دکتر محمد حسین نجفی

واریس در دوران بارداری بصورت پف کردن پاها نمود پیدا می کند و احتمال ترکیدن نزدیک سطح پوست را دارند. این ترکیدن چهره ی آبی یا بنفشی دارد که گاها شکل پر پیچ و تاب از رگها  به احتمال زیاد در پاها پدیدار می شود.

واریس در دوارن بارداری می تواند در دستگاه تناسلی مادر و سایر قسمت های بدن نیز دیده شود ( درواقع بواسیر همان رگهای درگیر در واریس ناحیه ی مقعد می باشد).

این عارضه احتمال دارد که ناراحتی ایجاد نکند و یا احساس سنگینی و درد را به پاهای شما بدهد. پوست اطراف رگ های واریسی ممکن است حالت خارش، گزگز کردن، یا احساس سوزش داشته باشد.  در اواخر روز، علائم تشدید می شوند؛ بویژه زمانیکه زیاد سر پا بایستید.

خطرات واریس در بارداریعلت واریس در دوران بارداری

اغلب زنان متوجه میشوند که در طول بارداری علائمشان تشدید می شود و بیماریشان در حال گسترش است. با بزرگ شدن رحم فشار روی رگ بزرگ سمت راست افزایش می یابد ( بزرگ سیاهرگ زیرین)، که سبب افزایش فشار در رگ های پا می شود.

سیاهرگ ها، رگهای خونی هستند که خون را از دورترین نقاط بدن به قلب میفرستند، بنابراین سیاهرگ های پا در خلاف جهت گرانش زمین عمل می کنند. در زمان بارداری مقدار خون بدنتان افزیش می یابد در واقع بار اضافی بر سیاهرگ های بدن وارد می شود. میزان پروژسترون نیز افزایش می یابد که سبب می شود دیواره ی رگ ها درحالت ریلکس باشند.

اگر این عارضه در سایر افراد خانواده وجود داشته است، به احتمال زیادتری شما را درگیر می کند. در زنان به احتمال بیشتری نسبت به مردان این شرایط بوجود خواهد آمد. همچنین بارداری های پیاپی و پیری نیز سبب تشدید این عارضه می شوند. اضافه وزن داشتن، بارداری دوقلو یا چند قلو و سرپا بودن برای مدت طولانی احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد.

خوشبختانه بعداز تولد کودک، واریس رو به بهبودی می گذارد ولی اگر چنین چیزی رخ نداد، راه های متنوعی برای درمان واریس پا وجود دارد.

علایم واریس در دوران بارداری

واریس پافرد مبتلا احتمالا متوجه رگ های کوچک در نزدیک سطح پوست، بخصوص درناحیه ی مچ پا، ساق پا یا صورت می شود که به این ها سیاهرگ های عنکبوتی می گویند؛ زیرا بصورت تار عنکبوت یا انشعاب دار از مرکز به بیرون می باشند ( اگرچه گاهی اوقات شبیه شاخه های درختان هستند و گاهی بصورت خط های باریک جدا و بدون الگوی مشخصی دیده می شوند). این عارضه ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند و معمولا بعداز زایمان بهبود می بابد.

عوارض واریس در دوران بارداری

واریس در دوران بارداری می تواند دردناک یا خارش داشته باشد و شاید ظاهر نا زیبایی ایجاد کند؛ اما عموما در کوتاه مدت بدون درد بوده و بنابراین درمان در صورت نیاز می تواند تا بعد از زایمان به تاخیر بیفتد.

خطرات واریس در دوران بارداری

درصد کمی از افراد مبتلا به واریس در دوارن بارداری دچار عارضه ی لخته ی خون در درنزدیکی رگ های سطحی می شوند؛شرایطی که ترومبوز رگ های سطحی نام دارد. زمانیکه این نوع از لخته بزرگتر شود، سیاهرگ سفت و طناب مانند خواهد شد. محل مورد نظر نیز قرمز، دردناک، گرم، ضعیف و شکننده خواهد شد.

این لخته ها مشکل جدی نیستند اما در صورت بروز،  این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید. گاهی محل  لخته عفونت می کند و فرد در این حالت دچار تب و سرماخوردگی خفیف خواهد شد. حتی ممکن است به درمان سریع با آنتی بیوتیک ها نیز نیاز باشد. اگر یکی از پاهای فرد متورم شود و یا درد داشته باشد یا پوستش در قسمت نزدیک به سیاهرگ تغییر رنگ دهد، باید با دکتر واریس پا درمیان بگذارد.

دکتر واریس پاترمبوز سطحی رگ را با شرایط خطرناک ترومبوز عمیق سیاهرگی (DVT) اشتباه نگیرید، DVT شرایطیست که در آن لخته ها در سیاهرگ های عمیق  بخصوص در پاها بزرگتر می شوند. بارداری احتمال ایجاد DVT را چه فرد واریس داشته باشد، چه نداشته باشد، افزایش می دهد؛ اما مشکل رایجی نیست.

شانس ابتلا به این عارضه در دوران بارداری یا هفته های بعد از آن تقریبا ۱ در۱۰۰۰ می باشد( زنانیکه ناهنجاری های انعقاد خون دارند یا مدت طولانی استراحت کرده اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند). افراد با این عارضه یا علائمی ندارند و یا بطور ناگهانی تورم دردناک در پاها، مچ پا و ران را حس خواهند کرد. اگر هرکدام از این علائم به سراغتان آمد فورا به متخصص واریس پا مراجعه کنید.

اگر برای وجود لخته مشکوک باشید، ارزیابی سونوگرافی ویژه ای برای بررسی ناحیه ی مورد نظر انجام دهید. اگر لخته ای وجود داشته باشد نیاز به بستری شدن و درمان دارویی برای رقیق سازی خون خواهید داشت.

لخته شدن خوناگر لخته ها را بدون درمان رها کنید، به سایر قسمت های بدن از جمله ریه ها حرکت کرده و شرایط سختی بنام آمبولی ریه ایجاد خواهد کرد که از علائمش می توان به نفس های کوتاه و دردناک، سرفه و گاهی سرفه های خونی، سرگیجه و افزایش ضربان قلب اشاره کرد.

درمان واریس در دوران بارداری

 • اجتناب از ایستادن طولانی مدت
 • اجتناب از نشستن روی پاهایتان
 • پرهیز از اضافه وزن زیاد که سبب افزایش فشار به پاها می شود.
 • برای تسکین درد و عوارض تا حد امکان پاها را بالا قرار دهید.

پوشیدن جوراب واریس در بارداری

 • از داروخانه ها ساپورت یا جوراب واریس تهیه کنید تا ماهیچه های پایتان را استحکام ببخشد.
 • هنگام خواب پاها را بالاتر از قلبتان نگه دارید، برای این کار میتوانید از بالش یا کتاب استفاده کنید.
 • ورزش های پا و سایر ورزش های پیش از تولد مانند پیاده روی و شنا را که همگی به بهبود جریان خون کمک میکنند، انجام دهید.

گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در حاملگی شامل دردهایی است که ناگهانی و شدید بوده و معمولا در ماهیچه های پشت ساق پا، کف پا و بخصوص شب هنگام رایج ترند.

گرفتگی ماهیچه ساق پادلیل ایجاد گرفتگی عضلات مشخص نمی باشد ولی گمان می رود که دلیل ایجاد آن در زنان باردار، وزن اضافی باشد که فرد متحمل می شود و این وزن اضافی سبب فشار و کشیدگی عضلات خواهد شد.

درمان گرفتگی عضلات پا در حاملگی

ورزش سبک ومنظم، بخصوص ورزش های ناحیه ی پا و مچ پا سبب بهبود گردش خون و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات خواهد شد. ورزش های زیر که مخصوص پا است را انجام دهید:

# ۳۰ مرتبه حرکت خم شدن و کشیدگی پا را به سمت بالا و پایین انجام دهید.

# ۸بار پا را به یک سمت و۸ بار به سمت دیگر بچرخانید.

# این حرکات را با پای دیگری نیز انجام دهید.

برای تسکین گرفتگی عضلات انگشتان پایتان را محکم به سمت مچ بکشید یا ماهیچه ی پا را خوب مالش دهید.

علت ورم دست در بارداری

ورم دست در بارداری

مچ، پا و دست ها در زمان بارداری اندکی متورم می شوند و دلیلش این امر می باشد که بدن فرد بیشتر از قبل مایعات دارد. در اواخر روز و بخصوص اگر فرد زیاد سر پا بوده باشد، این مایعات تمایل به جمع شدن در پایین ترین نواحی بدن دارند.  تورم ملایم برای کودک و مادر مضر نمی باشد فقط ایجاد ناراحتی کرده مثلا سبب می شود کفش های فرد برایش تنگ باشند.

راهکارهایی برای جلوگیری از ورم انگشتان دست و یا ورم پا در بارداری وجود دارد که برای تسکین ناراحتی ناشی از این آماس نیز موثرند. موارد زیر را رعایت کنید:

– اجتناب از ایستادن به مدت طولانی

– پایتان را هرچقدر می توانید بالا نگه دارید. برای مثل وقتی روی مبل دراز کشیده اید یک کوسن زیر پایتان بگذارید.

– کفش های راحت بپوشید و از کمربندهای تنگ و یا هر چیزی که ممکن است درصورت تورم فشاری ایجاد کند، استفاده نکنید.

اگر ورم صورت در بارداری ،پا یا دستهایتان ناگهانی و بیشتر از حدی بود که قبلا تجربه کرده اید، ممکن است به دارو درمانی نیاز داشته باشید. این مورد حتی می تواند نشانه ای از پره کلمپسی ( فشار خون بالای ناشی از بارداری ) باشد. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد فورا با ماما، پزشک یا بیمارستان تماس بگیرید.

فشار خون بالا در دوران بارداریدر صورت وقوع این رخداد شما حتما باید تحت بررسی های بیش تر قرار بگیرید زیرا این شرایط میتواند برای شما و کودکتان خطر ساز باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (8 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۲ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  راه درمان واریس پا الان یک هفته که ماهیچه پشت پای چپم گرفته سابقه واریس دارم راه درمانی که زود اثر داشته باشه رو بهم بگید چون راه رفتن برام مشکله
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۲ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   راه درمان سریع وجود ندارد

   سونو انجام دهید تا لخته بررسی شود چون درد دارید و  مراجعه دکنید

 • تصویر کاربر افتخاری دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  پای من هم سردی داره هم گاهی اعصاب انگشتان به شدت تیر میکشه و حدود یک ماه هست که درد شدید همراه سوزش در پاشنه پای راست دارم راهنمایی بفرمایید چه کنم من زن ۵۷ساله و دیابت و فشار خون ندارم هیچ مشکل قلبی هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بهتره نوار عصب عصله انجام دهید

   احتمالا اعصاب درگیره

   اگر هم اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر صمدی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر بنده در هفته ۱۷ بارداری هستم.از سالها قبل دچار واریس شدید هستم و از جراب سری۵۰۰ استفاده میکنم.البته رگها از داخل آسیبی ندیدن هنوز.سوالم این‌هست که استفاده از این آمپول چقدر برای من ضرورت داره؟آیا اصلا ضرورت داره؟یک دکتر متخصص زنان برام‌تجویز کردن‌و یک پزشک‌متخصص زنان‌دیگر چیزی در این‌م‌رد نگفتن.البته من به ایشون خیلی توضیحی ندادم در مورد شرایط واریسم.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   عکس داروتون رو بفرستید

 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مرد هستم سی ساله کارمند طول روز زیاد رو صندلی میشینم.مدت یکسال که دانه های ریز قهوه ای بدون هیچ گونه درد و خارش و اذیت رو ساق پا و نزديك نچ پا ظاهر شده متخصص پوست مراجعه کردم گفتن از نشستن زیاد هست و ی پماد دادن ک تغيير خاصی نکرد.ایا مبتلا ب واریس شدم و نگران کننده است؟چه اقداماتي باید انجام دهم؟ سلام وقت بخیر مرد هستم سی ساله کارمند طول روز زیاد رو صندلی میشینم.مدت یکسال که دانه های ریز قهوه ای بدون هیچ گونه درد و خارش و اذیت رو ساق پا و نزديك نچ پا ظاهر شده متخصص پوست مراجعه کردم گفتن از نشستن زیاد هست و ی پماد دادن ک تغيير خاصی نکرد.ایا مبتلا ب واریس شدم و نگران کننده است؟چه اقداماتي باید انجام دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه واریس باشه 

   باید معاینه و سونو شوید

 • تصویر کاربر سلیمان چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده از استان گلستان و از شهرستان آق قلا مزاحم شدم پاهای پدرم در سیل اخیر سیاه شد و عفونت کرد وبعد سیل پدرم را به بیمارستان بردم ودکتر اورتوپد گفت که باید قطع بشه چون عروق پاهای پدرم گرفته و درمان نمیشه کرد گفتند اگر رگهاش باز بود احتیاجی به قطع نبود سوالم اینه که امکان باز کردن رگهای پدر هست اگر باشه من میارم تا ویزیت کنین هر جا باشین فرقی نداره سن پدرم ۸۵ سالشه و سابقه دییابت هم نداره ممنون از شما دکتر جان منتظر جوابم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بستگی به شدت گرفتگی داره

   باید سی دی دیده شود

 • تصویر کاربر زهره چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  مادری دارم ۸۰ ساله دارای دیابت و زخم پای دیابتی چند هفته ای است که زخم پا عود کرده و درد فراوان دارن ۲ بار انژیو کردن ولی هر دفعه گفته شد به دلیل طولانی بودن گرفتگی رگ پا امکان باز شدن ان نیست و در اخرین نوبت دکتر معالج پیشنهاد جراحی باز و پیوند رگ مصنوعی را دادند از نظر شما چه راهی برای درمان مناسب تر است لطفا زودتر پاسخ بدین چون هر روز که میگذره زخم وخیم تر و درد بیشتر میشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید سی دی انژیو و بیمار دیده شوند تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید مادرم دچار گرفتگی عروق پا شده اند تحت نظر فوق تخصص کلیه هستند و دارو تجویز کرده اند شبها از درد پاش نمیتونه بخوابه میترسیم اگه انژیو بشه کلیه هاش دیالیزی بشه خواهشا راهنماییمون کنید که موقت چه دارویی مصرف کنه تا شبها راحت بتونه بخوابه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اگر کراتینین بالا هست ریسک این مساله وجود داره

 • تصویر کاربر غزنوی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من خانمی 31 ساله هستم، یک ماه پیش ران پای راستم گرفت به طوری که پام بی حس شد و درد در تمام پایم پخش شد یک روز و نیم نمیتونستم راه برم و درد چنان زیاد بود که برای تکان دادن پام مجبور بودم به کمک دستام حرکتشان بدهم که این هم حتی همراه با درد شدید بود، به طوری که حتی در خواب هم درد رو حس میگردم، یک حرکت ناگهانی تیر شدیدا به پایم وارد میکرد به حدی که اشکم در میآید در کل احساس میگردم وزنه ای به پام اویزونه تا اینکه عذر خواهم پریود شدم و درد پام برطرف شد، حالا این ماه در ایام پریودم این درد دوباره به سراغم اومد اینکار پای چپم رو درگیر کرد به طوری که 4 روز میلنگم، دو روز اول کف پا بود الان درد روی انگشتانم هست و به عینه میبینم رگ روی انگشتم کمی متورم هست و راه رفتنم همراه با درد میباشد
  از شما راهنمایی میخوام، ممنون که وقتتون رو در اختیارم گذاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب پا در مسیر درگیره

   به دکتر نعز و اعصاب مراجعه کنید و نوار عصب عضله انجام دهید

 • تصویر کاربر اکبرفتوحی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام.خدمت دکتر محترم.در تاریخ 9819پای راست برادر 30 ساله در اثر اتفاق پرش خودرو در دنده یک بین ماشین و دیوار کوبیده شد.در حال حاضر بعلت نبود دکتر عروق با تاخیر 20 ساعته در بیمارستان شهدا تجریش رسانده شد و در حال مداوا می باشد.لذا لازم بذکر می باشد که پا شکستگی ندارد.لذا خواهشمندم پیام بنده را مشاهده و با بنده جهت ویزیت هماهنگ کنید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   جهت ویزیت باید با تلفن نطب تماس بگیرید

 • تصویر کاربر کاظم جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  پای راستم انگشتان پاتاباسن evmشدیددارد رگهای پام بیش ازاندازه رشد دارندطوری که درساق پام احساس میکنم داره استخوان پام له میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   شما نارسایی و احتمالا تنگی وریدی دارید

   باید مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟