فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرنوروزی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  من حدود سه سال قبل قلبم سنگین میشد و تیرمیکشید دکتررفتم گفتند به دلیل کم خونی عضله قلبت مقداری ضعیف است . دارویی ندادند من هم پیگیری نکردم . تادیشب که بینی خودم را با اب نمک میشستم یه مقدار نمک یه بیشتر بود . از دیشب موقع خواب تپش قلب بسیار زیاد داشتم طوری که ازخواب پریدم انگار داشت منو تکون میداد . مفدار کمی آب خوردم .تپشم کمتر هست اما احساس سنگینی و تیر کشیدن در قلبم را دارم . من اشتهام هم کم شده از دیشب . من باید چه کار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   تیرکشیدن معمولاً قلبی نیست و منشاء اضطرابی داره

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر علائم ادامه داشت جهت اطمینان برای اکو و تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بنفشه شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید من چند روزهست در ناحیه قلب وپشت قلب احساس درد وسوزش دارم در ضمن چن لحظه قبل هم به طور ناگهانی تنگی نفس وبه دنبال ان تپش قلب شدید داشتم که خیلی هم ترسیدم به خاطر بیماری کرانا هم که شیوع فراوان داره میترسم به پزشک قلب مراجعه کنم خواستم ببینم شما داروی خاصی پیشنهاد میکنین که من از اون استفاده کنم باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام اگر اضطراب دارید پروپرانولول ۱۰ و کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید و اگر بهتر نصدید جهت معاینه و بررسی تکمیلی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام .وقتتون بخیر
  آقای دکتر بنده 27 سالمه تقریبا 10 ساله تپش قلب دارم و ضربانم رو احساس میکنم.مث اینکه قلبم تو سرمه چند بار رفتم دکتر معاینه شدم .
  اخیرا دکتری گفت نوار قلبت مشکل داره اکو کرد گفت موردی نیست..
  البته آدمی اضطرابی هم هستم.به نظرتون مشکل قلبی دارم ؟
  چی پیشنهاد میدید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام یکی از علت‌های مهم تپش قلب می تونه اضطراب باشه پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید و به روانپزشک مراجعه کنید در ضمن آزمایش تیروئید از نظر پرکاری تیروئید هم انجام دهید

 • تصویر کاربر هادی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من مزاحم تون میشم از وقتی فهمیدم نارسایی خفیف میترال دارم خیلی استرس پیدا کردم چون خیلی برنامه داشتم برای خودم . آقای دکتر ممکنه با افزایش سن و برنامه غذایی مناسب و ورزش نارسایی درمان بشه یا محدودیت برای ورزش نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام نارسایی خفیف دریچه میترال چیز مهمی نیست و با زندگی معمولی و ورزش  هیچ تداخلی نداره و نیاز به نگرانی نیست

 • تصویر کاربر sahar جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر حدود دو ماهیه که زیر معده م شدیدا ضربان داره،حتی شدیدتر از ضربان قلبم، بیماریهای گوارشی دیگه هم دارم، مثل معده دردهای خیلی شدید، برای معده م چند سری دکتررفتم، سونو هم دادم و همه چیز طبیعی بود، اما بمحض استفاده از آب سرد حتی برای شستشوی دست یا سردی هوا یا نشستن روی نیمکت سرد حتی برای۵ثانیه دردها برمیگردن، جدیدا هنگام دفع، خونریزی کمی هم دارم، تو این ۳ماهی هم که دل دردهای شدید دارم، قرصهای لانزو و کلردیازپوکساید، تجویز شده، به وقتایی معده م انگار دچار اسپاسم میشه، یک دکتر دیگه هم گفت شاید عفونت معده باشه برام کلاریسین و کپسول چرک خشک کن دیگه تجویز کرد که خوب نشدم، البته کلاریسین رو کم مصرف کردم چون تا حداقل ۱۲ ساعت بعدش بزاقم تلخ تلخ و غیر قابل تحمل میشد، ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

    سلام

   برای بررسی و درمان این علائم باید به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   در حوزه تخصص من نیست

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  خب آقای دکتر دیروز مراجعه کردم دکتره یه قرصه پروپرانول نوشته ولی زیاد تاثیری نداشته همون 17 ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام سوال قبلی تون رو به خاطر ندارم ولی برای اینکه دارو اثر کنه و دو سه روز حداقل صبر

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلا

   مسوال قبلی تون رو به خاطر ندارم

   ولی برای اینکه دارو اثر کنه باید دو سه روز حداقل صبر کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعادتی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام
  دختر من 6.5سال داره
  گاهی اوقات تپش قلب داره میگه قلبم تند میزنه
  دوبار در سن نوزادی و سه سالگی در همدان پیش متخصص بردمش گفت فقط تپش قلب داره و مشکلی نیس ولی یه بار تو ورزش قفسه سینوس نشون داد و گفت درد میکنه
  بعضی وقتا هم دست می ذاره رو قلبش بعد میگه چیزی نیس
  میخواستم خواهش کنم یه وقت بهم بدید خدمتتون برسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   با منشی مطب تماس بگیرید و مراجعهبفرمایید

 • تصویر کاربر شیما پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  باسلام
  من مدتی ۶ست شکمم ضربه میزنه در واقع ضربان کوچکی در ناحیه شکمم احساس میکنم.
  تا الان هم پیش دکتر نرفتم باید چکار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید یک سونو شکم انجام بدید و جهت معاینه و انجام اکو مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر majid جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با سلام چند مدتی هست که به علت خوردن قهوه این علام در من بوجود امد تنگی نفس سر گیجه درد در قفسه سینه احساس گز گز در قسمت دست چپ و راه رفتن همراه با سر گیجه چندینن نوار قلب گرفتم میکن سالم ازمایش ازم گرفتن میگن انزیمم مشکلی نداره ولی همچنان این مشکل رو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   سرگیجه اگر به صورت احساس دوران باشه باید به متخصص مغز و اعصاب و گوش مراجعه کنید

   اگر به صورت احساس سبکی سر باشه ممکنه به علت افت فشار باشد 

   با توجه به این حالت  و سایر علائمتون برای اظهار نظر دقیق باید معاینه بشید

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام.چندروزی میشه که به خاطرویروس کرونا واخبارات دچاراسترس واضطراب شدم که به شدت روی فعالیت روزانم تاثیرگذاشته.خیلی دلشوره دارم بدنم یه دفه خیس عرق میشه وگرم میشم وارامش ندارم حتی اشتهامم کورشده.به نظرشماکلرودیازپوکسایدیاپراپرانول میتونه کمکم کنه؟26ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بله میتونید استفاده کنید


    

درحال دریافت اطلاعات
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر