فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیما پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  باسلام
  من مدتی ۶ست شکمم ضربه میزنه در واقع ضربان کوچکی در ناحیه شکمم احساس میکنم.
  تا الان هم پیش دکتر نرفتم باید چکار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   باید یک سونو شکم انجام بدید و جهت معاینه و انجام اکو مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر majid جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام چند مدتی هست که به علت خوردن قهوه این علام در من بوجود امد تنگی نفس سر گیجه درد در قفسه سینه احساس گز گز در قسمت دست چپ و راه رفتن همراه با سر گیجه چندینن نوار قلب گرفتم میکن سالم ازمایش ازم گرفتن میگن انزیمم مشکلی نداره ولی همچنان این مشکل رو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   سرگیجه اگر به صورت احساس دوران باشه باید به متخصص مغز و اعصاب و گوش مراجعه کنید

   اگر به صورت احساس سبکی سر باشه ممکنه به علت افت فشار باشد 

   با توجه به این حالت  و سایر علائمتون برای اظهار نظر دقیق باید معاینه بشید

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام.چندروزی میشه که به خاطرویروس کرونا واخبارات دچاراسترس واضطراب شدم که به شدت روی فعالیت روزانم تاثیرگذاشته.خیلی دلشوره دارم بدنم یه دفه خیس عرق میشه وگرم میشم وارامش ندارم حتی اشتهامم کورشده.به نظرشماکلرودیازپوکسایدیاپراپرانول میتونه کمکم کنه؟26ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   بله میتونید استفاده کنید


    

 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز، آقای دکتر بنده دوس دارم افزایش وزن پیدا کنم و البته تپش قلب دارم، آیا استفاده از مکمل های افزایش وزن باعث تشدید تپش قلب میشه؟ و اینکه پروپرانول میخورم ایا با مکمل ممکنه تداخل پیدا کنه؟ مرسی ❤
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   بستگی داره که چه دارویی می خورید و این دارو حاوی چه موادی هستش بهتره با متخصص تغذیتون مشورت کنید

 • تصویر کاربر الناز سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  باسلام 27سال سن دارم. سال دوم راهنمایی برای اولین بار موقع باز کردن روزه ام سر افطار بعدخوردن چای احساس ضربان تک محکمی در قلبم کردم ک انگار کاسه دلم چپه شد.. دکتررفتم با یک معاینه ساده گفت چیزی نیست و مشکل معده بود.. خیالم راحت شد و باز بعد دو سه سال همین مشکل برام پی‌ش اومد. دوباره دکتررفتم و اینبار نوار قلب هم نوشت و گفت استرس هست و ی قرص داد که سبز متمایل ب ابی رنگ بود و من نخوردم قرص و چون حالم بعد دکتررفتن خوب شد. بعد ازدواج کردم و بعد ازدواج اصلا این حالت و نداشتم حتی ی بارداری داشتم و نه طی بارداری تپش قلب داشتم و نه هنگام زایمان طبیعی.... و الان ک بچم چهار سالشه از شهریور ماه تپش قلب شروع شده و هرروز یکبار الی دو بار گاهی بیشتر گاهی عمیقتر و گاهی کمتر ب سراغم میاد اما من میترسم به دکتر مراجعه کنم. گاهی چند بار میزنه و دست چپم درد میگیره. نمیشه بدون مراجعه ب دکتر قرص پراپرانول بخورم!!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه ضربان نابجا یا pvc باشه

   معمولا در زمینه اضطراب هست

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر قلبی مراجعا کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر