دکتر محمد حسین نجفی

واریس در دوران بارداری بصورت پف کردن پاها نمود پیدا می کند و احتمال ترکیدن نزدیک سطح پوست را دارند. این ترکیدن چهره ی آبی یا بنفشی دارد که گاها شکل پر پیچ و تاب از رگها  به احتمال زیاد در پاها پدیدار می شود.

واریس در دوارن بارداری می تواند در دستگاه تناسلی مادر و سایر قسمت های بدن نیز دیده شود ( درواقع بواسیر همان رگهای درگیر در واریس ناحیه ی مقعد می باشد).

این عارضه احتمال دارد که ناراحتی ایجاد نکند و یا احساس سنگینی و درد را به پاهای شما بدهد. پوست اطراف رگ های واریسی ممکن است حالت خارش، گزگز کردن، یا احساس سوزش داشته باشد.  در اواخر روز، علائم تشدید می شوند؛ بویژه زمانیکه زیاد سر پا بایستید.

خطرات واریس در بارداریعلت واریس در دوران بارداری

اغلب زنان متوجه میشوند که در طول بارداری علائمشان تشدید می شود و بیماریشان در حال گسترش است. با بزرگ شدن رحم فشار روی رگ بزرگ سمت راست افزایش می یابد ( بزرگ سیاهرگ زیرین)، که سبب افزایش فشار در رگ های پا می شود.

سیاهرگ ها، رگهای خونی هستند که خون را از دورترین نقاط بدن به قلب میفرستند، بنابراین سیاهرگ های پا در خلاف جهت گرانش زمین عمل می کنند. در زمان بارداری مقدار خون بدنتان افزیش می یابد در واقع بار اضافی بر سیاهرگ های بدن وارد می شود. میزان پروژسترون نیز افزایش می یابد که سبب می شود دیواره ی رگ ها درحالت ریلکس باشند.

اگر این عارضه در سایر افراد خانواده وجود داشته است، به احتمال زیادتری شما را درگیر می کند. در زنان به احتمال بیشتری نسبت به مردان این شرایط بوجود خواهد آمد. همچنین بارداری های پیاپی و پیری نیز سبب تشدید این عارضه می شوند. اضافه وزن داشتن، بارداری دوقلو یا چند قلو و سرپا بودن برای مدت طولانی احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد.

خوشبختانه بعداز تولد کودک، واریس رو به بهبودی می گذارد ولی اگر چنین چیزی رخ نداد، راه های متنوعی برای درمان واریس پا وجود دارد.

علایم واریس در دوران بارداری

واریس پافرد مبتلا احتمالا متوجه رگ های کوچک در نزدیک سطح پوست، بخصوص درناحیه ی مچ پا، ساق پا یا صورت می شود که به این ها سیاهرگ های عنکبوتی می گویند؛ زیرا بصورت تار عنکبوت یا انشعاب دار از مرکز به بیرون می باشند ( اگرچه گاهی اوقات شبیه شاخه های درختان هستند و گاهی بصورت خط های باریک جدا و بدون الگوی مشخصی دیده می شوند). این عارضه ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند و معمولا بعداز زایمان بهبود می بابد.

عوارض واریس در دوران بارداری

واریس در دوران بارداری می تواند دردناک یا خارش داشته باشد و شاید ظاهر نا زیبایی ایجاد کند؛ اما عموما در کوتاه مدت بدون درد بوده و بنابراین درمان در صورت نیاز می تواند تا بعد از زایمان به تاخیر بیفتد.

خطرات واریس در دوران بارداری

درصد کمی از افراد مبتلا به واریس در دوارن بارداری دچار عارضه ی لخته ی خون در درنزدیکی رگ های سطحی می شوند؛شرایطی که ترومبوز رگ های سطحی نام دارد. زمانیکه این نوع از لخته بزرگتر شود، سیاهرگ سفت و طناب مانند خواهد شد. محل مورد نظر نیز قرمز، دردناک، گرم، ضعیف و شکننده خواهد شد.

این لخته ها مشکل جدی نیستند اما در صورت بروز،  این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید. گاهی محل  لخته عفونت می کند و فرد در این حالت دچار تب و سرماخوردگی خفیف خواهد شد. حتی ممکن است به درمان سریع با آنتی بیوتیک ها نیز نیاز باشد. اگر یکی از پاهای فرد متورم شود و یا درد داشته باشد یا پوستش در قسمت نزدیک به سیاهرگ تغییر رنگ دهد، باید با دکتر واریس پا درمیان بگذارد.

دکتر واریس پاترمبوز سطحی رگ را با شرایط خطرناک ترومبوز عمیق سیاهرگی (DVT) اشتباه نگیرید، DVT شرایطیست که در آن لخته ها در سیاهرگ های عمیق  بخصوص در پاها بزرگتر می شوند. بارداری احتمال ایجاد DVT را چه فرد واریس داشته باشد، چه نداشته باشد، افزایش می دهد؛ اما مشکل رایجی نیست.

شانس ابتلا به این عارضه در دوران بارداری یا هفته های بعد از آن تقریبا ۱ در۱۰۰۰ می باشد( زنانیکه ناهنجاری های انعقاد خون دارند یا مدت طولانی استراحت کرده اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند). افراد با این عارضه یا علائمی ندارند و یا بطور ناگهانی تورم دردناک در پاها، مچ پا و ران را حس خواهند کرد. اگر هرکدام از این علائم به سراغتان آمد فورا به متخصص واریس پا مراجعه کنید.

اگر برای وجود لخته مشکوک باشید، ارزیابی سونوگرافی ویژه ای برای بررسی ناحیه ی مورد نظر انجام دهید. اگر لخته ای وجود داشته باشد نیاز به بستری شدن و درمان دارویی برای رقیق سازی خون خواهید داشت.

لخته شدن خوناگر لخته ها را بدون درمان رها کنید، به سایر قسمت های بدن از جمله ریه ها حرکت کرده و شرایط سختی بنام آمبولی ریه ایجاد خواهد کرد که از علائمش می توان به نفس های کوتاه و دردناک، سرفه و گاهی سرفه های خونی، سرگیجه و افزایش ضربان قلب اشاره کرد.

درمان واریس در دوران بارداری

 • اجتناب از ایستادن طولانی مدت
 • اجتناب از نشستن روی پاهایتان
 • پرهیز از اضافه وزن زیاد که سبب افزایش فشار به پاها می شود.
 • برای تسکین درد و عوارض تا حد امکان پاها را بالا قرار دهید.

پوشیدن جوراب واریس در بارداری

 • از داروخانه ها ساپورت یا جوراب واریس تهیه کنید تا ماهیچه های پایتان را استحکام ببخشد.
 • هنگام خواب پاها را بالاتر از قلبتان نگه دارید، برای این کار میتوانید از بالش یا کتاب استفاده کنید.
 • ورزش های پا و سایر ورزش های پیش از تولد مانند پیاده روی و شنا را که همگی به بهبود جریان خون کمک میکنند، انجام دهید.

گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در حاملگی شامل دردهایی است که ناگهانی و شدید بوده و معمولا در ماهیچه های پشت ساق پا، کف پا و بخصوص شب هنگام رایج ترند.

گرفتگی ماهیچه ساق پادلیل ایجاد گرفتگی عضلات مشخص نمی باشد ولی گمان می رود که دلیل ایجاد آن در زنان باردار، وزن اضافی باشد که فرد متحمل می شود و این وزن اضافی سبب فشار و کشیدگی عضلات خواهد شد.

درمان گرفتگی عضلات پا در حاملگی

ورزش سبک ومنظم، بخصوص ورزش های ناحیه ی پا و مچ پا سبب بهبود گردش خون و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات خواهد شد. ورزش های زیر که مخصوص پا است را انجام دهید:

# ۳۰ مرتبه حرکت خم شدن و کشیدگی پا را به سمت بالا و پایین انجام دهید.

# ۸بار پا را به یک سمت و۸ بار به سمت دیگر بچرخانید.

# این حرکات را با پای دیگری نیز انجام دهید.

برای تسکین گرفتگی عضلات انگشتان پایتان را محکم به سمت مچ بکشید یا ماهیچه ی پا را خوب مالش دهید.

علت ورم دست در بارداری

ورم دست در بارداری

مچ، پا و دست ها در زمان بارداری اندکی متورم می شوند و دلیلش این امر می باشد که بدن فرد بیشتر از قبل مایعات دارد. در اواخر روز و بخصوص اگر فرد زیاد سر پا بوده باشد، این مایعات تمایل به جمع شدن در پایین ترین نواحی بدن دارند.  تورم ملایم برای کودک و مادر مضر نمی باشد فقط ایجاد ناراحتی کرده مثلا سبب می شود کفش های فرد برایش تنگ باشند.

راهکارهایی برای جلوگیری از ورم انگشتان دست و یا ورم پا در بارداری وجود دارد که برای تسکین ناراحتی ناشی از این آماس نیز موثرند. موارد زیر را رعایت کنید:

– اجتناب از ایستادن به مدت طولانی

– پایتان را هرچقدر می توانید بالا نگه دارید. برای مثل وقتی روی مبل دراز کشیده اید یک کوسن زیر پایتان بگذارید.

– کفش های راحت بپوشید و از کمربندهای تنگ و یا هر چیزی که ممکن است درصورت تورم فشاری ایجاد کند، استفاده نکنید.

اگر ورم صورت در بارداری ،پا یا دستهایتان ناگهانی و بیشتر از حدی بود که قبلا تجربه کرده اید، ممکن است به دارو درمانی نیاز داشته باشید. این مورد حتی می تواند نشانه ای از پره کلمپسی ( فشار خون بالای ناشی از بارداری ) باشد. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد فورا با ماما، پزشک یا بیمارستان تماس بگیرید.

فشار خون بالا در دوران بارداریدر صورت وقوع این رخداد شما حتما باید تحت بررسی های بیش تر قرار بگیرید زیرا این شرایط میتواند برای شما و کودکتان خطر ساز باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (8 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید مادرمن سکته کرد الان 17سال یه پای مادرم بر اثر سکته کبود شد تورگهاش خون لخته شده ایا درمانی دارد سکته DVT کرده بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۳۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی ، وقت بخیر
  من 35 سالمه که بعلت فشار خون خفیف تحت نظر شما در حال درمان هستم.سوالی که از حضورتان داشتم اینه که در محل پشت پای راست من دقیقا پشت زانو چند تا رگ برجسته و واریسی شدند .درمان این دارویی یا جراحی یا لیزر هستش ؟ کدوم درمان بهتر و مطمئن تره ؟ در ضمن پیش چه متخصصی واسه درمان باید مراجعه کنم؟
  ممنون از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر پیام چهارشنبه ۸ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشيد آیا میزان بالای مرگ و میر بعد از NSTEMI بخاطر این است که بیماران درمان های کنترلی را کامل انجام نمی دهند ؟ در فردی که Nstemi داشته و بعد عمل بای پس انجام داده و اکو ef بالاتر از 45% است آیا میزان سکته مجدد یا مرگ و میر نسبت به قبل کاهش میابد یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مرادی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشیدخدمت شما ، اینجانب 25 ساله و ب مدت 4 سال دچار درد در ناحیه پاشنه پا و پشت پاشنه پا و تا الان به کلی دکتر مراجعه کردم البته همگی فوق تخصص ارتوپد و روماتولوژی و فیزیوتراپ بودن و آزمایشات روماتیسم و خودایمنی و عصاب و خون و محتویات و mri و رادیولوژی و تزریق کورتن و... غیره انجام دادم ولی هیچ چیزی نشون ندادن ، بنظر شما مشکل از کجاست و ممکن است گرفتگی عروق باشد؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   بايد معاينه كنم
 • تصویر کاربر صادق سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  پدرم دیابت دارد وپای راست رو قطع کردیم از انگشتان مثل اینکه عروقش خون نمی رساندچگونه عکسهاراارسال کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   وضعيت خوبي ندارند
   اگر كراتينين نرمال باشد كانديد انژيوگرافي و پلاستي هستند
  2. تصویر کاربر صادق یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   یعنی چی متوجه نشدم دکترجان الان بیمارستان گلستان نداجا هستیم میشه حضوری یا تلفنی باشما صحبت کنم
  3. تصویر کاربر صادق یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   یعنی چی متوجه نشدم دکترجان الان بیمارستان گلستان نداجا هستیم میشه حضوری یا تلفنی باشما صحبت کنم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   بله براي دوشنبه ده شب
  5. تصویر کاربر صادق یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   مطب بیاریم دکتر
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   هماهنگ منيد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۱۲ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام :نخیر آزمایش دادن دیابت و فشار خون ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سوال را محدد ذيل همين صفحه بفرماييد
 • تصویر کاربر Hamid جمعه ۹ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سوزش به همراه بی حسی در پای چپ
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   نياز به معاينه و شرح حال كامل
 • تصویر کاربر بيرامي دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر مچ پاي چپم از فروردين ماه پيچ خورده همچنان درد داره رفتم ام آر آي نوشت افيوژن مفصلي مختصر و از بين رفتن fat plane و تغيير سيگنال اطراف مچ ثانويه به پروسه هاي تروتاتيك رفتم دو تا ارتوپد گفتن چيزي نيست و قرص ناپروكسن و پماد پيروكسيكام دادن ولي هنوز درد دارم لطفا راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   سوال خارج از حيطه علمي من است ولي اگر شك به لخته داريد سونوگرافي كالر داپلر وريد انجام گيرد
 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  Behrooz: سلام من ساکن آبادان هستم. پدر 2 سال پیش سکته مغزی کرد و در مقداری در گفتار و حافظه دچار آسیب شد دکتر محمد کریمی(متخصص مغز و اعصاب) تو رگ گردنش فنر گذاشت ولی مشکل گفتار و حافظه کاملا رفع نشدالبته کارهای شخصی خودشو به راحتی انجام میداد و حتی داخل شهر رانندگی میکرد متاسفانه 13 خرداد 96 مجددا سکته خفیفی کرد و شبیه دوسال پیش شد با این تفاوت که دوسال پیش متوجه بود که حافظه و گفتارش مشکل پیدا کرده ولی این بار متوجه نیست که مشکل دار شده الان مکان رو درست تشخیص نمی ده . لطفا تا زمان زیادی از سکتش نگذشته خواهش میکنم کمک کنید درمانش کنم. اگر هم دکتر مغز و اعصاب مورد تایید میشناسید معرفی کنید برای آمدن به تهران مشکلی ندارم. با تشکر از لطف جنابعالی.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   دكتر كريمي متخصص نورواينترونشن پزشك با سواد و خوبي هستند به خودشون مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر آقازاده چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  من مدتی ست اوایل خواب در شب بی اراده پای راستم را تکان می دهم بدون درد.....آیا ربطی به گرفتگی عروق پا دارد!،؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام خير مرتبط نيست
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر