دکتر محمد حسین نجفی

دادن اکسیژن اولین گام در درمان ادم ریوی است. شما معمولا اکسیژن از طریق ماسک صورت یا کانول بینی (یک لوله پلاستیکی انعطاف پذیر با دو دهانه که اکسیژن به هر سوراخ بینی میرساند) دریافت خواهید کرد.

پزشک شما سطح اکسیژن تان را از نزدیک نظارت داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است کمک به تنفس شما از طریق دستگاهی مانند تهویه مکانیکی لازم باشد.

بسته به وضعیت شما و دلیل ادم ریوی، شما ممکن است یک یا داروهای بیشتری دریافت کنید.

– کاهنده های پیش بار قلبی

داروهای کاهش دهنده پیش بار فشار ناشی از مایع ورودی به قلب و ریه شما را کاهش میدهند. پزشکان معمولا نیتروگلیسیرین و دیورتیک مانند فوروزماید (لازیکس) برای درمان ادم ریوی تجویز میکنند. دیورتیک ممکن است دفع ادرار شما را در ابتدا زیاد کند و در صورتیکه شما در بیمارستان هستید که ممکن است طور موقت شما به یک سوند ادراری نیاز داشته باشید. داروی نیفدیپین (Procardia) گاهی اوقات ممکن است تجویز شود.

– مورفین (Avinza، MS Contin)

مواد مخدر ممکن است برای از بین بردن تنگی نفس و اضطراب و درمان ادم ریوی مورد استفاده قرار گیرد. اما برخی از پزشکان بر این باورند که خطرات ناشی از مورفین ممکن است سنگین تر از مزایای آن باشد و استفاده از سایر داروهای موثرتر است.

– کاهنده های پس بار

این داروها، مانند نیتروپروساید (Nitropress)، گشاد شدن عروق خونی شما و فشار بطن چپ قلب شما کاهش میدهند.

– داروهای فشار خون

اگر شما دارای فشار خون بالا هستید زمانی که ادم ریوی شما پیشرفت کرد، برای شما دارو کنترل کننده آن داده میشود. روش دیگر، اگر فشار خون شما پایین باشد، به احتمال زیاد به شما داروهایی داده می شود، که آن را افزایش دهند.

اگر ادم ریوی شما با شرایط دیگری مانند یک بیماری سیستم عصبی ایجاد می شود، پزشک شما شرایطی که ایجاد کننده آن و ادم ریوی است را درمان خواهد کرد.

قرص کلسیم

درمان ادم ریوی در ارتفاع بالا (HAPE)

اگر شما به ارتفاعات بالا صعود و یا سفر میکنید و علائم خفیفی از ادم ریوی HAPE تجربه  میکنید، کاهش ۲۰۰۰ به ۳۰۰۰ فوت (حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ متر) با سرعتی که شما می توانید، به همین دلیل، باید علائم شما را کاهش دهد. همچنین شما باید فعالیت فیزیکیتان را کاهش دهید و خودتان را گرم نگه دارید، فعالیت بدنی و سرما می تواند شرایط ادم ریوی شما را بدتر کند.

اکسیژن معمولا درمان اول است و اغلب می تواند علائم شما را از بین ببرد. اگر اکسیژن مکمل در دسترس نیست، شما ممکن است از یک اتاق پرفشار قابل حمل استفاده کنید، که تقلیدی از یک شرایط پایین برای چند ساعت است تا زمانی که شما بتوانید به یک ارتفاع کمتر فرود بیایید.

علاوه بر اکسیژن و فرودآمدن به ارتفاع پایین تر، داروی نیفدیپین (Procardia) ممکن است به کاهش فشار در شریان ریوی و بهبود شرایط ادم ریوی کمک کند.

هنگامی که علائم شدید تر است، شما به احتمال زیاد نیاز به کمک در ارتفاعات پایینتر دارید. هلی کوپتر امداد ممکن است برای موارد جدی تر لازم باشد به همین دلیل HAPE می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

بعضی از کوهنوردان داروهای تجویزی مانند استازولامید (Diamox Sequels) و یا نیفدیپین برای کمک به درمان ادم ریوی و یا پیشگیری از علائم HAPE مصرف میکنند. برای جلوگیری از HAPE، دارو حداقل یک روز قبل از صعود آغاز شده است.

 شیوه زندگی و درمان خانگی ادم ریوی

بسته به وضعیت شما، پزشک شما ممکن است تغییراتی در شیوه زندگی تان جهت درمان ادم ریوی توصیه کند.

– فشار خون بالای خودتان را کنترل کنید

اگر شما دارای فشار خون بالا هستید، داروهای به عنوان تجویزشده مصرفی کنید و به طور منظم فشار خون خود را کنترل کنید. نتایج را ثبت کنید. دستورالعمل های مربوط به فشار خون مطلوب را از پزشک خود بخواهید.

کنترل چربی و فشار خون

– کنترل دیگر شرایط پزشکی خود را کنترل کنید

هر بیماری زمینه پزشکی را کنترل کنید، مثلا اگر شما مبتلا به دیابت هستید قند خود را کنترل کنید.

از دلایل ایجاد کننده شرایط ادم ریوی پرهیز کنید. اگر وضعیت شما به علت مواد مخدر، مواد حساسیت زا یا ارتفاعات بالا است، برای به حداقل رساندن آسیب بیشتر به ریه های تان از آنها پرهیز کنید.

– سیگار نکشید

اگر سیگار می کشید، جهت درمان ادم ریوی سیگار را ترک کنید.

– رژیم غذایی سالم داشته باشید

پزشک شما ممکن است توصیه کند که یک رژیم غذایی کم نمک را جهت درمان ادم ریوی دنبال کنید. اگر شما نیاز به کمک ارزیابی مقدار نمک در مواد غذایی دارید ارجاع به یک متخصص تغذیه را بخواهید. همچنین یک رژیم غذایی سالم از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل را بخورید.

ورزش کنید و وزن خود را ثابت نگه دارید

وزن سالم و ورزش منظم را جهت پیشگری و نیز درمان ادم ریوی حفظ کنید.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.9/5 - (23 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با سلام...بیماری هستم 44 ساله.در سن 28 سالگی یکبار دچار حمله ی قلبی شدم.دارو مصرف میکردم تا اینکه در سال 91 باز دچار حمله ای دیگر شدم که منجر به پایین آمدن EF و رسیدن آن به 15-20% شد.اورژانسی آنژیوگرافی و آنژیو پلاستی کردم.بعد از اینکه از بیمارستان مرخص شدم در سال 93 ICD برایم تعبیه شد.در همان سال باز آنژیوگرافی کرده و بالاتر از همان قسمتی که استنت گذاشته بودم دوباره تنگ شده بود و باز استنت گذاشتم.دارو هایی که مصرف میکنم عبارتند از: نیتروکانتین 6.4 (روزی 2 عدد) کاپتوپریل 25(روزی 2 عدد) فروزماید(روزی 2 عدد) آتوروواستاتین 40(روزی 1 عدد) آسپیرین 80(روزی 1 عدد) متو هگزال 47.5(روزی 1 عدد) آلپرازولام 0.5(روزی 3 عدد) مصرف میکنم.مدت 2 ماه است که فشار خونم 8-10 است که به نظر بنده ی حقیر پایین است و حالت بی حالی و کسلی دارم.لذا از جنابعالی راهنمایی میخواستم.و سوال دیگری که محضر جنابعالی دارم در مورد درمان با سلولهای بنیادی است که آیا تآثیری برای من دارد یا نه؟؟؟...ضمنا دریچه ی میترالم هم گشاد است...با تشکر از جنابعالی...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مانیکا99 دوشنبه ۱۲ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  من دم کرده رازیانه و زیره خوردم برای اینکه پریودم زودتر اتفاق بیوفته بعدش هم روزی دوتا قرص آهن خوردم به مدت دو سه روز کمر درد شدید داشتم و زیر شکمم درد میکرد رفتم دکتر امپول و قرص مفنامیک اسید دادن الان مدفوعم سیاه و قطعه قطعه است بعد از گشتن تو اینترنت نگران شدم دلیلش چی میتونه باشه معدمم درد میکنه و گرفته البته خیلی وقته با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   توسط فوق گوارش ويزيت شويد
 • تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادر من عمل قلب باز داشت دو تا دریچشو عوض کردن یکیش رو هم ترمیم کردن الان هشت روزه تو icu بستری هستش و بعد چهار به هوش اومد روز پنجم یک بار ضربانش رفت که با شوک برگردوندنش و اینکه نمیتونه خوب حرف بزنه و میگن چرک تو گلوش مونده و باید سرفه کنه که نمیتونه سرفه کنه امروز هم در عرض نیم ساعت سرش خیلی باد کرد الانم به سختی داره نفس میکشه گفتن اگه تا شب تنفسش خوب نشه دوبار دستگاه وصل میکنن دکتر هم گفت دستگاه هم خطرناکه چون سومین بار میره زیر دستگاه تورو خدا اقای دکتر ایا اینا عادیه؟ کی حال مادرم خوب میشه؟ خیلی خیلی ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین
  1. تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   الان گفتن که دچار آمفیزم شده و گفتن اگه تا دو روز بتونه نفس بکشه باد سرش از بین میره گفتن اگه نتونست مجبورن دوباره دستگاه نصب کنن که دستگاه هم نود درصد خطرناکه
  2. تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   الان گفتن که دچار آمفیزم شده و گفتن اگه تا دو روز بتونه نفس بکشه باد سرش از بین میره گفتن اگه نتونست مجبورن دوباره دستگاه نصب کنن که دستگاه هم نود درصد خطرناکه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   ورم مربوط به امفيزم است
   بهتر است لوله گذاري در اخرين مراحل انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مولایی شنبه ۳ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  نارسایی وشلی وافتادگی میترال وائورت قلب دارم،ودردشدید دردست چپ
  1. تصویر کاربر مولایی پنجشنبه ۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   چراجواب سوالم نیست
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   نيازمند معاينه جهت پاسخگويي هستم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Mahtab شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  من دختری 19 ساله هستم . دوسال پیش به علت تپش قلب شدید و تنگی نفس به دکتر مراجعه کردم و گفتن افتادگی دریچه میترال و گفتن مشکلی نیست و من پیگیری نکردم . حالا بعد دوسال من با هر بار عصبانی شدن تپش قلب شدید میگیرم و تا ساعت ها تپش دارم و بعد از یک ساعت سر معدم می‌سوزه و بلافاصله تو قفسه سینم احساس درد و دست چپم احساس بی حسی میکنم . و در بعضی شب ها از خواب میپرم انگار تازه نفس گرفتم . خیلی نمیتونم بدوم چون نفس کم میارم و قلبم به شدت میزنه میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر ناصرلطیفی پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  آیا بزرگ شدن قلب تأثیری در بالا رفتن فشار خون و مختل کردن کارایی کلیه و منجر شدن به نارسایی کلیه می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر نیکی چهارشنبه ۳ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  باسلام طبق اکو انجام شده قلب گفته شده قلب بزرگ شده ایا خطرناک میباشدیانه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید؛ببخشید آقای دکتر پدرم بنده 59سال سن دارن وبه بیماری نارسایی قلبی که الان روی مرزقلبش کار میکنه وگفتن دور قلبش هم چربی گرفته ومشکل کبدی و15درصدکبدش سالمه ودیابت دارن وچندسال پیش هم قلبشوعمل کرده بدلیل بزرگی دریچه میترال قلب؛والا1هفته هستش که بدنش به شدت اب اورد وریه هاشو اذیت میکنه وخیلی سرفه میکنه خواهشمندم راهنمایی بفرمایید که باید چیکر کنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر سوزان جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 351 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر فراوان از آقای دکتر نجفی برای همدردی و پاسخهای سریع در مورد کد سوال : j55bi41360
  مربوط به علت ایست قلبی منحر به فوت مادرم می خواستم بدونم آیا مصرف شیاف پیزاکودیل 10 و استرس آنی مممکنه عامل افت فشارخون و تنگی نفس و در نهایت ایست قلبی مادرم شده باشه ؟ ویا خوردن آب باعث سرعت ایست قلبی بشه ؟ مطلب دوم در مورد تفاوت ایست قلبی و سکته قلبی هست . آیا ایست قلبی بدون پیش زمینه و آنی هست و علائمی نداره ؟ به نظر شما اکه همون ده روز قبل مادرم بستری میشد الآن زنده نبود ؟ سوالات پی در پی و عذاب وجدان بعد از گذشت 4 ماه . شرمنده از لطف شما .
  بی نهایت تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر سوزان سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با سلام
  ضمن تشکر از دکتر نجفی در رابطه با سوال قبلی با کد رهگیری : h22fy11320 در مورد علت ایست قلبی منجر به فوت مادرم در 4 ماه پیش می خواستم بدونم آیا کبودی انگشتان پای راست مادرم نشانه و علامت ایست قلبی بوده ؟ با توجه به نتیجه ی آزمایش هموگلوبین A1c که 8/5 بوده آیا علت کبودی دیابت بوده ؟ آقای دکتر عذاب وجدان داره منو خفه می کنه . نمی دونم چکار کنم ؟ همش به خودم میگم چرا در مورد کبودی انگشتاش سهل انگاری کردم ؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر