دکتر محمد حسین نجفی

واریس در دوران بارداری بصورت پف کردن پاها نمود پیدا می کند و احتمال ترکیدن نزدیک سطح پوست را دارند. این ترکیدن چهره ی آبی یا بنفشی دارد که گاها شکل پر پیچ و تاب از رگها  به احتمال زیاد در پاها پدیدار می شود.

واریس در دوارن بارداری می تواند در دستگاه تناسلی مادر و سایر قسمت های بدن نیز دیده شود ( درواقع بواسیر همان رگهای درگیر در واریس ناحیه ی مقعد می باشد).

این عارضه احتمال دارد که ناراحتی ایجاد نکند و یا احساس سنگینی و درد را به پاهای شما بدهد. پوست اطراف رگ های واریسی ممکن است حالت خارش، گزگز کردن، یا احساس سوزش داشته باشد.  در اواخر روز، علائم تشدید می شوند؛ بویژه زمانیکه زیاد سر پا بایستید.

خطرات واریس در بارداریعلت واریس در دوران بارداری

اغلب زنان متوجه میشوند که در طول بارداری علائمشان تشدید می شود و بیماریشان در حال گسترش است. با بزرگ شدن رحم فشار روی رگ بزرگ سمت راست افزایش می یابد ( بزرگ سیاهرگ زیرین)، که سبب افزایش فشار در رگ های پا می شود.

سیاهرگ ها، رگهای خونی هستند که خون را از دورترین نقاط بدن به قلب میفرستند، بنابراین سیاهرگ های پا در خلاف جهت گرانش زمین عمل می کنند. در زمان بارداری مقدار خون بدنتان افزیش می یابد در واقع بار اضافی بر سیاهرگ های بدن وارد می شود. میزان پروژسترون نیز افزایش می یابد که سبب می شود دیواره ی رگ ها درحالت ریلکس باشند.

اگر این عارضه در سایر افراد خانواده وجود داشته است، به احتمال زیادتری شما را درگیر می کند. در زنان به احتمال بیشتری نسبت به مردان این شرایط بوجود خواهد آمد. همچنین بارداری های پیاپی و پیری نیز سبب تشدید این عارضه می شوند. اضافه وزن داشتن، بارداری دوقلو یا چند قلو و سرپا بودن برای مدت طولانی احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد.

خوشبختانه بعداز تولد کودک، واریس رو به بهبودی می گذارد ولی اگر چنین چیزی رخ نداد، راه های متنوعی برای درمان واریس پا وجود دارد.

علایم واریس در دوران بارداری

واریس پافرد مبتلا احتمالا متوجه رگ های کوچک در نزدیک سطح پوست، بخصوص درناحیه ی مچ پا، ساق پا یا صورت می شود که به این ها سیاهرگ های عنکبوتی می گویند؛ زیرا بصورت تار عنکبوت یا انشعاب دار از مرکز به بیرون می باشند ( اگرچه گاهی اوقات شبیه شاخه های درختان هستند و گاهی بصورت خط های باریک جدا و بدون الگوی مشخصی دیده می شوند). این عارضه ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند و معمولا بعداز زایمان بهبود می بابد.

عوارض واریس در دوران بارداری

واریس در دوران بارداری می تواند دردناک یا خارش داشته باشد و شاید ظاهر نا زیبایی ایجاد کند؛ اما عموما در کوتاه مدت بدون درد بوده و بنابراین درمان در صورت نیاز می تواند تا بعد از زایمان به تاخیر بیفتد.

خطرات واریس در دوران بارداری

درصد کمی از افراد مبتلا به واریس در دوارن بارداری دچار عارضه ی لخته ی خون در درنزدیکی رگ های سطحی می شوند؛شرایطی که ترومبوز رگ های سطحی نام دارد. زمانیکه این نوع از لخته بزرگتر شود، سیاهرگ سفت و طناب مانند خواهد شد. محل مورد نظر نیز قرمز، دردناک، گرم، ضعیف و شکننده خواهد شد.

این لخته ها مشکل جدی نیستند اما در صورت بروز،  این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید. گاهی محل  لخته عفونت می کند و فرد در این حالت دچار تب و سرماخوردگی خفیف خواهد شد. حتی ممکن است به درمان سریع با آنتی بیوتیک ها نیز نیاز باشد. اگر یکی از پاهای فرد متورم شود و یا درد داشته باشد یا پوستش در قسمت نزدیک به سیاهرگ تغییر رنگ دهد، باید با دکتر واریس پا درمیان بگذارد.

دکتر واریس پاترمبوز سطحی رگ را با شرایط خطرناک ترومبوز عمیق سیاهرگی (DVT) اشتباه نگیرید، DVT شرایطیست که در آن لخته ها در سیاهرگ های عمیق  بخصوص در پاها بزرگتر می شوند. بارداری احتمال ایجاد DVT را چه فرد واریس داشته باشد، چه نداشته باشد، افزایش می دهد؛ اما مشکل رایجی نیست.

شانس ابتلا به این عارضه در دوران بارداری یا هفته های بعد از آن تقریبا ۱ در۱۰۰۰ می باشد( زنانیکه ناهنجاری های انعقاد خون دارند یا مدت طولانی استراحت کرده اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند). افراد با این عارضه یا علائمی ندارند و یا بطور ناگهانی تورم دردناک در پاها، مچ پا و ران را حس خواهند کرد. اگر هرکدام از این علائم به سراغتان آمد فورا به متخصص واریس پا مراجعه کنید.

اگر برای وجود لخته مشکوک باشید، ارزیابی سونوگرافی ویژه ای برای بررسی ناحیه ی مورد نظر انجام دهید. اگر لخته ای وجود داشته باشد نیاز به بستری شدن و درمان دارویی برای رقیق سازی خون خواهید داشت.

لخته شدن خوناگر لخته ها را بدون درمان رها کنید، به سایر قسمت های بدن از جمله ریه ها حرکت کرده و شرایط سختی بنام آمبولی ریه ایجاد خواهد کرد که از علائمش می توان به نفس های کوتاه و دردناک، سرفه و گاهی سرفه های خونی، سرگیجه و افزایش ضربان قلب اشاره کرد.

درمان واریس در دوران بارداری

 • اجتناب از ایستادن طولانی مدت
 • اجتناب از نشستن روی پاهایتان
 • پرهیز از اضافه وزن زیاد که سبب افزایش فشار به پاها می شود.
 • برای تسکین درد و عوارض تا حد امکان پاها را بالا قرار دهید.

پوشیدن جوراب واریس در بارداری

 • از داروخانه ها ساپورت یا جوراب واریس تهیه کنید تا ماهیچه های پایتان را استحکام ببخشد.
 • هنگام خواب پاها را بالاتر از قلبتان نگه دارید، برای این کار میتوانید از بالش یا کتاب استفاده کنید.
 • ورزش های پا و سایر ورزش های پیش از تولد مانند پیاده روی و شنا را که همگی به بهبود جریان خون کمک میکنند، انجام دهید.

گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در حاملگی شامل دردهایی است که ناگهانی و شدید بوده و معمولا در ماهیچه های پشت ساق پا، کف پا و بخصوص شب هنگام رایج ترند.

گرفتگی ماهیچه ساق پادلیل ایجاد گرفتگی عضلات مشخص نمی باشد ولی گمان می رود که دلیل ایجاد آن در زنان باردار، وزن اضافی باشد که فرد متحمل می شود و این وزن اضافی سبب فشار و کشیدگی عضلات خواهد شد.

درمان گرفتگی عضلات پا در حاملگی

ورزش سبک ومنظم، بخصوص ورزش های ناحیه ی پا و مچ پا سبب بهبود گردش خون و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات خواهد شد. ورزش های زیر که مخصوص پا است را انجام دهید:

# ۳۰ مرتبه حرکت خم شدن و کشیدگی پا را به سمت بالا و پایین انجام دهید.

# ۸بار پا را به یک سمت و۸ بار به سمت دیگر بچرخانید.

# این حرکات را با پای دیگری نیز انجام دهید.

برای تسکین گرفتگی عضلات انگشتان پایتان را محکم به سمت مچ بکشید یا ماهیچه ی پا را خوب مالش دهید.

علت ورم دست در بارداری

ورم دست در بارداری

مچ، پا و دست ها در زمان بارداری اندکی متورم می شوند و دلیلش این امر می باشد که بدن فرد بیشتر از قبل مایعات دارد. در اواخر روز و بخصوص اگر فرد زیاد سر پا بوده باشد، این مایعات تمایل به جمع شدن در پایین ترین نواحی بدن دارند.  تورم ملایم برای کودک و مادر مضر نمی باشد فقط ایجاد ناراحتی کرده مثلا سبب می شود کفش های فرد برایش تنگ باشند.

راهکارهایی برای جلوگیری از ورم انگشتان دست و یا ورم پا در بارداری وجود دارد که برای تسکین ناراحتی ناشی از این آماس نیز موثرند. موارد زیر را رعایت کنید:

– اجتناب از ایستادن به مدت طولانی

– پایتان را هرچقدر می توانید بالا نگه دارید. برای مثل وقتی روی مبل دراز کشیده اید یک کوسن زیر پایتان بگذارید.

– کفش های راحت بپوشید و از کمربندهای تنگ و یا هر چیزی که ممکن است درصورت تورم فشاری ایجاد کند، استفاده نکنید.

اگر ورم صورت در بارداری ،پا یا دستهایتان ناگهانی و بیشتر از حدی بود که قبلا تجربه کرده اید، ممکن است به دارو درمانی نیاز داشته باشید. این مورد حتی می تواند نشانه ای از پره کلمپسی ( فشار خون بالای ناشی از بارداری ) باشد. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد فورا با ماما، پزشک یا بیمارستان تماس بگیرید.

فشار خون بالا در دوران بارداریدر صورت وقوع این رخداد شما حتما باید تحت بررسی های بیش تر قرار بگیرید زیرا این شرایط میتواند برای شما و کودکتان خطر ساز باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (8 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرح جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  برای درمان واریس پا بهترین راه درمان چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر mahboubeh جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  بین دو انگشت کوچک پا زخم ایجاد شده و درد داره،دلیلش چیست و باید چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر غزل جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  ساق پام درد میکنه و گاهی به رانها و مچ پامم میرسه البته همیشه درد ندارم اما گاهی بدون هیچ دلیلی یا بدون فعالیت سنگین خودبه خود این اتفاق میفته و اغلب یک پام اینجوریه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   درد پا ميتونه منشا عروقي يا عصبي و يا عضلاني بشه
   بهتره ويزيت شويد
 • تصویر کاربر افسانه دوشنبه ۳ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  ♥@£$@♡:
  من 15 ساله دیابت دارم و بعد از بدنیا اومدنه فرزندم که الان11 ماهش است کم کاری تیرویید گرفتم... تقریبا چهار روز میشه انگشت کوچیک پای سمت چپم حس بدی داره انگار با نخ دورشو بستم یا وسیله سنگینی روش هست وقتی صبح میشه بیحس و سنگینه... ولی بهش فشار میارم یا چیز تیزی میزنم کاملا حس میکنم بی حس نیست... درد یا تورم رنگ پریدگی یا حالت خواستی هم نداره...ممنون میشم جواب سوالمو بدین و راهنمایم کنین?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اگر پا سرده و رنگش پريده سريعا بايد به بيمارستان مراجعه كنيد. اما اگر اينطور نيست ممكنه درگيري عصب به خاطر ديابت باشه كه درمانش دارويي هست. به هر حال اگر ادامه داشت مراجعه بفرماييد.
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  بیمار 65 ساله... شهریور سال 96 در بیمارستان علوی با تشخیص گرفتگی عروق پا و وجود لخته خون بستری و بعد از دو روز مرخص شدند... دارودرمانی انجام شد و در سی تی اسکن انژیوگرافی اسفند 96 مشخص شد گرفتگی عروق بیشتر شده. پزشک بیمار در مشهد ، بیمار رو ارجاع به بیمارستان سینا تهران دادند. انژیوگرافی در تاریخ 1 اردیبهشت 97 انجام و درصد گرفتگی بالای عروق تشخیص دادند..بیمار دیابت ندارد.. پزشک بعد از انژیوگرافی اعلام کردند برای جراحی ،پزشک قلب بایستی مشاوره دهد.. درد و سوزش دارند... اقای دکتر برای درمان چه کاری انجام دهیم؟ بیمار چند ماهه درگیر این بیماری هستند...چه کاری انجام دهیم تا اندام حفظ و بیماری درمان شود؟

  شماره تماس در صورت خاموش بودن شماره اولی، 09153860424 پزشک طب سنتی در مشهد ، زالو درمانی را پیشنهاد دادند، ایا این روش تاثیر مثبت دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   بايد ابتدا مشاوره قلب شوند و در صورتيكه عروق قلب تنگي جدي نداشته باشد عمل شوند و در صورتيكه عروق قلب درگيري جدي داشته باشد بايد ابتدا براي ان كاري كرد . در كل اول بايد وضعيت قلب به سرعت مشخص شود
 • تصویر کاربر نوراحمد یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سوزش روی پای راست و درد شانه وماهیچه دست راست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  درد ساق پا از پشت ساق پا تا باسن که هنگام خواب شدید تر است .درد جابه جا میشود. موقع استراحت بعضی اوقات تیر میکشد .هنگام راه رفتن زیاد نمیشود.بیشتر از زانو به پایین است و داخل باسن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
   از نظر ديسك بين مهره اي توسط ارتوپد معاينه شويد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پگاه عسگري سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  من چند وقتي هست روي مچ پام زخم ميشه و مچ پام سياه شده و زخم ها قرمز
  ميخواستم بدونم علتش چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
   علل متفاوت است از انسداد شريان يا وريدد بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر میرزاخانی شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید مادر من حدود 40سال دیابت دارند میخواستم بدونم برای رگهای پاشون لازم به آنژیوگرافی هست ؟؟؟وخطری ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
   ‭0912 181 2518‬
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شهرام یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام بنده 30 سال سن دارم یه مدتیه لکه های ریزی روی پاهام ایجاد شده که وقتی زیاد روی پاهام می ایستم آن نواحی که لکه دارد دچار سوزش میشود. در پاهام زانو به پایین احساس خستگی می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر