دکتر محمد حسین نجفی

واریس در دوران بارداری بصورت پف کردن پاها نمود پیدا می کند و احتمال ترکیدن نزدیک سطح پوست را دارند. این ترکیدن چهره ی آبی یا بنفشی دارد که گاها شکل پر پیچ و تاب از رگها  به احتمال زیاد در پاها پدیدار می شود.

واریس در دوارن بارداری می تواند در دستگاه تناسلی مادر و سایر قسمت های بدن نیز دیده شود ( درواقع بواسیر همان رگهای درگیر در واریس ناحیه ی مقعد می باشد).

این عارضه احتمال دارد که ناراحتی ایجاد نکند و یا احساس سنگینی و درد را به پاهای شما بدهد. پوست اطراف رگ های واریسی ممکن است حالت خارش، گزگز کردن، یا احساس سوزش داشته باشد.  در اواخر روز، علائم تشدید می شوند؛ بویژه زمانیکه زیاد سر پا بایستید.

خطرات واریس در بارداریعلت واریس در دوران بارداری

اغلب زنان متوجه میشوند که در طول بارداری علائمشان تشدید می شود و بیماریشان در حال گسترش است. با بزرگ شدن رحم فشار روی رگ بزرگ سمت راست افزایش می یابد ( بزرگ سیاهرگ زیرین)، که سبب افزایش فشار در رگ های پا می شود.

سیاهرگ ها، رگهای خونی هستند که خون را از دورترین نقاط بدن به قلب میفرستند، بنابراین سیاهرگ های پا در خلاف جهت گرانش زمین عمل می کنند. در زمان بارداری مقدار خون بدنتان افزیش می یابد در واقع بار اضافی بر سیاهرگ های بدن وارد می شود. میزان پروژسترون نیز افزایش می یابد که سبب می شود دیواره ی رگ ها درحالت ریلکس باشند.

اگر این عارضه در سایر افراد خانواده وجود داشته است، به احتمال زیادتری شما را درگیر می کند. در زنان به احتمال بیشتری نسبت به مردان این شرایط بوجود خواهد آمد. همچنین بارداری های پیاپی و پیری نیز سبب تشدید این عارضه می شوند. اضافه وزن داشتن، بارداری دوقلو یا چند قلو و سرپا بودن برای مدت طولانی احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد.

خوشبختانه بعداز تولد کودک، واریس رو به بهبودی می گذارد ولی اگر چنین چیزی رخ نداد، راه های متنوعی برای درمان واریس پا وجود دارد.

علایم واریس در دوران بارداری

واریس پافرد مبتلا احتمالا متوجه رگ های کوچک در نزدیک سطح پوست، بخصوص درناحیه ی مچ پا، ساق پا یا صورت می شود که به این ها سیاهرگ های عنکبوتی می گویند؛ زیرا بصورت تار عنکبوت یا انشعاب دار از مرکز به بیرون می باشند ( اگرچه گاهی اوقات شبیه شاخه های درختان هستند و گاهی بصورت خط های باریک جدا و بدون الگوی مشخصی دیده می شوند). این عارضه ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند و معمولا بعداز زایمان بهبود می بابد.

عوارض واریس در دوران بارداری

واریس در دوران بارداری می تواند دردناک یا خارش داشته باشد و شاید ظاهر نا زیبایی ایجاد کند؛ اما عموما در کوتاه مدت بدون درد بوده و بنابراین درمان در صورت نیاز می تواند تا بعد از زایمان به تاخیر بیفتد.

خطرات واریس در دوران بارداری

درصد کمی از افراد مبتلا به واریس در دوارن بارداری دچار عارضه ی لخته ی خون در درنزدیکی رگ های سطحی می شوند؛شرایطی که ترومبوز رگ های سطحی نام دارد. زمانیکه این نوع از لخته بزرگتر شود، سیاهرگ سفت و طناب مانند خواهد شد. محل مورد نظر نیز قرمز، دردناک، گرم، ضعیف و شکننده خواهد شد.

این لخته ها مشکل جدی نیستند اما در صورت بروز،  این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید. گاهی محل  لخته عفونت می کند و فرد در این حالت دچار تب و سرماخوردگی خفیف خواهد شد. حتی ممکن است به درمان سریع با آنتی بیوتیک ها نیز نیاز باشد. اگر یکی از پاهای فرد متورم شود و یا درد داشته باشد یا پوستش در قسمت نزدیک به سیاهرگ تغییر رنگ دهد، باید با دکتر واریس پا درمیان بگذارد.

دکتر واریس پاترمبوز سطحی رگ را با شرایط خطرناک ترومبوز عمیق سیاهرگی (DVT) اشتباه نگیرید، DVT شرایطیست که در آن لخته ها در سیاهرگ های عمیق  بخصوص در پاها بزرگتر می شوند. بارداری احتمال ایجاد DVT را چه فرد واریس داشته باشد، چه نداشته باشد، افزایش می دهد؛ اما مشکل رایجی نیست.

شانس ابتلا به این عارضه در دوران بارداری یا هفته های بعد از آن تقریبا ۱ در۱۰۰۰ می باشد( زنانیکه ناهنجاری های انعقاد خون دارند یا مدت طولانی استراحت کرده اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند). افراد با این عارضه یا علائمی ندارند و یا بطور ناگهانی تورم دردناک در پاها، مچ پا و ران را حس خواهند کرد. اگر هرکدام از این علائم به سراغتان آمد فورا به متخصص واریس پا مراجعه کنید.

اگر برای وجود لخته مشکوک باشید، ارزیابی سونوگرافی ویژه ای برای بررسی ناحیه ی مورد نظر انجام دهید. اگر لخته ای وجود داشته باشد نیاز به بستری شدن و درمان دارویی برای رقیق سازی خون خواهید داشت.

لخته شدن خوناگر لخته ها را بدون درمان رها کنید، به سایر قسمت های بدن از جمله ریه ها حرکت کرده و شرایط سختی بنام آمبولی ریه ایجاد خواهد کرد که از علائمش می توان به نفس های کوتاه و دردناک، سرفه و گاهی سرفه های خونی، سرگیجه و افزایش ضربان قلب اشاره کرد.

درمان واریس در دوران بارداری

 • اجتناب از ایستادن طولانی مدت
 • اجتناب از نشستن روی پاهایتان
 • پرهیز از اضافه وزن زیاد که سبب افزایش فشار به پاها می شود.
 • برای تسکین درد و عوارض تا حد امکان پاها را بالا قرار دهید.

پوشیدن جوراب واریس در بارداری

 • از داروخانه ها ساپورت یا جوراب واریس تهیه کنید تا ماهیچه های پایتان را استحکام ببخشد.
 • هنگام خواب پاها را بالاتر از قلبتان نگه دارید، برای این کار میتوانید از بالش یا کتاب استفاده کنید.
 • ورزش های پا و سایر ورزش های پیش از تولد مانند پیاده روی و شنا را که همگی به بهبود جریان خون کمک میکنند، انجام دهید.

گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در حاملگی شامل دردهایی است که ناگهانی و شدید بوده و معمولا در ماهیچه های پشت ساق پا، کف پا و بخصوص شب هنگام رایج ترند.

گرفتگی ماهیچه ساق پادلیل ایجاد گرفتگی عضلات مشخص نمی باشد ولی گمان می رود که دلیل ایجاد آن در زنان باردار، وزن اضافی باشد که فرد متحمل می شود و این وزن اضافی سبب فشار و کشیدگی عضلات خواهد شد.

درمان گرفتگی عضلات پا در حاملگی

ورزش سبک ومنظم، بخصوص ورزش های ناحیه ی پا و مچ پا سبب بهبود گردش خون و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات خواهد شد. ورزش های زیر که مخصوص پا است را انجام دهید:

# ۳۰ مرتبه حرکت خم شدن و کشیدگی پا را به سمت بالا و پایین انجام دهید.

# ۸بار پا را به یک سمت و۸ بار به سمت دیگر بچرخانید.

# این حرکات را با پای دیگری نیز انجام دهید.

برای تسکین گرفتگی عضلات انگشتان پایتان را محکم به سمت مچ بکشید یا ماهیچه ی پا را خوب مالش دهید.

علت ورم دست در بارداری

ورم دست در بارداری

مچ، پا و دست ها در زمان بارداری اندکی متورم می شوند و دلیلش این امر می باشد که بدن فرد بیشتر از قبل مایعات دارد. در اواخر روز و بخصوص اگر فرد زیاد سر پا بوده باشد، این مایعات تمایل به جمع شدن در پایین ترین نواحی بدن دارند.  تورم ملایم برای کودک و مادر مضر نمی باشد فقط ایجاد ناراحتی کرده مثلا سبب می شود کفش های فرد برایش تنگ باشند.

راهکارهایی برای جلوگیری از ورم انگشتان دست و یا ورم پا در بارداری وجود دارد که برای تسکین ناراحتی ناشی از این آماس نیز موثرند. موارد زیر را رعایت کنید:

– اجتناب از ایستادن به مدت طولانی

– پایتان را هرچقدر می توانید بالا نگه دارید. برای مثل وقتی روی مبل دراز کشیده اید یک کوسن زیر پایتان بگذارید.

– کفش های راحت بپوشید و از کمربندهای تنگ و یا هر چیزی که ممکن است درصورت تورم فشاری ایجاد کند، استفاده نکنید.

اگر ورم صورت در بارداری ،پا یا دستهایتان ناگهانی و بیشتر از حدی بود که قبلا تجربه کرده اید، ممکن است به دارو درمانی نیاز داشته باشید. این مورد حتی می تواند نشانه ای از پره کلمپسی ( فشار خون بالای ناشی از بارداری ) باشد. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد فورا با ماما، پزشک یا بیمارستان تماس بگیرید.

فشار خون بالا در دوران بارداریدر صورت وقوع این رخداد شما حتما باید تحت بررسی های بیش تر قرار بگیرید زیرا این شرایط میتواند برای شما و کودکتان خطر ساز باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (8 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مدتیه کف پای راستم بین انگشت دوم و سوم تقریبا برای چند ثانیه خیلی شدید تیر میکشه و ول میکنه باز بعد چند دقیقه یا یه ساعت همینطور میشه گاهی اوقات مثلا اینکه در یک روز چندین بار و روز بعد همینطور این اتفاق میوفته وگاهی هفتها مشکلی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب پا درگیره

   جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر یکتا یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  با سلام شوهرم سال گذشته آمپی سیلین تزریق کردن که حساسیت داشتن و به گفته دکتر بیمارستان دچار شوک قلبی شد خیلی عوارض و مشکلات پیش اومد و دچار ترس و اختلال پنیک شد در صورتی که تمام آزمایشات و سونوگرافی و اکوی قلب تخصصی و نوار مغز و ام ار ای مغزش سالم هست خداروشکر تمام عوارضی که پیش آمد رو به بهبودیه ولی مشکل ورم پا داره یکساله و در حال بیشتر شدنه هیچ علایم دیگه ای نداره و دارویی هم مصرف نمیکنه میشه راهنمایی کنین که چکار کنیم بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ورم میتونه ناشی از مشکل قلب کلیه تیرویید واریس و .. باشه

   بیمار باید معاینه شود و مدارک دیده شوند

 • تصویر کاربر عابدی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  من وارفارین میخورم و میخواستم بپرسم آیا با قهوه تلخ تداخل دارد یا خیر ؟ و آیا میتونم روزی یک لیوان کوچک قهوه تلخ بخورم یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بله

   ولی همیشه به مقدار مشخص میل کنید و در چند هفته اول مصرف pt روهر هفته یا ۱۰ روز چک کنید

   البته تداخل جدی ندارند

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بله

   ولی همیشه به مقدار مشخص میل کنید و در چند هفته اول مصرف pt روهر هفته یا ۱۰ روز چک کنید

   البته تداخل جدی نداره

   ولی در برخی ممکنه اثر وارفارین رو تشدید کنه و باعث خونریزی بشه

   پس بهتره هر هفته ptچک کنید تا ptبر اساس مقدار مصرف کافیین کنترل شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ساینا جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام
  یکی از پا هایم در زمان تولد به بعد از پای دیگرم کم جان تر و استخوانی تر است این علت زدن امپول به اشتباه در جای دیگر ی از باسنم درزمانی که ۵ یا ۶ سال داشتم .ایا می شود اصلاح کرد؟
  پایم ماهیچه دارد ولی خیلی کمتر از پای کناریم هست و طوری شده که پایم ۲ سانت از پای کناریم کوتاه تر است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام.باید با دکتر مغز و افصاب و ارتوپد مشورت کنید 

   در تخصص من نیست

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام.من همین امشب ازدکترحسن راوری پرسیدم اصلانگفتن درددست چپ به خاطرآمبولی ریه است گفت مهم نیس وبرای سفتی وسنگینی پای چپم جوراب کشی ویه نوع پمادتجویزکردن ازدکترپرسیدم مگه نبایدبرای لخته شدن خون چیزی تزریق کنین یاراشویه جوری بازکنین گفت اون برای کسایی است که آمبولی ریه ندارن یعنی آقای دکترمن اگرآمبولی ریه داشته باشم جراح عروق نمیتواندبادارومن ودرمان کنه؟اگرآمبولی ریه داشته باشم به همراه دی وی تی پای چپ باداروی ریواروکسابان درمان میشم یانه.ضمن اینکه پاها ودستام هم خیلی سردمیشه وخواب میره.یعنی بااین داروخیالم راحت باشه که خوب میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   در موارد حاد اگر تشخیص مسجل شود درمان دارویی لازم است

   منتها به این شکل نمیشه در مورد شرایط شما نظر داد

   حتما دلیلی داشته که دارو تجویز نشده

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

 • تصویر کاربر Saeidsafi یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت دکتر نجفی عزیز
  پدر من بیمار شما هستن و اخیرا که توسط شما ویزیت شدن متوجه گرفتگی عروق پاشدین که ما رو به دکتر مطلوب معرفی کردین که ایشون پس از آنژیو پلاستی متوجه گرفتی هفت رگ پا شدن
  اما برای هر رگ بالاتر از سی میلیون درخواست دستمزد کردن که ما توانایی پرداخت همچین مبلغی را نداریم میخواستم سوال کنم دکتر دیگه نمیشناسین که دستمزد کمتری بگیرنن یا خود شما انجام نمیدین؟؟با تشکر????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   به بیمارستان سینا مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  بعد از عمل باز عروق پا درد همچنان شدید وقیر قابل تحمل است به من کمک کنید از درد راحت بشوم الان دو هفته از عمل گزشته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکتهوعلت درد چیز دیگری باشه یا عوارض ایجاد شده باشه

   باید معاینه شوید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام. چند وقته که وقتی روی پاهام میشینم پای چپم بعد از چند دقیقه دچار گرفتی و درد میشه و بعد از بلند شدن و جابجا کردن درد از بین میره در حالی که ایستاده و در حال حرکت این درد احساس نمیشه. لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا تنگی کانال نخاع دارید

   به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر صادق چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند سال پیش مکمل بدنسازی مصرف کردم خون توی ساق پام لخطه شد رفتم بیمارستان بهم وارفارین دادن الانم دارم مصرف میکنم ولی رنگ پوست پام کامل عوض شده کمی که سر پا وایسم ساق پام زود خسته میشه و متورم میشه چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   احتمالا انسداد وریدی دارید که باید باز شود

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام محمد هستم ۴۷ساله دیابتی نوع دوم که تقریبا کنترل میکنم.چند مدتی است که پاهایم سوزش دارد و روی پام درد میکند ودر زمان درد رگهای پام بزرگ میشود و سوزش پا تا ساق پام امتداد پیدا میکند وکلا نعوذ را هم از دست داده ام .لطفا راهنمایی کنید برای درمان چه باید بکنم در ضمن دیسک کمر نیز دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه نوروپاتی دیابتی باشه

   باید به متخصص مغز و اعصاب و اورولوژیست مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟