فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شمس یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پسر 26 ساله هستم که 6 ساله پانیک اتک دارم.من میترسم تو یکی از این حمله ها مشکل قلبی پیدا کنم..چون یک سری مشکلات تک اکوم دارم mild mvp.mild tr Mild mr.ef 60 موقع حمله ضربانم تا 120 تا 130 بالا میاد تا یکی دو ساعت..میشه کمکم کنید..این حمله ها منو میکشه؟به قلبم اسیب میزنه؟چند وقته وقتی از جام پا میشم ی تپش میگیرم..تا یک دقیقه.بخاطر پانیکم اصلا تحرک ندارم.مشکلیه؟میشه خواهش کنم به سه تا سوالم جواب بدید..واقعا زندگیمو مختل کرده...نوار موقع حمله ضمیمه شد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  عرض ادب
  دختری ۲۰ ساله هستم . تقزیبا ۷ ساله تپش قلب اذیتم می کنه . به این صورت که تقریبا روزی چند بار حتی با فعالیت های کوچیک اتفاق می افته. و با استرس هم تشدید میشه . هم به صورت کوبشی و هم با سرعت بالا. در نواب قلب در حال استراحت میانگین ۱۲۹ بود.ولی امسال علاوه بر تپش گاهی دچار تنگی نفسی میشم که باعث میشه بریده بریده صحبت کنم . زیاد پیش نمیاد ولی چون معلم هستم استرس این رو میگیرم که این مشکل تو کلاس برام پیش بیاد .
  به پزشک که مراجعه کردم در اکو پرولاپس رو تیک زدن بدوmrو گفتن دریچه ی قلبم نرمه
  ولی مشکل تپش بالا نمی تونه از پرولاپس باشه
  متو هگزال دادن روزی نصف
  و کلرودیازپوکساید

  به نظر شما مشکل تپش بالای روزانه و تنگی نفسی که گاهی پیش میاد ،به چه دلیله ؟
  آیا واقعا نیاز به هولتر مانیتورینگ هست؟

  و آیا این تپش باعث تشدید و پیشرفت افتادگی دریچه و نارسایش خواهد شد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام
   اولا دارو را مصرف نماييد
   دوم ورزش راه مناسبي براي جلوگيري از پيشرفت و عوارض اين بيماريست
  2. تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   دکتر سپاس از پاسخ
   ولی اشاره به دلیل تپش بالای روزانه نکردین؟?
   استرس تنها دلیل نمی تونه باشه


   واینکه نوع ورزش اهمیت نداره؟ محدودیتی وجود نداره؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   ورزش از نوع هوازي مانند پياده روي و شنا
   براي كنترول تپش استفاده از پروپرانولول
  4. تصویر کاربر فاطمه شنبه ۳۰ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   دکتر
   آیا ورم کردن انگشت ها و قسمت پایینی مچ در یکی از دست ها که تکرار شونده ست
   می تونه مربوط به قلب باشه یا خیر؟
   متشکرم
  5. تصویر کاربر فاطمه شنبه ۳۰ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   دکتر
   آیا ورم کردن انگشت ها و قسمت پایینی مچ در یکی از دست ها که تکرار شونده ست
   می تونه مربوط به قلب باشه یا خیر؟
   متشکرم
  6. تصویر کاربر فاطمه شنبه ۳۰ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   دکتر
   آیا ورم کردن انگشت ها و قسمت پایینی مچ در یکی از دست ها که تکرار شونده ست
   می تونه مربوط به قلب باشه یا خیر؟
   متشکرم
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر یونس دوشنبه ۱۸ بهمن ۹۵( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  خسته نباشید دکتر
  ۲۴ سال سن دارم. ۵ یا ۶ ماهه که قلبم درد میکنه.ضربان قلبم بالا میره.حدود ۸۰ تا ۱۰۰.. ضربان قلبم رو حس میکنم.بدون اینکه نبضم رو بگیرم.یعنی هر ضربه از قلبم رو حس میکنم.گاهی اوقات دو تاضربه رو با هم میزنه بطوریکه یه نفسم رو تند میکنه.صبح ها که از خواب بیدار میشم انگار دارم تند تند میدوئم از بس ضربان قلبم تنده.سینم سنگینه.قبلا اکو و نوار قلب دادم گفتن مشکلی نیست.و قطعا جواب شما هم اینه که از قرص پروپرانولول ۱۰ میل استفاده کنم. حالا دو تا سوال دارم.
  اول اینکه اگر هروز صبح یک عدد قرص پروپرانولول ۱۰ مصرف کنم،آیا به این قرص معتاد نمیشم؟
  سوال دوم اینکه اگر چند ماه ادامه بدم ایا بدنم نیاز دز بیشتری از دارو رو نمیخواد؟(مثلا طوری که بعد از چند ماه ۲۰ میلش رو بدنم درخواست کنه)

  ممنون میشم اگه راهنماییم بکنید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۸ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام
   خير معتاد نميشين
   فعلا بمدت شش ماه مداوم مصرف نماييد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر