دکتر محمد حسین نجفی

آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

آنوریسم آئورت شکمی بزرگ شدن بخش پایین تر آئورت می باشد که درمیان ناحیه شکمی گسترش میابد (در این زمان، بخش بالایی آئورت در قفسه سینه می تواند بزرگ شود).

آنوریسم آئورت شکمی
به بزرگ شدن رگ آئورت در قسمت شکم، آنوریسم آئورت شکمی گویند.

آئورت یک رگ خونی اصلی است که خون را از قلب به سایر نقاط بدن حمل میکند. مانند بسیاری از شریان ها، آئورت الاستیک است، که اجازه می دهد آن با خون تحت فشار بالا پر شود.

آنوریسم آئورت شکمی زمانی توسعه میابد که دیوار شریان مانند یک بادکنک ضعیف و متسع می شود. آنوریسم آئورت شکمی ها معمولا قبل از تولید علائم آنها، مانند درد پشت کشف میگردند، اما مانند یک لوله آب ضعیف اند، و اگر بیش از حد بزرگ گردند ممکن است پاره شوند.

از آنجا که یک آنوریسم آئورت شکمی پاره شده بسیار خطرناک است و می تواند باعث خونریزی های تهدید کننده حیات شود، پس قبل از اینکه این اتفاق بیفتد آنوریسم آئورت شکمی میتواند به بهترین نحو با یک جراحی اصلاح شود.

برخی عوامل مستعد کننده آنوریسم آئورت شکمی

– سیگار کشیدن

– وراثت

– نقصهای مادرزادی، مانند ضعف به ارث برده در دیواره رگ های خونی. به عنوان مثال، سندرم مارفان

– صدمه

– عفونت

– فشار خون بالا (هایپرتانسیون). که آسیب به دیواره رگ های خونی سرعت میبخشد.

– تصلب شرایین (آترواسکلروز نیز نامیده می شود). زمانی اتفاق می افتد که پوشش طبیعی شریان ها تخریب میشود و دیواره ی عروق ضخیم شده، و تجمع چربی و پلاک جریان خون از طریق سرخرگ ها را مسدود مینماید. همکاری بین تصلب شرایین با گسترش آنوریسم آئورت شکمی بحث برانگیز است.

– کلسترول بالا

چه کسانی باید برای آنوریسم آئورت شکمی غربالگری شوند؟

آنوریسم آئورت شکمی (AAA) یک خطر بزرگ سلامتیست که ممکن است تا زمانی که یک رویداد تهدید کننده زندگی مانند پارگی آنوریسم رخ نداده، علائم مرتبط با آن وجود نداشته باشد. سونوگرافی شکم یک ابزار غربالگری برای پیشگیری است که می تواند برای شناسایی یک AAA مورد استفاده قرار گیرد به طوری که می تواند درمان های سریع قبل از پارگی آنوریسم ارائه دهد.

دستورالعمل های غربالگری اضافی

انجمن جراحان عروق (SVS) و انجمن پزشکان عروق و زیست شناسان (SVMB) سونوگرافی شکم برای غربالگری AAA، برای بیماران مبتلا به آنوریسم آئورت شکمی توصیه میکنند :

– همه مردان ۶۵ ساله یا مسن تر و مردان در اوایل ۵۵ سالگی با یک سابقه خانوادگی از AAA.

– همه زنان ۶۵ ساله یا مسن تر با یک سابقه خانوادگی از AAA و یا کسانی که سیگار می کشند.

علائم و نشانه های آنوریسم آئورت شکمی

اکثر مردم از داشتن آنوریسم آئورت شکمیشان بی اطلاع هستند چرا که در بسیاری از موارد،هیچ گونه علائم آنوریسم آئورت شکمی ندارند. با این حال، به عنوان آنوریسم آئورت شکمی رشد می کنند، این علائم عبارتند از:

– بزرگ شدن ضربان دار و یا احساس یک توده دردناک توسط یک پزشک به هنگام انجام یک معاینه فیزیکی

– درد در پشت، شکم، و یا کشاله ران که ممکن است طولانی مدت بوده و با تغییر موقعیت یا داروهای ضد درد تسکین نیابد.

یک آنوریسم آئورت شکمی پاره شده معمولا درد ناگهانی و شدید و سایر علائمی مانند از دست دادن هوشیاری یا شوک، بسته به محل آنوریسم آئورت شکمی و میزان خونریزی تولید می کند. آنوریسم آئورت شکمی پاره شده نیاز به درمان اورژانسی دارد.

تشخیص آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی در طول یک معاینه فیزیکی معمول یا درطی یک تصویر برداری اشعه ایکس هنگامی که برای دیگر نگرانی های سلامتی آزمایش میشوید تشخیص داده میشود.

هنگامی که به وجود یک آنوریسم آئورت شکمی گمانه زنی میشود، آزمایشهای زیر ممکن است برای تعیین اندازه، محل آنوریسم آئورت شکمی، و گزینه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند :

– سونوگرافی

امواج صوتی با فرکانس بالا، که برای گوش انسان نامفهوم میباشند، از طریق بافت های بدن منتقل می شوند. پژواک حاصل از امواج صوتی ثبت و به تصاویر ویدئویی یا عکس تبدیل میشود.

– سی تی اسکن

توموگرافی کامپیوتری، که معمولا به عنوان یک CT اسکن شناخته میشود، با استفاده از اشعه X و کامپیوتر تصاویر مقطعی از بدن تولید میکند.

– تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

امواج مغناطیسی، امواج رادیویی، و یک کامپیوتر برای تولید تصاویر روشنی از بدن استفاده می شوند. این روش شامل استفاده از امواج اشعه ایکس نمیشود.

– آنژیوگرام

آزمایشی که در آن یک لوله نازک (کاتتر) به یک رگ خونی وارد شده و ماده حاجب برای قابل مشاهده شدن رگ های خونی درزیر اشعه ایکس تزریق میگردد. این روش به ندرت برای تشخیص آنوریسم آئورت شکمی استفاده می شود اما ممکن است به درمان آنوریسم کمک کنند.

درمان آنوریسم شکمی

درمان آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی بسیار بزرگ و یا علامت دار نیاز به درمان دارند. بهترین روش برای ترمیم هر آنوریسم به عوامل مختلفی، از جمله محل و شکل آنوریسم و همچنین شرایط فیزیکی بیمار بستگی دارد. دو نوع از درمان های جراحی برای آنوریسم های بزرگ وجود دارد.

– ترمیم آنوریسم آئورت شکمی به روش جراحی باز

که شامل یک برشی است که جراح برای دسترسی به آنوریسم آئورت شکمی ایجاد میکند. بخش های بیمارشده آئورت با یک پیوند جایگزین میگردند که به عنوان یک رگ خونی جایگزین عمل می کنند.

این بخش از آئورت بالا و پایین بخش برآمده آئورت کلمپ ( بسته ) شده و بخش آنوریسم باز میگردد. لوله های ساخته شده از مواد مصنوعی مانند پلی استر، در داخل عروق قرار میگیرند و به بالای آئورت و پایین آنوریسم دوخته میشوند. که جایگزین ضروری بخش آنوریسم آئورت با یک نوع مصنوعی است.

جراحی باز یک روش اثبات شده است که دارای یک سابقه خوب و خطرات قابل قبول جهت آنوریسم آئورت شکمی میباشد. اما آن شامل یک دوره بهبودی طولانی است.

میانگین دوره بستری شدن از در حدود ۵ تا ۸ روز است. زمان تا بازگشت به فعالیت های عادی حدودا از ۶ هفته تا ۳ ماه میباشد. همانطور که با هر عملی، خطر عوارضی وجود دارد جراحی ترمیمی باز نیز اینگونه است. شما میتوانید در این مورد به طور کامل با پزشک خود صحبت کنید.

– ترمیم کم تهاجمی : ترمیم اندوواسکولار

“اندوواسکولار” به معنای “داخل و یا در داخل یک رگ خونی” است و این دقیقا همان یک لوله شبیه به بافت کوچک میباشد که استنت های فلزی به بافت متصل شده، و استنت پیوندی نامیده میشود، به بدن شما وارد شده و در محل مورد نظر قرار میگیرد. شما ممکن است واجد شرایط برای پیوند استنت اندوواسکولار باشید درصورتیکه آنوریسم آئورت شکمی شما پاره نشده و آنوریسم پنج سانتی متر و یا اندازه ی بزرگتر دارد.

اول، برش کوچکی در هر کشاله ران ایجاد میگردد تا به شریانی برسند که خون را از آئورت حمل میکند. جراح سپس استنت پیوندی از طریق این شریان حرکت میدهد تا جایی که در درون بخش های بیمارشده آئورت را باز کند.

استنت پیوندی قسمت های ضعیف شده از داخل تقویت کرده و یک کانال جدید برای جریان خون ایجاد، و خطر پارگی از بین میبرد. این روش معمولا ۱ تا ۳ ساعت طول می کشد و بیماران معمولا بیمارستان ۱ تا ۲ روز بعد ترک میکنند.

بازگشت به محدوده فعالیت طبیعی از ۲ تا ۶ هفته است. مانند هر روش پزشکی، ترمیم اندوواسکولار با خطرعوارضی همراه میباشد. و آن همچنین شامل پیگیری منظم ویزیت پزشکی برای ارزیابی استنت پیوندی میباشد. این پیگیری منظم بسیار مهم است و نیازمند CT خواهد بود.

– معاینات آنوریسم آئورت شکمی

اگر شما یک آنوریسم آئورت شکمی کوچک دارید، پزشک از شما می خواهد هر ۶ تا ۱۲ ماه برای انجام یک CT و یا سونوگرافی برای اندازه گیری اندازه آنوریسم خود و برای بررسی هر علائم دیگری ممکن است شما داشته باشید چکاب شوید. اگر عمل جراحی توصیه می شود، شما به یک ارزیابی جامع پزشکی قبل از عمل خود نیاز دارید. که ممکن است شامل یک تست استرس و چکاب قلب و عروق گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۲/۵ - (۱۹ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من نبض روی شکم دارم سونوگرافی رفتم همه چی طبیعیه فقط اتساع فوزیفورم ابتدای شریان سلیاک با حداکثر قطر ۱۵mmدیده میشود این چه مشکلیه؟خطر داره یا نه؟لطفا توضیح بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   انوریسم اگر رشد کنه احتمال پارکی داره

    

 • تصویر کاربر Lili سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لطفا کمکم کنید من 19 سالمه به خاطر درد شدید قفسه سینه به متخصص قلب مراجعه کردم گفتند که پرولاپس دریچه میترال دارم و نیازی به پیگیری های خاصی نیست ولی الان چند روزه به اندازه حدود 10 تا 15 دقیقه درد شدیدی تو سینه ام میپیچه و قلبم تیر می‌کشه و تنگی نفس شدید دارم گاهی هم ضربان قلبم انقدر بالا میره که احساس می کنم داره قلبم از سینه ام میزنه بیرون که این علائمببا فعالیت شدید میشه ولی گاهی موقع استراحت هم چنین علائمی رو دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   پرولاپس چیز مهمی نیست و درد نمیده

   احتمالا دردتون قلبی نیست

   از نظر مشکلات گوارشی و اضطرابی به پزشک مربوطه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  خانم 32 ساله در قفسه سینه درد دارم و سرگیجه دارم موقع راه رفتن ،نفس کم دارم انگار
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید و اکو و تست ورزش انجام دهید

   علایم هنگام فعالیت ممکنه قلبی باشه

 • تصویر کاربر اُميد جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر خسته نباشيد ،ببخشيد من سه چهارروز هستش كه قلبم درد ميكنه بعضي اوقات هم دست چپم باهاش درد ميكنه مخسوسن انگشت هاي دست چپم،هر وقت فعاليتي ميكنم درزي احساس نميكنم اما هنگام استراحت مخصوصا زماني كه به پشت ميخوابم درد را حدود ٣٠دقيقه احساس ميكنم بعضي موقع دستم وا مثلا از حالت خم كشيده درد خوب ميشود و باعكس ،ايا پيشنهادي داريد ،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   درد قلبی معمولا فعالیتی است و یا با فعالیت بیشتر می شود

   احتمالا عصب دست درگیره

   به متهصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نويد جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ، وقتتون بخير ، من پسر ١٩ ساله هستم ، شب گذشته وقتي ب شدت عصباني شدم به دنبالش تنگي نفس و تير كشيدن قلب اومد سراغم ، اما الان يك روز ميشه كه همچنان در دست چپم احساس سنگيني ميكنم انگار ك گرفته معدمم بهم ريخته، نوار قلب و ازمايش انزيم گرفتن گفتن نرماله ، به نظرتون نياز به اكو دارم ؟ و اينكه اين حالات در اين سن خطرساز ميتونه باشه ؟
  ممنون ميشم اگه پاسخگو باشيد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست

   اما اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نويد جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ، من ١٩ سالمه ، الان چند ماهي هست ك پايين تر از معده احساس نبص زدن ميكنم ، دردي ندارم ولي اين نبض شكم اذيت ميكنه ، ميگن ك همه اين نبض رو دارند ولي من چون لاغر هستم احساس ميكنم ، به نظرتون امكان داره مشكل آئورت شكمي باشه ؟
  لطفا پاسخ بديد خيلي نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر 

   ولی اگه هزارتون میده به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سلام سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  بنده حدود 20 سال هست که دچار درد قفسه سینه هستم در سال 95آنژیوگرافی در خدمت دکتر معدنی در بیمارستان شهید رجایی انجام دادم.
  گرفتگی عروق نبود. تشخیص بیماری:

  Coronary Slow Flow Phenomenon ضعف گردش خون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   درمانتون صرفا دارویی هست

   برخی علل دیگه مثل مشکل گوارشی و اضطراب هم میتونه درد بده که باید درمان بشه

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی عزیز
  من مدتی هست که بسیار در سمت چپ قفسه سینه خود و دست چپ خود احساس درد و ناراحتی میکنم
  و گاهی دچار pvc میشوم
  مدت هاست این مشکل را دارم ولی چند روز است این pvc ها زیاد شده
  در طول روز شاید 5 بار ناگهان ریزش قلب پیدا میکنم و بیشتر از 5 ثانیه طول میکشد یعنی قلبم انگار چند ضربان را جا می اندازد
  با توجه به این نوار های قلب به نظرتون قلب مشکلی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نوار نرماله و اریتمی خاصی مشهود نیست

   اگر اضطراب دارید که میتونه باعث اریتمی بشه به روانپزشک مراجعا کنید 

   و اگر علایم پایدار موند پروپرانولول ۲۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید

 • تصویر کاربر سیروس یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  با سلام . پدر من داری یک آنوریسم شکمی بطول 7 سانتی متر زیر کلیه است من با چند نفر مشورت کرده ام نظرات مختلفی داشتند . از جمله ....1- روش باز بهتر از استند گذاریه 2- خیلی اورژانسی نیست .فعلا صبر کنید
  3- خیلی اورژانسی و خیلی خطر ناک همین الان باید عمل بشه .... نظر شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این تصمیم به عوامل مختلف بستگی داره

   باید بیمار و سی تی آنژیو دیده شوند

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام اقاق دکتر چند روزی میشه که در ناحیه معده احساس داغی میکنم و ضربان شدیدی رو در اون ناحیه حس میکنم و قلبم به تپش میوفته و احساس بی حالی و صعف هم بهم دست میده و اکثرا شب ها این وصعیت برام پیش میاد ممنون میشم بگید مشکلم چیه در ضمن این حالت گذرا هست شاید 10 دقیقه طول بکشه و بعد اون همه چی به حالت عادی بر میگرده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام ممکنه اریتمی قلبی یا مشکل گوارشی باشه باید معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر