دکتر محمد حسین نجفی

واریس در دوران بارداری بصورت پف کردن پاها نمود پیدا می کند و احتمال ترکیدن نزدیک سطح پوست را دارند. این ترکیدن چهره ی آبی یا بنفشی دارد که گاها شکل پر پیچ و تاب از رگها  به احتمال زیاد در پاها پدیدار می شود.

واریس در دوارن بارداری می تواند در دستگاه تناسلی مادر و سایر قسمت های بدن نیز دیده شود ( درواقع بواسیر همان رگهای درگیر در واریس ناحیه ی مقعد می باشد).

این عارضه احتمال دارد که ناراحتی ایجاد نکند و یا احساس سنگینی و درد را به پاهای شما بدهد. پوست اطراف رگ های واریسی ممکن است حالت خارش، گزگز کردن، یا احساس سوزش داشته باشد.  در اواخر روز، علائم تشدید می شوند؛ بویژه زمانیکه زیاد سر پا بایستید.

خطرات واریس در بارداریعلت واریس در دوران بارداری

اغلب زنان متوجه میشوند که در طول بارداری علائمشان تشدید می شود و بیماریشان در حال گسترش است. با بزرگ شدن رحم فشار روی رگ بزرگ سمت راست افزایش می یابد ( بزرگ سیاهرگ زیرین)، که سبب افزایش فشار در رگ های پا می شود.

سیاهرگ ها، رگهای خونی هستند که خون را از دورترین نقاط بدن به قلب میفرستند، بنابراین سیاهرگ های پا در خلاف جهت گرانش زمین عمل می کنند. در زمان بارداری مقدار خون بدنتان افزیش می یابد در واقع بار اضافی بر سیاهرگ های بدن وارد می شود. میزان پروژسترون نیز افزایش می یابد که سبب می شود دیواره ی رگ ها درحالت ریلکس باشند.

اگر این عارضه در سایر افراد خانواده وجود داشته است، به احتمال زیادتری شما را درگیر می کند. در زنان به احتمال بیشتری نسبت به مردان این شرایط بوجود خواهد آمد. همچنین بارداری های پیاپی و پیری نیز سبب تشدید این عارضه می شوند. اضافه وزن داشتن، بارداری دوقلو یا چند قلو و سرپا بودن برای مدت طولانی احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد.

خوشبختانه بعداز تولد کودک، واریس رو به بهبودی می گذارد ولی اگر چنین چیزی رخ نداد، راه های متنوعی برای درمان واریس پا وجود دارد.

علایم واریس در دوران بارداری

واریس پافرد مبتلا احتمالا متوجه رگ های کوچک در نزدیک سطح پوست، بخصوص درناحیه ی مچ پا، ساق پا یا صورت می شود که به این ها سیاهرگ های عنکبوتی می گویند؛ زیرا بصورت تار عنکبوت یا انشعاب دار از مرکز به بیرون می باشند ( اگرچه گاهی اوقات شبیه شاخه های درختان هستند و گاهی بصورت خط های باریک جدا و بدون الگوی مشخصی دیده می شوند). این عارضه ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند و معمولا بعداز زایمان بهبود می بابد.

عوارض واریس در دوران بارداری

واریس در دوران بارداری می تواند دردناک یا خارش داشته باشد و شاید ظاهر نا زیبایی ایجاد کند؛ اما عموما در کوتاه مدت بدون درد بوده و بنابراین درمان در صورت نیاز می تواند تا بعد از زایمان به تاخیر بیفتد.

خطرات واریس در دوران بارداری

درصد کمی از افراد مبتلا به واریس در دوارن بارداری دچار عارضه ی لخته ی خون در درنزدیکی رگ های سطحی می شوند؛شرایطی که ترومبوز رگ های سطحی نام دارد. زمانیکه این نوع از لخته بزرگتر شود، سیاهرگ سفت و طناب مانند خواهد شد. محل مورد نظر نیز قرمز، دردناک، گرم، ضعیف و شکننده خواهد شد.

این لخته ها مشکل جدی نیستند اما در صورت بروز،  این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید. گاهی محل  لخته عفونت می کند و فرد در این حالت دچار تب و سرماخوردگی خفیف خواهد شد. حتی ممکن است به درمان سریع با آنتی بیوتیک ها نیز نیاز باشد. اگر یکی از پاهای فرد متورم شود و یا درد داشته باشد یا پوستش در قسمت نزدیک به سیاهرگ تغییر رنگ دهد، باید با دکتر واریس پا درمیان بگذارد.

دکتر واریس پاترمبوز سطحی رگ را با شرایط خطرناک ترومبوز عمیق سیاهرگی (DVT) اشتباه نگیرید، DVT شرایطیست که در آن لخته ها در سیاهرگ های عمیق  بخصوص در پاها بزرگتر می شوند. بارداری احتمال ایجاد DVT را چه فرد واریس داشته باشد، چه نداشته باشد، افزایش می دهد؛ اما مشکل رایجی نیست.

شانس ابتلا به این عارضه در دوران بارداری یا هفته های بعد از آن تقریبا ۱ در۱۰۰۰ می باشد( زنانیکه ناهنجاری های انعقاد خون دارند یا مدت طولانی استراحت کرده اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند). افراد با این عارضه یا علائمی ندارند و یا بطور ناگهانی تورم دردناک در پاها، مچ پا و ران را حس خواهند کرد. اگر هرکدام از این علائم به سراغتان آمد فورا به متخصص واریس پا مراجعه کنید.

اگر برای وجود لخته مشکوک باشید، ارزیابی سونوگرافی ویژه ای برای بررسی ناحیه ی مورد نظر انجام دهید. اگر لخته ای وجود داشته باشد نیاز به بستری شدن و درمان دارویی برای رقیق سازی خون خواهید داشت.

لخته شدن خوناگر لخته ها را بدون درمان رها کنید، به سایر قسمت های بدن از جمله ریه ها حرکت کرده و شرایط سختی بنام آمبولی ریه ایجاد خواهد کرد که از علائمش می توان به نفس های کوتاه و دردناک، سرفه و گاهی سرفه های خونی، سرگیجه و افزایش ضربان قلب اشاره کرد.

درمان واریس در دوران بارداری

 • اجتناب از ایستادن طولانی مدت
 • اجتناب از نشستن روی پاهایتان
 • پرهیز از اضافه وزن زیاد که سبب افزایش فشار به پاها می شود.
 • برای تسکین درد و عوارض تا حد امکان پاها را بالا قرار دهید.

پوشیدن جوراب واریس در بارداری

 • از داروخانه ها ساپورت یا جوراب واریس تهیه کنید تا ماهیچه های پایتان را استحکام ببخشد.
 • هنگام خواب پاها را بالاتر از قلبتان نگه دارید، برای این کار میتوانید از بالش یا کتاب استفاده کنید.
 • ورزش های پا و سایر ورزش های پیش از تولد مانند پیاده روی و شنا را که همگی به بهبود جریان خون کمک میکنند، انجام دهید.

گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در حاملگی شامل دردهایی است که ناگهانی و شدید بوده و معمولا در ماهیچه های پشت ساق پا، کف پا و بخصوص شب هنگام رایج ترند.

گرفتگی ماهیچه ساق پادلیل ایجاد گرفتگی عضلات مشخص نمی باشد ولی گمان می رود که دلیل ایجاد آن در زنان باردار، وزن اضافی باشد که فرد متحمل می شود و این وزن اضافی سبب فشار و کشیدگی عضلات خواهد شد.

درمان گرفتگی عضلات پا در حاملگی

ورزش سبک ومنظم، بخصوص ورزش های ناحیه ی پا و مچ پا سبب بهبود گردش خون و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات خواهد شد. ورزش های زیر که مخصوص پا است را انجام دهید:

# ۳۰ مرتبه حرکت خم شدن و کشیدگی پا را به سمت بالا و پایین انجام دهید.

# ۸بار پا را به یک سمت و۸ بار به سمت دیگر بچرخانید.

# این حرکات را با پای دیگری نیز انجام دهید.

برای تسکین گرفتگی عضلات انگشتان پایتان را محکم به سمت مچ بکشید یا ماهیچه ی پا را خوب مالش دهید.

علت ورم دست در بارداری

ورم دست در بارداری

مچ، پا و دست ها در زمان بارداری اندکی متورم می شوند و دلیلش این امر می باشد که بدن فرد بیشتر از قبل مایعات دارد. در اواخر روز و بخصوص اگر فرد زیاد سر پا بوده باشد، این مایعات تمایل به جمع شدن در پایین ترین نواحی بدن دارند.  تورم ملایم برای کودک و مادر مضر نمی باشد فقط ایجاد ناراحتی کرده مثلا سبب می شود کفش های فرد برایش تنگ باشند.

راهکارهایی برای جلوگیری از ورم انگشتان دست و یا ورم پا در بارداری وجود دارد که برای تسکین ناراحتی ناشی از این آماس نیز موثرند. موارد زیر را رعایت کنید:

– اجتناب از ایستادن به مدت طولانی

– پایتان را هرچقدر می توانید بالا نگه دارید. برای مثل وقتی روی مبل دراز کشیده اید یک کوسن زیر پایتان بگذارید.

– کفش های راحت بپوشید و از کمربندهای تنگ و یا هر چیزی که ممکن است درصورت تورم فشاری ایجاد کند، استفاده نکنید.

اگر ورم صورت در بارداری ،پا یا دستهایتان ناگهانی و بیشتر از حدی بود که قبلا تجربه کرده اید، ممکن است به دارو درمانی نیاز داشته باشید. این مورد حتی می تواند نشانه ای از پره کلمپسی ( فشار خون بالای ناشی از بارداری ) باشد. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد فورا با ماما، پزشک یا بیمارستان تماس بگیرید.

فشار خون بالا در دوران بارداریدر صورت وقوع این رخداد شما حتما باید تحت بررسی های بیش تر قرار بگیرید زیرا این شرایط میتواند برای شما و کودکتان خطر ساز باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (8 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Rastegar جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من سال ۹۳ دچار DVT شدید شدم با اینکه هر روز ورزش میکردم نزدیک یک ماه بستری شدم بعد از شش ماه با اینکه وارفارین مصرف میکردم بعد از یک بیهوشی برای کلونوسکوپی دچار گرفتگی عروق دست راست شدم که ترومبو فلبیت تشخیص داده شد و مجدد امسال بعد از تزریق پنیسیلین دچار DVT همان پا
  کلیه آزمایش های ژنتیک و خونی مثل فاکتور ۵ نرمال بود
  مقاومت به هپارین هم دارم
  الان زالربان مصرف میکنم
  مشکل اصلی من نارسایی دریچه های پای چپم هست که خون به سمت پایین نشت میکنه آیا راهی به جز جوراب کمپرس هست ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر m یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  بــا ســلــامــ.منــحــدود 10 مــاه پــیــش در بــیــمــارســتــان رســول اڪــرم آنــژیــوگــرافــے شــدمــ.چــهلــو هفــت ســال دارمــ.ڪهدڪــتــر حــڪــمــت فــرمــودنــد:دو تــا از رگــهاے ڪــرونــر مــن یــڪــے شــصــت درصــد و یــڪــے چــهل درصــد گــرفــتــگــے دارنــد ڪــه یــڪــے از آنــها در ادامــه گــشــادے دارد.بــعداز آنــژیــو دڪــتــر بــه مــن داروے تــخــصــصــے نــدادنــد.فــقط ــقــرص آســپــریــن و چــربــے خــون مــصــرف مــیــڪــنــمــ.ازآن زمــان تــا حــالــا چــنــد بــار مــجــبــور شــدم بــدلــیــل درد قــلــب و مــشــڪــلــاتــے ڪــه اڪــثــرا در شــب داشــتــم و بــدنــم ســرد مــیــشــود و تــپــش قــلــب مــیــگــیــرم بــه اورژانــس مــراجــعــه ڪــنــم و شــب تــحــت مــراقــبــت بــاشــم.نــهایــتــا دڪــتــرم اعــتــقــاد بــه مــعــالــجــه ے دیــگــرے نــدارد.جــدیــدا شــب ها دچــار تــنــگ نــفــس شــده و درد قــفــســه ے ســیــنــه ام همــچــنــان ادامــه دارد.ےڪــســال اســت ڪــه ســیــگــار را هم تــرڪ ڪــرده امــ.نــتــیــجه ے آنــژیــوگــرافــے را هم بــراے شــمــا عــڪــس گــرفــتــه و مــیــفــرســتــمــ.منــ نــگــرانــے و اســتــرس زیــادے هم دارم لــطــفــا ڪــمــڪــم ڪــنــیــد...بــعداز همــه ایــنــها دم شــمــا گــرم و گــلــے بــه جــمــالــتــان جــواب دفــعــه قــبــل خــالــے بــود هیــچ نــوشــتــه اے نــبــود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر سمیرامرادی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید پدرمن حدودا یک ماهه پیش سکته مغزی کردند وسمت چپ بدنشون لمس شد لمسی بدنشون ولی شدید نبود دکتر براشون فیزیوتراپی تجویزکردندوبعد ازاتمام فیزیوتراپی پهلوی سمت چپ و پای سمت چپ بدنشون به شدت درد میکنه وضمنا پدر من دیابت دارند و انسولین استفاده میکنند و سکتشونم بدلیل دیابتشون بوده میخواستم بدونم درد پاهاشون طبیعی یااینکه مجدد دکتر ببرمشون البته دکتر مغزواعصاب بردمشون گفتن بخاطراینکه عضله هاشون بازشده درددارندو برای درد پاهاشون چه دکتری با چه تخصصی ببرم؟؟؟باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شهرکی چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام
  17 روز پیش بر اثر ضربه شدید به زانو دچار پارگی نوع یک رباط صلیبی قدامی شدم و پس از آن گویا التهاب زانو باعث کندی در خونرسانی پا شده و پای چپ ضعیف تر و سردتر شده . دکتر متخصص عروق سی تی آنژیوگرافی برایم نوشته که مضرات زیادی دارد راه تشخیصی کم خطرتری وجود دارد همچون سونوگرافی ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر صویلاتی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  گرفتگی عروق پا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. تصویر کاربر صویلاتی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام اقای دکتراگه پاشو بشوریم اشکال نداره؟ عفونت نمیکنه؟دکتر متخصص بردیم الان ستی انژیو نوشت ایا امیدی هست ک قطع نشه خیلی استرسی شده?
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  5. تصویر کاربر صویلاتی دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
   ببخشید اقای دکترزیادسوال میپرسم
   ایا مسکنی هست بخوره چون دو روز دیگه وقت انژیو بهش دادن درد شدید داره -تشکر
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر amirlatifi پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام
  فاكتور5خون من ارثي ليدنه بايد مادام العمر وارفارين مصرف كنم مي تونم بجاش زالربان استفاده كنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجيد سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام لطفا درمان دارويي امبولي ريه را بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۴ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر جان پای راست من حدود سه سال پیش شروع به ضعیف شدن کرد تا اینکه کاملا از پای چپم باریکتر شد و قادر به قدم برداشتن با پای راستم نبودم و لنگش داشتم .
  به پزشک مراجعه کردم گفتن دیسک داری
  بعد کلی آزمایش و ام ار ای مشخص شد که دیسک ندارم
  بعد در هر دو پام حالت مور مور پیش اومد باز به پزشک مراجعه کردم . دارو هایی بهم داد مصرف کردم خوب شد .
  بعد برا پام پیگیر شدم گفتن شما باید حدود یک سال و شش ماه صبر کنی تا پات یواش یواش به حالت اولش برگرده .
  اما تا الان متاسفانه خوب نشده و روی سینه پای راستم اصلا نمیتونم در حالت قدم زدن استارت کنم یا اینقد مچ پام ضعیف شده که گاهی اوقات خود به خود پیچ میخوره .
  اگه در این مورد من رو راهنمایی کنید ازتون ممنون میشم.
  خداوند پشت و پناهتون باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ دی ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ دی ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عــلــے جمعه ۱ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  بــا ســلــام بــنــده 37ســال دارم و تــقــریــبــا 7ســالــے مــیــشــه ڪ تــورم پــاے راســت دارم ڪــه اصــطــلــاحــا از نــوع گــودگــذار بــوده و بــصــورت جــزئے در پــاے چــپ هم مــشــاهده مــیــشــه.
  رفــتمــپــیــش مــتــخــصــص قــلــب بــعــد از اڪــو گــفــتــن قــلــبــت مــشــڪــلــے نــداره.همــیــنــطــورســونــوگــرافــے ڪــبــد و ڪــلــیــه م هم چــیــزے رو نــشــون نــداد.حــتیــرفــتــم پــیــش مــتــخــصــص عــروق و ایــشــون ســونــوگــرافــے داپــلــر از پــاے راســت خــواســتــن ڪــه داپــلــر هم چــیــزے رو نــشــون نــداد.گــاهبــوقــتــها در نــاحــیــه ران پــاے راســت احــســاس گــزگــز و و ســوزش و ڪــرخــتــے مــیــڪــنــم حــتــے آب آوردگــے نــاحــیــه شــڪــم رو بــراحــتــے حــس مــیــڪــنــم چــون بــا مــصــرف قــرص فــروزمــایــد و دفــع آبــ،مــقــداریــورم بــهتــر مــیــشــه.درضــمــن چــنــد مــاهے هســت ڪــه پــوســت نــاحــیــه ســاق پــایــے ڪــه ورم ڪــرده زرد رنــگ شــده و نــاخــن و انــگــشــت اشــاره دســت چــپــم هم خــیــلــے وقــتــه ڪــه زرد رنــگ مــیــشــه ڪــه بــا خــراشــیــدن ســطــح نــاخــن لــایــه زرد رنــگ تــا مــدتــے بــرطــرف مــیــشــه
  مــمــنــون مــیــشــم اگــه لــطــف ڪــنــیــد و عــلــت ونــوع بــیــمــارے بــنــده رو بــفــرمــایــیــد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ دی ۹۶( 6 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ دی ۹۶( 6 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مريم جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  آقاي دكتر ببخشي دوباره سؤالم رو مطرح ميكنم من براي پاهاي برادرم مي خوام بيام پيشتون روي ساق پا تورم و قرمزي هست و هي اضافه ميشه ٥ ساله ديابت داره سه ساله اين علائم رو داره و حدود چند ماهه كه درد و گز گز و بي حسي ساق پا داره نمونه برداري هم از قرمزي روي ساق پا انجام داديم مشكل عروقي داشته و ديابت علتش بوده خيلي نگرانيم براي پاهاش مشكل پيش نياد مي خواستم ببينم شما كاري ميتونين براش بكنين كه بدتر نشه يا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر