فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما آقای دکتر من حودوداسه هفته ی است که وسط دو کتفم درد میکنهواز یک هفته پیش دردش بیشتر شده است ونوار قلبم گرفتم موردی نداره ودردش داره میریزه به دو دستام می خواستم بپرسم علتش چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر نوارقلبتان سالم بوده احتمالن بیشتر دردهای عضلانی است ولی اگر با مسکن و کیسه ی اب گرم بهتر نشد یک اکو هم بکنید
 • تصویر کاربر مططفایی شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید آقای دکتر خانم 28ساله هستم که 3سال از زایماینم میگذرد اما در شکمم احساس میکنم یک چیزی تکان میخورد همراه با درد اول فکر میکردم کبدم باسد اما بعداز آزمایش مشخص شد که کبدم سالم است مشکل من چه میتواند باشد باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بعید است مورد مهمی باشد احتمالن علایم اضطرابی است نهایتن یک سونو بکنید اگر خوب بود یعنی مشکلی نیست
 • تصویر کاربر هلیا یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 36سال سن دارم ،برای مشکل خواب با تجویز دکتر بعداز مصرف یک هفته قرص آسنتراوترازودون بعداز مصرف قرص ها پشت کتف چپ وبازوم داغ میشه وقتی گردنم وگاها بازوی راست سوزن سوزن میشه،تری گلیسرید جدیدروی265بودوتاحالابالانبوده.وقبل ازاین موضوع ارسال‌های قبل بعداز پیاده روی پایین کتف چپم کمی سوزن سوزن میشد .ممنون میشم از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   بعید است مشکل مهمی باشد برای چربی فعلن سه ماه وررش و رژیم غذایی داشته باشید و سه ماه بعد مجدد چک ازمایش کنید برای این دردها هم محض اطمینان یک نوارقلب بگیرید
  2. تصویر کاربر هلیا شنبه ۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   ممنونم
  3. تصویر کاربر هلیا شنبه ۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   آقای دکترنوارقلبم گرفتم دیروز گفتن مشکل ندارم الان میترسم داروهای رومصرف کنم .گردنم وکتفم خیلی بد درد میگیره پس این درد مال چیه
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   نوع دردتان بیشتر به دردهای عضلانی شباهت دارد، داروها را استفاده کنید و نگران نباشید، اگر دردها بهتر نشدند یک متخصص داخلی ببینند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر شیلا دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  یک خانوم 77 ساله حدود 2 سال میشه که دچار تپش قلب به مدت 20 دقیقه تا 30 دقیقه میشه .آیا مشکل قلبی داره؟ و اکنون اکو و نوارقلب که گرفتن گفتن بایس آنژیو بشه. ممنون میشم اگه لطف کنین راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   تصاویری که فرستادید متاسفانه نمی شود دید ولی به طور کل خطرناک بودن یا نبودن طپش بستگی به علتش دارد، اگر مجدد تصاویر را ارسال کنید که بهتر می شود راهنمایی کرد
 • تصویر کاربر محمد.ک دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  چند سالی هست درد سمت چپ قفسه سینه دارم که با دراز کشیدن روی پهلوی چپ بیشتر میشه و احساس درد در قلب و ماهیچه زیر بغل و زیر بازوی دست چپ دارم چند متخصص گوارش هم رفتم نتیجه نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   تست ورزش و اکو کرده اید؟
  2. تصویر کاربر محمد.ک یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   بله دو مرتبه اکو و تست ورزش دادم که بار اول گفتن افتادگی دریچه میترال دارم ولی مرحله دوم گفتن خیر
   چند ماه پیش هم ضربان قلبم به ۵۰ رسید که سه روز بستری بودم و ۲۴ ساعت هولتر گذاشتن اونم گفتن نرماله
  3. تصویر کاربر محمد.ک یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   سی تی اسکن ریه هم دادم گفتن نرماله البته چند سالی هست قرص های مختلف گوارش استفاده میکنم ولی فایده نداشته
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   اگر اکو و تست ورزشتان سالم بوده یعنی از نظر قلبی مشکلی ندارید این دردها منشا عضلانی اسکلتی یا گوارشی یا استرسی دارند اگر بررسی های گوارشی تان هم مشکلی را نشان نداده شاید بد نباشد با یک متخصص روانپزشکی هم مشورت کنید چون خیلی در بهبود این دردها می توانند کمک کنند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اخلاقی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام . ۷۰ ساله هستم از حدود دو ماه پیش ناگهانی دچار تپش قلب و افزایش ضربان قلب شده ام . اسکن کردم و تشخیص شل شدن عضله قلب بود با کارکرد حدود ۳۵ درصد . از دو هفته پیش قرص کارودیلول را شروع کرده ام ولی در حال حاضر بعضی مواقع ضربان قلب حدود ۸۰ تا ۷۰ است و بعضی مواقع حدود ۱۰۰ و مقداری بالاتر .آیا دارو هنوز تاثیرش را نگذاشته یا باید عوض شود ؟
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   چقدر کارودیلول و با چه دوزی می خورید؟ باقی داروهایتان چیست؟ انژیو کرده اید؟
  2. تصویر کاربر اخلاقی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   با سلام . کارودیلول را در حال حاصر روزی دو عدد می خورم همراه با آسپرین از دو هفته پیش این دارو را شروع کردم و ابتدا روزی یک سپس یک و نیم و الان دو عدد مصرف می کنم . آنژیو نکرده ام
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   کارودیلول شما چه دوزی است؟ 6.25 یا 12.5؟ اینکه بعضی مواقع ضربانتان بالای 100 می رود یعنی هر چند وقت یک بار؟ موقع فعالیت یا خواب تنگی نفس هم دارید؟
  4. تصویر کاربر اخلاقی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   ۶.۲۵ است . به عنوان مثال یک روز ضربان طبیعی است .روز دیگر مثلا صبح بالاست و عصر یا شب طبیعی می شود .تنگی نفس ندارم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   اگر این مواقع بالای صد رفتن هفته ای یکی دو بار بیشتر نیست جای نگرانی نیست و همین دوز را ادامه بدهید به مرور بهتر خواهد شد ولی اگر بیشتر از هفته ای یکی دوبار است دارو را سه بار در روز استفاده کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر 49 سال ام از چند سال پیش بنا به تشخیص. دکتر قلب Pvc دارم یه مدتی متورال 50 استفاده می کردم نصف درروز که گذاشته بودم کنارالان یه چند روزه دچاره همان. ضربان میشوم. حالت یک ضربان جا می اندازد دقیق بعداز خوردن غذا و وقتی شب می خوام بخواب یه ته دلم خالی میشه. بعداز خوردن غذا وقتی دراز می بکشم ضربان قلبم احساس می کنم سال های پیش چند سری اکو وهولترل 24و48 هم بسته اکوی قلبم گرفتم
  در ضمن حالت تپش که دارم دست چپ من سنگین می شود مثل حالت ارتورز
  مرسی ازشما که پاسخ می دهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   ببینید اصلا pvc مورد خطرناکی نیست پس نگران نباشید. ولی لازم است که بدانید نیاز به درمان دارد. متورال را با دوز قبلی ادامه دهید. تا زمانی که تعداد pvc در هولتر بالا نباشد نه خطری شما را تهدید می کند نه آسیبی برای قلب دارد و برای کنترل علایم ازاردهنده اش فقط باید دارو مصرف کنید متورال را با دوز قبلی ادامه دهید، سر فرصت هم یک بار هولتر کنید تا بیماری را بررسی کنیم بد نبست
 • تصویر کاربر شیرنگی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام
  به بیماری واسکولیت مبتلا هستم۰ایا برای درمان به شما میتوانم مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بحث درمان واسكوليت در حيطه كار همكاران روماتولوژيست است
 • تصویر کاربر FATEME جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من دختر ۱۴ ساله هستم .
  نفسم میگرفت(مثلا موقع غذا خوردن یا مثلا هیچ کاری نمیکردم ولی یه دفعه باید تند تند از ته دلم نفس میکشیدم)برای همین رفتم دکتر . آقای دکتر گفتن یه مشکل کوچیکه و سالی یه بار بیا ببینمت .
  اما بعدش کم کم بدتر شد ، به جز گرفتگی نفسم ، قلبمم بعضی وقت ها تیر میکشید.
  آقای دکتر من مشکل خاصی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام این اطلاعات کافی نیست و بهتر اکوکاردیوگرافی انجام بشه
 • تصویر کاربر صابرى دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير
  ببخشيد من در ناحيه سمت چپماحساس گرفتگى دارم كه به سمت معده و پهلوم كشيده ميشه
  تپش قلب هم دارم گها
  البته دو ماه پيش مراجعه كردم و نوار و اكو انجام دادم
  گفتن شلى ميترال دارم و مشكلى نيست،البته دستمم يكم درده البته بيشتر شبيه گرفتگى هست

  البته مشكل گوارشى هم دارم
  ميشه لطفا راهنمايى بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر تست ورزش نرمال بوده قطعا قلب سالمه
درحال دریافت اطلاعات
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر