دکتر محمد حسین نجفی

آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

آنوریسم آئورت شکمی بزرگ شدن بخش پایین تر آئورت می باشد که درمیان ناحیه شکمی گسترش میابد (در این زمان، بخش بالایی آئورت در قفسه سینه می تواند بزرگ شود).

آنوریسم آئورت شکمی
به بزرگ شدن رگ آئورت در قسمت شکم، آنوریسم آئورت شکمی گویند.

آئورت یک رگ خونی اصلی است که خون را از قلب به سایر نقاط بدن حمل میکند. مانند بسیاری از شریان ها، آئورت الاستیک است، که اجازه می دهد آن با خون تحت فشار بالا پر شود.

آنوریسم آئورت شکمی زمانی توسعه میابد که دیوار شریان مانند یک بادکنک ضعیف و متسع می شود. آنوریسم آئورت شکمی ها معمولا قبل از تولید علائم آنها، مانند درد پشت کشف میگردند، اما مانند یک لوله آب ضعیف اند، و اگر بیش از حد بزرگ گردند ممکن است پاره شوند.

از آنجا که یک آنوریسم آئورت شکمی پاره شده بسیار خطرناک است و می تواند باعث خونریزی های تهدید کننده حیات شود، پس قبل از اینکه این اتفاق بیفتد آنوریسم آئورت شکمی میتواند به بهترین نحو با یک جراحی اصلاح شود.

برخی عوامل مستعد کننده آنوریسم آئورت شکمی

– سیگار کشیدن

– وراثت

– نقصهای مادرزادی، مانند ضعف به ارث برده در دیواره رگ های خونی. به عنوان مثال، سندرم مارفان

– صدمه

– عفونت

– فشار خون بالا (هایپرتانسیون). که آسیب به دیواره رگ های خونی سرعت میبخشد.

– تصلب شرایین (آترواسکلروز نیز نامیده می شود). زمانی اتفاق می افتد که پوشش طبیعی شریان ها تخریب میشود و دیواره ی عروق ضخیم شده، و تجمع چربی و پلاک جریان خون از طریق سرخرگ ها را مسدود مینماید. همکاری بین تصلب شرایین با گسترش آنوریسم آئورت شکمی بحث برانگیز است.

– کلسترول بالا

چه کسانی باید برای آنوریسم آئورت شکمی غربالگری شوند؟

آنوریسم آئورت شکمی (AAA) یک خطر بزرگ سلامتیست که ممکن است تا زمانی که یک رویداد تهدید کننده زندگی مانند پارگی آنوریسم رخ نداده، علائم مرتبط با آن وجود نداشته باشد. سونوگرافی شکم یک ابزار غربالگری برای پیشگیری است که می تواند برای شناسایی یک AAA مورد استفاده قرار گیرد به طوری که می تواند درمان های سریع قبل از پارگی آنوریسم ارائه دهد.

دستورالعمل های غربالگری اضافی

انجمن جراحان عروق (SVS) و انجمن پزشکان عروق و زیست شناسان (SVMB) سونوگرافی شکم برای غربالگری AAA، برای بیماران مبتلا به آنوریسم آئورت شکمی توصیه میکنند :

– همه مردان ۶۵ ساله یا مسن تر و مردان در اوایل ۵۵ سالگی با یک سابقه خانوادگی از AAA.

– همه زنان ۶۵ ساله یا مسن تر با یک سابقه خانوادگی از AAA و یا کسانی که سیگار می کشند.

علائم و نشانه های آنوریسم آئورت شکمی

اکثر مردم از داشتن آنوریسم آئورت شکمیشان بی اطلاع هستند چرا که در بسیاری از موارد،هیچ گونه علائم آنوریسم آئورت شکمی ندارند. با این حال، به عنوان آنوریسم آئورت شکمی رشد می کنند، این علائم عبارتند از:

– بزرگ شدن ضربان دار و یا احساس یک توده دردناک توسط یک پزشک به هنگام انجام یک معاینه فیزیکی

– درد در پشت، شکم، و یا کشاله ران که ممکن است طولانی مدت بوده و با تغییر موقعیت یا داروهای ضد درد تسکین نیابد.

یک آنوریسم آئورت شکمی پاره شده معمولا درد ناگهانی و شدید و سایر علائمی مانند از دست دادن هوشیاری یا شوک، بسته به محل آنوریسم آئورت شکمی و میزان خونریزی تولید می کند. آنوریسم آئورت شکمی پاره شده نیاز به درمان اورژانسی دارد.

تشخیص آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی در طول یک معاینه فیزیکی معمول یا درطی یک تصویر برداری اشعه ایکس هنگامی که برای دیگر نگرانی های سلامتی آزمایش میشوید تشخیص داده میشود.

هنگامی که به وجود یک آنوریسم آئورت شکمی گمانه زنی میشود، آزمایشهای زیر ممکن است برای تعیین اندازه، محل آنوریسم آئورت شکمی، و گزینه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند :

– سونوگرافی

امواج صوتی با فرکانس بالا، که برای گوش انسان نامفهوم میباشند، از طریق بافت های بدن منتقل می شوند. پژواک حاصل از امواج صوتی ثبت و به تصاویر ویدئویی یا عکس تبدیل میشود.

– سی تی اسکن

توموگرافی کامپیوتری، که معمولا به عنوان یک CT اسکن شناخته میشود، با استفاده از اشعه X و کامپیوتر تصاویر مقطعی از بدن تولید میکند.

– تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

امواج مغناطیسی، امواج رادیویی، و یک کامپیوتر برای تولید تصاویر روشنی از بدن استفاده می شوند. این روش شامل استفاده از امواج اشعه ایکس نمیشود.

– آنژیوگرام

آزمایشی که در آن یک لوله نازک (کاتتر) به یک رگ خونی وارد شده و ماده حاجب برای قابل مشاهده شدن رگ های خونی درزیر اشعه ایکس تزریق میگردد. این روش به ندرت برای تشخیص آنوریسم آئورت شکمی استفاده می شود اما ممکن است به درمان آنوریسم کمک کنند.

درمان آنوریسم شکمی

درمان آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی بسیار بزرگ و یا علامت دار نیاز به درمان دارند. بهترین روش برای ترمیم هر آنوریسم به عوامل مختلفی، از جمله محل و شکل آنوریسم و همچنین شرایط فیزیکی بیمار بستگی دارد. دو نوع از درمان های جراحی برای آنوریسم های بزرگ وجود دارد.

– ترمیم آنوریسم آئورت شکمی به روش جراحی باز

که شامل یک برشی است که جراح برای دسترسی به آنوریسم آئورت شکمی ایجاد میکند. بخش های بیمارشده آئورت با یک پیوند جایگزین میگردند که به عنوان یک رگ خونی جایگزین عمل می کنند.

این بخش از آئورت بالا و پایین بخش برآمده آئورت کلمپ ( بسته ) شده و بخش آنوریسم باز میگردد. لوله های ساخته شده از مواد مصنوعی مانند پلی استر، در داخل عروق قرار میگیرند و به بالای آئورت و پایین آنوریسم دوخته میشوند. که جایگزین ضروری بخش آنوریسم آئورت با یک نوع مصنوعی است.

جراحی باز یک روش اثبات شده است که دارای یک سابقه خوب و خطرات قابل قبول جهت آنوریسم آئورت شکمی میباشد. اما آن شامل یک دوره بهبودی طولانی است.

میانگین دوره بستری شدن از در حدود ۵ تا ۸ روز است. زمان تا بازگشت به فعالیت های عادی حدودا از ۶ هفته تا ۳ ماه میباشد. همانطور که با هر عملی، خطر عوارضی وجود دارد جراحی ترمیمی باز نیز اینگونه است. شما میتوانید در این مورد به طور کامل با پزشک خود صحبت کنید.

– ترمیم کم تهاجمی : ترمیم اندوواسکولار

“اندوواسکولار” به معنای “داخل و یا در داخل یک رگ خونی” است و این دقیقا همان یک لوله شبیه به بافت کوچک میباشد که استنت های فلزی به بافت متصل شده، و استنت پیوندی نامیده میشود، به بدن شما وارد شده و در محل مورد نظر قرار میگیرد. شما ممکن است واجد شرایط برای پیوند استنت اندوواسکولار باشید درصورتیکه آنوریسم آئورت شکمی شما پاره نشده و آنوریسم پنج سانتی متر و یا اندازه ی بزرگتر دارد.

اول، برش کوچکی در هر کشاله ران ایجاد میگردد تا به شریانی برسند که خون را از آئورت حمل میکند. جراح سپس استنت پیوندی از طریق این شریان حرکت میدهد تا جایی که در درون بخش های بیمارشده آئورت را باز کند.

استنت پیوندی قسمت های ضعیف شده از داخل تقویت کرده و یک کانال جدید برای جریان خون ایجاد، و خطر پارگی از بین میبرد. این روش معمولا ۱ تا ۳ ساعت طول می کشد و بیماران معمولا بیمارستان ۱ تا ۲ روز بعد ترک میکنند.

بازگشت به محدوده فعالیت طبیعی از ۲ تا ۶ هفته است. مانند هر روش پزشکی، ترمیم اندوواسکولار با خطرعوارضی همراه میباشد. و آن همچنین شامل پیگیری منظم ویزیت پزشکی برای ارزیابی استنت پیوندی میباشد. این پیگیری منظم بسیار مهم است و نیازمند CT خواهد بود.

– معاینات آنوریسم آئورت شکمی

اگر شما یک آنوریسم آئورت شکمی کوچک دارید، پزشک از شما می خواهد هر ۶ تا ۱۲ ماه برای انجام یک CT و یا سونوگرافی برای اندازه گیری اندازه آنوریسم خود و برای بررسی هر علائم دیگری ممکن است شما داشته باشید چکاب شوید. اگر عمل جراحی توصیه می شود، شما به یک ارزیابی جامع پزشکی قبل از عمل خود نیاز دارید. که ممکن است شامل یک تست استرس و چکاب قلب و عروق گردد.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۲/۵ - (۱۹ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شعله شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان ببخش میدونم نباید این سوالو از شما بکنم اما بخاطر کرونا واقعا میترسم ک برم دکتر من الان تقریبا ی ماهه ک گلوم درد میکنه و الان زده به گوشام قرص ازیترو مایسین خوردم ولی خوب نشدم باید چیکار کنم؟هر کاری میکنم خوب نمیشه واقعا خسته م کرده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام متاسفانه بدون معاینه نمیشه اظهار نظر کرد میتونید موقتاً دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت مصرف کنید اگر بهتر نشدید به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بصیر پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر خسته نباشین من ۲۴سالمه حس میکنم ضربان شکمی دارم چون شکمم میلرزه هیچ دردی ندارم ولی میخوام بدونم چی شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا تکان های عضلات شکمی است و احتمالا اضطرابیه

   بعد از بهبود شرایط جهت معاینه مراحعه کتید

    

 • تصویر کاربر Maralmovahedi پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر

  خدا به شما و خانوادتون سلامتی عنایت کنه.
  سئوال داشتم خدمتتون که عکس ریه گرفتم برای همسرم تاریخ 25
  درگیر کرونا شده
  منتها نه خیلی وخیم و نه کم
  متوسط
  دکتر پرسید تنگی نفش و سرفه اگر نداره در منزل قرنطینه و دارو استفاده کنه .
  برای تاریخ 3-4 فروردین گفت مجدد با ازمایش خون بیا کفایت میکنه و اسکن مجدد نمیخواد .
  .
  من اضطراب دارم که ریه هاش درگیر بمونه .
  سئوالم اینه که اکر عکس ریه بگیرم در این تایم حدودا 7-8 روز نشون میده تغییرات دارو و اثر دارم یا نه نیاز ب زمان بیشتری ؟

  شنیدم که تغییرات ریه حتی با 2-3 روز فاصله هم نشون میده اما صحت داستان رو نمیدونم. فقط سئوالم الان اینه که توی این 7-8 روز برای خیال جمعی خودم اسکن ریه نشون بدم تغییرات مشخص یا زوده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   واقعا بدون دیدن بیمار نمیشه نظر داد 

   طبق توصیه پزشمشون عمل کنید

   اکر علایم بدتر نشه عکس نیاز نیست

  2. تصویر کاربر Maralmovahedi پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سپاسگذارم
   علائمی دیگه نداره و چیزی که نشون میده رو به بهبودی،ترس ما از اینکه چیزی داخلی اتفاقا نیوفته و‌ما بی خبر باشیم و خدایی نکرده منجر ب اتفاق بدی باشه،باز هم ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   خیر

   جای نگرانی نداره

    

  4. تصویر کاربر Maralmovahedi پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   الهی خیر ببینید که به داد مردم میرسید ، دعای خیر ما بدرقه شما و خانوادتون ????
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   ممنونم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر.حدود یک هفته میشه که غروب احساس تنگی نفس کردم.رفتم بیمارستان نوار قلب و آزمایش گفتند مشکل قلبی نیست.پیش متخصص رفتم تست ورزش و خود گفت مشکلی نیست و قرص پنتوپرازول داد.ولی با همون حالت با ضعف و سرگیجه بهم دست میده.ممنونم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه مشکل اضطرابی داشته باشید

   پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید و اگر بهتر نشدید بعدا جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام.احساس سوزش و دردی مبهم در قفسه سینه ام دارم.وهنگامی ک ب رکوع و سجده میروم این درد را در ناحیه پشت هم احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام احتمالاً این درد قلبی نیست و عضلانی هست مسکن استفاده کنید و اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر راضیه یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت من قبلا سوال پرسیدم درباره با درد قفسه سینه و شما پاسخ من و دادین ورزشکار هستم و 8 ماه ورزش و کنار گذاشتم بر اثر استرس هایی که وارد شده ابتدا از احساس فروشدن شیئ سمت چپ سینه احساس درد پیدا کردم که فقط یک روز بود و دو نوبت این درد و داشتم از اون روز دو هفته گذشته اما احساس سنگینی توی قفسه سینه و درد در قسمت کتف و گردن و دارم و حتی با انجام حرکات ورزش به مدت نیم ساعت افت فشار داشتم سر درد های گهگاهی هم وجود داره اما فقط درد قفسه سینه و کتف و کردن اذیت کننده شده لطفا راهنمایی کنید
  ممنون و سپاسگذار از پاسخ و وقتی که گذاشتین ???????????????? ⏪
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   در درجه اول برای درمان اضطراب به روان پزشک مشورت کنید

   اگر بعد از درمان اضطراب همچنان درد داشتید جهت معاینه و تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر گنجی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام. مادر بنده حدود 74 سال سن داره. گرفتگی خفیف رگ داره که حدود 4 سال دارو مصرف می کنه. قرص فشار خون هم مصرف می کنه. از چتر روز پیش تا حالا یک درد عجیب از سمت پای چپ شروع شده و به سمت بالا اومده. حالا بیش‌تر در سمت کلیه چپ تا وسط پشت وگردن هست که با نفس کشیدن تیر میکشه. به طوری که شب ها نمی تونه بخوابه. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید. به خاطر کرونا جرأت نکردیم ببریم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   درد پا ممکنه به علت گرفتگی عصب پا باشه وفعلا مسکن استفاده کنند و بعدا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند

   برای درد پهلو حتما بیمار باید معاینه بشه متاسفانه به این شکل نمیشه نظر قطعی داد

 • تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  دکتررفتم می گویدائورت شماگشادشده
  سعادت ابادسی تی انژیوگرافی کردم میگه قطرش ۴۶mmخطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله قطرش کمی بالا هست و گاهی میتونه مشکل زا بشه

   باید اکو دقیق بشید از نظر دریچه آئورت دولتی و بعد از انجام اکو در مورد درمان تصمیم گیری انجام بشه

 • تصویر کاربر امیررضا یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  آقای دکتر شما واسه سوال قلبی ما گفتین که مشکل قلبی نیست،عصبی عضلانی است.فکر کنم شما درست گفتین چون من این سال خیلی استرس و نگرانی داشتم و فک کنم موجب درد در قفسه سینه و اختلالات معده شدم.و اگه عصبی عضلانی باشه چه راهکاری واسه این درد دارین؟خیلی ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   در درجه اول به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید  جهت بررسی مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر امیررضا یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اسکندری جمعه ۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده زمانیکه مبتلا به سرماخوردگی میشم،بعضی اوقات هنگام نفس کشیدن سوزش و درد شدیدی در ریه ها احساس میکنم بطوریکه ۳الی۴ثانیه باید نفسم را حبس کنم تا بهتر شوم و نفس عمیق نمیتوانم بکشم.
  اما الان که دچار سرماخوردگی شدم سنگینی قفسه سینه و تنگی نفس هم به درد قبلی اضافه شده،احتمال درگیر شدن ریه ها با کووید۱۹ هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون دیدن بیمار و معاینه نمیشه نظر داد باید معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر