دکتر محمد حسین نجفی

آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

آنوریسم آئورت شکمی بزرگ شدن بخش پایین تر آئورت می باشد که درمیان ناحیه شکمی گسترش میابد (در این زمان، بخش بالایی آئورت در قفسه سینه می تواند بزرگ شود).

آنوریسم آئورت شکمی
به بزرگ شدن رگ آئورت در قسمت شکم، آنوریسم آئورت شکمی گویند.

آئورت یک رگ خونی اصلی است که خون را از قلب به سایر نقاط بدن حمل میکند. مانند بسیاری از شریان ها، آئورت الاستیک است، که اجازه می دهد آن با خون تحت فشار بالا پر شود.

آنوریسم آئورت شکمی زمانی توسعه میابد که دیوار شریان مانند یک بادکنک ضعیف و متسع می شود. آنوریسم آئورت شکمی ها معمولا قبل از تولید علائم آنها، مانند درد پشت کشف میگردند، اما مانند یک لوله آب ضعیف اند، و اگر بیش از حد بزرگ گردند ممکن است پاره شوند.

از آنجا که یک آنوریسم آئورت شکمی پاره شده بسیار خطرناک است و می تواند باعث خونریزی های تهدید کننده حیات شود، پس قبل از اینکه این اتفاق بیفتد آنوریسم آئورت شکمی میتواند به بهترین نحو با یک جراحی اصلاح شود.

برخی عوامل مستعد کننده آنوریسم آئورت شکمی

– سیگار کشیدن

– وراثت

– نقصهای مادرزادی، مانند ضعف به ارث برده در دیواره رگ های خونی. به عنوان مثال، سندرم مارفان

– صدمه

– عفونت

– فشار خون بالا (هایپرتانسیون). که آسیب به دیواره رگ های خونی سرعت میبخشد.

– تصلب شرایین (آترواسکلروز نیز نامیده می شود). زمانی اتفاق می افتد که پوشش طبیعی شریان ها تخریب میشود و دیواره ی عروق ضخیم شده، و تجمع چربی و پلاک جریان خون از طریق سرخرگ ها را مسدود مینماید. همکاری بین تصلب شرایین با گسترش آنوریسم آئورت شکمی بحث برانگیز است.

– کلسترول بالا

چه کسانی باید برای آنوریسم آئورت شکمی غربالگری شوند؟

آنوریسم آئورت شکمی (AAA) یک خطر بزرگ سلامتیست که ممکن است تا زمانی که یک رویداد تهدید کننده زندگی مانند پارگی آنوریسم رخ نداده، علائم مرتبط با آن وجود نداشته باشد. سونوگرافی شکم یک ابزار غربالگری برای پیشگیری است که می تواند برای شناسایی یک AAA مورد استفاده قرار گیرد به طوری که می تواند درمان های سریع قبل از پارگی آنوریسم ارائه دهد.

دستورالعمل های غربالگری اضافی

انجمن جراحان عروق (SVS) و انجمن پزشکان عروق و زیست شناسان (SVMB) سونوگرافی شکم برای غربالگری AAA، برای بیماران مبتلا به آنوریسم آئورت شکمی توصیه میکنند :

– همه مردان ۶۵ ساله یا مسن تر و مردان در اوایل ۵۵ سالگی با یک سابقه خانوادگی از AAA.

– همه زنان ۶۵ ساله یا مسن تر با یک سابقه خانوادگی از AAA و یا کسانی که سیگار می کشند.

علائم و نشانه های آنوریسم آئورت شکمی

اکثر مردم از داشتن آنوریسم آئورت شکمیشان بی اطلاع هستند چرا که در بسیاری از موارد،هیچ گونه علائم آنوریسم آئورت شکمی ندارند. با این حال، به عنوان آنوریسم آئورت شکمی رشد می کنند، این علائم عبارتند از:

– بزرگ شدن ضربان دار و یا احساس یک توده دردناک توسط یک پزشک به هنگام انجام یک معاینه فیزیکی

– درد در پشت، شکم، و یا کشاله ران که ممکن است طولانی مدت بوده و با تغییر موقعیت یا داروهای ضد درد تسکین نیابد.

یک آنوریسم آئورت شکمی پاره شده معمولا درد ناگهانی و شدید و سایر علائمی مانند از دست دادن هوشیاری یا شوک، بسته به محل آنوریسم آئورت شکمی و میزان خونریزی تولید می کند. آنوریسم آئورت شکمی پاره شده نیاز به درمان اورژانسی دارد.

تشخیص آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی در طول یک معاینه فیزیکی معمول یا درطی یک تصویر برداری اشعه ایکس هنگامی که برای دیگر نگرانی های سلامتی آزمایش میشوید تشخیص داده میشود.

هنگامی که به وجود یک آنوریسم آئورت شکمی گمانه زنی میشود، آزمایشهای زیر ممکن است برای تعیین اندازه، محل آنوریسم آئورت شکمی، و گزینه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند :

– سونوگرافی

امواج صوتی با فرکانس بالا، که برای گوش انسان نامفهوم میباشند، از طریق بافت های بدن منتقل می شوند. پژواک حاصل از امواج صوتی ثبت و به تصاویر ویدئویی یا عکس تبدیل میشود.

– سی تی اسکن

توموگرافی کامپیوتری، که معمولا به عنوان یک CT اسکن شناخته میشود، با استفاده از اشعه X و کامپیوتر تصاویر مقطعی از بدن تولید میکند.

– تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

امواج مغناطیسی، امواج رادیویی، و یک کامپیوتر برای تولید تصاویر روشنی از بدن استفاده می شوند. این روش شامل استفاده از امواج اشعه ایکس نمیشود.

– آنژیوگرام

آزمایشی که در آن یک لوله نازک (کاتتر) به یک رگ خونی وارد شده و ماده حاجب برای قابل مشاهده شدن رگ های خونی درزیر اشعه ایکس تزریق میگردد. این روش به ندرت برای تشخیص آنوریسم آئورت شکمی استفاده می شود اما ممکن است به درمان آنوریسم کمک کنند.

درمان آنوریسم شکمی

درمان آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی بسیار بزرگ و یا علامت دار نیاز به درمان دارند. بهترین روش برای ترمیم هر آنوریسم به عوامل مختلفی، از جمله محل و شکل آنوریسم و همچنین شرایط فیزیکی بیمار بستگی دارد. دو نوع از درمان های جراحی برای آنوریسم های بزرگ وجود دارد.

– ترمیم آنوریسم آئورت شکمی به روش جراحی باز

که شامل یک برشی است که جراح برای دسترسی به آنوریسم آئورت شکمی ایجاد میکند. بخش های بیمارشده آئورت با یک پیوند جایگزین میگردند که به عنوان یک رگ خونی جایگزین عمل می کنند.

این بخش از آئورت بالا و پایین بخش برآمده آئورت کلمپ ( بسته ) شده و بخش آنوریسم باز میگردد. لوله های ساخته شده از مواد مصنوعی مانند پلی استر، در داخل عروق قرار میگیرند و به بالای آئورت و پایین آنوریسم دوخته میشوند. که جایگزین ضروری بخش آنوریسم آئورت با یک نوع مصنوعی است.

جراحی باز یک روش اثبات شده است که دارای یک سابقه خوب و خطرات قابل قبول جهت آنوریسم آئورت شکمی میباشد. اما آن شامل یک دوره بهبودی طولانی است.

میانگین دوره بستری شدن از در حدود ۵ تا ۸ روز است. زمان تا بازگشت به فعالیت های عادی حدودا از ۶ هفته تا ۳ ماه میباشد. همانطور که با هر عملی، خطر عوارضی وجود دارد جراحی ترمیمی باز نیز اینگونه است. شما میتوانید در این مورد به طور کامل با پزشک خود صحبت کنید.

– ترمیم کم تهاجمی : ترمیم اندوواسکولار

“اندوواسکولار” به معنای “داخل و یا در داخل یک رگ خونی” است و این دقیقا همان یک لوله شبیه به بافت کوچک میباشد که استنت های فلزی به بافت متصل شده، و استنت پیوندی نامیده میشود، به بدن شما وارد شده و در محل مورد نظر قرار میگیرد. شما ممکن است واجد شرایط برای پیوند استنت اندوواسکولار باشید درصورتیکه آنوریسم آئورت شکمی شما پاره نشده و آنوریسم پنج سانتی متر و یا اندازه ی بزرگتر دارد.

اول، برش کوچکی در هر کشاله ران ایجاد میگردد تا به شریانی برسند که خون را از آئورت حمل میکند. جراح سپس استنت پیوندی از طریق این شریان حرکت میدهد تا جایی که در درون بخش های بیمارشده آئورت را باز کند.

استنت پیوندی قسمت های ضعیف شده از داخل تقویت کرده و یک کانال جدید برای جریان خون ایجاد، و خطر پارگی از بین میبرد. این روش معمولا ۱ تا ۳ ساعت طول می کشد و بیماران معمولا بیمارستان ۱ تا ۲ روز بعد ترک میکنند.

بازگشت به محدوده فعالیت طبیعی از ۲ تا ۶ هفته است. مانند هر روش پزشکی، ترمیم اندوواسکولار با خطرعوارضی همراه میباشد. و آن همچنین شامل پیگیری منظم ویزیت پزشکی برای ارزیابی استنت پیوندی میباشد. این پیگیری منظم بسیار مهم است و نیازمند CT خواهد بود.

– معاینات آنوریسم آئورت شکمی

اگر شما یک آنوریسم آئورت شکمی کوچک دارید، پزشک از شما می خواهد هر ۶ تا ۱۲ ماه برای انجام یک CT و یا سونوگرافی برای اندازه گیری اندازه آنوریسم خود و برای بررسی هر علائم دیگری ممکن است شما داشته باشید چکاب شوید. اگر عمل جراحی توصیه می شود، شما به یک ارزیابی جامع پزشکی قبل از عمل خود نیاز دارید. که ممکن است شامل یک تست استرس و چکاب قلب و عروق گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۲/۵ - (۱۹ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند روزه که به شدت.درد دارم در قفسه سینه سمت چپم که دردش گاهی پخش میشه و به پشت کتف و دست چپم هم میزنه
  انزیم قلبی ازمایش دادم منفی بود
  به نظرتون در این نوار ها مشکلی هست؟
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نوار نرماله

   اما صر۴ا نوار نرمال مشکل قلبی رو رد نمیکنه باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر سراج پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقاي دكتر ، بنده فشار خونم معمولا 18 و 17 روي 10 و 11 مي باشد سي تي آنژيوگرافي رو خدمتتون مي فرستم لطفا راه درمان و ميزان خطر رو بفرماييد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید سونو داپلر کلیه انجام دهید و اگر تغییرات منطبق با این باشه که علت فشار تنگی شریان کلیه هست شریان کلیه باید باز شود

 • تصویر کاربر Maryam جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر

  بنده دو سال پیش در اثر استرس شدید درد قفسه سینه با پشت قفسه سینه به همراه تنگی نفس با ضربان قلب بالا و حس خفگی گرفتم.
  رفتم پیش متخصص قلب وعروق و گفت از اعصاب وروانته...

  اما الان حدود یه سال دردهای ممتد و طولانی قفسه سینه و شانه و کتف دارم،
  باز دوباره میش دکتر قلب و عروق رفتم و تست ورزش با اکو قلب انجام دادم که اینبار دکتر قرص کنکور 5 میلیگرم نوشت که تا حدودی جواب میده و درد رو کم کرده.

  دکتر بهم گفت خونرسانی به قلبت خوبه...

  بنظرتون من دچار درد انژین ناپایدار یا پایایدار شدم؟!
  توصیه ی شما چیه دکتر؟
  لطفا راهنماییم کنین
  دردها امونم رو بریده...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر تست و اکو نرماله احتمالا مشکل قلبی نیست و اضطرابیه و بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مقدس دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  هنگام راه رفتن درد در قفسه سینه و احساس سوزش در گلو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   این درد قلبی هست 

   فورا جهت اکو و تست ورزش به متخصص قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر کوروش پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نبایشد خدمت شما
  مادر بنده چند روزی هست که با درد در کتف و شانه چپ و همچنین درد قفسه سینه سمت چپ درگیر هستن... نزد دکتر متخصص قلب هم رفتیم و گفتن مشکل قلبی وجود نداره با انجام نوار قلب و آزمایش خون و اکو... البته مادرم سابقه بیماری قلبی رو داره... نظر پزشک این بود که گرفتگی و درد عضلانی هست و با دارو خوب میشه ولی الان یک هفتس مادرم دردش حتی بیشتر شده.خواستم بدونم نظر شما در مورد این عارضه چی هستش.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمیشه در مورد علت دقیق درد اظهار نظر کرد

   اگر درد ادامه داشته با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سالار جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  درود.من شش ماه پیش بعد از یک سکته که به گفته پزشک تاثییر زیادی روی قلبم نداشت انژیو کردم تشخیص ۵ قسمت گرفتگی به شکل خوشه ای و تکی بود ، خدمت دکتر قاسمی رسیدم و ۴ تا استنت برام تابیه کردند ، برلینتا، اسپرین ، سوستاک ، کونکور، و قرص چربی تجویز کردن ، ولی با گذشت ۶ ماه هنوز علايم گرفتگی عروق را دارم باتوجه به این که در سیدی کاملا خونرسانی به قلب مشهوده، لطفا راهنمایی کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید جهت معاینه و تست ورزش مراجعه کنید

   اگر تست مثبت باشه باید انژیو شوید

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام.من ی ماه هست ک درکیره سینوزیتم شدم همش حس میکردم دندونام عفونت داره ک سرم درد میگیره بد رفتم دکتر عکس گرفتم گف ک سینوزیته سر با فک داری عفنتی شده هی قرص و دارو فایده نداشت بدش الان درد قفسه سینه دارم نمیتونم نفس بکشم انگار گلومم میسوزه ریه هامم درگیر شده هرچی دکترم رفتم فایده نداشت میخوام ببینم چیکار باید بکنم هنوزم سمت راست صورتم درد میکنه دندونمم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید و نوار قلب ازتون گرفته بشه به این صورت نمیشه گفت درگیری قلبی دارید یا خیر

 • تصویر کاربر پورگچی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما.آقای دکترمن خانمی 43 ساله هستم دوماه قبل عمل ابلیشن انجام دادم.گاه گاهی اوایل دردقفسه سینه داشتم وبین دوکتفم دردداشت دکترم گفتن که این دردها معمولا یک ماه طول میکشه وبعدخوب میشه فقط قرص آ اس آ تا یک ماه مصرف کردم.ولی الان دوباره دردقفسه سینه دارم یه دردمبهم هست وبین دوکتفم هم دردداره.دکترگفتن که بایدگاما اسکن بشم .میخواستم دلیل دردرا بدونم وهمچنین گاما انجام بدم یا نه .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا درد قلبی نیست

   ولی اسکن برای بررسی عروق ۳لب و تایید یا رد علت قلبی برای درد هست

 • تصویر کاربر ع شنبه ۹ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام.جناب دکتر..ممنون از پاسخ دهی تون...دخترم هایپرتروفی داره(بزرگی دیواره قلب)دکتر خودش قرص های(پرانولول -دیلتیازم و ال کارنیتین ۱۰۰۰) تجویز می کنه و لی یه دکتر دیگه (کنکور-وراپامیل و دروکانتین)داده..با دومی دردش کمتره..ولی دکتر خودش تو سهرستان اصرار دارن که تجویزی خودس رو بخورن....ممنون اگه مرا راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیلی فرق ندارند

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام،مادرم60ساله هست وگشادى دريچه ميترال داره،جديدا درد شديد درپشت وكتفشان داشتن كه متغييربرد وباماساش دادن آروغ هاى مكرر ميزنن،سونو دادن تشخيص دادن كه تغييرات اتروسكلروتيك آئورت شكمى بدليل افزايش سن دارن وهمينطور كبد چرب وسنگ15ميلى در صفرا شون هست،آيا درد پشتشون بخاطر اتروسكلروتيك آئورت شكميشون هست؟وآيا با دارو درمان ميشه؟واينكه جراحى دراين سنشون شما صلاح ميدونيد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   میتونه باشه و یا نه

   بدون معاینه و دیدن بیمار نمیشه نظر داد

   با مدارک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر