فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز، آقای دکتر بنده دوس دارم افزایش وزن پیدا کنم و البته تپش قلب دارم، آیا استفاده از مکمل های افزایش وزن باعث تشدید تپش قلب میشه؟ و اینکه پروپرانول میخورم ایا با مکمل ممکنه تداخل پیدا کنه؟ مرسی ❤
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بستگی داره که چه دارویی می خورید و این دارو حاوی چه موادی هستش بهتره با متخصص تغذیتون مشورت کنید

 • تصویر کاربر الناز سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  باسلام 27سال سن دارم. سال دوم راهنمایی برای اولین بار موقع باز کردن روزه ام سر افطار بعدخوردن چای احساس ضربان تک محکمی در قلبم کردم ک انگار کاسه دلم چپه شد.. دکتررفتم با یک معاینه ساده گفت چیزی نیست و مشکل معده بود.. خیالم راحت شد و باز بعد دو سه سال همین مشکل برام پی‌ش اومد. دوباره دکتررفتم و اینبار نوار قلب هم نوشت و گفت استرس هست و ی قرص داد که سبز متمایل ب ابی رنگ بود و من نخوردم قرص و چون حالم بعد دکتررفتن خوب شد. بعد ازدواج کردم و بعد ازدواج اصلا این حالت و نداشتم حتی ی بارداری داشتم و نه طی بارداری تپش قلب داشتم و نه هنگام زایمان طبیعی.... و الان ک بچم چهار سالشه از شهریور ماه تپش قلب شروع شده و هرروز یکبار الی دو بار گاهی بیشتر گاهی عمیقتر و گاهی کمتر ب سراغم میاد اما من میترسم به دکتر مراجعه کنم. گاهی چند بار میزنه و دست چپم درد میگیره. نمیشه بدون مراجعه ب دکتر قرص پراپرانول بخورم!!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه ضربان نابجا یا pvc باشه

   معمولا در زمینه اضطراب هست

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر قلبی مراجعا کنید

 • تصویر کاربر هانی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  ۲۳ سالمه ونارسایی خفیف میترال دارم ۲ماهی هست که هنگام بلند کردن وسیله سنگین چن ضربه و هنگام استرس شدید و گاهی هم استراحت قلبم یه ضربه کوبنده اما تو خالی میزنه و دچار سرفه و ضعف میشوم.و گاهی نیز حس ریزش قلب دارم. دو هفته اخیر هم هنگام فعالیت یاگاهی اوقات هنگام دراز کشیدن درد خفیف نیم ساعته در قفسه سینه و دست چپ دارم که دو دفعه ای این درد با حس فشردگی در قلبم بود و حالت تهوع و احساس سوزن سوزن شدن در زبانم دارم
  و موقع بلند شدن تپش قلب های چن ثانیه ای میگیرم جوری که سرپا ایستادن برام سخت میشه

  اکو ساده دادم و دکتر برام متورال نوشته

  سوال من از شما اینست ایا قرص را مصرف کنم؟
  و دیگر اینکه ۲ سال پیش سابقه حمله انژین صدری شدید داشتم و بهد حمله تا ۲ روز زبانم سنگین بودبا توجه به دردهای اخیر ایا امکان گرفتگی عروق دارم؟

  دکترم در این رابطه بررسی انجام نداد و من نگران هستم

  ممنون از پاسخگوییتون.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالاً اینها ضربان های نابجا هست و معمولاً در زمینه اضطرابه

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید برای درد باید بررسی شوید  تست ورزش انجام د۶ید

 • تصویر کاربر محمدعلی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام.
  پدر من 6 سال پیش سکته کردند و 2 عدد استنت در یک رگ کار گذاشتند ولی به دلیل اینکه دیر رسیدگی شد مقدار زیادی از بافت قلب از بین رفت.
  پمپاژ قلب ایشان بین 20 تا 25 درصد هست و ضربان هم بین 48 تا 58.
  بعد از چند بار آریتمی و بستری شدن ، تصمیم به تصب icd شد اون هم از نوع VE ..
  میخواستم بدونم این مدل ، باتوجه به ضربان و پمپاژ نسبتا پایین مناسب است یا مدل دیگری رو پیشنهاد می‌فرماید.
  ایرادها و محاسن ایت مدل رو هم لطفا بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   کاملا به شرایط بیمار بستگی داره

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه اظهار نظر دقیق کرد

  2. تصویر کاربر محمدعلی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   سپاسگزارم.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  مادرم ٨٣ سالشه وگفتند كه آپنه داره تست انجام داده با دستگاهي كه مي گفتند تست خوابه
  به ما گفتند كپسول بگيرم واكسيژن وصل باشه بهشون
  ايا كپسول بايد دايم وصل باشه يا فقط وقتي كه مي هوايند بايد وصل كنم؟
  آيا با اين روش مشكلشون حل خواهد شد كه به كپسول نيازي نداشته باشند؟
  يا دايمي بايد همراه داشته باشن؟
  درمان مي شود يا خير؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   کپسول حین خواب باید استفاده شود

   معمولا دایم باید استفاده شود مگر اینکه کاهش وزن جدی داشته باشن و اکر بیمار خاص سر و کردن دارند، درمان بشه

 • تصویر کاربر ساام شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  باسلام حدود 2ساله 3 استنت گذاشتم بعضی وقتها سمت راست سینه هم تیر میکشه هم سوزش البته مقطعی هستش وبعضی وقتها احساس میکنم ته قلبم یهو خالی میشه در حدود 3ثانیه همیشه ورزش منظم وداروهارو منظم مصرف میکنم متورال 14 دوازده ساعته اتروواستاتین 20 یک عدد و آاس آ یک عدد بعد شام ایا داروهاکافیه یا علت خاصی داره این علایم ها با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بهتره تست ورزش انجام دهید تا نشخص شود قلب مشکل دارد یا خیر

   ممکنه صربان نابجا باشه که زمینه اضطرابی هم داره

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر شیلان جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من 4روز پیش ابلیشن انجام دادم.. دکترم روزی یه قرص آسپرین تجویز کردن.. اما التهاب و دردم خیلی زیاده.. آیا این دردها بعد عمل طبیعیه و ازبین میره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بله

   اما اگر ادامه داشت به پزشکتون اطلاع بدید

 • تصویر کاربر سیما جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام.
  زنی 35 ساله هستم.تا پیش از این هر سال برای چکاپ و کنترل افتادگی خفیف دریچه مترال به دکترمراجعه میکردم و هر بار که میگفتم احساس ضربان دارم و دلم هری میریزه؛ صرفا با دیدن نوار قلب و اکی قلبم میگفتن چیزی نیست.
  امسال پس از مراجعه به دکتری دیگه و اکوکردن، تو ریپورت اکوی من دریچه تریسکوپید رو هم ذکر کردن.
  الان دوهفته است که ضربان نابجا دارم و دلم یهو هری میریزه و تپش تو گلو دارم. گاهی موقع خم شدن احساس ریزش قلبم بیشتر میشه. این اتفاق شاید 10 الی 20 بار طی روز برام میفته‌ و این احساس دوره ای هست. گاهی چند ماه خبری نیست اما گاهی این حس برمیگرده. این بار اما شدت بیشتری داره.

  احساس بسیار آزاردهنده ای است. از یک طرف این حس و از طرفی ترس از وجود مشکلی قلبی بیشتر ازارم میده.
  درمان پیشنهادی شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   تست ورزش هم انجام دهید

   اگر تست ورزش نرمال بود این ضربانات مشکل مهمی نیست

   میتونید دارو استفاده کنید اگر دارو جواب نداد میشه کانون آریتمی را ابلیت کرد اما عمدتا این ضربانات نابجا در زمینه اضطراب است اگر اضطراب دارید جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  پسرم 8 سالش است تپش قلب داشت دکتر تشخیص تنگی دریچه قلب دادند آیا درمان دارد ؟ یا بزرگ بشه رفع می شود ؟یا در آینده با مشکل قلبی حاد روبرو خواهیم بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام فایلتون ارسال نشده مجددا ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام خانم بنده چند شبی میشه موقع خواب میگه سنگینی رو سینمه و تیر میکشه سمت چپ بدنم دیروز بردم متخصص قرص دیاپوکسیم دادن روزی یکی و پروپرانول ناشتا و متوپرولول یک چهارم صب یک چهارم شب دیشب ک رفتیم خونه خورد خوابید امروزم همش احساس خواب الودگی داشت غروب زنگ زد محل کار گفت حالم بده چشمام سیاهی میره تهوع و سرگیجه دارم و لرز.قبلش بهتر بود راستی متخصص اکو هم کرد گفت همه چی نرماله از استرسه و ی کم افتادگی میترال داره حالا چکار کنیم اقای دکتر عزیز داروهاشو ک ادامه بده بیشتر نگران میشه نخوره خم ک نمیشه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   افتادگی چیز مهمی نیست و نیاز به این داروها نیست

   اگر اضطراب دارتد به روانپزشک نراجعه کنند

   اگر علایم ادامه داشت برای اطمینان تست ورزش انجام دهند

درحال دریافت اطلاعات
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر