دکتر محمد حسین نجفی

واریس در دوران بارداری بصورت پف کردن پاها نمود پیدا می کند و احتمال ترکیدن نزدیک سطح پوست را دارند. این ترکیدن چهره ی آبی یا بنفشی دارد که گاها شکل پر پیچ و تاب از رگها  به احتمال زیاد در پاها پدیدار می شود.

واریس در دوارن بارداری می تواند در دستگاه تناسلی مادر و سایر قسمت های بدن نیز دیده شود ( درواقع بواسیر همان رگهای درگیر در واریس ناحیه ی مقعد می باشد).

این عارضه احتمال دارد که ناراحتی ایجاد نکند و یا احساس سنگینی و درد را به پاهای شما بدهد. پوست اطراف رگ های واریسی ممکن است حالت خارش، گزگز کردن، یا احساس سوزش داشته باشد.  در اواخر روز، علائم تشدید می شوند؛ بویژه زمانیکه زیاد سر پا بایستید.

خطرات واریس در بارداریعلت واریس در دوران بارداری

اغلب زنان متوجه میشوند که در طول بارداری علائمشان تشدید می شود و بیماریشان در حال گسترش است. با بزرگ شدن رحم فشار روی رگ بزرگ سمت راست افزایش می یابد ( بزرگ سیاهرگ زیرین)، که سبب افزایش فشار در رگ های پا می شود.

سیاهرگ ها، رگهای خونی هستند که خون را از دورترین نقاط بدن به قلب میفرستند، بنابراین سیاهرگ های پا در خلاف جهت گرانش زمین عمل می کنند. در زمان بارداری مقدار خون بدنتان افزیش می یابد در واقع بار اضافی بر سیاهرگ های بدن وارد می شود. میزان پروژسترون نیز افزایش می یابد که سبب می شود دیواره ی رگ ها درحالت ریلکس باشند.

اگر این عارضه در سایر افراد خانواده وجود داشته است، به احتمال زیادتری شما را درگیر می کند. در زنان به احتمال بیشتری نسبت به مردان این شرایط بوجود خواهد آمد. همچنین بارداری های پیاپی و پیری نیز سبب تشدید این عارضه می شوند. اضافه وزن داشتن، بارداری دوقلو یا چند قلو و سرپا بودن برای مدت طولانی احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد.

خوشبختانه بعداز تولد کودک، واریس رو به بهبودی می گذارد ولی اگر چنین چیزی رخ نداد، راه های متنوعی برای درمان واریس پا وجود دارد.

علایم واریس در دوران بارداری

واریس پافرد مبتلا احتمالا متوجه رگ های کوچک در نزدیک سطح پوست، بخصوص درناحیه ی مچ پا، ساق پا یا صورت می شود که به این ها سیاهرگ های عنکبوتی می گویند؛ زیرا بصورت تار عنکبوت یا انشعاب دار از مرکز به بیرون می باشند ( اگرچه گاهی اوقات شبیه شاخه های درختان هستند و گاهی بصورت خط های باریک جدا و بدون الگوی مشخصی دیده می شوند). این عارضه ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند و معمولا بعداز زایمان بهبود می بابد.

عوارض واریس در دوران بارداری

واریس در دوران بارداری می تواند دردناک یا خارش داشته باشد و شاید ظاهر نا زیبایی ایجاد کند؛ اما عموما در کوتاه مدت بدون درد بوده و بنابراین درمان در صورت نیاز می تواند تا بعد از زایمان به تاخیر بیفتد.

خطرات واریس در دوران بارداری

درصد کمی از افراد مبتلا به واریس در دوارن بارداری دچار عارضه ی لخته ی خون در درنزدیکی رگ های سطحی می شوند؛شرایطی که ترومبوز رگ های سطحی نام دارد. زمانیکه این نوع از لخته بزرگتر شود، سیاهرگ سفت و طناب مانند خواهد شد. محل مورد نظر نیز قرمز، دردناک، گرم، ضعیف و شکننده خواهد شد.

این لخته ها مشکل جدی نیستند اما در صورت بروز،  این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید. گاهی محل  لخته عفونت می کند و فرد در این حالت دچار تب و سرماخوردگی خفیف خواهد شد. حتی ممکن است به درمان سریع با آنتی بیوتیک ها نیز نیاز باشد. اگر یکی از پاهای فرد متورم شود و یا درد داشته باشد یا پوستش در قسمت نزدیک به سیاهرگ تغییر رنگ دهد، باید با دکتر واریس پا درمیان بگذارد.

دکتر واریس پاترمبوز سطحی رگ را با شرایط خطرناک ترومبوز عمیق سیاهرگی (DVT) اشتباه نگیرید، DVT شرایطیست که در آن لخته ها در سیاهرگ های عمیق  بخصوص در پاها بزرگتر می شوند. بارداری احتمال ایجاد DVT را چه فرد واریس داشته باشد، چه نداشته باشد، افزایش می دهد؛ اما مشکل رایجی نیست.

شانس ابتلا به این عارضه در دوران بارداری یا هفته های بعد از آن تقریبا ۱ در۱۰۰۰ می باشد( زنانیکه ناهنجاری های انعقاد خون دارند یا مدت طولانی استراحت کرده اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند). افراد با این عارضه یا علائمی ندارند و یا بطور ناگهانی تورم دردناک در پاها، مچ پا و ران را حس خواهند کرد. اگر هرکدام از این علائم به سراغتان آمد فورا به متخصص واریس پا مراجعه کنید.

اگر برای وجود لخته مشکوک باشید، ارزیابی سونوگرافی ویژه ای برای بررسی ناحیه ی مورد نظر انجام دهید. اگر لخته ای وجود داشته باشد نیاز به بستری شدن و درمان دارویی برای رقیق سازی خون خواهید داشت.

لخته شدن خوناگر لخته ها را بدون درمان رها کنید، به سایر قسمت های بدن از جمله ریه ها حرکت کرده و شرایط سختی بنام آمبولی ریه ایجاد خواهد کرد که از علائمش می توان به نفس های کوتاه و دردناک، سرفه و گاهی سرفه های خونی، سرگیجه و افزایش ضربان قلب اشاره کرد.

درمان واریس در دوران بارداری

 • اجتناب از ایستادن طولانی مدت
 • اجتناب از نشستن روی پاهایتان
 • پرهیز از اضافه وزن زیاد که سبب افزایش فشار به پاها می شود.
 • برای تسکین درد و عوارض تا حد امکان پاها را بالا قرار دهید.

پوشیدن جوراب واریس در بارداری

 • از داروخانه ها ساپورت یا جوراب واریس تهیه کنید تا ماهیچه های پایتان را استحکام ببخشد.
 • هنگام خواب پاها را بالاتر از قلبتان نگه دارید، برای این کار میتوانید از بالش یا کتاب استفاده کنید.
 • ورزش های پا و سایر ورزش های پیش از تولد مانند پیاده روی و شنا را که همگی به بهبود جریان خون کمک میکنند، انجام دهید.

گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در حاملگی شامل دردهایی است که ناگهانی و شدید بوده و معمولا در ماهیچه های پشت ساق پا، کف پا و بخصوص شب هنگام رایج ترند.

گرفتگی ماهیچه ساق پادلیل ایجاد گرفتگی عضلات مشخص نمی باشد ولی گمان می رود که دلیل ایجاد آن در زنان باردار، وزن اضافی باشد که فرد متحمل می شود و این وزن اضافی سبب فشار و کشیدگی عضلات خواهد شد.

درمان گرفتگی عضلات پا در حاملگی

ورزش سبک ومنظم، بخصوص ورزش های ناحیه ی پا و مچ پا سبب بهبود گردش خون و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات خواهد شد. ورزش های زیر که مخصوص پا است را انجام دهید:

# ۳۰ مرتبه حرکت خم شدن و کشیدگی پا را به سمت بالا و پایین انجام دهید.

# ۸بار پا را به یک سمت و۸ بار به سمت دیگر بچرخانید.

# این حرکات را با پای دیگری نیز انجام دهید.

برای تسکین گرفتگی عضلات انگشتان پایتان را محکم به سمت مچ بکشید یا ماهیچه ی پا را خوب مالش دهید.

علت ورم دست در بارداری

ورم دست در بارداری

مچ، پا و دست ها در زمان بارداری اندکی متورم می شوند و دلیلش این امر می باشد که بدن فرد بیشتر از قبل مایعات دارد. در اواخر روز و بخصوص اگر فرد زیاد سر پا بوده باشد، این مایعات تمایل به جمع شدن در پایین ترین نواحی بدن دارند.  تورم ملایم برای کودک و مادر مضر نمی باشد فقط ایجاد ناراحتی کرده مثلا سبب می شود کفش های فرد برایش تنگ باشند.

راهکارهایی برای جلوگیری از ورم انگشتان دست و یا ورم پا در بارداری وجود دارد که برای تسکین ناراحتی ناشی از این آماس نیز موثرند. موارد زیر را رعایت کنید:

– اجتناب از ایستادن به مدت طولانی

– پایتان را هرچقدر می توانید بالا نگه دارید. برای مثل وقتی روی مبل دراز کشیده اید یک کوسن زیر پایتان بگذارید.

– کفش های راحت بپوشید و از کمربندهای تنگ و یا هر چیزی که ممکن است درصورت تورم فشاری ایجاد کند، استفاده نکنید.

اگر ورم صورت در بارداری ،پا یا دستهایتان ناگهانی و بیشتر از حدی بود که قبلا تجربه کرده اید، ممکن است به دارو درمانی نیاز داشته باشید. این مورد حتی می تواند نشانه ای از پره کلمپسی ( فشار خون بالای ناشی از بارداری ) باشد. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد فورا با ماما، پزشک یا بیمارستان تماس بگیرید.

فشار خون بالا در دوران بارداریدر صورت وقوع این رخداد شما حتما باید تحت بررسی های بیش تر قرار بگیرید زیرا این شرایط میتواند برای شما و کودکتان خطر ساز باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (8 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریبا سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام
  پاهای همسرم به علت دیابت دچارگرفتگی شده و علایم کبودی در پای چپ مشهوده ، (بدون زخم) ، لطفا راهنمایی بفرمایید????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بیمار باید معاینه و سونو داپلر شوند

   به این شکل نمیشه نظر داد

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بیمار باید معاینه و سونو داپلر شوند

   به این شکل نمیشه نظر داد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام خانمی 43ساله هستم که مدتی هست از بی حسی پا و همزمان با آن فشار شدیدی ب قلبم وارد میشود رنج میبرم به دکتر مراجعه کردم اکو گرفت گفت مقداری دریچه ی قلبت گشاد شده که چیز خاصی نیست گامااسکن هم دادم گفتن رگ گرفته نداری.. چندبار ب دکتر گفتم از بی حسی پای چپ خیلی رنج میبرم ولی توجهی نکرد گفت برو ارتوپد.. ارتوپد هم عکس گرفت گفت سالمه.. بخدا خواب ندارم جوری بی حس وداغ میشه که نفسم می بره اون موقعه نفس عمیق و نمیتونم بکشم نفس کم میارم تورو خدا راهنماییم کنید چکار کنم..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Amir شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  بعداز جراحی مغز دچار دی وی تی در ناحیه ساق پاشدم, انکساپارین استفادهمیکنم ولی همچنان درد فراوان درناحیه ساق وپشت ران دارم, دیگر راه رفتن هم برایم سخت است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه نارسایی وریدی دارید چون لخته خیلی زود حل نیشه

 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من مادرم ک 42 ساله هستن، به مدت یک سال هست در اثر مسافرت 7 ساعته دچار DVT در قسمت پای چپ شدن، که چند بار به دکتر مراجعه کردیم فقط جوراب واریس و یک نوع قرص تجویز کردند، ولی تا هنوز نتیجه مطلوب که صحت یاب شوند به دست نیامده، آیا در اثر ماساژ دادن میشود ک بندش خون باز شود؟ یا عمل ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه انسداد یا نارسایی وریدی باشه

   باید ویزیت و معاینه شوند

 • تصویر کاربر بیگی یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر، آقای دکتر ماه پیش عمل هموروعید شدم سه هفته بعد پادرد شدید گرفتم پای چپم ورم کرده بود سونوگرافی شدم تشخیص لختگی خون داده شد 5روز بیمارستان بستری شدم و هر روز دوتا امپول دور نافم میزدن و دو روز قبل از مرخصی همراه با امپول قرص اکسابین 15میلی تجویز کردن که مصرف میکردم و الانم که حدود دو هفتست که مرخص شدم هر 12ساعت استفاده میکنم، دیروز مجددا سونوگرافی شدم هنوز لخته خون در پام هست. دکتر گفتن نباید فعالیت کنم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید که چه مدت طول میکشه تا این لخته برطرف بشه؟ آیا حرکت و فعالیت من باعث حرکت این لخته میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ۲ تا ۳ هفته

   اوایل و هفته اول بله

   بعد از ان نه

 • تصویر کاربر پروین جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  باسلام دکتر من دو سال پیش دچارdvtشدید شدم و 10روز بستری بودم تا بهترشدن و در این دوسال قرص ریواکسبان مصرف میکردم اما ده روز پیش دوباره دچارdvtشدم و باز هم دوهفته بستری و هپارین تزریق شدم و قرص هایم به وارفارین تغییر کردوبعد از ترخیص با ازمایشptبرابر1.15هستم و دارای سرگیجه های شدید هنگام دراز کشیدن وبلند شدن هستم وکم خونی لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   Ptمناسب نیست

   باید دوز وارفارین بالا بره

   شاید دچار امبولی شدید باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Nedadavarzani یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  میخواستم بدونم چرا دکتر قلبم قرص اسپرنولاکتون میده و نمیزاره من قطعش کنم سلام آقای دکتر میخواستم بدونم نزدیک نه ماه قرص زالرتو 20 میخورم این قرص عوارض نداره دکترم میگه تا یک سال باید بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

   حتما نارسایی قلبی و اریتمی دارید

 • تصویر کاربر نسرین دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  پاهام ورم شدید داره حدود چند ماهه آزمایش و تست ورزش و اکو کردم گفتن چیری نیست نمیدونم باید به چه دکتری مراجعه کنم خوایتم راهنمایی کنید تخصص شما هست و یا کجا و به کی مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه نارسایی وریدی باشه

   باید جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من یک ماه شب که میخام بخوابم از دردساق پای چپم رنج میبرم چکار کنم مشکل چیه ایت ربط به قلبم دارد اخه استخوانهای فکمم د
  رد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید

   بدون معاینه در مورد منشا درد نمیشه نظر داد

 • تصویر کاربر بیوک یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  مدتیه هرچند وقت چند روزی کف پاهایم قرمز میشه قرمزی خیلی زیاده انگار که خونریزی شده وخیلی هم میسوزد وگر گز میکنه و همینطور همراه با درد تا زانو میباشد خواهش میکنم علتش را بگویید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل گشادی عروق هست

   به متخصص پوست مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟