعد از بیمارستان داروی اکسابین ۱۰به من دادند -سوال این است تا کی این دارو را باید مصرف کنم و ایا میشه این دارو را قطع کرد. نگرانم کرده بدلیل اینکه از داروی ضد لخته تا کنون استفاده نکردم و دراینده برای من عوارض ندارد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   حداقل بین یک تا سه ماه باید از این دارو استفاده کنید
 • تصویر کاربر مدد چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  آیا قرص اکسابین ۲.۵ وجوددارد چون در بعضی داروخانه ها میفرمایند از ۱۰الی ۲۰ وجود دارد ولی ۲.۵ هم دیده میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   بله وجود دارد
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .مادرم ۱۰روز پیش فشارشون دو سه باربالا رفت و بیمارستان بردیمش بعد از از ازمایش و نوارقلب ضربانشون نامنظم بود.رفتیم پیش متخصص قلب اکو گرفت ضربانشون خوب شده بود قرص اکسابین ودوقرص دیگه هم دادن مصرف کنه الان یک هفته هست مصرف میکنه .دیشب مادرم تا صبح دو سه بار خون دماق شدن خاستم ازشما کمک بگیرم چیکار کنم .خون دماق طبیعیه؟یاباید مصرف دارو رو یکی دوروز قطع کنم .دوقرص دیگه که مصرف میکنن با اکسابین یکیش متوپرولول۴۷/۵ .ویکی دیگش هم .لوزار۲۵ هستش بنظر شما خون دماق براچیه ؟ممکنه خون دماق بیشتربشه ؟خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   بخاطر قرص اکسابین است اگر خفیف است اهمیتی ندارد
 • تصویر کاربر فيليپ سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  باسلام
  متاسفانه پدرم چندين باردچارگرفتگي عروق شدندكه آنژيووبالن شدندودرپاهايشان استنت گذاشته شدوسونوگرافي ازشاهرگ گردن انجام دادندكه هردوشاهرگ دچارگرفتگي خفيفي بودندوپزشك معالجشان ١٢٠ عددقرص آكسابين تجويزكردندكه روزي دوعدد مصرف كنند،بلافاصله پس ازمصرف اولين قرص آكسابين دچارگرفتگي ودردشديددرناحيه شاهرگ سمت راست گردن شدندعلت چيست؟آياازعوارض داروميباشديااينكه قرص نسبت به گرفتگي شاهرگ واكنش نشان داده است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   نه ربطی به این دارو ندارد این عارضه احتمالن مساله ی دیگری باشد یک متخصص مغز و اعصاب ببیند
 • تصویر کاربر ساسان یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. با ۶۰ سال سن ، ۴ عدد فنر در قلبم گذاشته ام. و داروی پلاویکس و اسپرین مصرف میکنم. بتازگی ‌دکتر بجای پلاویکس داروی اکسالین روزی ۲ عدد تجویز کرده اند. در ضمن ۲۰ /۲۵ سال به بیماری برگر هم دچار هستم. به گفته دکتر برای بیماری برگر هم مفید میباشد. سوال من این است که درد پای من با تجویز ای دارو بهتر میشود و اصولن این دارو جایگزین مفیدی است. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   به درمان برگر هم کمک میکنند ولس درمان اصلی برگر قظع مصرف سیگار است. هم چنین قرص دافلون هم کمک میکند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر